Karavan Buzdolabı Sistemleri Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihbozkurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 97
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,468

melihbozkurt

Karavan Yönetim
Yer
İstanbul
herkese merhabalar;

Benim bu buzdolaplari konusunda kafam cok kotu karismis durumda. Bana yardimci olursaniz cok memnun olacagim. Bu forumdaki butun yazilari okudum. Ve anladiklarim Sular; Buzdolaplarinin kullandigi malzemelere gore 3 cesidi var; amonyakli, komprasorlu ve peltierli. Calisma prensitlerine gore ise yine 3 cesit; 3 sistem, 12V ve 220 volt. Buraya kadar sanirim yanlis bildigim bir sey yok. Isin bundan sonraki kismi biraz cetrefilli geldi bana. Okuduklarimdan anladigim en iyi performans inverter ile 220V kompresorrlu buzdolaplarindan aliniyormus. Diyelim sogutma performansi yuksek kucuk bir buzdolabina ihtiyacimiz var. Bu dolabim komprasorlu olup olmadigini nasil anliyacagiz. Internetten bir cok dolaba baktim. 30-40 L lik 220V ile calisan buz dolaplari var. Tezgah ustu(Table top) olarak geciyor. Bunlar Turkiye`de uretiline ve minibar denilen dolaplara benziyor. O zaman bunlar amonyakli olmali. Aaaa bu da ne. Ayni dolabin derin dondurucu olani var. Ayni boyutlarda, 220v ile calisiyor. Peki bunun amanyokli olma ihtimali varmi? Yada ilk gordugum buzdolabi da komprasorlumu? Kisacasi buzdolabi ozellikleri arasinda ne ile calistigi yazili degilse nasil anlariz?

Bunlarda ornekler ile ilgili linkler

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230422213534&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_500wt_975

Buda dondurucu olani. Dikkat ederseniz kapakta sise yerleri yok. Evlerde tezgah ustunde kullaniliyor.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300386062026&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_500wt_975

tesekkurler.

Etiketler
Ynt: Karavan Buzdolabı Sistemleri Hakkında

melihbozkurt' Alıntı:
herkese merhabalar;

Benim bu buzdolaplari konusunda kafam cok kotu karismis durumda. Bana yardimci olursaniz cok memnun olacagim. Bu forumdaki butun yazilari okudum. Ve anladiklarim Sular; Buzdolaplarinin kullandigi malzemelere gore 3 cesidi var; amonyakli, komprasorlu ve peltierli. Calisma prensitlerine gore ise yine 3 cesit; 3 sistem, 12V ve 220 volt. Buraya kadar sanirim yanlis bildigim bir sey yok. Isin bundan sonraki kismi biraz cetrefilli geldi bana. Okuduklarimdan anladigim en iyi performans inverter ile 220V kompresorrlu buzdolaplarindan aliniyormus. Diyelim sogutma performansi yuksek kucuk bir buzdolabina ihtiyacimiz var. Bu dolabim komprasorlu olup olmadigini nasil anliyacagiz. Internetten bir cok dolaba baktim. 30-40 L lik 220V ile calisan buz dolaplari var. Tezgah ustu(Table top) olarak geciyor. Bunlar Turkiye`de uretiline ve minibar denilen dolaplara benziyor. O zaman bunlar amonyakli olmali. Aaaa bu da ne. Ayni dolabin derin dondurucu olani var. Ayni boyutlarda, 220v ile calisiyor. Peki bunun amanyokli olma ihtimali varmi? Yada ilk gordugum buzdolabi da komprasorlumu? Kisacasi buzdolabi ozellikleri arasinda ne ile calistigi yazili degilse nasil anlariz?

Bunlarda ornekler ile ilgili linkler

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230422213534&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_500wt_975

Buda dondurucu olani. Dikkat ederseniz kapakta sise yerleri yok. Evlerde tezgah ustunde kullaniliyor.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300386062026&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_500wt_975

tesekkurler.

Bunlar sanirim amonyakli. Arkalarina bakmak lazim. Arkasindaki kucuk kompresoru gorursun. Ayrica kompresorlude vinlama sesi olur.

Amonyaklı dolap A sınıfı olmaz. Amonyaklı dolaplarda -30 dereceye kadar sıcaklık elde edilebilir. Tamamen sessizdir. Amonyaklı dolabın arkasında kalın sayılabilecek çok sayıda boru vardır. Tam olarak anlamak için arkasını görmek lazım.
İnsel bey'in dediği gibi kompresörlü dolapta Kompresör motorundan vınlama sesi olur.

fsirin' Alıntı:
Amonyaklı dolap A sınıfı olmaz. Amonyaklı dolaplarda -30 dereceye kadar sıcaklık elde edilebilir. Tamamen sessizdir. Amonyaklı dolabın arkasında kalın sayılabilecek çok sayıda boru vardır. Tam olarak anlamak için arkasını görmek lazım.
İnsel bey'in dediği gibi kompresörlü dolapta Kompresör motorundan vınlama sesi olur.
-30 derecemi :smiley: ortam sıcaklığı 0 derece olunca herhalde :smiley: Benin dolap AMANYAKLI o zaman :smiley: hiç -30 görmedim :smiley: Bir yalnışlık yok dimi Ferhat

Yok Ömer hata yok iyi ayarlanmış amonyaklı soğutucuda bu değer elde ediliyor. Üztelik bu sıcaklık dış ortam sıcaklığından bağımsızdır. Ama izolasyon kötüyse içinde çok malzeme varsa ve iyi ayarlanmamış bir yapısı varsa tabii ki sadece 0 derecenin biraz altına iniyor. Bu sıcaklık amonyağın buharlaşma sıcaklığıdır. Hatta -33 derece.

http://www.mmo.org.tr/resimler/ekler/ac120f6dd8cb8b8_ek.pdf

fsirin' Alıntı:
Yok Ömer hata yok iyi ayarlanmış amonyaklı soğutucuda bu değer elde ediliyor. Üztelik bu sıcaklık dış ortam sıcaklığından bağımsızdır. Ama izolasyon kötüyse içinde çok malzeme varsa ve iyi ayarlanmamış bir yapısı varsa tabii ki sadece 0 derecenin biraz altına iniyor. Bu sıcaklık amonyağın buharlaşma sıcaklığıdır. Hatta -33 derece.

http://www.mmo.org.tr/resimler/ekler/ac120f6dd8cb8b8_ek.pdf
Yaw ben -30 dan vaz gectim..rakımı soğutsun yeter :smiley:)) nasıl yapıcaz bu ayarlamayı....

osak' Alıntı:
Yaw ben -30 dan vaz gectim..rakımı soğutsun yeter :smiley:)) nasıl yapıcaz bu ayarlamayı....
;D ;D
Bu ayarın iki basamağı var. Ne yazık ki birinci basamağı tasarımla ilgili. Üretimi titizlikle yapılmış. Termodinamik deneyleri ile en verimli hale getirilmiş bir buzdolabının üretimi üretici ile ilgili kısmı.
Bizim yapabileceğimiz buzdolabının yatay durumda durması, arka palakaların iyi havalandırılması, kaynatıcı bölümünün iyi isitılmasını sağlamak (uygun kablo kesiti doğru gaz basıncı uygulamak), ayrıca kullanımla ilgili kapağı açık bırakmamak ve içini aşırı doldurmamak olabilir.
Ortalama durumda, rakını yeteri kadar soğutur diye düşünüyorum. Endişen olmasın. ;)

Buzdolabı konusunda faydalı olacağını umuyorum...

BUZDOLABI 1

BUZDOLABI 2

BUZDOLABI 3

BUZDOLABI 4

BUZDOLABI 5

Bunlardan birinin internetten ozelliklerini buldum. Lg nin CG051SS sanirim modelin adi sogutma sistemi R134A, compressor demis. A sinifi demis. Yillik enerji tuketimi 106 Kw/y denmis. buda gunde 0,3 Kw in altinda eder. Bu su anda uretilmeyen ikinci el cok ucuz bulunan bir buzdolabi nerdeyse 10 pounddan (25tl) baslayarak almak mumkun. Sizce nasil bu verilere gore. Aracta verimli kullanilabilirmi?

Birde arkasini gordugumde kompressorlu olanlarini taniyabilirim. Fakat genelde internetten takip ederek, yani acik arttirma sitelerinden uygun fiyata buldugumda aldigim icin malzemeleri, buzdolabini gorme sansim yada sesini dinleme sansim olmayabilir. Bunlarin ic resimlerini gordugumuzde en azindan bu amanyakli bu kompressorlu deme ansimz yokmu. Eger yoksa saticilara arkasindan resim cekip yollarimisiniz dimek zorundayim ki bu da cok komik olacaktir?

Atilla bey dikkat ederseniz benim sormak istedigim buzdolabi sizin verdiginiz listede yok. 30-50 lt ic hacme sahip ama bilgidimiz onden kapakli. Tezgah ustu deniyor. Burada genelde ogrenci evlerinde ve tezgah ustu ekstra derin dondurucu yada buzdolabi olarak kullaniliyor.

Sn. Melih, anlatmaya çalışdığınız dolabı biliyorum, yıllardır karavanla dolaşan biri olarak, buzdolabı nekadar büyük olabilirse okadar doluyor, küçük dolaplarda yazın soğut su, soğuk kola sorun yaratıyor, buzluksuz dolaplarda rakıya buz bulmak tamamen sorun oluyor, buzlukda kıymanız yoksa sulu ev yemeği şansınızda yok demekdir, hele birde kavun karpuz oldumu küçük dolap demek EZİYET demek..Benim şahsi fikrim "ben dolaba dolap demem 145 litreden küçükse"..Bu bakımdan bahsettiğiniz dolabı koymadım...

Hicon

Sayin atilla bey;

Acik konusmak gerekirse gonul isterki 145 L dolaplar alip koyabilelim. Fakat ben Ingiltere`de devlet bursuyle master ve doktora ogrenimimi tamamlamaya calisan bir ogrenciyim. Sonucta buraya 5 seneligine geldim ve 2 senesi nerdeyse gecti. Bu surede biraz para biriktirmeye calistik. Derken su dusunce dogdu. Hersene burdan Turkiye`ye ucakla gelip gidiyoruz. Avrupa`ya yukardan bakiyoruz. Dedikki ufakta olsa bir arac alip gezerrek gidelim. Zaten onumuzde toplam 2-3 yaz daha var bu isi yapmak icin. Sonrasinda Insallah Turkiye`de donup isimize gucumuze tekrar basladigimizda yillik alabilecegimiz izin zaten en fazla kesintisiz 3 hafta ve buyuk geziler icin bilirsiniz yetersiz kaliyor. Ayrica burdan ingiliz plakali bir arac ve ingiliz ehliyeti ile yola cikmanin artilarinida kullanmak istiyorum. Mesela arabaniza burda yaptirdiginiz trafik sigortasi butun avrupada gecerli, ehliyetinizde ayni sekilde. Yani Touring ge gidip cil cil paralar birakmak zorunda degiliz. Ozetle Insallah bu yaza kadar kucuk bir van alip icinin koltuk ve yatak sistemlerini kendim yapacagim. Herseyi tasarladim. Fakat arac kucuk olacagi icin ilk baslarda buzluk modunda seyler dusundum. Sonradan internetten yazin sicaklarda kullanissiz oldugunu anladim. Tezgah alti dolaplar bile bu araca buyuk gelecektir, dolayisi ile en sonunda bunu buldum. Ucuz, enerji tuketimi az, kapladigi yer tam istedigim kadar. Kampinlerde direk elektrige takilabilir. Dolayisi ile Insallah aracimi aldiktan sonra tam netlesecek ama ya bunun tarzi bir dolap olacak, yada hic hirsey marketten bittikce soguk su alacagim. :smiley:

Bunlarin elektrigi konusunda ise soyle bir sistem dusundum. Eger yanlissam beni duzeltirmisiniz. Yillik kullanimi 106KW olduguna gore, gunluk kullanimi 0,3 Kw olacaktir. Aracin kendi akusunun 70 amper oldugunu bile dusunursek. 70*12=840watt yani 0.8 Kw enerji uretecektir. Bu durumda ekstra bir aku koymadan aracin akusu ile bile 2 gunden fazla callisabilir gibi gorunuyor teorik olarak. Bunun uzerine sunu dusundum. Direk arac akusundan elektrik alirsak, inverterden once aku koruma sistemi koyarsak. Bu sistem akunun enerjisi 11.2V un altina dusdugunde devreyi kesiyor ve boylelikle akunuz hic bir zaman aracinizi calistiramiyacak duruma dusmuyor. Sonra gunluk kullanimi 0,3Kw olan bir dolap saatlik 30-40watt dan fazla cekmez bu durumda devamli 300 watt, elektrik dalgalanmalari aninda 600 watt verebilen bir inverter yeterli olacaktir. Dedigim gibi kampinglerde normal elektrige baglanacak Insallah. Bunun disinda kamping harici konaklamalarda en fazla gece uyumak icin kontak kapali olacak. Teorik olarak bu dolap ve baska bir akuye ihtiyac duymadan Insallah aracin kendi akusu beni sorunsuz goturecektir. Yanlismiyim?

Buzdolabı hakkında fabrikaların verdiği değerlerin hepsi gerçek hayata göre palavradır...Fabrika verileri motor üreticilerinin kendi belirledikleri ortam ve şartlarda yapılmış, kısa süreli testlerin yıllık ortalamalara uyarlandığı sonuçlardır, buzdolabı motorunu buzdolabını üreten firma üretmez, motoru motor fabrikası üretir, durum böyle olunca buzdolabı firmasının üretiminde kullandığı izalasyon kalitesi motor üreticisinin bütün verilerini çöpe atar..
Karavanın içinde dolabın durduğu hücre yazın zaman zaman 45-50 dereceye çıkar, motor ve buzdolabını üreten firma bunu biliyormu acaba..
Doğru sonua sadece deneyenlerin vereceği bilgilerle ulaşılır, matematikle sonuç alınmıyor..

Peki deneyenler bu ise ne der? Dedigim sistem en azindan gecelik beni idare etmez mi? Zaten araya aku koruma sistemi koyacagim icin akum bitmeyecektir. En fazla buzdolabi calismayi keser. Zaten icinde oyle cok fazla et ve et urunleri goturmeyi dusunmuyorum. Genelde su, bira, meyve sebze gibi seyleri korumak icin dusunuyorum. Zaten cok sulu yemek yiyen bir cift degiliz esimle ben. Esim gunde 3 ogun salata koysaniz yer. Yani nerdeyse vejeteryandir. Ve burda Ingiltere`de edindigimiz bir aliskanlik var. Biliyorsunuz avrupali bizim gibi cok yeme icmeye onem vemiyor. Biz de baktik burda surekli turk stilinde yemek yemek butceyi sarsiyor. Sabahlari musli, korn flesk modunda seylerle kahvalti yapma aliskanligi edindik, oglenleri sandvic, bir tek aksamlari uzun uzadiya yemek yer olduk. Insallah gezidede bunu devam ettirmeyi dusunuyoruz. Tek kullanimlik kucuk sutler sabah kahvaltisi icin. Acilmadikca dolapta durmasina bile gerek yok. sandvic malzemeleri bir tek dolapta durcak. Oda ekmek, peynir domates vs. Aksamlarida Insallah gezdigimiz ulkelerin yemeklerinden tadmayi dusunuyoruz. Yani aracta yemek yapmak gibi bir dusuncemiz su anda yok cok zorda kalmdikca. ondada makarna vs. idare ederiz.

Birde buzdolabini aldiktan sonra gercek kullanim verisini olcmek icin benim aklima amper metre ile ilk kalkiste ve normal kullanimda ne kadar guc cektigini olcerek bunu volt ile carpip kac watt guc harcadigini bulmak geldi.Siz ne yapiyorsunuz. bunu hesaplamak icin.

Her zaman icin deneyim sahibi insanlarin gorusleri benim icin degerlidir. Hayat tecrubesi kitaplarda yazandan bin kat iyidir. Zaten bu forumu kullanmamin amaci bu. Insallah bu sekilde sizin onerileriniz ile hem en ucuz hemde en kullanisli yontemi bulmaya calisiyorum.

Degerli forum okurlari,

Arkadaslar su konuya bir el atin. Henuz ortada arac ve buzdolabi yok fakat kampanyada cok uygun fiyatli bir inverter buldum. Surekli 500 Watt, ani dalgalanma anlarinda 800 Watt guc verebiliyor. Normal fiyati 60 pound ama su anda 20 pound 3 te biri fiyatina. Her hangi bir arac ve buzdolabi ile deneme sansim su anda olmadigi icin almak riskli geliyor bana. Fakat sizler eger bu anlattigim kucuk gunde 0.3 KW tuketen 45x45x45 boyutlarindaki buz dolaplarinin bu inverter ile calisabilecegine kanaat getirirseniz bunlardan bir tane simdiden alacagim. Cunku kampanya 22 ocak ta bitiyor. Ondan sonra eski fiyati 60 pounda donecek. Simdi almayipta ayni aleti 1-2 ay sonra 3 kati fiyatina alirsamda icime oturur acikcasi. Siz ne dersiniz calistirimi? almalimiyim?

Melih Bey, risk size aittir.

Küçük bir buzdolabı olduğu için kompresörü de küçüktür. Bahsettiğini değer 0.3kW = 12.5W/saat olur. Tam tüketimi belirlemek için prize takılan enerji ölçerlerden alıp kullanabilirsiniz.

Türk parasıyla yaklaşık 50TL'ye 800W tepe değeri olan olan bir evirici gayet ucuz. Sıkıntı aslında buzdolbınızın kalkışta çekyiği ani yükü karşılamasında. Çalıştırabilir de kalkışta hata da verebilir. Buzdolabı motorunun (ekovat) içindeki kalkış kondansatörüne müdahale etmek de sorunu çözebilir Ben denemedim. Kalkış kondansatörünün yanısıra daimi kondansatör de ilave ederek güç kompanzasyonundan da akım azaltılabilir. Bunları elektrik bilgisi iyi olan bir buzdolapçı uygulayabilir. Tabii hiç sorunsuz olarak da çalışabilir risk size aittir. Bence denemeye değer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri