Karavan Üretimi - Teknik Detay

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Delidavsan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,857

Delidavsan

Ana Kamp
Merhabalar,

Bir kaç senedir Türkiye'nin önde gelen operatörüne araç içi giydirme projeleri yapıyoruz.
Detay vermek gerekirse, aslında sektöründe lider bir mobilya üreticisiyiz. 104 ülkeye, dünyanın en büyük markalarına üretim yapıyoruz. İstanbul'da 15.000 m2 üretim alanımız ve 400'e yakın çalışanımız var. Metal üretim deparmanımızda her türlü tel, sac, profil vb. işleme yapma şansımız var. Gaz altı kaynağı, tig kaynağı, lazer, press, punch, giyotin vs gibi makinaların tamamı kendi bünyemizde. Hatta robotla kaynak yapan nadir firmalardan biriyiz. Profesyonel metal boyahanemiz var ve otomobil üreticileri gibi işlemden geçiriyoruz boyadığımız metalleri.
Ahşap atölyemizde MDF'den masif ahşaba kadar, 3 boyutlu kesimden, ebatlama, pres, lake boyamaya kadar her türlü üretimi yapabilecek kapasitedeyiz. Üretimin hiç bir aşamasında dışarıdan tedariğe ihtiyacımız yok. Her bir departman yaklaşık 3.000 m2. Türkiye'nin önde gelen perakende mağazalarının mobilya ve inşaat işlerini yapıyoruz. 3. Havalimanında meşhur havayollarının ofislerini yapıyoruz. Dünyanın önde gelen bir kaç havayolunun ülke dışındaki ofislerini, havalimanlarında ofislerini, bilinen bir çok markanın Avrupada'ki mağazalarını yapıyoruz. Vs. vs. Anlatmaya kalksam bitecek gibi değil, özetle sınırsız bir üretim kapasitemiz var. Kendi bünyemizde 10 tane mühendis, 3 endüstriyel tasarımcı ve 2 grafik tasarımcı var. Teknik bağlamda Türkiye'deki karavan üreticilerinin belkide tamamından çok ileride bir tesisimiz var. Dünya'nın önde gelen bütün markalarının hem seçilmiş hem de tercih edilen üreticilerinden biriyiz. Üretim, satış, satış sonrası destek konusunda parmakla gösterilecek bir yapıdayız ve bu potansiyeli yeni bir alanda daha değerlendirmek istiyorken karavan konusu gündeme geldi. Eğer bu işe tam yatırım yapma kararı alırsak, Avrupalı üreticilerin kalitesinde üretim yapacağımızdan hiç şüphem yok zira her türlü imkan elimizde var. Sektörü bir kaç kademe yukarı taşıyacağımızı düşünüyorum zira yönetimimiz gerçekten çok idealist ve en kötü kriz dönemlerinde dahi yatırımları sürdürüp global pazardaki yerini sürekli güçlendirmiş bir yapının parçasıyız.

Yöneticimizden, en azından ön araştırma ve bütçelendirme için onay çıktı. Dediğim gibi kendi içimizde endüstri mühendislerimiz var ancak hepsi kendi alanımızda tecrübeli. Arkadaşlarım bu işi araştırmaya başlayacak ama en çok karavan kullananlardan yardmı ve destek alabileceğimizi düşünüyorum. Sizden gelecek yorumlarla kendimizi şekillendirme şansımız var.

Örneğin elinde çizimi olan ve daha önce bu işi kendi çabalarıyla denemiş arkadaşlar varsa çizimlerinizi benimle paylaşırsanız sizin için neler yapabileceğime bakmak isterim. Hem teknik anlamda size nasıl yardım edebiliriz hem biz nasıl deneyim kazanabiliriz görmüş oluruz.

Ya da kullanıcılar olarak üreticilerden beklentiniz nedir gibi şeyleri görebiliriz.
Bunun dışında bu işe girmek için yeterli potansiyel var mı yok mu araştırıyor olacağız ve bu iş biraz bana düşüyor :smiley:. Biraz da bunu araştırmak amaçlı buraya yazmak istedim. Burada bir yerlerde çizim paylaşan arkadaşlar görmüştüm ama arayınca bulamadım. Bir tanesini seçip üretime gönderip deneyim kazanmak istiyorum.

Etiketler

Bu şekilde hazır bir altyapı varken bu işe girmek mantıklı gözüküyor
Türkiye'de birkaç tane seri üretim yapabilen firma var
Diğerleri amatörce devam ediyor
Son zamanlarda bazı firmalar yabancı bir karavanı direk kopyalayarak Türkiye'de üretmeye başladılar
Tipik türk kafası, kopyala yapıştır
Ama fiyatları yurtdışındaki kadar, dolayısıyla satamıyorlar
Bir ürünü ülkemizde ve yurtdışında satabilmek için özgün ve tercih edilen bir tasarım gerekli
Seri üretim gerekli
İyi pazarlamak gerekli
Fiyat makul olmalı
En baştan yüksek karlar elde etmeyi düşünerek bu işe girenler genelde hüsrana uğradı
Artık bilişim çağındayız, insanlar kolayca internette araştırma yapabiliyor,forumlarda yazıyor, şikayet sitelerini kullanıyor ve tüketici hakları konusunda bilgilendiler ürünler hakkında, firmanın malının arkasında durması, iletişimi vb
Kısa zamanda ak koyun,kara koyun belli oluyor
Hele ki bir firmanın adı lekelenirse ve çok şikayet alırsa, artık yeni bir sayfa da açsa yürümüyor
Öncelikle şuna karar vermeniz lazım
Çekme karavan mı
Motokaravan mı üreteceksiniz
Ben bir çizim bulup üretime yollayayım diye birşey yok
Sanayi bakanlığı, TSE,tüv vb ilgili kurumlardan tip onay belgesi,O1-O2 belgesi olmadan yaptığınız şey trafiğe çıkamaz

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu şekilde hazır bir altyapı varken bu işe girmek mantıklı gözüküyor
Türkiye'de birkaç tane seri üretim yapabilen firma var
Diğerleri amatörce devam ediyor
Son zamanlarda bazı firmalar yabancı bir karavanı direk kopyalayarak Türkiye'de üretmeye başladılar
Tipik türk kafası, kopyala yapıştır
Ama fiyatları yurtdışındaki kadar, dolayısıyla satamıyorlar
Bir ürünü ülkemizde ve yurtdışında satabilmek için özgün ve tercih edilen bir tasarım gerekli
Seri üretim gerekli
İyi pazarlamak gerekli
Fiyat makul olmalı
En baştan yüksek karlar elde etmeyi düşünerek bu işe girenler genelde hüsrana uğradı
Artık bilişim çağındayız, insanlar kolayca internette araştırma yapabiliyor,forumlarda yazıyor, şikayet sitelerini kullanıyor ve tüketici hakları konusunda bilgilendiler ürünler hakkında, firmanın malının arkasında durması, iletişimi vb
Kısa zamanda ak koyun,kara koyun belli oluyor
Hele ki bir firmanın adı lekelenirse ve çok şikayet alırsa, artık yeni bir sayfa da açsa yürümüyor
Öncelikle şuna karar vermeniz lazım
Çekme karavan mı
Motokaravan mı üreteceksiniz
Ben bir çizim bulup üretime yollayayım diye birşey yok
Sanayi bakanlığı, TSE,tüv vb ilgili kurumlardan tip onay belgesi,O1-O2 belgesi olmadan yaptığınız şey trafiğe çıkamaz

Selam
Açıkçası şu anda tam da o noktadayız. Çekme karavan mı, motokaravan mı. Bugün 20 dk kadar genel müdürle bunu konuştuk. Araç içi mobilya, araç içi giydirme, ısıtma, klima vb gibi işler yapıyoruz zaten. Operatör için yaptığımız ofis mobilyalı araçlar şehir şehir geziyor şu anda. Hatta çanta şeklinde, tır uzunluğunda yaptığımız bir stand şu anda dünyadaki fuarları dolaşıyor. İçerideki görüş, zaten iç giydirmeyi yapıyoruz ve motokaravana yönelelim.. Benim görüşümse a'dan z'ye çekme karavanlar yapmak. Diğer konu da, alıcısı belli bir iş için sıfır araçları satın alıp donatıp müşterisine teslim ediyoruz. Motokaravan'da ise önce yatırımı yapıp, sonra alıcısını beklemek gerekiyor. Belki satılmayacak bile ve aldığınız araç ve ilk yatırım çöp olacak. Çekme karavanda bu tip bir sıkıntı yok. O yüzden şahsen motokaravana sıcak bakmıyorum. Burada bir yol ayrımındayız ve bir süre içinde karar veririz.

Öte taraftan, çizimlerinizi bana atın üretime göndereyim derken, kendi mühendislerimizi kastettim. Çizimleri incelemek, geliştirmek ve uygun görülürse denemelere başlamak.

Firma olarak, dediğim gibi dünyada bildiğiniz ne kadar büyük marka varsa çalışıyoruz. Süper marketlerde elinizin değdiği ne kadar ürün varsa neredeyse %90'ının tercih edilen tedarikçisiyiz. ISO belgeli bir firmayız hatta SEDEX tarafından 6 ayda bir denetlenen nadir firmayız. İsmimize birşey gelmeden önce 50 sefer düşüneceğiz zaten :smiley:. Ben şu anda bir girişime ön ayak olmak üzereyim.

Selam
Açıkçası şu anda tam da o noktadayız. Çekme karavan mı, motokaravan mı. Bugün 20 dk kadar genel müdürle bunu konuştuk. Araç içi mobilya, araç içi giydirme, ısıtma, klima vb gibi işler yapıyoruz zaten. Operatör için yaptığımız ofis mobilyalı araçlar şehir şehir geziyor şu anda. Hatta çanta şeklinde, tır uzunluğunda yaptığımız bir stand şu anda dünyadaki fuarları dolaşıyor. İçerideki görüş, zaten iç giydirmeyi yapıyoruz ve motokaravana yönelelim.. Benim görüşümse a'dan z'ye çekme karavanlar yapmak. Diğer konu da, alıcısı belli bir iş için sıfır araçları satın alıp donatıp müşterisine teslim ediyoruz. Motokaravan'da ise önce yatırımı yapıp, sonra alıcısını beklemek gerekiyor. Belki satılmayacak bile ve aldığınız araç ve ilk yatırım çöp olacak. Çekme karavanda bu tip bir sıkıntı yok. O yüzden şahsen motokaravana sıcak bakmıyorum. Burada bir yol ayrımındayız ve bir süre içinde karar veririz.

Öte taraftan, çizimlerinizi bana atın üretime göndereyim derken, kendi mühendislerimizi kastettim. Çizimleri incelemek, geliştirmek ve uygun görülürse denemelere başlamak.

Firma olarak, dediğim gibi dünyada bildiğiniz ne kadar büyük marka varsa çalışıyoruz. Süper marketlerde elinizin değdiği ne kadar ürün varsa neredeyse %90'ının tercih edilen tedarikçisiyiz. ISO belgeli bir firmayız hatta SEDEX tarafından 6 ayda bir denetlenen nadir firmayız. İsmimize birşey gelmeden önce 50 sefer düşüneceğiz zaten :smiley:. Ben şu anda bir girişime ön ayak olmak üzereyim.

Ha bu arada dünya çapındaki at yarışlarına at engelleri üretiyoruz. Şu anda at karavanı üretimi de var elimizde örneğin ve at için karavan üretmeye başladık. Özetle sektöre tamamen yabancı değiliz aslında ama çekme karavan ya da motokaravan daha teferruatlı ve dikkat edilmesi gereken bir konu ve sıfırdan başlıyoruz gibi davranmamızın sebebi, konunun hassasiyeti.

Hayırlı olsun,
Karavan değişik bir alan,
Çok sayıda konuda bilgi beceri gerektirir.
Siz bu konuda zaten kendinize güveniyorsunuz.
İnsanlar genelde belli bir süre birikim yapıp,
Tüm birikimlerini karavana yatırıyorlar.
Yaptığınız şey onları memnun etmeli.
Bu da bir yuva olabilmesinden geçiyor.
Bir karavancının karavanından soğumaması için,
Yuva sıcaklığı olan, sorunsuz karavanlar üretmelisiniz.
İkinci bir konu da kullanacağınız aksesuarlar.
Karavanı karavan yapan malesef,
epey pahalı ve markalı ürünler olan,
Buzdolabı, Ocak, Evye vb aksesuarlar.
Bunlar gerçek karavan aksesuarı olursa,
ortaya çıkan karavan da öyle albenili ve
konforlu olur. İyi aksesuarlar kullanılmazsa,
karavan idareten yapılmış oluyor malesef.
Biz çoğumuz karavan aksesuarı olmayan
gereçlerle sadece idare etmeye çalışıyoruz.
Asıl güzel olan o aksesuarlar oluyor.
Ama onlar da yekün tutuyor işte.
Ne kadar ekmek o kadar köfte.
Konuyu dağıtmayayım. Bu halka iyi bir şey sunarsanız,
Bu halk onu alır ve kullanır. Günü kurtarsın karavanı yaparsanız,
Zaten birçok günü kurtarsın karavanımız var. Onlardan biri olursunuz.

Bence çekme karavana yönelmeniz daha iyi
İki değişik alternatif sunmamız uygun olur
1. 750 kg altı, biri çift kişilik,diğeri ranza şeklinde yataklı,3.60 metre boyunda 4 yataklı
2.bir ton civarında yine 4 kişi yatabilecek 4.5 metre boyunda
Mevzuat gereği 750 kg altında olan karavanlar vergiden muaf olduğu ve araç muayenesi gerektirmediği için tercih ediliyor
Ancak bu kiloyu tutturmak için hafif malzemeden yapılması gerekiyor
İç mobilyaları kavak kontra dediğimiz hafif ahşap olmalı
Çekme karavan dendiğinde önce şaşi düşünülmeli
Genelde Al-ko alman malı şasi tercih ediliyor,bu hafif ve dayanıklı
Ancak pahalı
Bunun benzerini Uygun fiyatlı üretmek ideal çözüm
Sonra dış malzeme ne olacak
Birçok seçenek var
Plexiglas,aliminyum vb
Yalıtım önemli , hangi madde nasıl kullanılacak
Sonra iç donanım
Ocak-evye-tuvalet-camlar-tavan havalandırma, buzdolabı
Bu donanımları ithal kullanınca fiyat uçuyor

Küçük 2 öneri :

1-) Bence çekme karavani tercih edin
2-) Dünyada yükselen Tiny Home çilginliğini da gözardı etmeyin. Bu konuyu da eş zamanli yürütmenizi öneririm.

Fakat dediğiniz gibi uzun bir araştirma ve geliştirme sürecine ihtiyaciniz var. Bunun bilincinde olmaniz çok güzel.

Sahip olduğunuz muazzam imkanlariniz var anlaşilan ( mühendis beyinler ve Solid works gibi üretim öncesi bolca deneme yapabilecek deneyimli eleman)

Ve en önemlisi; her ne üretecek olursaniz olun,hazir oturmuş bir alt yapiniz varken karavan penceresinden tutunda tenteye varincaya kadar yedek parça üretimlerini de kendi bünyenizde belgeli olarak üretmeye çalişin. Sadece bu parçalari bile üretmiş olsaniz yurtiçi karavan firmalarini dışa bağimliliktan kurtarip ciddi gelir elde edersiniz bence.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Küçük 2 öneri :

1-) Bence çekme karavani tercih edin
2-) Dünyada yükselen Tiny Home çilginliğini da gözardı etmeyin. Bu konuyu da eş zamanli yürütmenizi öneririm.

Fakat dediğiniz gibi uzun bir araştirma ve geliştirme sürecine ihtiyaciniz var. Bunun bilincinde olmaniz çok güzel.

Sahip olduğunuz muazzam imkanlariniz var anlaşilan ( mühendis beyinler ve Solid works gibi üretim öncesi bolca deneme yapabilecek deneyimli eleman)

Ve en önemlisi; her ne üretecek olursaniz olun,hazir oturmuş bir alt yapiniz varken karavan penceresinden tutunda tenteye varincaya kadar yedek parça üretimlerini de kendi bünyenizde belgeli olarak üretmeye çalişin. Sadece bu parçalari bile üretmiş olsaniz yurtiçi karavan firmalarini dışa bağimliliktan kurtarip ciddi gelir elde edersiniz bence.

Merhaba

Açıkçası fabrika Türkiye'de ama ben yurt dışında yaşyıyorum. Bugün rastlantı gibi çok büyük bir müşterimizden statik karavan ve konteyner talebi geldi ve hala sunumu inceliyoruz. yani benzer talepler zaten geliyor ve tiny home üzerinde zaten çalışıyoruz..

Çay kaşığı bile üretecek olsak önce mühendisliği yapılıyor, çizimleri bitiriliyor ve üretim öncesi tüm bölümlere tek tek çizimler verilip mühendisi tarafından sunumu yapılıyor. ProEngineer ve Solid kullanıyoruz. Hatta mühendis olmadığım halde ben bile kullanıyorum artık Solid :smiley:. Yani bizim için işin çizimi ve mühendislik tarafı zaten gündelik hayat ve dediğiniz gibi çok değerli imkanlarımız zaten var. Bir sürü endüstri mühendisi çalışanımız var, bir sürü endüstriyel tasarımcı var. Tasarımcılar dahi bir şeyi en baştan tasarlarken o malzemenin üretime uygun olup olmadığını biliyor. Bilmiyorsa bile kafasını çevirip mühendisine soruyor. Tesisimizi görmeden tahayyül etmek biraz zor biliyorum ama bunca imkan varken bu sektörde neden değerlendirmeyelim dedik. Aslında kendim de karavancıyım, yeni başladım ve biraz da bu sebeple aklımıza girdi bu :smiley:. İşin güzel tarafı, bu alt yapının masrafını karavan üretimine bindirmek zorunda değiliz. Bir sürü iş kolumuzdan biri olacak ve karavan üretimi için devasa bir genel yönetim giderine, makine yatırımı yapmamıza gerek yok. Haliyle hem bize hem karavancı arkadaşlara fiyat avantajı olarak yansıyacak.

Mobilya üretim fabrikamız dışında, kendi injeksiyon üretim fabrikamız da var. Plastik injeksiyon üretim dahi yapabiliyoruz. Yani özetle burdaki kaygıların çoğunu anlıyorum. Sektörü bir kaç tık yukarı taşırız derken gerçekten mübalaa etmiyorum. Eğer bu kararı alır da başlarsak hep birlikte şahit olacağız zaten. Şimdilik yeterli potansiyel var mı? Çekme karavan mı yoksa motokaravan mı? Elde benzer bir proje var mı inceleyebileceğimiz gibi sorular var. İçeride bunları görüşüyoruz haliyle.

Diğer taraftan okuduğum bir çok yazı var burada ve başka farumlarda. 750kg üzeri karavanlara çakma uygunluk hazırlayıp belge almak gibi. Bizde böyle şeylerin olmasının imkanı yok. Termin mi verdik? üretim ERP sistemiyle takip ediliyor ve bir aksilik bile olsa en büyük gecikme 2-3 gün olur. Ya da 15 gün olmaz öyle söyleyeyim. Yani son kullanıcının da her konuda kafası rahat.

Üretime geçerseniz Ülkemiz ve vatandaşlarimiz adına oldukça yararlı olur kanaatindeyim bende. Hayırlısı diyelim. Anlattiklarinizdan firma ismini tahmin etmeye çaliştim ama onu söyliyim Acaba dedim istikbal mobilya filanmı Hayirli geceler

Üretime geçerseniz Ülkemiz ve vatandaşlarimiz adına oldukça yararlı olur kanaatindeyim bende. Hayırlısı diyelim. Anlattiklarinizdan firma ismini tahmin etmeye çaliştim ama onu söyliyim Acaba dedim istikbal mobilya filanmı Hayirli geceler

Yok İstikbal değil. İstikbal'den daha farklı bir tesisimiz var ve daha karmaşık işler yapıyoruz. Sektörümüz aynı bile değil. Hem mobilya, hem mağazacılık, hem inşaat, hem süpermarket ekipmanları, otel odaları, villalar gibi bir çok şeyi aynı anda yapabiliyoruz. Standardı olmayan bir sektör bizimkisi. Genelde son kullanıcıyla çalışmadığımız için ismini bilmenize imkan yok. İstikbal son kullanıcı tarafındayken, biz daha çok endüstriyel taraftayız. Belki de ilk son kullanıcı işimiz olacak karavan işi :smiley:.

Biraz da bunu araştırmak amaçlı buraya yazmak istedim. Burada bir yerlerde çizim paylaşan arkadaşlar görmüştüm ama arayınca bulamadım. Bir tanesini seçip üretime gönderip deneyim kazanmak istiyorum.
-----------------------------------------------

Bu konuda siteye en çok çizim yollayn benim... :rolleyes:
Bir çok karavana, alternatif çizimlerim var bu sitede.
Bunların çoğu 750 Kg altı, yani O1 belgesi ile kullanılacak tipler.

Bir de kendi imal ettiğim, 750 Kg üstü O2 belgeli Gezgin-4.72 diye adlandırdığım
bir karavanım var ki, avrupada bu kadar kullanışlı karavan yok, iddalıyım.

O belgeleri konusunda bu kadro ve techizatla herhangi bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum.
Yalnız yanılıp da TSE den belge almaya uğraşmayın, bıktırırlar.

Avrupa firmaları var bu konuda, kolay belge veren,
yani yarı yarıya bas parayı, yüzeysel bazı kontrollar da yapalım,
sizi de uğraştırmadan işinmizi bitirelim, tarzında çalışan.
Onları öneririm.
Başarılar diliyorum.

Çekme karavan pazarında hala boşluk var ve iyi dizayn, iyi imalat ve
hesaplı üretici konusu açık..

Başarılar dilerim

Son düzenleme:

-----------------------------------------------

Bu konuda siteye en çok çizim yollayn benim... :rolleyes:
Bir çok karavana, alternatif çizimlerim var bu sitede.
Bunların çoğu 750 Kg altı, yni O1 belgesi ile kullaanaılacak tipler.
Bir de kendi iml ettiğim, 750 Kg üstü O2 belgeli Gezgin-4.72 diye adlandırdığım
bir karavanım var ki, avrupada bu kadar kullanışlı karavan yok, iddalıyım.

O belgeleri konusunda bu kadro ve techizatla herhangi bir sıkıntınız olcağını sanmıyorum.
Yalnız yanılıp da TSE den belge almaya uğraşmayın, bıktırırlar.
Avrupa firmaları var bu konuda, kolay belge veren.
yani yarı yarıya bas parayı, yüzeysel bazı kontrollar da yapalım,
sizi de uğraştırmadan işinmizi bitirelim, tarzında çalışan.
Onları öneririm.
Başarılar diliyorum.

Çekme karavan pazarında hala boşluk ve iyi dizayn, iyi imalat ve
hesaplı üretici konusu açık..

Başarılar dilerim

Şimdi hatırladım, gördüğüm yazı sizindi ve sanırım çizim de sizindi ama arama yapınca bulamadım sitede. Sizin için mahsuru yoksa Gezgin'in çizimini alma şansım var mı? Mobilya, tuvalet duş vs tabii ki önemli ama pano, elektrik ve şase alt yapısını da çizmiş miydiniz? Uygunluk alırken elektrik alt yapısının da detayını veriyor musunuz? Havalimanlarında yaptığımız projelerde çizimlerimizi elektrik mühendisleri odasına onaylatmak zorundaydık örneğin proje uygunluğu almak için. Karavanda da benzer bir süreç var mı?

Birkaç yerli yabancı karavan firmalarını gezip ürünlerini alıcı gözle incelemenizi kendiniz kullanacakmis gibi ihtiyaç belirlemeniz tavsiye ederim başlangıç noktası burası bence

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri