Karavan Yapımı Hikayemiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Muhammed80 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 97
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,476
----Banyo Yalıtımı----

Karavanda başından beri her şeyin ahşap ve doğal renginde olmasını istiyorduk. Fakat banyo konusu kafamızı kurcalıyordu. Ustamız ne kadar da verniklesek ilerde ahşap malzemenin su alabileceğini söyledi. Ahşap banyo planımız hayata geçemeyeceği için önce mineflo kaplamaya baktık. Artık çok yorulmuştuk. Soba altı muşambası bile bulsam kullanacaktım. Son bir kez gücümüzü toplayıp biraz daha araştırma yaptık. Tesadüfen bir videoya denk geldik. Bizim gibi karavan yapan bir aile banyoda CTP ya da dekopan diye isimlendirilen bir malzeme kullanmış. Seramik görüntüsü veren beyaz bir malzeme. Videoyu hazırlayan çift malzemeyi aldığı yerin telefon numarasını da vermişti. İzmir’deki bu firmayı arayıp fiyat aldım. 500 TL malzemeye fiyat verdiler. Kargo için de 300-400 TL tutabileceğini söylediler. Çok yorgun olmama rağmen bu kargo fiyatı çok geldiği için aynı malzemeyi Ankara’da aradım. Üreten bir firmayı bulup fiyat aldım. Ankara’daki firma sadece malzemeye 1.100 TL fiyat verince çıkar çıkmaz İzmir’deki firmayı arayıp sipariş verdim. Malzeme parasını havale ettim. Sonra kargo da 100 TL tutunca biraz sevindim J

Bu malzeme sert plastik gibi bir şey. Biz Jet taşı diye bilinen alet ile banyo duvarına göre kestik. Kesim yaparken birleşim yerlerinde 1 cm’den biraz az boşluklar kaldı. Ustamız buraları silikonla doldurabileceğini söyledi. Malzemeyi keserken çıkan acayip bir koku var. Eğer kullanacak olursanız maskeyle kesim yapın ve kesimi mümkünse arabanın dışında yapın. Tozu çok fena dağılıyor.

Malzemeyi ahşap duvarlara kutsal sıvı dyson silikonla yapıştırdık. Banyoda ahşap yüzey olarak kalacak olan iki parça olacak. Birincisi lavabonun üstüne, şofbenin yanına gelecek banyo dolabı diğeri de lavabonun altında bulunan ve açıldığında tesisata müdahale etmemizi sağlayacak olan kapak. Bunlar da su alırsa değişebilecek parçalar. Bu iki parçayı monte etmeden önce iyice vernikleyeceğiz.

1

2

3

4

5

Etiketler
----Banyo Yalıtımı----

Karavanda başından beri her şeyin ahşap ve doğal renginde olmasını istiyorduk. Fakat banyo konusu kafamızı kurcalıyordu. Ustamız ne kadar da verniklesek ilerde ahşap malzemenin su alabileceğini söyledi. Ahşap banyo planımız hayata geçemeyeceği için önce mineflo kaplamaya baktık. Artık çok yorulmuştuk. Soba altı muşambası bile bulsam kullanacaktım. Son bir kez gücümüzü toplayıp biraz daha araştırma yaptık. Tesadüfen bir videoya denk geldik. Bizim gibi karavan yapan bir aile banyoda CTP ya da dekopan diye isimlendirilen bir malzeme kullanmış. Seramik görüntüsü veren beyaz bir malzeme. Videoyu hazırlayan çift malzemeyi aldığı yerin telefon numarasını da vermişti. İzmir’deki bu firmayı arayıp fiyat aldım. 500 TL malzemeye fiyat verdiler. Kargo için de 300-400 TL tutabileceğini söylediler. Çok yorgun olmama rağmen bu kargo fiyatı çok geldiği için aynı malzemeyi Ankara’da aradım. Üreten bir firmayı bulup fiyat aldım. Ankara’daki firma sadece malzemeye 1.100 TL fiyat verince çıkar çıkmaz İzmir’deki firmayı arayıp sipariş verdim. Malzeme parasını havale ettim. Sonra kargo da 100 TL tutunca biraz sevindim J

Bu malzeme sert plastik gibi bir şey. Biz Jet taşı diye bilinen alet ile banyo duvarına göre kestik. Kesim yaparken birleşim yerlerinde 1 cm’den biraz az boşluklar kaldı. Ustamız buraları silikonla doldurabileceğini söyledi. Malzemeyi keserken çıkan acayip bir koku var. Eğer kullanacak olursanız maskeyle kesim yapın ve kesimi mümkünse arabanın dışında yapın. Tozu çok fena dağılıyor.

Malzemeyi ahşap duvarlara kutsal sıvı dyson silikonla yapıştırdık. Banyoda ahşap yüzey olarak kalacak olan iki parça olacak. Birincisi lavabonun üstüne, şofbenin yanına gelecek banyo dolabı diğeri de lavabonun altında bulunan ve açıldığında tesisata müdahale etmemizi sağlayacak olan kapak. Bunlar da su alırsa değişebilecek parçalar. Bu iki parçayı monte etmeden önce iyice vernikleyeceğiz.
Merhaba, CTP için link alabilirmiyim?

Merhaba, CTP için link alabilirmiyim?

Ben bu sitedeki telefon numarasını aradım. Daha sonra Bilgehan Bey başka bir numaradan beni aradı.
Yalnız linkini verdiğim sitedeki fiyatlarla almak pek mümkün değil. Fabrika normalde bizim ihtiyacımız olan ölçülerde ufak tefek sipariş almıyor. Ancak üretimden artan parçalar varsa (Sanırım hep oluyor) onları satıyor. Fiyatı da elde kalan parça belirliyor.

Son düzenleme:

----Dizel ısıtıcı----

Dizel ısıtıcıyla ilgili en çok endişe ettiğimiz konu güvenlikti. Webasto ve Eber… marka ısıtıcıların fiyatı çok yüksek geldiği için başka marka arayışlarına girdik. Sonunda Daishava markada karar kıldık. Ancak gücüne karar verirken yine tereddüt yaşadık. Sonunda da maliyetler yavaş yavaş bizi zorladığı için en küçük güçlüsü olan S2 modelini aldık. Düşük güçlü modeli seçerken güvendiğimiz nokta aşırı soğuklarda kamp yapmayı düşünmeyişimiz oldu.

Geriye kalıyordu dizel ısıtıcıyı koyacağımız yer. Ben ayrı bir mazot deposu kullanmak istemiyordum. Bu nedenle en uygun yer öndeki şoför koltuğunun altıydı. Ancak buradan çıkan sıcak havanın arkadaki yatak tarafını ısıtması uzun sürecekti. Çözüm olarak dizel ısıtıcının çıkışına normalde üç adet hava üfleme gözü bağlamaya karar verdik. Üç adet hava gözlerinden bir tanesi şoför mahalline sıcak hava üfleyecek. (Ben bu arabayı kışın işe gidip gelirken de kullanmayı düşünüyorum. Otomatik devreye girme özelliğini kullanarak sabah arabaya indiğimde sıcak olmasını sağlama düşüncesindeyim.) ikinci göz yine öndeki yolcu koltuğunun altından karavan tarafına sıcak hava üfleyecek. Üçüncü göz ise yatak odasına kadar uzanan bir boru ile yatak odasını ısıtacak. Henüz bu hava basıncının yeterli olup olmayacağı konusunda bir fikrim yok. Ama yatak odasına kadar olan boruyu mobilya kaplamaların içerisinden geçirerek üzerini ahşapla kapattık.

Sistemi tek çıkış gözüyle test etme imkânımız oldu. Geçtiğimiz hafta havalar gece -10’lardayken akşamüstü buzdolabı ile birlikte sistemi açık bırakıp eve çıktık. Gece yarısı kontrol için indiğimizde karavanın içerisi 18 derece civarındaydı. Dışardaki hava ise -5’ler civarındaydı. Belki daha uzun süre çalışsaydı ya da akşamı içerisinde geçirip ocağı filan biraz çalıştırsaydık içerinin sıcaklığı daha yüksek olurdu. Ama bunu tecrübe etme şansımız şimdilik yok. İlerde böyle bir tecrübe edinirsem yazarım İnşallah.

Bu arada dizel ısıtıcı montajını da daha önceden bu işi çokça yapmış bir oto elektrik ustasına yaptırdık. Montaj sırasında Daishavanın teknik görevlilerinden yardım aldık. Çoğu zaman kendilerine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Telefonda teknik destek veriyorlar.

İlk çalıştırmada bir yazılım takılması yaşandı. Sonrasında tekrar etmedi. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu cihaz kapandıktan sonra 6 dk boyunca içerdeki sıcak havayı tahliye ederek kendini soğutuyor, bu sürede enerjisini kesmemek gerekiyor. Cihazın otomatik programlaması düzgün çalışıyor. Bir iki haftadır mobilya imalatı sırasında içerisini sıcak tutmak için sürekli çalıştırıyorum. Önemli bir sorun yaşamadım
Güle güle kullanın nereden satın aldınız Fiyatı nekadar? Satın aldığınız yer montajını yapmıyormu?

Güle güle kullanın nereden satın aldınız Fiyatı nekadar? Satın aldığınız yer montajını yapmıyormu?
Sağolun. Daishava firmasiyla dogrudan iletişime geçtim. Telefon numaralarini internetten bulabilirsiniz. Ben S2 modelini 2.950 TL'ye aldim. Hala fiyati ayni. Fazladan üfleme gözü ve hortumlar için ayrica 300-400 TL civarı bir para ödedim. Normal sartlarda ihtiyac duyulan bir sey degil. Facebooktan aratirsaniz diger modellerin fiyatlarını da görebilirsiniz.
Montaji kendileri yapmiyor. Anlaşmalı servisleri var. Montaj için yaklasik 500 TL isteniyor. Ben anlasmali servislerinde yaptirmadim. Kendi tanidigim bir usta vardi orda yaptirdim. Kendiniz de uygun sekilde montajini yapip fotografini gonderirseniz garantisini baslatiyorlar. Fotograflarla montajin uygun olup olmadigini kontrol ediyorlar.

Sağolun. Daishava firmasiyla dogrudan iletişime geçtim. Telefon numaralarini internetten bulabilirsiniz. Ben S2 modelini 2.950 TL'ye aldim. Hala fiyati ayni. Fazladan üfleme gözü ve hortumlar için ayrica 300-400 TL civarı bir para ödedim. Normal sartlarda ihtiyac duyulan bir sey degil. Facebooktan aratirsaniz diger modellerin fiyatlarını da görebilirsiniz.
Montaji kendileri yapmiyor. Anlaşmalı servisleri var. Montaj için yaklasik 500 TL isteniyor. Ben anlasmali servislerinde yaptirmadim. Kendi tanidigim bir usta vardi orda yaptirdim. Kendiniz de uygun sekilde montajini yapip fotografini gonderirseniz garantisini baslatiyorlar. Fotograflarla montajin uygun olup olmadigini kontrol ediyo
İletiyi şu dile çevir: Türkçe | Şu dilden hiçbir zaman çevirme: İngilizce
I
info@dai.com.tr
6.03.2020 Cum 16:38

Kime:
  • Siz

2300 TL
SAYGILAR

DAİ İNFO
Wfi6qsowaoutlooklivecomscriptVer20210222004

YEDPA Ticaret Merkezi B Cd.No:42-43
Ataşehir/ İSTANBUL
Tel : +90 (216) 661 62 20
Faks: +90 (216) 661 62 21

Yanıtla

İlet

Bende kangoya taktırmak için email ile fiyat sormuştum geçtiğimiz yaz başında (03.2020 de)2300 tl fiyat vermişti pahalı gelmişti.

Hayırlı olsun şimdiden.

Şu ana kadar araç hariç harcamanız ne oldu? Ankaralısınız sanırım, burdaki imalatçılardan mı fiyat aldınız? Arada ki fark ne oldu sizin için ?

Hayırlı olsun şimdiden.

Şu ana kadar araç hariç harcamanız ne oldu? Ankaralısınız sanırım, burdaki imalatçılardan mı fiyat aldınız? Arada ki fark ne oldu sizin için ?
Benim şu ana kadarki masraflarim ve tamamlamak için gerekli masraflarim 65.000 TL civariydi.
Evet Ankarada yasiyorum. Ankarada iki imalatacidan fiyat aldim. Birisi 120.000 TL digeri 100.000 TL fiyat verdi. Onlarin verdigi bu fiyata benim yaptirdigim her sey dahil degil. Elektrikli tuvalet, siyah su tanki, bunlarin gostergeleri, seviye sensorleri vs. akulerim 300 Ah bunlari goz onune alirsak firmalarin fiyat verdigi paketi yapsaydim 50-55 bin TL civari tutardi diye tahmin ediyorum. TV yok. 100.000 TL fiyat veren firmanin da teklifinde TV yoktu.
Tabi bunlar simdiki hesaplamalarim. Karavan bitene kadar hesaplar şaşabilir.
Şu ana kadarki maliyetlerde hesabimi sasirtan karavan kismi olmadi. Arac kismi oldu. Ufak da olsa sorun cikaran her seyi uzun vadeyi dusunerek degistirdim ya da tamir ettirdim. Bu da maliyetimi artirdi.

Benim şu ana kadarki masraflarim ve tamamlamak için gerekli masraflarim 65.000 TL civariydi.
Evet Ankarada yasiyorum. Ankarada iki imalatacidan fiyat aldim. Birisi 120.000 TL digeri 100.000 TL fiyat verdi. Onlarin verdigi bu fiyata benim yaptirdigim her sey dahil degil. Elektrikli tuvalet, siyah su tanki, bunlarin gostergeleri, seviye sensorleri vs. akulerim 300 Ah bunlari goz onune alirsak firmalarin fiyat verdigi paketi yapsaydim 50-55 bin TL civari tutardi diye tahmin ediyorum. TV yok. 100.000 TL fiyat veren firmanin da teklifinde TV yoktu.
Tabi bunlar simdiki hesaplamalarim. Karavan bitene kadar hesaplar şaşabilir.
Şu ana kadarki maliyetlerde hesabimi sasirtan karavan kismi olmadi. Arac kismi oldu. Ufak da olsa sorun cikaran her seyi uzun vadeyi dusunerek degistirdim ya da tamir ettirdim. Bu da maliyetimi artirdi.

Evet firmalar en basit anlamda bir paket(imsi) liste yapıp genelde bahsetiğiniz bu fiyatları yazmaktalar. İmkânı olan için en güzel sizin gibi yapıp, en ufak ayrıntısına kadar o bilgiye sahip olmak.

Bende benzer süreçlerden (çekme karavan dan evrilip) geçip boxer aldım geçen kasım sonunda. Ankara Yenikentte sıramızı bekliyorum. Saatlerce izlenen videolar, yapıp aşamaları listeleri zamanın olmaması v.s en temizi bilen birinin yapması daha mantıklı geldi.

Genelde malzemenin kendisi ile malzemenin yarısı arası ek işçilik ücreti çekmekteler. Daha kurumsal firmalar uçarken, bazı Siteler esnafı arkadaşlar sadece mobilya ile bu işi yapacaklarını söylüyorlar.

Temiz bir ticari araç bulmak ciddi sıkıntı, gezdiğim onlarca araç dışardan güzeldi ama içerden ah be neler çektim der gibiydi.

Hayırlı olsun tekrar, Allah isteyene/olmayana da versin.

Son düzenleme:

Evet firmalar en basit anlamda bir paket(imsi) liste yapıp genelde bahsetiğiniz bu fiyatları yazmaktalar. İmkânı olan için en güzel sizin gibi yapıp, en ufak ayrıntısına kadar o bilgiye sahip olmak.

Bende benzer süreçlerden (çekme karavan dan evrilip) geçip boxer aldım geçen kasım sonunda. Ankara Yenikentte sıramızı bekliyorum. Saatlerce izlenen videolar, yapıp aşamaları listeleri zamanın olmaması v.s en temizi bilen birinin yapması daha mantıklı geldi.

Genelde malzemenin kendisi ile malzemenin yarısı arası ek işçilik ücreti çekmeteler. Daha kurumsal firmalar uçarken, bazı Siteler esnafı arkdaşlar sadece mobilya ile bu işi yapacaklarını söylüyorlar.

Temiz bir ticari araç bulmak ciddi sıkıntı, gezdiğim onlarca araç dışardan güzeldi ama içerden ah be neler çektim der gibiydi.

Hayırlı olsun tekrar, Allah isteyene/olmayana da versin.
Çok sağolun. Yuksek fiyat ceken imalatcilara da bir sey diyemiyorum. Ayda bir karavan yapsalar ve üç usta calistirsalar bir aylik maliyetleri 20-25 bin liralari bulur. Para da kazanmalari lazim. Bunlari dusununce istedikleri paralar cok gorunmuyor. Ama benim imkanlarim acisindan çok. Bu aralar vaktim oldugu için de sadece mobilyayi disari yaptirarak işi cozmeye calisiyorum.
İnşallah işin sonunda keşke yaptirsaydim demem.
Siz de inşallah bir an önce karavaniniza kavuşursunuz. Şimdiden hayirli olsun.
İnşallah isteyen herkes istediği gibi bir karavan sahibi olur.

Çok sağolun. Yuksek fiyat ceken imalatcilara da bir sey diyemiyorum. Ayda bir karavan yapsalar ve üç usta calistirsalar bir aylik maliyetleri 20-25 bin liralari bulur. Para da kazanmalari lazim. Bunlari dusununce istedikleri paralar cok gorunmuyor. Ama benim imkanlarim acisindan çok. Bu aralar vaktim oldugu için de sadece mobilyayi disari yaptirarak işi cozmeye calisiyorum.
İnşallah işin sonunda keşke yaptirsaydim demem.
Siz de inşallah bir an önce karavaniniza kavuşursunuz. Şimdiden hayirli olsun.
İnşallah isteyen herkes istediği gibi bir karavan sahibi olur.
kolay gelsin

sah.com 872875270 nolu ilanda konya karavan firması,fiyat çok uygun gözüküyor,ne dersiniz,bir eksiklik varmı sizce.

sah.com 872875270 nolu ilanda konya karavan firması,fiyat çok uygun gözüküyor,ne dersiniz,bir eksiklik varmı sizce.
Bu ilanda verilmiş hiç bir bilgi yok ki. Kullanılacak tüm ürünlerin markasını ve ürünlerin serilerini öğrenmeden uygun olup olmadığını anlama imkanıniz yok. Bu şekilde verilen ilanlara itibar etmeyin. ( Bu durumun özel olarak bahsettiginiz ilan ve uretici ile ilgisi yoktur. ) Üreticiden detayli tum bilgilerin oldugu teklif isteyin. Yapim suresinde de aracın yanindan ayrilmayin. Muhtemelen aracınız yikanmaya bile gerek görulmeden işleme sokulacak, altta görünmeyen kısımların yapıldığı zaman da içilen sigaraların külü bile sonrası makyajın altında kalacaktır. 👋👋👋

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri