Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan astroshero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 107
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,422

astroshero

Ana Kamp
Yer
Samsun
Merhaba arkadaşlar,

Yüksek tavan T4 veya T5 alınıp bu videodaki gibi veya daha basit sökülebilir bir dizayn ile araca uygun mobilya üretilse, muayeneye giderken söküldüğü takdirde ruhsat değişimi gerekmeyecek gibi. Ama merak ettiğim birşey var, bu aracı yolda polis veya başka denetleyiciler durdursa ve "bu bir karavandır" derse başımıza iş açılma ihtimali var mıdır acaba?

http://www.youtube.com/watch?v=XjB7R0MRQxw&feature=player_embedded#at=560

Etiketler
Ynt: Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

astroshero' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Yüksek tavan T4 veya T5 alınıp bu videodaki gibi veya daha basit sökülebilir bir dizayn ile araca uygun mobilya üretilse, muayeneye giderken söküldüğü takdirde ruhsat değişimi gerekmeyecek gibi. Ama merak ettiğim birşey var, bu aracı yolda polis veya başka denetleyiciler durdursa ve "bu bir karavandır" derse başımıza iş açılma ihtimali var mıdır acaba?

http://www.youtube.com/watch?v=XjB7R0MRQxw&feature=player_embedded#at=560

Elbette var. :smiley:

Dikkat;
İçi karavan olarak dizayn edilmiş panelvan ile yolda polis çevirmesine takılırsanız, polisde size takarsa ve karavan proje ile ruhsata işli deyilse, polisin aracı bağlama yetkisi var, buraya ayrıca dikkat edin; aracı geri alabilmek için araç 5 yaşından büyük veya küçük olsun farketmiyor "usülsüz ve izinsiz karavan dönüşümünden" dolayı aracın kasko bedeli üzerinden %84 ötv ödemeden aracı geri alamıyorsunuz, aracı aldıkdan sonra proje ile karavan dönüşümünü yaptırmak zorunda kalıyorsunuz, araç 5 yaşından büyük olduğu için ötv ödemeniz gerekmiyen haklara sahipken bu hakkınızı kaybedip boşu boşuna %84 ötv ödemek zorunda kalıyorsunuz...Bilginize...

Aslında bu transporter araçlarda çok yaygın olarak vip tarzı tadilat yapıyorlar. Aracın içinde sonranan eklenen koltuklar, tv, buzdolabı var. Sadece biz karavan yapmış olsak ek olarak lavabo ve ocak ekliyoruz o kadar. Transporter camper'da banyo olmasa daha geniş iç hacim oluyor çünkü. Vip tarzı dönüşüm yapanlar da değişiklikleri ruhsata işletmiyor fakat memlekette herkes karavancılara kafayı takmış durumda sanırım. Lavabo ve ocak koyana kadar sorun yok, ama 80cm boyunda bir tezgah üstünde lavabo ve ocak olduğu zaman "hani karavan ruhsatı" diyorlar...

http://www.palmiyearackiralama.com/araclarimiz/normal/images57.jpg

http://www.mimtur.com/resimler/vito_ic.JPG

http://carphotos.cardomain.com/ride_images/4/340/641/38347820001_large.jpg

Benim aracım normal uzun şasi T4.
Orjinal koltuklarının yerini değiştirmeden, aracın içinde özel bir tadilat yapmadan, içini döşeme ile kaplayıp, kendim arka bölümüne basit bir yatak ve mutfak yaptım. Benim işimi gayet güzel görüyor. Ruhsatında bir değişiklik yapmadım. Kamyonet olarak geçiyor. Benim aracım da bana göre zaten karavan değil, basit bir kamp arabası.

1 senedir de bu şekilde kullanıyorum. Toplam 22-23 bin km yol yaptım. Geçen seneki muayenede de bu ekipmanı söktüm götürdüm. Bir problem çıkmadı, vizemi aldım geldim.
Hatırladığım kadarıyla 3 kere polis tarafından durduruldum. Birinde (Antalya'da) trafik polisi rutin kontrolünde çevirdi, içini görmek istedi, gösterdim. "oo içini karavan yapmışız" dedi. (Oysa ben birlikte yaptığımızı da hatırlamıyordum :smiley:
"Kendim hafta sonları gezmeye gitmek için böyle bir şeyler yaptım, hepsi portatif, eve gidince çıkarıyorum " dedim. Portatif tuvaleti gösterdim hatta. Memur onu çok beğendi :smiley: Hiç bir şey söylemedi. Ruhsatı ehliyetimi kontrol etti. "Hayırlı yolculuklar" dedi gönderdi. Zaten arabada yük olarak bir çek yat ve bir etejer taşımaktan ne farkı var ki ?

Bir daha çevrilip, ceza yemeyeceğimin garantisi yok. Ama bu riski görüyorum ve alıyorum. Benim de kendime göre bir planım var çünki. Araca koyduğum kıytırık bir yatak ve mutfak düzeneği için karavan ruhsatı çıkartmak istemiyorum.

astroshero' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

atiladi' Alıntı:
Dikkat;
İçi karavan olarak dizayn edilmiş panelvan ile yolda polis çevirmesine takılırsanız, polisde size takarsa ve karavan proje ile ruhsata işli deyilse, polisin aracı bağlama yetkisi var, buraya ayrıca dikkat edin; aracı geri alabilmek için araç 5 yaşından büyük veya küçük olsun farketmiyor "usülsüz ve izinsiz karavan dönüşümünden" dolayı aracın kasko bedeli üzerinden %84 ötv ödemeden aracı geri alamıyorsunuz, aracı aldıkdan sonra proje ile karavan dönüşümünü yaptırmak zorunda kalıyorsunuz, araç 5 yaşından büyük olduğu için ötv ödemeniz gerekmiyen haklara sahipken bu hakkınızı kaybedip boşu boşuna %84 ötv ödemek zorunda kalıyorsunuz...Bilginize...

Al işte başına bela nerden çıktı bu.

Burakd' Alıntı:
Benim aracım normal uzun şasi T4.
Orjinal koltuklarının yerini değiştirmeden, aracın içinde özel bir tadilat yapmadan, içini döşeme ile kaplayıp, kendim arka bölümüne basit bir yatak ve mutfak yaptım. Benim işimi gayet güzel görüyor. Ruhsatında bir değişiklik yapmadım. Kamyonet olarak geçiyor. Benim aracım da bana göre zaten karavan değil, basit bir kamp arabası.

1 senedir de bu şekilde kullanıyorum. Toplam 22-23 bin km yol yaptım. Geçen seneki muayene de bu ekipmanı söktüm götürdüm. Bir problem çıkmadı vizemi aldım geldim.
Hatırladığım kadarıyla 3 kere polis tarafından durduruldum. Birinde (Antalya'da) polis rutin kontrolünde çevirdi, içini görmek istedi, gösterdim. "oo içini karavan yapmışız" dedi. (Oysa ben birlikte yaptığımızı da hatırlamıyordum :smiley:
"Kendim hafta sonları gezmeye gitmek için böyle bir şeyler yaptım, hepsi portatif, eve gidince çıkarıyorum " dedim. Portatif tuvaleti gösterdim hatta. Memur onu çok beğendi :smiley: Hiç bir şey söylemedi. Ruhsatı ehliyetimi kontrol etti. "Hayırlı yolculuklar" dedi gönderdi. Zaten arabada yük olarak bir çek yat ve bir etejer taşımaktan ne farkı var ki ?

Bir daha çevrilip, ceza yemeyeceğimin garantisi yok. Ama bu riski görüyorum ve alıyorum. Benim de kendime göre bir planım var çünki. Araca kıytırık bir yatak ve mutfak düzeneği için karavan ruhsatı çıkartmak istemiyorum.

Anlıyorum Burak bey,

Zaten sinir bozucu olan dediğim gibi bahsettiğim araçlara göre sadece fazladan bir ocak olması.

Bakın bu araca, buzdolabı, yatak olan koltuğu vs var. Sadece ocak yok. Sizin bagajdaki portatik lavaboyu görünce "oo karavan yapmışız" diyenler bunlara ne diyor acaba?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-minivan-van-panelvan-volkswagen-otomatik-vites-ertex-yapili-2007-vip-transporter-t5-52168068/detay/

Arkadaslar bu videodaki adam ve yaptigi kamperla Ingiltere'de. Bence buradaki en buyuk hata avrupa sitelerinde gordugumuz seyleri Turkiye'de yapmak istememiz. Ben Ingiltere'de yasayan biri olarak aracimi muayeneye goturdugumde kimse aracin icine bakmaz. Bu adamim bu tarz cabuk sokulur sistemler yapmasini amaci hafta ici yuk tasimak icin kullandiginiz aracinizi hafta sonu camper olarak kullanabilmenizdir. Burada zaten araclarin ruhsatlari bile yok. Sadece sizin adiniza trafige kayitli oldugunu gosteren bir A4 var. Ve uzerinde panelvan yada kamper vs. yazmiyor. Zaten bir onemide yok cunku burda vergi sistemi motor hacmine ve yeni araclarda karbon salimina gore, sigorta araca degil insanin ustune yapiliyor ve zorunlu muayene butun araclar icin her sene yenilenmek zorunda. Yani aracinizi istediginiz kampera donusturun ve icindekileri hic sokmeyin kimsenin umrunda olmaz ve yasalarada ayriki olmaz.

Ama Turkiye'de yasalar belli, mevzuat belli. Yasalara aykiri oldugu durumda her zaman risk alirsiniz. Yani kisaca bu sistem kuruluyken kanuna aykiri hic birsey soz konusu degil. Sadece hafta sonu aracini farkli bir sekilde kullanmak isteyenler icin ama ulkemizde bu kanunen yasak. Bence dosunum yapmak istemeyen arkadaslar daha once baska basliklarda belirttigim gibi orjinal koldugun yatar mekanizmali olanini yaptirsin. Ankara'da yapan yerler var. Boylelikle hic bir ek yapmadan hic bir kanuna aykirilik olmadan kullanbilirsiniz. Dayim bu sekilde 10 yildan fazladir 3 farkli T4 ve T5 araci kullandi. Icine kompresorlu yukardan kapakli 12v buzdolabi, bir damacana su attiniz mi istediginiz kampa gidersiniz ve yaptiginiz is tamamen kanunlara uygun olur, risk almazsiniz. Sonucta bu isi eglenmek icin yapiyorsak, cevirmelerde polis ile tartisip keyfinizi kacirmak isteyeceginiz son sey olacaktir. Yani kamyonet degilde, minubus yada camli van alirsaniz, karavan donusumu yapmadan kullanmak daha kolay tabii isi abartmamak sarti ile.

Yollarda "ulan acaba içi karavana çevrilmiş bir panelvan var mı ?" diye kontrol yapan polis ekibi veya özel bir tim görmedim ben. Bu konuda paranoyak davranmamak gerektiğini düşünüyorum.
Polis de sonuçta yasaları uygulamak üzere programlanmış, makine diliyle çalışan robot değil. Makul biçimde anlatmaya çalışırsın derdini. Bağlarsa da bağlar. O zaman da iki çift laf ederim zaten: önce yollarda tehlike saçan garip yüklenmiş kamyonlarla, piskopat gibi araç süren insanlarla ilgilensinler.

Zaten detaya girerseniz, pikniğe giderken bile piknik tüpü taşımak yasak. Uygulamaya bakmak lazım. Aracının içine basit bir yatak attı, bir dolap koydu diye başı belaya giren var mı ?, bence buna bakmak gerek.
Dediğim gibi ben riski alıyorum. İsteyen basar parayı mevzuat ne ise gerekeni yapar alır ruhsatını oh mis gibi kafası rahat dolaşır hiç tedirgin olmaz :smiley:

Herkes kendinden sorumlu sonuçta.

Burak hocam;

Benim yukaridaki sozlerim basit bir kac birsey atana degildi. Zaten bende kendinden koltuklu araclarin koltugunun yatak koltuk olarak degistirilip sorunsuza yakin kullanilabilecegini soyledim. Fakat yukarida videodaki donusum yapilirsa sonucta Polislerde salak degil. Bu aracin karavan oldugunu anlayabilirler. Eger trafik polislerini gorevini yapip yapmadiklarinin ornegini ararsaniz bu sitedeki basliklardan bir arkadasimizin pick up ustu karavanini bagladiklarina dair basligi okuyun. Bu ulkede avrupa'dan gelmis bir cok pickup ustu karavanda geziyor ama Turkiye'de bu isi yapmak yasak. Polis arkadas acimadan araci ve karavani baglamisti. Bir cok ceza odeyerek aracini geri alabildi vs. vs. Koltugunuzun arkasina bir kutu atmakla belki bir sorun olmaz ama boyle basli basina karavan yapmak sorun yaratir kesinlikle.

Aslında ikinizde aynı şeyi söylüyorsunuz,küçük basit olana bir şey denmez bu zamana kadar da denmedi sonra denir mi ,olabilir elbet.Ben hala aracımı city van a çevirme hayalini seviyorum :smiley:,şubat ayında şansımı deneyeceğim olmazsa karavan,eğer şartlar uygun olursa küçük bir dolap evye kombinsyonu ile bu işi götürebilirim düşüncesi bende hala mevcut,Burak ında dediği gibi riski alan düdüğü çalar.Belki de cezayı yediğimizde düdük biz olacağız.

Aslında bu konunun şakaya gelir yanı da pek yok ya.. Birkaç ay önce, arkadaşla Karaburun'a (İzmir) giderken Gediz Köprüsü öncesinde (Manisa) maliye çevirdi. (Bilenler vardır, köprü öncesi hemen) Ehliyet, ruhsat sonrasında, "Ne iş yapıyorsun? Nereye gidiyorsun? ..." türünde bir sürü soruya muhatap oldum. Özellikle K2 üzerinde durdular ve "Kendinize ait olmayan bir eşya ile yakalanmayın abi.." öğüdü ile yolcu ettiler!... :D Panelvanda arkadaşın yazlığının bahçe çitleri vardı ama faturasını istemediler; isteseydiler yanmıştım.. :mad: İyilik yapalım derken başımız derde girecekmiş bu arada!.. :eek: Kısacası, polis ve daha çok maliye ikilisi sıkıştırıyor; bilgimize... (Maliye daha çok ilgileniyor konu ile)

Cavid Sezen

Yo, doğru. Bu videodaki de zaten pek pratik bir şeye benzemiyor. Car car vidalıyor her şeyi. Bunun bir de sökmesi var. Bu kadar donatan adam zaten karavan ruhsatı çıkarmassa ayıp :smiley:

Maliyenin kontrolleri hem faturalı ticari malları kontrol etmenin yanında, bizi ilgilendiren kısmı, panelvana ödenen mtv, karavana dönüştürülünce arttığı için aracı karavana dönüştürüp de proje ile ruhsata ve maliyeye işletmeyince mtv kaçakcısı durumuna düşülmekde, maliye bunu bildiği için kontrol etmekde, bizde bile bile araç sınıfı farkından dolayı mtv kaçakcısı durumuna düşmeyi istemeyiz herhalde, kaldıkı araca ve dönüşüme binlerce TL ödeyip yıllık 150-200 TL mtv farkından vergi kaçakcısı muamelesi görmek, zorumuza gider herhalde..Hepimiz bu ülkede yaşıyorsak beğenmesekde kurallara uymak bir vatandaşlık görevimiz olduğunu unutmamalıyız...

Mesela ben yatağımı yukarı attım(yüksek tavandan dolayı)diyelim(arkada yatak vari birşey gözükmediğini varsaymak için),yani yukarıdaki portatif sürgülü yatak yada depo nedersen de,küçük ocağı da koltuğun altına koydum,küçük bozdolabınıda arkaya attım.Şimdi bu karavan mı allah aşkına karavan var karavan var,yaparsın normal bir karavan ödersin ötv ni,zaten cityvan a niye çevirmek ister insan,çünkü başka aracı yoktur ve biryerllere ailesi ile arkadaşları gitmek istemektedir(karavanla arkada yolcu taşınamadığı için).SAnırım hiç ama hiç kimse vergisini daha az vereyim diye bu riske girmez,kullanım şeklinden dolayı girer(şahsi düşüncem).Benim vip araçtan hemen hemen hiçbir farkım olmayacak ki.Mesela benim aracımın(city van-küçük dolap-3 lü koltuk),cityvan bir araç ve senin aracınla karşılaştırıldığında hangi araç birbirine yakındır diye birşey söylense sanınrım senin araçla benim aracı bir birine daha çok benziyor demezler herhalde.
Arkada yük taşıma davasına gelince K2 belgemde src belgemde var ama arkada yük olmaz zaten olsada benim yükümdür(şirketin) yani kısaca arkada ticari niteliği olan bir ürün taşımıyorsan. zaten otomatik olarak zanlı listesinden çıkıyorsun.olta ,piknik tüp, bir tane battaniye,küçük buzdolabı, sünger yatakta varsa arkanda, aha alsana karavan diye ceza kesilmesi de gerekir o zaman.

Şimdi biraz daha düşününce aslında koltuklu bir aracı olan(cityvan) ile balığa giden arasında,aynı mantaliteyle kampa giden arasında çok büyük bir fark yok.Polis durdursa biri camper biride balıkçı olsun.Hadi balıkçı bizim gibi keyfine düşkün olsun,küçük,buzdolabı 9 lt,sünger yatak,arkada sandık içinde oltaları,yemek için malzemeler de olsun.Teoride ikisinde de yatılıyor,ikisinde de tuvaletini yapıyorsun,ikisindede buzdolabı var,ikisinde de ocak var ama piknik tüpü ama bir sandğın üstüne koyulmuş,portatif,çakmak gazından) eee o zaman piknikçilerde aynı durumda,pikniğe giden bir araçta bunların hemen hemen hepsi var.Polis bu balıkçıya ceza keser mi.Mesela Burak ın aracına.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR