Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan astroshero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 107
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,264
Ynt: Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

Merhabalar,
Benim gibi camper dönüşümü için araç yaşının 5 yılı doldurmasını bekleyenlere yardımcı olacak düşünceleri görmek açısından;
- Konu koltuklara gelmişken; Öndeki 2' li koltuğu tekliye dönüştürmek istedim. Nette yaptığım araştırmada, kesin olmamakla birlikte trafik polislerinin sökülen koltuk için ceza yazabileceği görüşü hakim.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/11/20101130-28.htm/20101130.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/11/20101130-28.htm

linkte yazdığına göre

“4.9 – Koltuk çıkartılması veya ilavesi Araçta ulaşılabilir koltuk bağlantı yerleri varsa, koltuk basit bir şekilde bağlanabiliyorsa, aracın koltuk kapasitesi azami bağlantı sayısı kadardır. Yerinden sökülmüş koltuk, koltuk çıkartma anlamını taşımaz. Ulaşılabilir koltuk bağlantılarının tanımı MARTOY’un Ek II Kısım C’de yer almaktadır.
Koltuk bağlantıları, kaynak vb. kalıcı yöntemler ile tekrar bağlanamayacak biçimde tadil edilirse koltuk çıkartılmış kabul edilir.
Koltuk ilavesinde, bütün kategorilerde bağlantıların bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek VII madde 1.15, ayrıca emniyet kemeri bakımından madde 1.19, madde 1.31’e uygun olması aranır. M2 ve M3 kategorileri ayrıca Ek VII madde 1.50’ye uygun olmalıdır.”
denmektedir.
Bu durumda 2' li koltuk sökülüp, (Bağlantı noktalarını kapatmadan, hasarlamadan, değiştirmeden, aynı noktalar kullanılarak) tekli koltuk takılırsa denetleyici (Trf. polisi, karayolları personeli, maliye vb.) görevli bu kanun ve yönetmeliğe rağmen ceza yazabilir mi?+ niye söktün? gibi bir soru sorabilir mi?
Sevgi ve Saygılar...

Etiketler

Aracta her turlu degisiklik ruhsatta degisiklik gerektirir. Bunun icin ornegin araciniz 5+1 ise on koltuk tekli olursa ruhsatta degisiklik ile 4+1 yaptirmaniz gerekir. Eger ruhsatta deigiklik yaptirirsaniz sorun yok. Yaptirmadan yola ciktiginizda risk size ait. Hic birsey olmayabilir yada evinizden daha 100 metre gitmeden cezada yiyebilirsiniz.

Ama bence kanunlara uygun hareket etmekte fayda var. Cunku kaza durumlarinda sigorta sirketleri size yada karsi tarafa para odememek icin ellerinden geleni yapiyorlar. Siz ruhsata uygun olmayan aracla trafige cikmak ile onlara koz vermis oluryorsunuz. Genelde sigorta sozlesmelerinin kiyisinda kosesinde bir yerde araci kanuni normlarda tutmak kullanicinin sorunlugundadir, bu sozlesme kanuni normlarda tutulmayan araclari kapsamaz (Tam metin bu olmayabilir ama cikarilacak anlam budur) seklinde bir ibere mutlaka yer alir.

Bence bu yazıyı printerdan çıktı alıp yanınızda taşırsanız sorun çıkmaz.

Gayet açık. "Koltuk bağlantı mekanizmasında, araç üzerinde kaynak tadilat yapmassanız takabilirsiniz" Ben bunu anlıyorum. Aynı bağlantı yerine tekli koltuk takarsanız sorun çıkmaz gibi. Polis çevirdiğinde de Resmi Gazete'deki bu yazıyı gösterebilirsiniz.

Diogenes' Alıntı:
Merhabalar,
Benim gibi camper dönüşümü için araç yaşının 5 yılı doldurmasını bekleyenlere yardımcı olacak düşünceleri görmek açısından;
- Konu koltuklara gelmişken; Öndeki 2' li koltuğu tekliye dönüştürmek istedim. Nette yaptığım araştırmada, kesin olmamakla birlikte trafik polislerinin sökülen koltuk için ceza yazabileceği görüşü hakim.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/11/20101130-28.htm/20101130.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/11/20101130-28.htm

linkte yazdığına göre

“4.9 – Koltuk çıkartılması veya ilavesi Araçta ulaşılabilir koltuk bağlantı yerleri varsa, koltuk basit bir şekilde bağlanabiliyorsa, aracın koltuk kapasitesi azami bağlantı sayısı kadardır. Yerinden sökülmüş koltuk, koltuk çıkartma anlamını taşımaz. Ulaşılabilir koltuk bağlantılarının tanımı MARTOY’un Ek II Kısım C’de yer almaktadır.
Koltuk bağlantıları, kaynak vb. kalıcı yöntemler ile tekrar bağlanamayacak biçimde tadil edilirse koltuk çıkartılmış kabul edilir.
Koltuk ilavesinde, bütün kategorilerde bağlantıların bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek VII madde 1.15, ayrıca emniyet kemeri bakımından madde 1.19, madde 1.31’e uygun olması aranır. M2 ve M3 kategorileri ayrıca Ek VII madde 1.50’ye uygun olmalıdır.”
denmektedir.
Bu durumda 2' li koltuk sökülüp, (Bağlantı noktalarını kapatmadan, hasarlamadan, değiştirmeden, aynı noktalar kullanılarak) tekli koltuk takılırsa denetleyici (Trf. polisi, karayolları personeli, maliye vb.) görevli bu kanun ve yönetmeliğe rağmen ceza yazabilir mi?+ niye söktün? gibi bir soru sorabilir mi?
Sevgi ve Saygılar...

Burakd' Alıntı:
Bence bu yazıyı printerdan çıktı alıp yanınızda taşırsanız sorun çıkmaz.

Gayet açık. "Koltuk bağlantı mekanizmasında, araç üzerinde kaynak tadilat yapmassanız takabilirsiniz" Ben bunu anlıyorum. Aynı bağlantı yerine tekli koltuk takarsanız sorun çıkmaz gibi. Polis çevirdiğinde de Resmi Gazete'deki bu yazıyı gösterebilirsiniz.

Bence o kadar iyimser olmayın. Trafik polisi ruhsatta yazandan farklı bir durum gördüğü anda aracınızı bağlamaya bile kalkışabilir. Şansınız varsa okkalı bir ceza yazıp aracı ruhsatta yazan orijinal haline getirdikten sonra muayeneye götürmenizi isteyebilir.

Arkadaslar herkes niye bu kadar cezaya takmis durumda anlamiyorum. Arkadaslar cezayi bir kere odersiniz gecer gider. Ama olasi bir kaza durumunda yukarda belirttigim sebepten sigorta sikerti karsi tarafin masraflarini karsilamayabilir. Allah korusun yaralanmali bir kaza durumunda hem kendi araciniz, hem karsi tarafin araci ve her turlu hastane masrafi size kalacaktir. Bazilariniz bu kadar korkmanin abest oldugunu dusunebilirler ama Turkiye'ye gunde yuzlerce aracin kazaya karistigi dusunuldugunde ve sigorta sirketlerinin para odememek icin bin takla attigini goz onunde bulundurdugunuzda, bence olasilik o kadarda kucuk degil. Koltugu tekli ye cevirip tekli olarak kullanacaksaniz zaten aracinizda 4+1 olarak kullanacaksiniz demek. O zaman gidip ruhsatta 4+1 yaptirin olsun bitsin. Zaten ruhsati degistirmeden 5+1 ruhsatli aracla, 4+1 olarak TUV den gecemezsiniz.

İlk mesajı yazarken bu ikilem arasında kalmıştım. Akıl ve mantık çerçevesinden bakınca Burak beyin dediği gibi olması gerekli. Ancak yaşadıklarımıza bakınca polisin sizi dinleyeceğini bile düşünmüyorum. Zaten hayalet kamper olarak yola çıkınca 1-0 yenik başlıyoruz. Araç ticari sınıf olunca her tip görevli ruhsatı eline alana kadar özel (hususi) araç olarak muamele yapmıyor. Özel olduğu görülünce daha da dikkat çekiyor.
Araçlarımızı yasaya aykırı şekilde kullanmayalım diye çabalıyoruz. Ancak görüldüğü üzere linkteki yasa/yönetmelik olsa da, biz buna istinaden hareket etmek istesek de ceza yazılabileceği ortada. Yani yasa önemli değil, görevlinin yasayı nasıl yorumladığı önemli sonucu çıkıyor.
2011 yılı boyunca 10 bin km. yaptım. Araçta tek sabit şey 110 litrelik buzdolabı. Onun dışında arka teker davlumbazları üzerinde karşıdan karşıya ahşap ızgara bulunmakta (sabit gibi görünmekte, ancak çıkartılabilen) , üzerine yatacağım zaman şişirdiğim bir yatak bulunmakta (Normal zamanda söndürülmüş ve katlanmış, bir kenarda duruyor. Yiyecek ve içecekle ilgili malzemeler plastik saklama kaplarının içerisinde durmakta. Masa ve sandalyaler portatif ve çantalarında durmakta.
Defalarca trf. polisi, mali denetleme, jandarma trafik kontrolünden geçtim. Biri hariç hiçbiri arkaya bakalım demedi. Bakalım diyen bir jandarma astsubayı idi, sadece baktı. Diğerleri ticari düşündükleri için "araçta yük ne var" sorusuna "birşey yok" cevabını alınca iyi yolculuklar dilendi. Sadece bir defa problem oldu, o da (Samsun-Çarşamba-Gelenbe ist.) karayolları yük kontrol istasyonundaki görevliler K belgesi yüzünden ceza yazmıştı.
Sadede gelirsek; Yaşanmışlıklardan yola çıkarak, mobilya işi sorun yaratacak gibi görünüyor. Benim kullandığım yöntemin de sorun çıkarmayacağını söyleyemiyorum, hiçbir kontrolde aracın içine ayrıntılı bakan olmadı.
Mesajı yazarken Melih Bey' den mesaj geldiğini gördüm. Melih Bey; Herkesin cezaya takmış durumda olmasının nedeni ülkemizde sorunların çözümü için en çok kullanılan yöntem, ceza uygulama tehditi ile caydırmadır. Üst gelir seviyesi için zaten sorun yoktur. Orta seviye bir gelire sahipseniz (Hele bir de emekli iseniz, ki bu tarz yaşama başlamak için ülkemizde emeklilik beklenir) ceza az buz birşey değildir. Bunların çözümü için nelerle karşılaşacağınızı, uğraşacağınızı bilmiyorsunuz sanırım. Benim sizin önerilerinizden vardığım sonuç; "Paranız yok/az ise, bu işlere kalkışmayın".
Biz yasalara uygun çözümler için çalışıyoruz. Kendi gönderilerinizde de belirtmişsiniz, bulunduğunuz ülkede ruhsat yoktur, bir sürü ülkede TUV muayenesinde motor, şase no suna bakılmamaktadır. Ama bizde bunların olmaması/eksik/hatalı olması araç sahibinin başına çorap örer, araç sahibine potansiyel üçkağıtçı gözüyle bakılır.
Neyse konu başka alanlara kaymadan kısa keseyim.
Sevgi ve Saygılar...

20110214123535

20110516231156

20110516231210

Ahmet bey;

Yukaridaki mesajlarimdan anlasilacagi gibi ben yasal olmasindan yanayim. Yasal oldugu mudettece basiniz agrimaz. Sonucta zevk icin geziyorsaniz ha simdi yakalandik, ha simdi yakalanacagiz korkusu ile gezmek hos degil. Zevkden cok adrenalin ve endise.

birde yukarida yazdiklarim sadece koltuk icinde birda arkada sabit olmayan mobilyalar hem daha tehlikeli hemde ceza yeme ihtimaliniz daha cok. Isin dogrusunu isterseniz aracta arkada sabit olmayan bir esya ani bir frende gelip sizi yaralayabilir, yada daha vahimi camdan cikarak baskasinida yaralayabilir. Zaten bu yuzden panelvanlarda arabolme vardir.

Bu arada bulundugum ulkede ruhsat yoktur ama sigorta evraklari ruhsat gibidir. Sigortaya aracin her turlu degisikligini bildirmek durumundasiniz burada. Bildirilmeyen bir degisiklik polis tarafindan yakalanirsa yada bir kaza durumunda fark edilirse, hem ceza yersiniz (Arac yapilan degisiklik yasal olana kadar baglanir) hemde sigortaniz iptal edilir ve 5 kurusta para alamazsiniz. Ayrica baska bir sigorta acentesinede sigorta yaptirmaya kalktiginizde onceden aracinizda illegal degisiklik yaptiginiz yada bildirmediginiz icin yuksek fiyattan sigorta yaparlar. Burada sigorta sirketleri arasinda bir network var. Bir sigorta sirketinin sizin hakkinda yazdigi bilgiyi diger sirketler gorebiliyor.

Bu konu neden bu kadar uzadı anlamıyorum.Yasa yasa yasa diyen arkadaşların demekki tuzu kuru.Bu tuzu kurular dyor ki,sizin karavana dönüşüm paranız yoksa aman haa camper veya minibüs almayın.Hafta sonu pikniğe balığa göl kenarına ormanda kamp kurmaya gitmeyin,buna hakkınız yok.Hadi oradan diyorum bende.Camperim olsa ,arkaya tüpte koyarım,buzdolabıda,balık malzemeside ,şişme yatakata.Bunları sabitlemeyi akıl edecek kadar da akıllıyım merak etmeyin.Bu zihniyet yüzünden kıçı kırık karavan ruhsatlı hurdalar 20000 tl.Biz ENGLAND veya DEUTSCHLAND vatandaşı değiliz.Burada hala 1985 model Mercedes 15-20 bin tl.Oralardan yasa diye atıp tutmak kolay.

JAMES BROWN' Alıntı:
Bu konu neden bu kadar uzadı anlamıyorum.Yasa yasa yasa diyen arkadaşların demekki tuzu kuru.Bu tuzu kurular dyor ki,sizin karavana dönüşüm paranız yoksa aman haa camper veya minibüs almayın.Hafta sonu pikniğe balığa göl kenarına ormanda kamp kurmaya gitmeyin,buna hakkınız yok.Hadi oradan diyorum bende.Camperim olsa ,arkaya tüpte koyarım,buzdolabıda,balık malzemeside ,şişme yatakata.Bunları sabitlemeyi akıl edecek kadar da akıllıyım merak etmeyin.Bu zihniyet yüzünden kıçı kırık karavan ruhsatlı hurdalar 20000 tl.Biz ENGLAND veya DEUTSCHLAND vatandaşı değiliz.Burada hala 1985 model Mercedes 15-20 bin tl.Oralardan yasa diye atıp tutmak kolay.

Sayin James Brown;

Kusura bakmayin adinizi soylemediginiz icin size boyle hitap etmek zorundayim. Oncelikle sizi yazilarinizda kullandiniz dil konusunda uyarmak durumundayim. Karsinizdaki insani bilip bilmeden bu tarz yazilar yazmak gercekten hos degil. Siz benim ne oldugumu, nerede ve ne kosullarda yasadigimi ne kadar biliyorsunuz ki boyle ithamlarda bulunuyorsunuz.

Bir kere sunu belirtmeliyim ki bende Ingiltere vatandasi falan degilim (ENGLAND degil Turkce kullanalim). Ben sadece burada kisa bir sureligine devletimizin verdigi bursla doktora yapan bir ogrenciyim. Iste tamda bu yuzdendir ki Ingilizlerin karavan forumlarini degil, gezenbiliri takip etmekteyim. Cunku tilkinin donecegi yer belli. Benim tuzum kuru falan degil, ben oncedende defalarca belirttigim gibi biz karavan severlerin yasalara saygili olmasi gerektigini dusunuyorum. Ulkemizde kacakciligi zaten herkes yapmakta. Zaten elinizde hali hazirda bulunan bir panelvan yada camli van araca 1-2 bin lira masraf yapip sonra polise yakalanmak korkusu ile gezeceginize, uzerine bir miktar daha koyarak kendiniz icini karavan ruhsati alacak hala kolayca donusturebilirsiniz. Karavan ruhsatini aldiginizda istediginiz gibi iciniz rahat her turlu cevirmeye girebilirsiniz. Siz 20 bin tl ye hurdalari verdiklerini belirtmissiniz. Ben size bir ornek veriyim. 2008 model hyundai starexler 14 bin TL den basliyor. Maxsimim 2-3 bin lira harcayarak icini westfalia tarzi bir karavan mobilyasi yapmak mumkun. Buyrun size 20 bin liranin altinda yeni model, yeni motorlu ve yasal bir kamper. Kia Prejio lar 10-12 bin liradan baslayan fiyatlarla alinip ayni yontem ile 15 bin liranin altinda kamper yapilabilir ki bilindigi uzere Sayin Sirin ailesi bu kamperlari ile bir cok ulkeyi ziyaret ettiler (Masallah diyelim). Bu ornekleri cogaltmak mumkun.

Zaten bu konunun basinda elimizde hali hazirda var olan bir minibus u yasal yada yasa disi kullanmak uzerinden tartistigimizi dusunurseniz. Kampervan donusumu icin aslinda ucuk paralara gerek yok. Isciligini siz yaparsaniz cok ucuza mal olur. Yada ikince el mobilya almakta mumkun. Gecen aylarda westfalia tarzi (Yerli uretim) Volkswagen T4 mobilyasi 2500 TL ye sahibinden.com sitesinde satiliyordu. Olasi durumlarda odemek zorunda kalacaginiz cezalari yada araciniz baglanirsa yapacaginiz masrafi ve hatta olasi bir kaza durumunda sigorta sirketi sizi kurallari cignemek ile suclayip karsi tarafin masraflarini odemediginde odemek zorunda kalacaginiz masraflari dusundugunuzde karavana donusum icin harciyacaginiz para buyuk bir mebla sayilmaz. Ve karavan ruhsatli araciniz ile kafaniz rahat stressiz dolasirsiniz.

Burada ben kimseyi zorlamiyorum. Ben kendi mantigimca dusuncelerimi yaziyorum. Eger siz aracin koltugunu iptal edip, arkaya yataginizi yaptirip, karavan yapip alma ruhsat almadan gezmek istiyorsaniz bu sizin tercihiniz. Sonucta her insan kendi kararini vermekte ozgurdur.

Saygilarimla,

Melih

Daha güzel ifade edilemezdi herhalde. Teşekkürler.

Melih sabırla doğru olanı yazdığın için teşekkürler, sonuna kadar sana katılıyorum

melihbozkurt' Alıntı:
Sayin James Brown;

Kusura bakmayin adinizi soylemediginiz icin size boyle hitap etmek zorundayim. Oncelikle sizi yazilarinizda kullandiniz dil konusunda uyarmak durumundayim. Karsinizdaki insani bilip bilmeden bu tarz yazilar yazmak gercekten hos degil. Siz benim ne oldugumu, nerede ve ne kosullarda yasadigimi ne kadar biliyorsunuz ki boyle ithamlarda bulunuyorsunuz.

Bir kere sunu belirtmeliyim ki bende Ingiltere vatandasi falan degilim (ENGLAND degil Turkce kullanalim). Ben sadece burada kisa bir sureligine devletimizin verdigi bursla doktora yapan bir ogrenciyim. Iste tamda bu yuzdendir ki Ingilizlerin karavan forumlarini degil, gezenbiliri takip etmekteyim. Cunku tilkinin donecegi yer belli. Benim tuzum kuru falan degil, ben oncedende defalarca belirttigim gibi biz karavan severlerin yasalara saygili olmasi gerektigini dusunuyorum. Ulkemizde kacakciligi zaten herkes yapmakta. Zaten elinizde hali hazirda bulunan bir panelvan yada camli van araca 1-2 bin lira masraf yapip sonra polise yakalanmak korkusu ile gezeceginize, uzerine bir miktar daha koyarak kendiniz icini karavan ruhsati alacak hala kolayca donusturebilirsiniz. Karavan ruhsatini aldiginizda istediginiz gibi iciniz rahat her turlu cevirmeye girebilirsiniz. Siz 20 bin tl ye hurdalari verdiklerini belirtmissiniz. Ben size bir ornek veriyim. 2008 model hyundai starexler 14 bin TL den basliyor. Maxsimim 2-3 bin lira harcayarak icini westfalia tarzi bir karavan mobilyasi yapmak mumkun. Buyrun size 20 bin liranin altinda yeni model, yeni motorlu ve yasal bir kamper. Kia Prejio lar 10-12 bin liradan baslayan fiyatlarla alinip ayni yontem ile 15 bin liranin altinda kamper yapilabilir ki bilindigi uzere Sayin Sirin ailesi bu kamperlari ile bir cok ulkeyi ziyaret ettiler (Masallah diyelim). Bu ornekleri cogaltmak mumkun.

Zaten bu konunun basinda elimizde hali hazirda var olan bir minibus u yasal yada yasa disi kullanmak uzerinden tartistigimizi dusunurseniz. Kampervan donusumu icin aslinda ucuk paralara gerek yok. Isciligini siz yaparsaniz cok ucuza mal olur. Yada ikince el mobilya almakta mumkun. Gecen aylarda westfalia tarzi (Yerli uretim) Volkswagen T4 mobilyasi 2500 TL ye sahibinden.com sitesinde satiliyordu. Olasi durumlarda odemek zorunda kalacaginiz cezalari yada araciniz baglanirsa yapacaginiz masrafi ve hatta olasi bir kaza durumunda sigorta sirketi sizi kurallari cignemek ile suclayip karsi tarafin masraflarini odemediginde odemek zorunda kalacaginiz masraflari dusundugunuzde karavana donusum icin harciyacaginiz para buyuk bir mebla sayilmaz. Ve karavan ruhsatli araciniz ile kafaniz rahat stressiz dolasirsiniz.

Burada ben kimseyi zorlamiyorum. Ben kendi mantigimca dusuncelerimi yaziyorum. Eger siz aracin koltugunu iptal edip, arkaya yataginizi yaptirip, karavan yapip alma ruhsat almadan gezmek istiyorsaniz bu sizin tercihiniz. Sonucta her insan kendi kararini vermekte ozgurdur.

Saygilarimla,

Melih
Bu yazıya katılmamak mümkün değil.
+1

Sn. Brown'nın düşüncelerini anlamakla beraber, neden kendisine, foruma yabancı bir hitap tarzı seçmek zorunda hissetiğini, çıkaramamıştım.

Bazı katılımcılarında benimle ayni düşüncede olduğunu görmek sevindirici, demek ki sandığım kadar yaşlanmamışım. ;)

Melih bey, sizde bu arada, sanırım ingiltereden kaptığınız soğukkanlılığınızla, forum literatürüne geçtiniz. :D

Merhaba Arkadaşlar;

Burası bir paylaşım ortamı; çok çeşitli anlayış, bilgi, beceri, kültür, eğitim, algı...vb ayrılıklarına sahip katılımcı içeriyor, bu da çok doğal. Herkes aynı düşüncede değildir, olamaz da. Önemli olan, birbirimizi kırmadan, hakaret etmeden (kimsenin düşünce ve niyetinin bu olmadığını kabul ederek) düşüncelerimizi ortaya koyabilmek. Jest ve mimik görememe dezavantajını gözönüne almak gerek (yüzyüze olmayınca bu sıkıntı hep oluyor); istemeden de olsa yanlış anlaşılmalara çok uygun.

Bu bağlamda, içimizdeki en gençlerden biri olan Melih'e de teşekkürü bir borç olarak görüyorum. :smiley:

Cavid Sezen

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Melih bey, sizde bu arada, sanırım ingiltereden kaptığınız soğukkanlılığınızla, forum literatürüne geçtiniz. :D

Ben olsam akademisyen ağırbaşlılığı derdim. :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri