Karavan Dış Yuzey, Tente Ve Kasetli Tuvalet Temizliği Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,592

Murat.S

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MIN
Herkese Merhaba,
Bu sene ertelediğim karavan alım sürecini biraz pandemi nedeniyle öne alıp karşıma da istediğim bir karavan çıkınca hataya geçirdim. 2017 model bir Saly 525 çekme karavan aldım. Tatil öncesi eksilerimi tamamlarken temizlik işine girişeceğim. Bununla ilgili bazı sorularım var.

1. Karavanın dışını nasıl yıkamalıyım. Oto yıkamacılardaki püskürtülen köpük ve basınçı su ile yıkanabilir mi? Basınçı su içeri su girmesine neden olur mu?

2. Karavanda Thule Omnistor bir perde mevcut daha önce kaldıkları kapmta tenteyi kirli bir şekilde kapatmışlar. Bu tenteyi açıp temizlemek istiyorum. Yine köpük ve basınclı su ile yıkayabilir miyim?

3. Kasetli tuvalet ilk sahibi sanırım kullanmış ikinci sahibi kullanmamış bilgisi de yoktu. Ben de kaset kısmının bakımı ve temizliği için thedford kaset temizleyici ve contaları için thedford sprey yağ aldım. Tabi kullanım için de mavi kimyasal ve sifon için de pembe kimyasal aldım.

Fakat merak ettiğim konu seramik çanak kısmı ve klozetin diğer kısımlarını çamaşır suyu gibi kimyasallar ile temizleyebilir miyim çamaşır suyu kasete contalara veya tuvalete zarar verir mi. Temizlik için siz ne kullanıyorsunuz.

Etiketler
karavanınız hayırlı uğurlu olsun, güzel günlerde güle güle kullanın. sızıntı olmayacağına emin olsanız da basınçlı su ile yıkamanızı önermem ( biraz uzaktan tutarım çok yaklaşmam derseniz olabilir)
tente üzerinde reçine vb. lekeler varsa gazyağı ile temizleyebilirsiniz ancak sonrasında gazyağı kokusu olmaması için iyice arındırılıp havalandırmak gerekir.
imkanınız varsa yeni bir wc alın yoksa temizleyip kullanın. çamaşır suyunun zarar vereceğini sanmıyorum ancak tuz ruhu vb şeyler kullanmamakta yarar var.

Artık karavan tuvaletlerindeki koku ve atık sorunu için yerli bir alternatif var. İthal ürünler için büyük paralar ödemeye gerek yok. Denemenizi tavsiye ediyorum. gezenbilir forumlarda da reklamlar çıkmaya başladı. Yaz aylarındaki o sıkıntılı koku sorununu çözücü ve katı atık parçalayıcı özellikte. H-220 tuvalet atık su kimyasalı.

Ekli dosyalar

• H-220 KONSANTRE TUVALET ATIK SU TANKI KİMYASALI (MAVİ SU) .pdf
    1,016.7 KB · Görüntüleme: 226

Selamlar. Kamp alanında umumi tuvalet kullanmak istemeyen biri olarak, gözümü en çok korkutan şey her gün kasetli tuvaleti boşaltmak.

Peki kaseti çıkartmaya gerek kalmadan, doğrudan gri su giderine siyah su çıkışı bağlanabiliyor mu? Kimyasal ile çözünme sağlandıktan sonra alttan bir vana açarak boşaltım yapılabilse çok güzel olur mesela.

Selamlar. Kamp alanında umumi tuvalet kullanmak istemeyen biri olarak, gözümü en çok korkutan şey her gün kasetli tuvaleti boşaltmak.

Peki kaseti çıkartmaya gerek kalmadan, doğrudan gri su giderine siyah su çıkışı bağlanabiliyor mu? Kimyasal ile çözünme sağlandıktan sonra alttan bir vana açarak boşaltım yapılabilse çok güzel olur mesela.

WC’yi boşaltacak yer bulabilmek karavan yaşamında önemli bir sorun. Siyah ve gri su karışımını boşaltacak yerler Avrupa’da her kampingte ve her karavan parkta bulunmaz. Böyle yerler Türkiye’de yok denecek kadar az. Atığı kanalizasyona boşaltmak, karavancılar olarak bindiğimiz dalı kesmek olur. WC kasetini ise her kampingte ve her karavan parkta boşaltabiliriz. Karavanla yaklaşamadığız WC lere bile taşıyabiliriz.

Kaseti boşaltmada sizi neyin korkuttuğunu yazmamışsınız. Video bu işin ne kadar basit olduğunu gösteriyor. Başlangıçta zor de gelse çok çabuk alışırsınız.

Bugün eşimle bir kaç saatliğine evimizden 50 kilometre uzaktaki bir şehire gittik. Başka bir tuvalete gitmemek için karavanla gittik. Küçük aracımızla park yeri bulmak daha kolay olmasına rağmen yolculuğumuzu karavanla yaptık. Dönüşte kaseti evimizdeki wc ye boşalttım. Kaseti hergün boşaltınca çok zaman kimyasal madde de kullanmıyoruz.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=l7wYTUJyWHc

WC’yi boşaltacak yer bulabilmek karavan yaşamında önemli bir sorun. Siyah ve gri su karışımını boşaltacak yerler Avrupa’da her kampingte ve her karavan parkta bulunmaz. Böyle yerler Türkiye’de yok denecek kadar az. Atığı kanalizasyona boşaltmak, karavancılar olarak bindiğimiz dalı kesmek olur. WC kasetini ise her kampingte ve her karavan parkta boşaltabiliriz. Karavanla yaklaşamadığız WC lere bile taşıyabiliriz.

Kaseti boşaltmada sizi neyin korkuttuğunu yazmamışsınız. Video bu işin ne kadar basit olduğunu gösteriyor. Başlangıçta zor de gelse çok çabuk alışırsınız.

Bugün eşimle bir kaç saatliğine evimizden 50 kilometre uzaktaki bir şehire gittik. Başka bir tuvalete gitmemek için karavanla gittik. Küçük aracımızla park yeri bulmak daha kolay olmasına rağmen yolculuğumuzu karavanla yaptık. Dönüşte kaseti evimizdeki wc ye boşalttım. Kaseti hergün boşaltınca çok zaman kimyasal madde de kullanmıyoruz.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=l7wYTUJyWHc
Yanıtınız için teşekkür ederim. Haklısınız kaset boşaltımı pratik bir işlem, tek soru işaretim uzun dönemli konaklamalarda her gün yapmanın ne kadar zor geleceğiyle ilgiliydi (henüz karavanı almadığımdan daha önce deneyimlemedim). Yaşamayı düşündüğümüz kamp alanında gri suyun bağlandığı pimaşın kapağını açarak siyah su boşaltıldığından, süreci otomatize etmenin yolu var mıdır acaba diye merak etmiştim. Anladığım kadarıyla altyapı uygun, fakat kasetli tuvaletin alttan tahliyesi olmadığından uygulama mümkün değil gibi görünüyor.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Haklısınız kaset boşaltımı pratik bir işlem, tek soru işaretim uzun dönemli konaklamalarda her gün yapmanın ne kadar zor geleceğiyle ilgiliydi (henüz karavanı almadığımdan daha önce deneyimlemedim). Yaşamayı düşündüğümüz kamp alanında gri suyun bağlandığı pimaşın kapağını açarak siyah su boşaltıldığından, süreci otomatize etmenin yolu var mıdır acaba diye merak etmiştim. Anladığım kadarıyla altyapı uygun, fakat kasetli tuvaletin alttan tahliyesi olmadığından uygulama mümkün değil gibi görünüyor.

Her gün boşaltmak şart değil. Tekneler için kullanılan tuvalet kimyasalları var. Hem katı atığı parçalayıp sıvılaştırıyor hem kokuyu gideriyor. Gözünüzde büyütmeyin. Çevreyi kirletmeye değecek kadar zor bir iş değil. Alt tarafı bir kaç kiloluk plastik bir kutu taşıyacaksınız. Uzun süre boşaltmayıp haznenin iyice dolduğu ve ağırlığın arttığı bir durumda tekerlekli bir taşıma arabasıyla (trolley) yükü hafifletebilirsiniz. (Ben öyle yapıyorum.) Araç kendinden kasetli ise (yani benimki gibi portapoti türü değilse) zaten kendi üzerinde tekerlekleri var diye biliyorum.

Herkese Merhaba,
Bu sene ertelediğim karavan alım sürecini biraz pandemi nedeniyle öne alıp karşıma da istediğim bir karavan çıkınca hataya geçirdim. 2017 model bir Saly 525 çekme karavan aldım. Tatil öncesi eksilerimi tamamlarken temizlik işine girişeceğim. Bununla ilgili bazı sorularım var.

1. Karavanın dışını nasıl yıkamalıyım. Oto yıkamacılardaki püskürtülen köpük ve basınçı su ile yıkanabilir mi? Basınçı su içeri su girmesine neden olur mu?

2. Karavanda Thule Omnistor bir perde mevcut daha önce kaldıkları kapmta tenteyi kirli bir şekilde kapatmışlar. Bu tenteyi açıp temizlemek istiyorum. Yine köpük ve basınclı su ile yıkayabilir miyim?

3. Kasetli tuvalet ilk sahibi sanırım kullanmış ikinci sahibi kullanmamış bilgisi de yoktu. Ben de kaset kısmının bakımı ve temizliği için thedford kaset temizleyici ve contaları için thedford sprey yağ aldım. Tabi kullanım için de mavi kimyasal ve sifon için de pembe kimyasal aldım.

Fakat merak ettiğim konu seramik çanak kısmı ve klozetin diğer kısımlarını çamaşır suyu gibi kimyasallar ile temizleyebilir miyim çamaşır suyu kasete contalara veya tuvalete zarar verir mi. Temizlik için siz ne kullanıyorsunuz.
1/ Karavanın hayırlı olsun , varsa Buzdolabı havalandırma (gedikleri) delikleri (ızgaraları) hariç basınçlı su (otomobil yıkar gibi) sıkabilirsiniz.
2/ Tenteyi açıp yıkayabilirsiniz. Basınçlı su olmaz. Reçine vs. için gazyağı öneririm. Kuruduktan sonra Silikon spreyleyip kapatırsınız.
3/ Kimyasalları doğru almışsınız. Sanırım sizdeki taht tipi Tuvalet. Ayrı rezervuarı var. Çamaşır suyu sizin parçalayıcı kimyasalın etkisini sıfırlar bu yüzden saklama tankına gitmesini istemeyiz. Çamaşır suyunu kasetli tuvalette kullanacaksanız iyice durulamalısınız. Contalar için silikon kullanmak olmazsa olmazımız.

Çamaşır suyu lastiği sertleştirebilir.

Bir soruda ben sorayım, TENTE için
(Elimde tiner var selülozik kullansam olur mu?)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR