Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan astroshero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 107
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,054
Ynt: Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

Arkadaslar hepinize tesekkur ediyorum cesitli iltifatlariniz icin. Ben sadece hirsla kalkip zararla oturmak yerine kendim yakisani yaparak, soguk kanli bir bicimde dusuncelerimi bildirdim.

Saygilarimla
Melih

Etiketler

Amacım asla kimseye sert bir çıkış yapmak değildi,Fakat yinede Melih beyden özür diliyorum.Kabul etmeliyiz ki her yandan boğazımızın sıkıldığı (veya sadece benim ve çevremdekilerin boğazlarını sıkan diyelim),adına yasa denen fakat en ufak mantık barındırmayan,hatta ve hatta bu yasaların sadece vatandaşımdan nasıl ve nereden PARA kopartırım mantığı ile çıkartanların baş olduğu bir memleket haline geldik.
Neyse bu başlıkta sadece ben farklı düşündüğüm için ,bu başlığa daha fazla yazmama gerek yok.Ben kamperime Düzenli bir şekilde bazı eşyalarımı yükleyip hafta sonu için balığa kampa gitmeye devam edeceğim.Bu ekipmanların güvenliğinide 15 yılını denizlerde,fırtınalı havalarda geçirmiş olarak ve onlarca değişik eşyayı denizde, kamaramda bağlama ve güvene alma tecrübeme güvenerek emniyetle sabitleyerek kampa devame edeceğim.
Motosiklette kullanıyorum ve yasal hız limiti 70 km.Ve bu hıza uymak bizleri sadece tehlikeye atıyor,emniyete değil,bana güvenmeyenler gidip diğer motorculara sorabilirler.Bu yasayıda Motosikletten anlamayan birileri çıkarmış ,yaptım oldu mantığıyla...

JAMES BROWN' Alıntı:
Amacım asla kimseye sert bir çıkış yapmak değildi,Fakat yinede Melih beyden özür diliyorum.Kabul etmeliyiz ki her yandan boğazımızın sıkıldığı (veya sadece benim ve çevremdekilerin boğazlarını sıkan diyelim),adına yasa denen fakat en ufak mantık barındırmayan,hatta ve hatta bu yasaların sadece vatandaşımdan nasıl ve nereden PARA kopartırım mantığı ile çıkartanların baş olduğu bir memleket haline geldik.
Neyse bu başlıkta sadece ben farklı düşündüğüm için ,bu başlığa daha fazla yazmama gerek yok.Ben kamperime Düzenli bir şekilde bazı eşyalarımı yükleyip hafta sonu için balığa kampa gitmeye devam edeceğim.Bu ekipmanların güvenliğinide 15 yılını denizlerde,fırtınalı havalarda geçirmiş olarak ve onlarca değişik eşyayı denizde, kamaramda bağlama ve güvene alma tecrübeme güvenerek emniyetle sabitleyerek kampa devame edeceğim.
Motosiklette kullanıyorum ve yasal hız limiti 70 km.Ve bu hıza uymak bizleri sadece tehlikeye atıyor,emniyete değil,bana güvenmeyenler gidip diğer motorculara sorabilirler.Bu yasayıda Motosikletten anlamayan birileri çıkarmış ,yaptım oldu mantığıyla...

Sayın "JAMES BROWN";

Size de anlayışınızdan ötürü teşekkür ederim. :smiley:

Yasalara karşı çıkmak, değiştirmeye, bu konularda kamuoyu yaratmaya çalışmak...vb en doğal yurttaşlık haklarımızdandır ya da öyle olmalıdır. Öyle olmazsa, doğruyu nasıl bulur ya da yaratırız?.. ;)

Cavid Sezen

Sayın James Brown, :smiley:
Yaptığınız özeleştiri ve gösterdiğiniz olgunlukla, artık sizde forum literatüründesiniz. :D

Sayin james brown;

Bir seyi netlestirmek isterim ki bende bazi yasalari cok mantikli bulmuyorum. Ama tarzim geregi yasalari cigneyerek degilde yasalara uyup hayatimi kolaylastiriken, ayni zamanda bu tarz olumsuz yasalara karsi tartisarak (forumda, arkadaslara, okulda, evde, kisaca her ortamda) bir bilinc ve kamuoyu olusturmaya calisirim. Bu tabiki benim tarzimdir. Siz yasalara uymayarak tepkinizi koyuyorsunuz buda sizin tarziniz. :smiley:

Ayrica foruma yazan bilincli kullanicilar olarak, forumu okuyabilecek karavanciliga yeni baslayan yada yasca genc ve karavan bilinci olusmamis insanlari yanlis yonlendirmemek adina, burada yasal olmayanlari cok ovmenin dogru olmadigini dusunuyorum.

Bu arada kesinlikle foruma yada bu basliga yazmayi birakmamalisiniz. Ne demisti usta;

Sen yanmasan....
Ben Yanmasam....
Biz yanmasak.....
Nasil cikar karanliklar aydinliga.

JAMES BROWN' Alıntı:

birçok yasamız şaçma olsada yasa, değişene kadar bu kurallarla yönetileceğiz,
yukarıdaki cümlelerinize katılıyorum,
selamlar

SEVGİLİ GEZMEYE BAYILAN DERE TEPE YAYILAN
FORUM DA KANUN KANUN DİYENLERİ GÖRÜNCE İÇİ KIYILAN
HAYAL TACİRLERİNCE SOYULAN ..SAF TEMİZ KARDEŞİM....

En son yazı mart 2012...aracım wolkswagen transporter 50. yıl limited edition ...ruhsatta 1+4 yandancamlı panelvan ..aracımda bulunan orjinal webasto ,yatar koltuk,sunroof dışında ==kendi eklediğim mini buzdolabı,gezilerde yanıma aldıgım aygaz pikniktüpüm ,19 litre damacana hayat suyum ,carrefoursadan 359 t.l. ye aldıgım dağ bisikletim ,iki kızım ,kızlarım patenleri,eşim ;eşimin snorkeli,benim paletlerim,deniz gözlüğüm,kamp çadırım (büyük boy 4 kişilik iki odalı)katrancıda çadırın altına serdigim halım 4 m2 ,çubucakta serinletsin diye yanımda götürdügüm ufo marka vantilatörüm,menemen pazarından (bulursam tabi)çok ucuza aldıgım üç dört kavun ,iki karpuz DAHA YAZAYIM MI.......
Arkadaşlar sizi tüm şerefimle temin ederim ki 4 yıldır tüm ege akdenizde karışlamadıgım yer kalmadı...ne bir polis ;ne bir jandarma ;nede kantar görevlisi tartı memuru -YA BU ARAÇ KARAVANMIŞ CEZA KESELİM ..YOK BAGLAYALIM..YOK ŞU...YOK BUU
DEMEDİLER ...DİYEMEZLERDE..O KADAR.....
Şimdi gelelim sadede ..burda yok şu kanun yok bu yönetmelik ..olmaz zinhar olmaz haa...diyen ......... amacı siz keyfine düşkün gezginlere 10 liralık panelvan eskini 60-70 bine çakma karavan yaptım
-abi baaaakkk ruhsatına baaaakk abi ...diyip .......... çalışmak ....olay resmen buuu
Ha aralarında delikanlısı varsa hodri meydan .....kim panelvan aracına eşyalarını koyup gezmekten (yasal agırlık sınırında olmak kaydıyla =çünki kantara benide çıkardılar....benim aracın istiab haddi de düşük 750 kg =4 yolcu da var diye..)ceza yemişse makbuzu buraya yapıştırsın ...ben cezayı ödiyecegim söz...
Bu panelvan araçlarda yada minibüslerde camp yapmanın iki şartı var ..
1-araca kesinlikle lavobo ve ocak koymayacan(kör parmagım kör gözüne demeyecen yanii..)
2-Sandıktan bozma yatak yapmayacan (köy sediri gibi)..Bu iş için şişme yatak 12v biçilmiş kaftan....

Sonrada işi 10 a panelvan alıp 70 satmaya çalışmak olanlara akıl sormayacan...
Canım TÜRKİYEM'DE en fazla ödenen vergi enayi vergisidir .... :eek: :eek: :eek:
BUNU DA SAKIN UNUTMA SEVGİLİ GEZMEYİ SEVEN CANIM KARDEŞİM.... KAL SAĞLICAKLA......

Merhaba hamido-şakir,

Konu başlığımıza uygun olmayan bir mesaj yazmışsınız, sizin panelvanla gezip çadır ile tatil yapmanızı bu başlıkla nasıl
bağdaştırdınız bilemedim.
Yinede nezaket ve forum kurallarına uygun olmasada mesajınızı silmedim, görüşlere,düşüncelere özgürlük.

Mesajınızdaki saygısız hitaplarınız ve 2. mesajınız silindi.

okudugumu anlama özürüm yok ALLAH' a şükür üniversiteye derce ile girdim..
1- Başlık ne???====karavan ruhsatı olmadan demonte mobilya ile trafikte sorun yaşarmıyım???
2- Cevap ne???====hayır kardeşim hiç bir sorun yaşamazsın....panelvanla 4 yıldır gezdik gerek araç içinde gerek çadırda yattık 4 kişi hiç bir sorun yaşamadık...
Burada sorun ne???? nasıl konu ile alakası yokmuş ???soru da cevapta ortada ...karavan ruhsatı alınmayan araç nedir???
panelvan...demonte mobilya ile trafikte dolaşılan araç nedir????panelvan
Eeeee !!!!!!!bunları orijinal olarak 4 yıl 30.000 km uygulayan kim BİZZZZ...Eeeeee!!!!! ??? ??? ??? ???
bu başlıkla neresi bagdaşmıyor bir zahmet örnekleme methodu ile anlatırsanız aydınlanırız...
Nezaketsiz buldugunuz yeri özel mesaj olarak atmışsınız bende nezaket kurallarına uygun olarak düzelttim yazdım
saygısız hitap mı ??? kime hitap etmişim ????
..önemli olan 2. mesajımdı çünki insanları çok net olarak uyarıyorum ...forumda görüşlere düşüncelere özgürlük varsa silinen mesajı tekrar yayınlayalım AK KOYUN KARA KOYUN BELLİ OLSUN ....
KARARI DA FORUM OKUYUCULARININ TEMİZ VİCDANI VERSİN .....

Sözü bilen kişinin, yüzünü ak ede bir söz
Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz
Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz

Kişi bile söz demini, Demeye sözün kemini
Bu cihan cehennemini, Sekiz cennet ede bir söz
Yunus şimdi söz yatından, söyle sözü gayetinden
Pek sakın o sah katından, Seni ırak ede bir söz

Nedense aklıma Yunus Emre'nin, yukarıdaki dizeleri geldi...
Sanırım pirimiz kimseyi incitmez tatlı bir tarzda, "Söz var vezir eder, söz var rezil eder" demeye getiriyor.

Hepsinin hamuru bir olduğu halde, çeşitli şekillerine göre makarnaların farklı tadları var. Amaçlanan sadece karın doyurmak ise, belki önemsenmeyebilir ama bu, farkın olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Spagetti'lerin en makbulü bu gün İtalya'da sadece iki fabrika tarafından üretiliyor. Bunların özellikleri, üretimde kıyma makinasına benzer aletlerin sonundaki delikli elek metallerinin, diğer fabrikalardaki gibi akımı kolaylaştıran teflon kaplama yerine eskiden olduğu gibi çıplak bırakılması. Böylelikle spagetti'lerin çapaklı yapı kazanan üst yüzeyleri domates sosunu daha fazla tutabiliyormuş. Tabi bu mikroskopik yapı sonuçta ayni hamur ve hatta kabaca ayni şekilde bile olsa spagettilerdeki tad farkının sebebi. Her makarna çeşidinin sosu ayrı. Tadının farkında olanlar için, ayni sos her makarnada ayni tadı vermiyor.

Sonuçta demem o ki, dilde de biçimin özü etkilemediğini söylemek zor.
Ne söylendiği kadar, nasıl söylendiği de önemli olmalı ?

hamido-şakir' Alıntı:
okudugumu anlama özürüm yok ALLAH' a şükür üniversiteye derce ile girdim..
1- Başlık ne???====karavan ruhsatı olmadan demonte mobilya ile trafikte sorun yaşarmıyım???
2- Cevap ne???====hayır kardeşim hiç bir sorun yaşamazsın....panelvanla 4 yıldır gezdik gerek araç içinde gerek çadırda yattık 4 kişi hiç bir sorun yaşamadık...
Burada sorun ne???? nasıl konu ile alakası yokmuş ???soru da cevapta ortada ...karavan ruhsatı alınmayan araç nedir???
panelvan...demonte mobilya ile trafikte dolaşılan araç nedir????panelvan
Eeeee !!!!!!!bunları orijinal olarak 4 yıl 30.000 km uygulayan kim BİZZZZ...Eeeeee!!!!! ??? ??? ??? ???
bu başlıkla neresi bagdaşmıyor bir zahmet örnekleme methodu ile anlatırsanız aydınlanırız...
Nezaketsiz buldugunuz yeri özel mesaj olarak atmışsınız bende nezaket kurallarına uygun olarak düzelttim yazdım
saygısız hitap mı ??? kime hitap etmişim ????
..önemli olan 2. mesajımdı çünki insanları çok net olarak uyarıyorum ...forumda görüşlere düşüncelere özgürlük varsa silinen mesajı tekrar yayınlayalım AK KOYUN KARA KOYUN BELLİ OLSUN ....
KARARI DA FORUM OKUYUCULARININ TEMİZ VİCDANI VERSİN .....

12 numaralı forum kuralı:

12- Kullandığınız dil karşınızdakine olan saygıyı gösterir. Lütfen olabildiğince düzgün bir dil kullanınız ve Türkçe imla kurallarına uyunuz. Daha fazla bilgi için lütfen Türk Dil Kurumu'nun yayınladığı Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu'nu okuyunuz.

Forum kuralları:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=208.0

Kamp malzemesini panelvana yükleyip kampa gidiyorsunuz diye kimse size ceza kesmez zaten. Ancak o panelvanın içine yatak, ocak, lavabo, wc gibi aksamı yerleşik olarak yerleştirirseniz trafik o zaman karışır. Aracınızı karavan haline dönüştürüp ruhsatı da karavan olarak değiştirirseniz artık karavan olur ve kamyonetler için olan kısıtlamalardan kurtulursunuz. Tercih tamamen kullanıcıya aittir.

Konuya katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.yeni bişeyler daha öğrendim..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu konu gün geçtikçe önemini artırıyor. Sigorta başta, diğer belirsizlikler bu işi dar bütçe ile yapan insanları zorlamaktadır. Bu belirsizliğin ortadan kalkması için birçok karavan sever epeyce uğraş verdi, halende çabalar devam etmektedir. Ancak yıllarda geçip gitmeye devam etmektedir. Ben camper karavanımı yaptığımda TSE nin aradığı kriterleri Makine Mühendisi arkadaştan şu şekilde öğrendim; Ruhsatta araç kaç kişilik yazıyorsa o kadar yatacak yer, yemek pişirecek yer ve yemek yiyecek yer. Bunlardan bir tanesi eksik olursa karavan olamıyor fazla olmasında sakınca yok ( wc, duş gibi ) . Ancak yolda sizi çeviren memur bu konudan haberdar olmalı. Aracınızda yatak görüp hani bunun karavan ruhsatı dediğinde ona aracınızın karavan olması için yeterli kriteri taşımadığını anlatmanız lazım ( anlamak isterse ) anlatamazsanız işiniz zor. Maalesef alt yapısı olmadan, uzmanlara danışmadan, araştırmadan, toplumun kültürel ve coğrafik durumu ele alınmadan dayatma ile çıkan kanunlar yüzünden şu şudur demek zor.

Merhabalar.

Konuyu baştan itibaren okudum iyice kafam karıştı.

Land rover aracımı (ruhsatta otomobil geçiyor.) Westfalia tarzında koltuk ocak ve pop up tavan yapsam ruhsatta dönüşüm gerekir mi bariz bir yatak olmadan ? Yoksa kamp aracı şeklinde problemsiz trafikte dolaşabilir miyim ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR