Karavan Yapanlara Sorum Var???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ccingiler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,355

ccingiler

Kamp I
Yer
Bursa
Dellendim.. Dellendik... Sorduk soruştırduk.. 2007 Ducato karavanla (Arkadaşımızın Karavanı) 31 Mart 11 Nisan arası Bursa dan Fethiyeye kadar indik.. Biz bunu yaparız dedik vs vs.. Sonunda çok değişik araştırmalar sonucu 2006 2007 Mercedes Sprinter almamız önerildi.. 3 gün sonra YAni dün gittik aldık 2006 uzun şase sprinter..

Aldık ta projelendirmek vs lazım.. tabii ki hanımla kavgayı siftah ettik bu akşam..:p:sweatsmile:

Çözeriz , hallederiz .. İMKANSIZ olan biraz zaman alır bizde..Eski konularımdan bellidir.

Ben Emekli Elektronik mühendisiyim.. Eşim emekli Makine Mühendisi.. Ona sordum önce "De get dedi, mazot yanar webastodan ısınırız, Sıcak olursa mazot yanar klimadan serinleriz" Haklı valla .. Niye yalıtım vs yapalım ki dermişim? :sweatsmile:

1619634970942.png

Ahanda zurnanın zırt dediği foto .. Meşhur bi karavan firması yalıtımıyla övünmekte.. Ya Hu az beri gelin hele..
1-ISI KÖPRÜSÜ Nedir?
2-Ana Şasede ki Dikmeler vs dış sacla temas halinde değil mi?
3-O vakit Bu yalıtım yalıtım mıdır?

Son düzenleme:

.
El-cevap..😊

Mazotlu klimanın markası sakın ”Serap” olmasın ? 😉

Son düzenleme:

1983 model mercedes 209 D ile 1992-2006 arasında çok yer gezdim. 2006 yılında benden aracı satın alan Afrika’ya götürdü. Motoru saat gibi çalışıyordu ama pas nedeniyle tüv’den geçmesi mümkün değildi. 2006 yılından beri 1997 model Sprinter 212 D kullanıyorum. Motor 380 bin kilometreyi geçti ve alta bir damla yağ damlamaz. Fakat paslı yerleri kaynak yaptırmak için son dört yılda 1.500 € kaynak ve boya parası ödedim. Tekrar bir karavan yapacak olsam Sprinter alırım. Sprinter de teknik kaporta’dan fazla yaşıyor. Kaportanın paslanmaması için tedbir almak lazım.

Aracınız hayırlı olsun ve başarılar.

.
El-cevap..😊

Mazotlu klimanın markası sakın ”Serap” olmasın ? 😉
Yemezler.. Usta yorgun...
Klima kompresörü motora bağlı olduğundan araba çalıştırılır.. Kompresör compress yapar.. fan soğuk üfler..
Yanii yine mazota bakar keyf sürmek..
"Kapısında aslan besleyen , yediğinin hesabını yapmaz" desturu ile yürüyenlerdeniz ..

1983 model mercedes 209 D ile 1992-2006 arasında çok yer gezdim. 2006 yılında benden aracı satın alan Afrika’ya götürdü. Motoru saat gibi çalışıyordu ama pas nedeniyle tüv’den geçmesi mümkün değildi. 2006 yılından beri 1997 model Sprinter 212 D kullanıyorum. Motor 380 bin kilometreyi geçti ve alta bir damla yağ damlamaz. Fakat paslı yerleri kaynak yaptırmak için son dört yılda 1.500 € kaynak ve boya parası ödedim. Tekrar bir karavan yapacak olsam Sprinter alırım. Sprinter de teknik kaporta’dan fazla yaşıyor. Kaportanın paslanmaması için tedbir almak lazım.

Eyvallah üstadım.. Varolun.. yapabilirim demiyorum..Yapacağım diyorum.. Uçuk kaçık bir dizayn var HAN'ımın kafasında..İmkansıza yakın ama olsun..İmkansızı da çözeriz zaman alsa da.. Şu kapanma işi bizi geriye , Memleketi ve TÜRK halkını ileriye atar umarım. Her şeyde bir hayır var.

Emme valakin 3 sorum vardı konunun ilk mesajında cevap alamadım :oops:

1-ISI KÖPRÜSÜ Nedir?

Klima kompresörü motora bağlı olduğundan araba çalıştırılır.. Kompresör compress yapar.. fan soğuk üfler..
Yanii yine mazota bakar keyf sürmek..

Şaka yapıyorsunuz ?
Sanırım ancak kulaklarına dana derisi gerdirenler belki uyuyabilirdi.
Bu durumda komşularınızın ve hayvanlar dahil tüm çevrenizin sizi “.övgüyle “ 😉 anacağından şüpheniz olmasın.
O mazotun nedense ses ve emisyon olarak geri dönme gibi kötü bir huyu var.
Parası sizi ama “gerisi” 😉 hepimizi ilgilendiriyor..

Düşünceniz teoride olası fakat inanın sahada karşılığı ve yapanı yok.
Zaten ilk deneyiminizden sonra başta eşiniz hemen hak vereceğinizden eminim..
Gerçi 78 kere yazmışsınız ama yine de foruma hoş geldiniz. 😊

İçimde nedense Selahattin Duman galiba rekarnasyona uğradı diye bir ses var..😜

Son düzenleme:

Şaka yapıyorsunuz ?
Sanırım ancak kulaklarına dana derisi gerdirenler belki uyuyabilirdi.
Bu durumda komşularınızın ve hayvanlar dahil tüm çevrenizin sizi “.övgüyle “ 😉 anacağından şüpheniz olmasın.
O mazotun nedense ses ve emisyon olarak geri dönme gibi kötü bir huyu var.
Parası sizi ama “gerisi” 😉 hepimizi ilgilendiriyor..

Düşünceniz teoride olası fakat inanın sahada karşılığı ve yapanı yok.
Zaten ilk deneyiminizden sonra başta eşiniz hemen hak vereceğinizden eminim..
Foruma hoş geldiniz. 😊

İçimde nedense Selahattin Duman galiba rekarnasyona uğradı diye bir ses var..😜

Günaydınnn..
Ses ve emisyon mevzuunda Hakk-ı âliniz var. Amma velakin genelde kamp değil doğal alanlar tercih edeceğimizden, bizim senede 10-30 gün veya gece 1 2 saat salacağımız emisyon ve yaratacağımız dB miktarının, genel total içerisinde ihmal edilebilir boyutta olması da , takdir edersiniz ki malumun ilamıdır.
2009 dan beri forumda ve fakat genelde okuyarak takip dışında, gerekli zamanlarda müdahil olduğum da göz ardı edilmemeli bence. :cool:
Rahmetli Selahattin abiyi de anmışız ne güzel oldu.

Malesef hala 3 soruma cevap alamadım. Sağlık olsun.

Avatarım da görülen tarihi Korsan Limanında bulunan Kapanca'da olacağım kapanma süresince..Telefon çekmez int vs olmaz..Arada tepelere çıkar bakarım arayan soran yazan çizen olmuş mu diye..

Sağlıkla ve huzurla kalın dostlar..

Emme valakin 3 sorum vardı konunun ilk mesajında cevap alamadım :oops:

1-ISI KÖPRÜSÜ Nedir?
Isı köprüsünü bildiğinizi varsayanlar, sazanlık yapmamak için cevap vermiyorlar diye tahmin ediyorum.
Burada basitce açıklanmış;

Her tarafı yalıım malzemesi ile kapatsanız bile dışarı ile ısı köprüsü olan ilk aklıma gelen yerler ; Camlar , tüp için bırakılan havalandırma saçları...

Yalıtımdan daha önemli olan bence ;
- İçeride yaşarken hava sirkülasyonu sağlayan aralıklar
- Soğuk havalarda içerisinin ısıtılarak yoğuşmalara engel olunması

Biraz ses, biraz da ısı geçişlerini azaltmak için sağlığa zararsız yalıtım malzemesi ile mümkün olduğunca yapılmalı ama abartılmamalıdır diye düşünüyorum. Son sorunuzun cevabı hiç yoktan iyidir. Hava sirkülasyonu zorunluluğu nedeni ile zaten hiç bir zaman 100% yalıtım yapamayacaksınız.

Isı köprüsünü bildiğinizi varsayanlar, sazanlık yapmamak için cevap vermiyorlar diye tahmin ediyorum.
Burada basitce açıklanmış;

Her tarafı yalıım malzemesi ile kapatsanız bile dışarı ile ısı köprüsü olan ilk aklıma gelen yerler ; Camlar , tüp için bırakılan havalandırma saçları...

Yalıtımdan daha önemli olan bence ;
- İçeride yaşarken hava sirkülasyonu sağlayan aralıklar
- Soğuk havalarda içerisinin ısıtılarak yoğuşmalara engel olunması

Biraz ses, biraz da ısı geçişlerini azaltmak için sağlığa zararsız yalıtım malzemesi ile mümkün olduğunca yapılmalı ama abartılmamalıdır diye düşünüyorum. Son sorunuzun cevabı hiç yoktan iyidir. Hava sirkülasyonu zorunluluğu nedeni ile zaten hiç bir zaman 100% yalıtım yapamayacaksınız.

Çok teşekkürler bende öyle düşünüyorum..Olduğu kadar diyeceğiz artık.

Merhaba, Sağlık ile ilgili mesajınız için 🙏.
Dikmeler için Pössle videosu ağır çekim de takip ederseniz gösteriyor.

Video: https://youtu.be/FW0bZSblWFo

Ayrıca forum da @Doğrucu Davut konu ile ilgili bir video da paylaşmıştı.

Home | MOTOKARAVAN FORUM burada da var.
Ama bizim gibi gezenler için gerekli ihtiyac kadar yalıtım sonrası , iyi sessiz ve az enerji harcayan bir havalandırma yatırımını en değerli seçenek görüyoruz.

Yaşantımızın büyük kısmını ve emeklilik sonrası dönemi doğanın içinde yaşadığımiz için bir yerde sabit tatil , yayla ve daglarda uzun konaklama, mangal ve piknik benzeri gezileriniz olmuyor.
Tarih, farklı kültürler, mimari ve yerel insanlar ile temasın olacağı gezileri seviyoruz.
Bunun için gerekli olan araç da oldukça basit olabiliyor..
🖐🖐🖐

.
Ben de konuyu kaşımak amacıyla soruyorsunuz sanmıştım. :yum:

Karavan yalıtımında ısı köprüsü terimiyle yoğun ısı değişimi olan alanlar ama özellikle (yetersiz bir uygulaması yüzünden) aracın kolon ve kirişlerine dikkat çekilmekte.
Şöyle ki;
Kaportayla temas durumundaki kolon ve kirişlerin içlerinin yalıtım malzemesi ile doldurulması, bu oluşumların yan yüzleri ile ısı değişimi işlevine devam etmeleri (yani ısı için içeriye doğru köprü görevi yapmaları) yüzünden beklenen etkiyi verememesi, nedense bazı karavanını kendi yapanlarca atlanılmakta.

Bu açıdan diğer bölümler gibi sadece içe bakan alanların yalıtımı yeterli sayılılıyor.
Kısaca içlerinin yalıtım malzemeleri ile doldurulmaları anlamsız.

Doğru uygulaması yukarıdaki videonun 27-33 saniyeleri arasında görülmekte.

Son düzenleme:

Aracı bir süre TRde bırakma imkanınız olursa (ne durumda olduğuna göre 1-2 ay sürebilir), paslanan ya da çürüyen yerlerin yenilenmesi işini burada çok daha ucuza halledebileceğinizi sanıyorum. (Yalnız kaynak değil, parça kötü durumdaysa komple kesip yamıyorlar.) Diğer yerleri bilmiyorum ama Giresun'da tanıdığım çok iyi bir usta var. Bir tanıdığım da VW T1'ini Bursa'da yeniletmişti. Uyarsa onun ustasının adresini de bulabilirim.

Aracı bir süre TRde bırakma imkanınız olursa (ne durumda olduğuna göre 1-2 ay sürebilir), paslanan ya da çürüyen yerlerin yenilenmesi işini burada çok daha ucuza halledebileceğinizi sanıyorum. (Yalnız kaynak değil, parça kötü durumdaysa komple kesip yamıyorlar.) Diğer yerleri bilmiyorum ama Giresun'da tanıdığım çok iyi bir usta var. Bir tanıdığım da VW T1'ini Bursa'da yeniletmişti. Uyarsa onun ustasının adresini de bulabilirim.
Teşekkürler.

Aracın bakımını yıllarca Kesan’da yaptırdım, en son 2015 ve 2016 yıllarında. Sanıyorum 2015 yılında idi, çürüyen yerlerini yaptırmak istediǧim usta, karavana kaynak yapmıyorum, dedi.:confused: 2017 yılında Tüv‘ den pas nedeniyle geçmeyince çürüyen yerleri yaptırdım. 2019 yılında Tüv‘ ü sorunsuz geçti. Haziran ayında Tüv‘ e gitmem lazım, ama kaynak yapılan yerleri her yıl kontrol ettirdiǧim için fazla bir sorun çıkmayacaǧını tahmin ediyorum. Tüv yapan yer karavanı artık iyi tanıyor. Tüv yerinin sahibide karavancı (özel bir firma) her gidişimde gezilerimizden bahsederiz, eski karavanların halinden anlıyor.:smiley:

Isı yalıtımı önemli , tamamen kesmek mümkün değil evet , ama geniş yüzeyleri izole etmek mümkün , ısı köprüsü olan yerleri de önce yan yüzeylere bantlarla birleştirerek , sonra da en son kalın halı vs ile döşeyerek hava ile bağlantısını kesmeyi deniyoruz. En azından terleme olayını önlüyor. Bende işe yaradı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri