Karavan Için Araç Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BerkPehlivan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,023

BerkPehlivan

Yeni Üye
Herkese Merhaba, 12 Yıldır değimi yerinde ise hemen hemen her Avrupa ülkesini gezmiş biri olarak bu macerama MotoKaravan ile Türkiye içerisinde devam etmek istemekteyim. Son zamanlarda konu ile ilgili birçok araştırma yapmış birçok makale okumuş bulunmaktayım fakat aklımdaki en önemli soruya hala yanıt bulamamış durumdayım. MotoKaravan için hangi aracı seçmeliyim ? Yaklaşık 4 aylık bir süreç için tam zamanlı çekme karavanda yaşadım fakat alan yetersizliği, duş, wc gibi problemler yüzünden istediğim keyif ve rahatlığa ulaşamadım. Öncelikle düşünmekte olduğum araç tipi Midibüs (Iveco, Isuzu vb.) 15,17m3 araçlar istemiyorum buna eminim. Iveco, Isuzu hazır karavan satın almayı düşündüm ama satın almaktansa kendi zevkime göre yapmayı tercih ederim. Sizden ricam aklımdaki bazı sorulara yardımcı olmanızdır. Benim için en önemli konulardan birisi seçilecek aracın yedek parça, tamir gibi seçeneklerinin çokça bulunuyor olmasıdır sonuçta planımda yüksek mesafeler kat etmek var. Fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim, şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Etiketler
Ben de tam zamanlı yaşam için benzer araç araştıryorum.Alkovenli araçlar bütçemi aştığından onun yerini alabilecek midibüs sınıfı araçlar içinde en uygun seçim olarak tesbit ettiğim araç isuzu md/27A/S modeli.Özellikle ortada ve kanatlı kapı olmaması yerleşim olarak büyük avantaj.

Merhaba, 4 kişilik bir aile olmamız ve daha geniş alana sahip olması nedeniyle 2006 model Otokar Sultan 145S City C modeli ruhsatta M3 sınıfı otobüs olarak geçen aracı aldım.. Üniversite öğrenci servis aracı olarak kullanılmış.. Zaten içi belediye otobüsü gibi.. zemini arkada 14 cm lik 2 tekerlek yükseltisi ve girişteki büyük motor yükseltisi dışında düz... 23 oturarak 24 ayakta yolcu kapasitesine sahip.. sadece sağ yanda depoları var.. Arkasında deposu yok.. Aracı icradan aldım.. açtığım konu başlığında da belirttim.. Uzun süredir araçlara teklif veriyorum.. Pandemi sebebiyle araç fiyatlarının aşırı derecede artması sebebiyle 2. el fiyatları da yükselince uygun araç bulmak oldukça zorlaştı.. Hoş zaten yolcu nakli veya yük taşımada kullanılan panelvan türü araçların ortak özellikleri yorgun araç olmaları ve nezaman ne çıkacağı belli olmayan araçlar.. sonuçta 1-2 yıllık araç almıyoruz.. İşte bu yüzden araç alırken servisinin , ustasının heryerde olan özelliklede yakınlarınızda ;) olduğu araçları seçmekte yarar var.. Sonuçta okadar emek harcayarak karavana dönüştüreceğimiz araçların sürekli bozulmasını istemeyiz.. Bu Midibüs tarzı araçların en büyük problemi motorunun içeriden ulaşılabilmesi.. aracı aldığınızda iyi bir bakım yaptırmakta yarar var..Herzaman risk var ama daha sonra yapılı araçta motor sorunu daha büyük sorunlara yol açabileceğini unutmamakta yarar var.. Motor gücü yüksek olduğundan 100 km 15 lt ortalama gibi yakıyor gibi görünüyor.. En azından istanbuldan izmire gelirken 110 civarı hızda otoyolda bu civarda harcamış.. yani büyük aracın iyi yanları kadar cüzdan düşmanı olduğunuda unutmamakta yarar var.. Ancak içeride yatak + ekstra bir ranza daha yapmayı düşününce normal dukato, vb panelvan türündeki araçlar çok ihtiyaçları karşılamıyor gibi.. en azından benim düşüncem bu şekilde.. Kullanım amacı olarakda eşim öğretmen, ben acil servis hekimiyim.. Çocuklar henüz 2 ve 4 yaşlarında.. öncelikli düşüncem 3-4 günlük geziler ile ege sahillerini marmarayı vb gezmek.. sonra yurt dışına açılmak.. Araç boyutları ve araca ait görseller için yeni açtığım sayfaya göz atabilirsiniz.. Otokar sultan 145 değilde 125 ini bulabilseydim daha az yakması sebebiyle onu tercih ederdim.. Ancak ihaleden elime bu araç kaldı.. :smiley: Şimdi artık yapılacak mevcut aracı karavan için dönüştürmek.. Tam zamanlı olarak araç içinde kalınır mı ? sizin tercihiniz tabii.. Ancak yalıtımı çok iyi yapmakta yarar var..

Herkese Merhaba, 12 Yıldır değimi yerinde ise hemen hemen her Avrupa ülkesini gezmiş biri olarak bu macerama MotoKaravan ile Türkiye içerisinde devam etmek istemekteyim. Son zamanlarda konu ile ilgili birçok araştırma yapmış birçok makale okumuş bulunmaktayım fakat aklımdaki en önemli soruya hala yanıt bulamamış durumdayım. MotoKaravan için hangi aracı seçmeliyim ? Yaklaşık 4 aylık bir süreç için tam zamanlı çekme karavanda yaşadım fakat alan yetersizliği, duş, wc gibi problemler yüzünden istediğim keyif ve rahatlığa ulaşamadım. Öncelikle düşünmekte olduğum araç tipi Midibüs (Iveco, Isuzu vb.) 15,17m3 araçlar istemiyorum buna eminim. Iveco, Isuzu hazır karavan satın almayı düşündüm ama satın almaktansa kendi zevkime göre yapmayı tercih ederim. Sizden ricam aklımdaki bazı sorulara yardımcı olmanızdır. Benim için en önemli konulardan birisi seçilecek aracın yedek parça, tamir gibi seçeneklerinin çokça bulunuyor olmasıdır sonuçta planımda yüksek mesafeler kat etmek var. Fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim, şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Yine bir sıkça sorulan soru. Forumu taramaya üşenmenizi anlarım ama hiç değilse Sıkça Sorulan Sorular başlığına bakmamanızı anlamakta zorluk çekiyorum, kusura bakmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.