Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan astroshero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 107
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,056
Ynt: Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

Bülent seninki şu an için özel bir durum, sen aracın yaşından dolayı zamanı gelinceye kadar idare etme anlamında düşünüyorsun, riske girip vakit geçiriyorsun, zamanı gelince gerçek dönüşüm yapacaksın her halde..
Karavan Tanımı; araç da kayıtlı yolcu sayısına yetecek kadar yatak (gündüz masa gece yatak olabilir) ve yemek pişirmek için gerekli teçizatı olan araçlara özel amaçlı taşıt karavan denir, buzdolabı ve wc gerekliliği kanunda yoktur...Aracın sahibi ister balığa gitsin isterse, maça, araç karavandır, proje gerekir...

Etiketler

gezmen' Alıntı:
Aslında bu konunun şakaya gelir yanı da pek yok ya.. Birkaç ay önce, arkadaşla Karaburun'a (İzmir) giderken Gediz Köprüsü öncesinde (Manisa) maliye çevirdi. (Bilenler vardır, köprü öncesi hemen) Ehliyet, ruhsat sonrasında, "Ne iş yapıyorsun? Nereye gidiyorsun? ..." türünde bir sürü soruya muhatap oldum. Özellikle K2 üzerinde durdular ve "Kendinize ait olmayan bir eşya ile yakalanmayın abi.." öğüdü ile yolcu ettiler!... :D Panelvanda arkadaşın yazlığının bahçe çitleri vardı ama faturasını istemediler; isteseydiler yanmıştım.. :mad: İyilik yapalım derken başımız derde girecekmiş bu arada!.. :eek: Kısacası, polis ve daha çok maliye ikilisi sıkıştırıyor; bilgimize... (Maliye daha çok ilgileniyor konu ile)

Cavid Sezen

Cavid bey benim bildigim kendinize ait mallari zaten panelvan aracinizda tasiyabilirsiniz. Yani diyelim 2. el buzdolabi aldiniz ve evinize goturuyorsunuz. Maliye durdurup fatura mi soracak? Sorsa bile faturasi olamaz ikinci el. Boyle durumlarda patinde ambalajinda urunler olmadiginda kisiye ait kabul edilir ve aciklanabilir. Onlar sadece paketinde kutusunda ambalaji acilmamis bir buzdolabi gorurlerse onun faturasini sorarlar. Cunku onun nakliyesini yapiyor olabilirsiniz. Sonucta Poliste maliyede akla mantiga yatkin seyler yapiyor. Eger mantikli bir sekilde kanuna ayriki olmadigini ispatlayamadiginiz bir durum varsa bence o ise girismeyin. Tabii bu benim sahsi fikrim. Gunun sonunda risk alanindir.

Kamyonet şahsa ait ise K belgesi istenmiyor diye biliyorum. Ama sadece şehir içinde kendi malını taşıyabilir.
Benim kullandığım T5, şirkete ait. O nedenle Şehir içinde yüktaşıma belgesi olan K2 aldım. Şirkete kayıtlı her kamyonet zaten yük taşıması için şehir içi veya dışarı K belgesi almak zorunda. Zaten indirim de vardı. Hala geçerli mi bilmiyorum. Psikoteknik belgesi de almıştım. Bir de şimde SRC alman gerekli diye söyleyenler var. Ama 3 senedir Polisler kontrolde ya koltuk sayısını saydı ya da cam filmi muhabbeti yaptı.

Peki diyelim ki 4+1 koltuklu camlı van aracı karavana çeviriyoruz. Yani orjinal halinde önde 2 adet tekli, arkada da 3lü koltuk olan transporterlandan. Karavan dönüşümü sırasında ön koltuklara hiç dokunmadan arkaya aşağıda bulunan resimlerdeki tasarım gibi iki tane tekli koltuk monte edilirse yeni ruhsatta koltuk sayısı nasıl işlenecek?

Arkada 2 adet tekli olduğu için toplam yolcu 4 mü olacak? Yoksa arka kısımda yolcu taşıyamazsınız deyip 2 kişi mi yazacaklar?
Karavan dönüşümü yapılırsa vergi yönünden bir sıkıntı kalmayacak. Peki polis çevirmesinde yolcu sayısı ile ruhsat karşılaştırması yapıyorlar mı? Hiç başınıza geldi mi acaba? Araç panelvandan dönüşmediği için ve zaten 5 yolcu kapasitesi olduğu için bir sıkıntı olmamalı diye düşünüyorum ama emin değilim tabi ki. Ülkemizde birşeyi en iyi tecrübe edenler biliyor.

Çok güzel bir transporter tasarımı bence;

http://www.danburymotorcaravans.com/images/stories/modelplans/royale_twin_day.jpg

http://www.danburymotorcaravans.com/images/stories/modelplans/royale_twin_night.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=lgMbO3ekWzE&feature=feedf

Tartışmaya girmeyeyim diyorum ama şu paranoyak durumu da anlamış değilim. Herkes kendi riskini alıyor sonuçta. Bir şeyin altını deşmenin, takıntının, paranoyanın sınırı yok. Herkes kendinden sorumlu.
Kimsenin kimseye böyle basit kıytırık bir konu için "örnek vatandaşlık" ceketi giydirmeye çalışmasına gerek yok... Hakkıda yok bence.

4+1 camlı van dediğin araç N1 sınıfı yani kamyonet, şöför hariç 4 yolcu taşıyabilir...Bu aracı karavana çevirirsen, camlı van(N1 kamyonet) olarak kargo bölümüne yolcu adedi verilmiş olsa bile, karavana dönünce önce M1 sınıfına geçecek, ve artık kargo bölümünde dediğin gibi 2 adet tekli koltuk taksan bile yolcu taşıma izni olmayacak, araç 1+1 olarak ruhsata işlenebiliyor...Yolculuk sırasında polis kontrolünde ruhsatta kaç kişi yazıyorsa her fazla yolcu için 150TL civarı bir ceza kesiyorlar, 1+1 bir karavanda 5 kişi görürse, 3 kişinin her biri için ayrı ayrı ceza kesiyorlar...Camlı van kamyonette kargo bölümünde yolcu taşımaya izin veriyorlarda aynı aracı karavana çevirince niye kargo bölümünde yolcuya izin vermiyorlar diye mantık işlemi yapmayın..camlı vanda sadece seyahat yolcusu taşınmakda, karavanda ise yatılı yolcu taşındığı için eşyaları ile birlikde yük artacağından kargo bölümüne yolcu izni yok...Şu anda kanun bu kimse kızmasın, içimizden birileri bu kanunu değiştirebilecek mevkilere gelince değiştirir herkes rahat eder, o güne kadar kanun böyle..

Melih ticari kamyonette, ikinci el eşyanı taşırken, aracın içinde tek başına isen veya soyadları aynı olan aile fertleri varsa sorun yok, ikinci el malı taşırken yanında soyadı farklı biri varsa, polis seni kamyoneyle kaçak eşya taşımacılığı yaptın kanısı ile suçluyor, yani bir arkaşının ikinci el eşyasını aracında taşıyacaksan sen eşyayı götürürken arkadaşın otobüsle gitmek zorunda...Sakın gülme kanun bu...

Bülent hiç sorun değil bu durumlar inan. Benzeri onbin tane kombinasyon üretebilirsin bu ve benzeri durumlar ile ilgili. Rahat ol lütfen. Aracınla ekmeğini de çıkar, haftasonu da paşa paşa gezmeye git. Oh keyfe bak... Ne maliyesi ne polisi İnan kimse sana bir şey demez.

Benzeri durumu ben de yaşıyorum. Bu cityvan benim hem binek aracım, otomobilim, ailemi bindirdiğim, hastaneye, alışveriş merkezine, gezmeye götürdüğüm araç. Hem de gezmeye gittiğim kamp arabam.
Ve hiç takmıyorum bu ve benzeri paranoyak durumları.

Babam ve Annem geçen sene 3 ay L300 panelvan ile dediğin şekilde portatif sandalye masalarını atıp, arkada sünger yatak, buzdolabı, ocak, tüp ile gezdiler. Şimdi babam o araç ile sürekli Köyceğiz'e gidip geliyor. Ev eşyasını, atelyesindeki araç gerecini malzemelerini taşıyor, işini görüyor. Ne yani ? nedir yani ?

mayıstosböce' Alıntı:
...zaten otomatik olarak zanlı listesinden çıkıyorsun.olta ,piknik tüp, bir tane battaniye,küçük buzdolabı, sünger yatakta varsa arkanda, aha alsana karavan diye ceza kesilmesi de gerekir o zaman.

Onu bunu bilmem de, bu anlatılanlara bakılırsa buzdolabında sürekli taşıdığım rakı ve mezelerden SAğlık Bakanlığı da işin içine girip yakama yapışacak benim yakında :smiley:

mayıstosböce' Alıntı:
...pikniğe giden bir araçta bunların hemen hemen hepsi var.Polis bu balıkçıya ceza keser mi.Mesela Burak ın aracına.

Degerli Arkadaşlar.
Karavan içine yatak-çek yat yaptırmak isteyen kişilere Bursa da Beşyol lambaları mevkiinde ÖZİŞ OTO DÖŞEME SANAYİİ ni öneririm Emin ÖZİŞ TLF:0224 2548226-2156792 İstediğiniz tip ve ölçüde yatak yada çekyat yapıyorlar.Ben Karvavan gibi kullanmak amacıyla 2011 model Renault Trafic(Uzun şasi 6 m3) aldım. Bir aydır içine çek yat ve stor tipi perde (kumaştan makaralı) yaptırmak istedim .Bir ay aradıkdan sonra yeni yaptırma imkanı buldum. Yardımcı olmak amacıyle bu bilgilerimi paylaşmak istedim.

Metin Bey,

Öncelikle hoşgeldiniz. (Tanışma bölümünde kendinizi tanıtmışsınız) Emekliliğinizi kutlarım. Umarım ve dilerim, yeni aracınızla güzel gezi ve dinlenceler yaşarsınız. Aracınızı yeni bir başlık açarak tanıtmayı düşünür müsünüz? Ayrıca, Gezenbilir'de, Bursa'dan çok sayıda karavancı arkadaşımız var; sanırım biliyorsunuzdur.

Sözünü ettiğiniz kuruluş bu mu? http://www.ozisoto.com/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

Cavid Sezen

Sayın Cavit Bey.Güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim.Çek yat için önerdiğim adresin siz internet sitesini bulmuşunuz tebrik ederim. Bende çek yatımı bugün monte ettirdim.Allah saglık ve izin verirse 30 yıllık hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.benimki karavan değil .""Karavancık ""sayıllabilir ancak.Aracım Renault trafic uzun şasi 2011 model.Sürücü hariç 5 koltuklu. Bursa daki arkadaşları henüz bilmiyorum. Zamanla tanışma olanagımız dogar inşallah.Tekrar teşekkür eder.Saygılarımı sunarım.

Selamlar,

Resmi prosedurleri bilmedigimden (bu konudaki tum mesajlari okudum, okudukca kafam daha da karisti :smiley: ) benim sorum su,
Volkswagen Transporter City Van, bu ticari arac olarak geciyor ve vergisi az.

Eger arkasina yatan koltuk, dolap ve ocak, buzdolabi (sabit olmali, sokmeli cikarmali vb. degil) yaptigimizda anladigim ruhsati karavana cevirmek gerekiyor ? Bunu yaparken de ticari oldugundan ilk basta odemedigimiz OTV yi odemek gerekiyor mu ?

Dusuncem boyle bir aracla yurtdisina cikmak, onun icin gumrukte vb. sorun cikmamasi, yani herseyin kanuna, kurala vb. uygun olmasi lazim. Ama eger arac ticariden hususiye donusuyor da %84 ya da %67 OTV odemek gerekiyorsa bu is beni asiyor :smiley:

Cevaplariniz icin tesekkur ederim

malizengin' Alıntı:
Selamlar,

Resmi prosedurleri bilmedigimden (bu konudaki tum mesajlari okudum, okudukca kafam daha da karisti :smiley: ) benim sorum su,
Volkswagen Transporter City Van, bu ticari arac olarak geciyor ve vergisi az.

Bahsettiğiniz araç noter satışında kullanımı ''hususi'' beyan ederseniz ruhsata hususi işlenir.Yada aynı şekilde ticari beyana göre yazılır.

malizengin' Alıntı:
Eger arkasina yatan koltuk, dolap ve ocak, buzdolabi (sabit olmali, sokmeli cikarmali vb. degil) yaptigimizda anladigim ruhsati karavana cevirmek gerekiyor ? Bunu yaparken de ticari oldugundan ilk basta odemedigimiz OTV yi odemek gerekiyor mu ?

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=71940.msg961353#new

verdiğim linkte yatak olan koltuk ile ve sadece seyahat ederken kullanacağınız basit dolap ile sorunu karavan olarak işletmeden halledebilirsiniz.

Ancak tam donanımlı bir araç hayal ediyorsanız elbette ÖTV yükümlülüğü kaçınılmaz olacaktır.

Bir aracın karavana dönüştürülmesinde, araç 5 yaş dahil 5 yaşından küçükse %84ötv'ye tabi, 5 yaşından büyük araçlar için her hangi bir extra vergi ödemesi yok...sadece yaklaşık 800-900TL civarı proje, ek1, yeni tüv muayenesi masrafı var...
Ama Demonte de olsa, aracın içi karavan olarak hizmet edebilecek ekipmanlarla donatılmışsa, bu şekilde çevrilirseniz, polisde içine bakarsa, bunun karavan olmadığına ikna edemezseniz, polisin kafasında karavan olduğu fikri ağır basarsa, aracı bağlayabilir, hatta aracınız 5 yaşından küçük olup karavan dönüşümünde ötv'ye tabi olmasa bile, resmi dönüşüm yapmadan kaçak olarak aracı karavan olarak kullanılırsa, yine aracın kasko bedeli üzerinde %84 ötv ödersiniz...
Yani karavan dönüşümü yapsanız ötv ödemeyeceğiniz halde, kaçak dönüşümlü karavanların tamamı yaşına bakılmaksızın %84 ötv'ye tabi, bilginize...

Merhaba,
Ben uğur, bu konuyla ilgili forumdaki yazışmaları okudum epey bilgi aldım herkese çok teşekkürler. kafamın karıştığı bir nokta var. sizlerden bu konu ile ilgili bilgi alabilirsem çok makbule geçer. 1 ay önce hattan çıkma M2 sınıfı magirus marka minibüs aldım ve içini karavan olarak düzenlemeyi düşünüyorum( bürokrasi ve prosedürler beni yıldırmaz ise :smiley:)
Forumda aracın projesinin çizilmesi, TSE'ye onaylatılması TUV den de onay alıp ruhsata başvurulması sıralamasını anladım.Araç tadilat ve muameleci işlerini yapan 2-3 kişiyi aradım ve bu işlerin 3-4 ay önce değiştiğini ve yapılmasının şimdilik durduğunu kanunda değişiklikler olup dönüşüm işinin yapılamadığını söylediler. Forumda daha önceden bu dönüşümü yapmış kişiler var (geçen sene ve daha yakın) Sormak istediğim şu: acaba geçtiğimiz aylarda kanun değişikliği mi oldu? Bu konuda en yeni bilgilere nasıl ulaşabilirim? Biliyorsunuz bu konularda ne TUV, ne muameleciler ne de polis veya trafik tam bilgiye sahip? Minibüsün ruhsatını özel amaçlı motokaravan şeklinde dönüştürmem için işe nereden başlayayım? Kaçak olarak yola çıkarsam szilerin de bahsettiği gibi yakalanıp aracı bağlatma 2 kuruşluk zevkimizi de bozmanın alemi yok. Aldığım cevaplara göre işe girişmeyi düşünüyorum. Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri