Karavan İle Norveç Hakkinda Her Şey (2017 Temmuz)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serhat2007 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,910

Etiketler

Stavanger limanı
20155874 10155495992398610 7576326459537095452 n

Bir fiyord kenarı kamp alanı.Burada ücretsiz su tuvalet ve boşaltma ünitesi vardı.(Koordinatlarını yazamıyorum zira buna benzer yerler çok sık karşınıza çıkıyor.) Kulübe üzerindeki bitkilere dikkat çekiyorum, bu küçüklerinden ,şehir dışındaki bütün otobüs durakları ve bu tür kulübelerin üzerinde buna benzer hatta daha büyük ağaçlar vardı.
20292792 10155521949038610 3493790555026880128 n

Stavanger Limanı ve TROLL ' ler . İskandinav folkloründe dev ya da cüce olarak resmedilen ve mağaralarda yaşayan bu çirkin ama sevimli (turistik amaçla) yaratıkları, Norveç'te turistler için yapılmış her türlü objede görebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 499076

SAM 0890

Stavanger şehrinde 30.07 2017 günü aynı Troll ile çekilen benim resmim. Güzel bir tesadüf.

Stavanger Limanı ve TROLL ' ler . İskandinav folkloründe dev ya da cüce olarak resmedilen ve mağaralarda yaşayan bu çirkin ama sevimli (turistik amaçla) yaratıkları, Norveç'te turistler için yapılmış her türlü objede görebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 499076
Aynı (arkadaki) troll'u Nordkapp'da bile görebilirsiniz. Norveç troll istilası altında. ;) Fotoğraf Nordkapp 2003 yılından.
No troll

Son düzenleme:

Olmadı şimdi , Almanya da yaşıyor ve de "EvliyaCelebi2 gezgin" olacaksınız , hala Norveç gezisi yapmamış olacaksınız .

.
6197701362_28e10896a3.jpg

.
Süleyman bey,
yukarıdaki resimlerden sonra,
şimdi neden Norveç yerine hep Yunanistan'ı tercih ettiğimi anlamışsınızdır sanırım ? ;) :yum:

.

Son düzenleme:

.

.
Süleyman bey,
şimdi neden Norveç yerine hep Yunanistan'ı tercih ettiğimi anlamışsınızdır sanırım ? ;) :yum:

.

Norveç soğuk iklim tabii...
Belirli yaştan sonrada ,kemikler için sıcak yerler lazım...
yunanistan o kadar sıcak oluyor ki, resimde ki hanım kızımız bile dağın tepesinde ancak serinleyebiliyor.
Bunu ima etmiştiniz herhalde....:smilingimp:;)

Karavanseverler merhaba , Norveç hakkında genel bilgilere devam ediyorum.

Norveç’te karayolları , trafik?
Norveç’te belli ana arterler dışında otoyol yok , genellikle kalitesi yüksek ama zaman zaman karşılılkı iki arabanın geçemeyeceği kadar bile dar yollar. Böyle yollarda cepler yapılmış araçlardan biri o cebe girerek diğerine yol veriyor.Trafik kurallara uyduğunuz ve dikkatli olduğunuz (özellikle bisikletliler ve yayalara) sürece çok çok emniyetli. Otoyollar dışında hız limitleri çok düşük genellikle 70-90 km/h arasında , hız limitlerine çok dikkat etmek gerekiyor , yiyeceğiniz ya da plakaya yazılacak bir trafik cezası , bırakın insanı ya da çocuğu bir köpeğe dahi zarar verseniz ödeyeceğiniz tazminatın yanında hiç kalır.(Döner kavşaklar ve yaya geçitlerindeki kuralların artık bizim ülkemizde de uygulanması dileklerimizle.)
Norveç’te otoyollar ücretli , ücret toplamak için gişe yok, yol üzerindeki kameralar vasıtası fotoğraf çekilip geçiş ücreti kesiliyor. Daha önce bir yerde “Norveç’te yabancılar otoyolları iki ay ücretsiz kullanabilir” diye bir yazı okumuştum , otoyol ücreti için (http://www.autopass.no) sitesine kredi kartı ile kayıt yaptırmak gerekiyor. Biz bu sitede kayıt yaptırdık ama -iyi ki- kredi kartı vermedik , sanırım okuduklarım doğru değilmiş çünkü her ay mail adresime karavanın kameralardan geçerken çekilmiş fotoğrafları ve yaklaşık 150 Euro ödeme tebligatı geliyor –belki aynı tebligat her ay tekrar gönderliyor- , kredi kartı numarasını yazsaydım acımadan alacaklardı. Şimdi gelen ödeme tebligatlarının artık bitmesini bekliyor ve Norveç otoyollarının bizi istemeden de olsa misafir etmesine teşekkür ediyoruz.
Bence siz de kayıt yaptırmayın, bırakın sizi misafir etme zevkine varsınlar. Ama aynı plaka ile tekrar gidersek her halde yine o kadar misafirperver olmazlar.

Bizimkiler iki gün önce Norveçlilerden daha akıllı olduklarını ispat ettiler. ;)

Yabancı plakalı araçlar trafik cezaları ödenmeden sınırdan çıkamayacak

Misafirperverliğin de bir sınırı olmalı, değil mi yani..:yum:
geçen gün ben de aşağıdaki haberi görünce, nasıl yani yabancı plakalı araca ceza kesilemiyor mu diye düşünmüştüm. Demek ki konu cezayı ödemeden yurt dışına çıkmaya engel olunması imiş.
Artık Yabancı Plakalı Araçlara da Ceza Kesilecek

Konuyu dağıttığımız için de özür...:oops:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri