Kamp Ve Karavan Aktivitelerimde Kullanmak Için Telsiz Alıcam. Bana Önerilerde Bulunabilir Misiniz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,267
acaba arkadaş telsizini aldı ve kullandı mı? ormanda bayırda ne kadar mesafede çekiyor keşke paylaşsa..

Telsiz konusunda ciddi bir kaynak yok. Zaten dağcılık vs aktivitelerle uğraşanlar ciddi ve pahalı ekipmanlar alabiliyor.

Fakat senede iki üç kere dağa bayıra giden, çoluk çocuk tuvalete giderken kaybolmasın; ekip burda dursun ben bi şu yöne yüriyim vs gibi etkinliklerde en azından bi telsizim olsun telefon çekmesede bıp bıp yapar haberleşirim isteyen vatandaşlar içinde tek telsiz başına 1000 lira vermek fazla geliyor.
haliye "çifti 200 lira olan telsiz alsam nolcak beya" diyor insan.
zaten kısıtlı olan kaynaklara bakınca amatör telsizlerin yani 0.5 gücündeki telsizlerin genel mesafesi 8 km gibi bir sonuç çıkıyor... durum böyle ise marka model vs çok çok farketmeyecektir diye düşünülebiliyor. hatta orman içinde 2 km yi bile bulamayacağı öngörülebilir.. iş böyle olunca değil dağcılık avcılık vs, trekink için bile bu aletler çöpten öteye geçemeyecektir... midir?

Etiketler

acaba arkadaş telsizini aldı ve kullandı mı? ormanda bayırda ne kadar mesafede çekiyor keşke paylaşsa..

Telsiz konusunda ciddi bir kaynak yok. Zaten dağcılık vs aktivitelerle uğraşanlar ciddi ve pahalı ekipmanlar alabiliyor.

Fakat senede iki üç kere dağa bayıra giden, çoluk çocuk tuvalete giderken kaybolmasın; ekip burda dursun ben bi şu yöne yüriyim vs gibi etkinliklerde en azından bi telsizim olsun telefon çekmesede bıp bıp yapar haberleşirim isteyen vatandaşlar içinde tek telsiz başına 1000 lira vermek fazla geliyor.
zaten kısıtlı olan kaynaklara bakınca amatör telsizlerin yani 0.5 gücündeki telsizlerin genel mesafesi 8 km gibi bir sonuç çıkıyor... durum böyle ise marka model vs çok çok farketmeyecektir diye düşünülebiliyor. hatta orman içinde 2 km yi bile bulamayacağı öngörülebilir.. iş böyle olunca değil dağcılık avcılık vs, trekink için bile bu aletler çöpten öteye geçemeyecektir... midir?
Merhabalar, tabiki deneyimlerimi paylaşmak isterim. Ben profesyonel bir dağcı olmadığım için profesyonel ekipmanlar doğal olarak hiç bir zaman tercih etmedim. Olaya hep basit yönleri ile bakarak yaklaştım. Örneğin köylerde yada yaylalarda kara lastik ile yürüyen kişiler varken x marka x model pahalı outdoor ayakkabısı olmadan olmaz ille bu şarttır diyenlere hep olmazsa nasıl yıllarca kara lastikle yaşayıp tarla bağ vs demeden yaşamışlar örneği veriyordum. Bazen insanlarımız görseline bazende fiyatına bazende sadece popüler oluşuna özeniyor. Örneğin ben profesyonel bir kampçının x marka x model ultra pahalı bir ayakkabı ile sonuç alamadığını çakma marka basit 60 liralık spor ayakkabısı ile daha başarım sağladığını ve şehre gelir gelmez ayakkabıyı iade ettiğini görmüştüm. Bu telsiz olayları da maalesef biraz benzer. 0.5 gücündeki bir telsiz x markada 12 km y markada 8 km a markada 5 km çeker gibi nitelendiriliyor. Ama artık temiz bir dünyada yaşamıyoruz. Bu sebeple veriler ıssız çölde bile gerçeği vaad edemiyor. Uydu sinyalleri (Askeri, sivil, televizyon, internet, gps vs), gsm sinyalleri, radyo sinyalleri, telsiz sinyalleri, televizyon sinyalleri, wifi sinyalleri vs vs tonla etrafımızda istesekte istemesekte bir sinyal kirliliği var artık. Issız bir yerde bile uydu tepemizde dolaşıyor. Veya üzerinden uçan bir uçak helikopter bile bir sinyal veriyor. Elektronik cihazların yaydığı radyasyon fabrikaların yaydığı radyasyon vs de cabası. Bu durumda hiç bir zaman kağıt üzerinde yazan verileri alamıyoruz. Sadece bu işi hakkıyla yapan profesyonel firmalar açık alanda vaadlerini tutturuyorlar. Örneğin motorola vs gibi markalar ama aselsan vs gibi çinden al üzerine aselsan yaz gibi telsizler asla vaadlerini tutturamıyor. Düm düz ve ağaç ev insan araba sinyal kirliliği olmayan bir yere henüz doğada hiç denk gelemedim. Araya ağaç girer insan girer araba girer ev vardır yada çadır karavan vardır sonra bi bakarsın aldığın menzil max 300 400 metre. Yani pazarda çocuk telsizi diye satılanlarla aynı veri. Ben en son kastamonu çankırı arasında kalan kırkpınar yaylasında kampa gittim bir göl vardı. Baba gölün ucunda çocuk diğer ucundaydı. Yani baba sabit kalmış çocuk dolaşmaya çıkmış ve telefon çekmiyordu mesafe ise uydu ile ölçtüğümde 970 metre gibi bir şeydi. Bir baktım baba da annede ağlıyor çocuğum kayboldu diye ve ordaki diğer kampçılara balıkçılara felan soruyorlardı çocuklarını. Yani bir telsiz olsaydı çok rahat iletişim kurmuş olurlardı. İş maalesef aile olunca insan normale göre panikliyor ki onlarda panik içindelerdi 10 dk geçmedi çocuk dolaşmaya çıktım baba diye gelmişti. Düz hesap 1 km desek minimum 1 km normalde ise 2 - 3 km çeken bir telsiz gerekiyor ama amatör telsizlerde bunu vaad eden bir telsize sahip olmak maalesef ki çok güç. Bahsettiğim motorola bile açık alanda 27 km dese de ki yalan, araya engel girdiğinde 400 metre felan menzil sunuyor. Yani 1 km lik gölü dolaşan çocuğumuz olacaksa onla iletişim kuramaz oluyoruz.

Bu arada neden telsize yöneldim bunu da açıklayayım. 1 deprem çantama koymak için ikincisi de kamplar karavan vs aktivitelerim için. her ne kadar cep telefonu kullanılsa da yeri geliyor gittiğim kırkpınar yaylasındaki gibi telefon çekmiyor. eşim çocuklarım annem babam arkadaşlarım derkende hepsine sınava girip amatör telsizci olun diyemem yada girseler bile bir süre sonunda tekrar güncelleyin diyemem bu sebeple amatör telsiz lisansı istemeyen telsizlere yönelmiş durumdayım.

Bir kaç araştırmam ile Motorola t92 modeline karar vermiştim. Sonra türkiyede yok diye erteledim peşine korona çıktı erteledim şimdi ise telsizi bulamıyorum. Bir bakıma da almadığım için mutluyum çünkü amazon yorumlarında 500 metre menzil sonunda kopmalar olduğu söylenmiş. kapalı alanda 10 açık alanda 27 km deniliyor ama gerçekte 500 metre yani bağırsan iletişim kuracağın bir menzilde telsiz saçma oluyor. Maalesef ki yeni dünya düzeninde telsiz almamız istenmiyor. Yaşamamız bile bu yeni dünya düzeninde bir mucize. Fakir yoksul sadece karın tokluğuna yaşa ve sadece hobisiz aktivitesiz çalış çalış çalış isteniyor. yıl 2021 teknoloji ciddi ilerlemiş durumda ama baktığımda 2016 dan sonra hiç bir telsiz modeli çıkmamış. Yandan postacı çantası gibi telsizler araç telsizleri devletin askeriyenin kullandığı telsizlerden değil bizim alabileceğimiz telsizlerden bahsediyorum.

Kısaca özetlemem gerekirse minimum 1 normalde 2 3 km çekecek bir telsize denk gelemedim. Kamp karavan piknik doğa yürüyüşü deprem vs anlarında işe yaramalılar ama çocuk telsizi gibi lisanssız modeller iş görüyor.

Merhabalar, tabiki deneyimlerimi paylaşmak isterim. Ben profesyonel bir dağcı olmadığım için profesyonel ekipmanlar doğal olarak hiç bir zaman tercih etmedim. Olaya hep basit yönleri ile bakarak yaklaştım. Örneğin köylerde yada yaylalarda kara lastik ile yürüyen kişiler varken x marka x model pahalı outdoor ayakkabısı olmadan olmaz ille bu şarttır diyenlere hep olmazsa nasıl yıllarca kara lastikle yaşayıp tarla bağ vs demeden yaşamışlar örneği veriyordum. Bazen insanlarımız görseline bazende fiyatına bazende sadece popüler oluşuna özeniyor. Örneğin ben profesyonel bir kampçının x marka x model ultra pahalı bir ayakkabı ile sonuç alamadığını çakma marka basit 60 liralık spor ayakkabısı ile daha başarım sağladığını ve şehre gelir gelmez ayakkabıyı iade ettiğini görmüştüm. Bu telsiz olayları da maalesef biraz benzer. 0.5 gücündeki bir telsiz x markada 12 km y markada 8 km a markada 5 km çeker gibi nitelendiriliyor. Ama artık temiz bir dünyada yaşamıyoruz. Bu sebeple veriler ıssız çölde bile gerçeği vaad edemiyor. Uydu sinyalleri (Askeri, sivil, televizyon, internet, gps vs), gsm sinyalleri, radyo sinyalleri, telsiz sinyalleri, televizyon sinyalleri, wifi sinyalleri vs vs tonla etrafımızda istesekte istemesekte bir sinyal kirliliği var artık. Issız bir yerde bile uydu tepemizde dolaşıyor. Veya üzerinden uçan bir uçak helikopter bile bir sinyal veriyor. Elektronik cihazların yaydığı radyasyon fabrikaların yaydığı radyasyon vs de cabası. Bu durumda hiç bir zaman kağıt üzerinde yazan verileri alamıyoruz. Sadece bu işi hakkıyla yapan profesyonel firmalar açık alanda vaadlerini tutturuyorlar. Örneğin motorola vs gibi markalar ama aselsan vs gibi çinden al üzerine aselsan yaz gibi telsizler asla vaadlerini tutturamıyor. Düm düz ve ağaç ev insan araba sinyal kirliliği olmayan bir yere henüz doğada hiç denk gelemedim. Araya ağaç girer insan girer araba girer ev vardır yada çadır karavan vardır sonra bi bakarsın aldığın menzil max 300 400 metre. Yani pazarda çocuk telsizi diye satılanlarla aynı veri. Ben en son kastamonu çankırı arasında kalan kırkpınar yaylasında kampa gittim bir göl vardı. Baba gölün ucunda çocuk diğer ucundaydı. Yani baba sabit kalmış çocuk dolaşmaya çıkmış ve telefon çekmiyordu mesafe ise uydu ile ölçtüğümde 970 metre gibi bir şeydi. Bir baktım baba da annede ağlıyor çocuğum kayboldu diye ve ordaki diğer kampçılara balıkçılara felan soruyorlardı çocuklarını. Yani bir telsiz olsaydı çok rahat iletişim kurmuş olurlardı. İş maalesef aile olunca insan normale göre panikliyor ki onlarda panik içindelerdi 10 dk geçmedi çocuk dolaşmaya çıktım baba diye gelmişti. Düz hesap 1 km desek minimum 1 km normalde ise 2 - 3 km çeken bir telsiz gerekiyor ama amatör telsizlerde bunu vaad eden bir telsize sahip olmak maalesef ki çok güç. Bahsettiğim motorola bile açık alanda 27 km dese de ki yalan, araya engel girdiğinde 400 metre felan menzil sunuyor. Yani 1 km lik gölü dolaşan çocuğumuz olacaksa onla iletişim kuramaz oluyoruz.

Bu arada neden telsize yöneldim bunu da açıklayayım. 1 deprem çantama koymak için ikincisi de kamplar karavan vs aktivitelerim için. her ne kadar cep telefonu kullanılsa da yeri geliyor gittiğim kırkpınar yaylasındaki gibi telefon çekmiyor. eşim çocuklarım annem babam arkadaşlarım derkende hepsine sınava girip amatör telsizci olun diyemem yada girseler bile bir süre sonunda tekrar güncelleyin diyemem bu sebeple amatör telsiz lisansı istemeyen telsizlere yönelmiş durumdayım.

Bir kaç araştırmam ile Motorola t92 modeline karar vermiştim. Sonra türkiyede yok diye erteledim peşine korona çıktı erteledim şimdi ise telsizi bulamıyorum. Bir bakıma da almadığım için mutluyum çünkü amazon yorumlarında 500 metre menzil sonunda kopmalar olduğu söylenmiş. kapalı alanda 10 açık alanda 27 km deniliyor ama gerçekte 500 metre yani bağırsan iletişim kuracağın bir menzilde telsiz saçma oluyor. Maalesef ki yeni dünya düzeninde telsiz almamız istenmiyor. Yaşamamız bile bu yeni dünya düzeninde bir mucize. Fakir yoksul sadece karın tokluğuna yaşa ve sadece hobisiz aktivitesiz çalış çalış çalış isteniyor. yıl 2021 teknoloji ciddi ilerlemiş durumda ama baktığımda 2016 dan sonra hiç bir telsiz modeli çıkmamış. Yandan postacı çantası gibi telsizler araç telsizleri devletin askeriyenin kullandığı telsizlerden değil bizim alabileceğimiz telsizlerden bahsediyorum.

Kısaca özetlemem gerekirse minimum 1 normalde 2 3 km çekecek bir telsize denk gelemedim. Kamp karavan piknik doğa yürüyüşü deprem vs anlarında işe yaramalılar ama çocuk telsizi gibi lisanssız modeller iş görüyor.
2 tane baofeng bf999s 1 tane de baofeng uv82 aldım. telsiz lisansıda alacağım. deneyimleyip kendim göreceğim artık

Bu karmaşa içerisinde doğru seçim yapabilmeniz mümkün görünmüyor.

Türkiye'de yasal frekans skalasında kullanacağınız telsiz sistemine karar verin. Sonrasında model vs seçimi yaparsınız.

Şu yazıyı mutlaka okuyun:

Telsiz hakkında çok şey

Öncelikle Merhaba;

Telsizlerin birçok özelliği bulunmakta. Örneğin bazıları çift modlu çalışırken bazıları sadece dijital olarak çalışmakta. Bazılarında dijital şifreleme bulunmakta. Özellikleri inceledikten sonra hangisinin ihtiyaçlarınıza cevap vereceğine daha kolay karar verebilirsiniz.Alacağınız telsizleri kamp ve karavan alanlarında kullanmak istiyorsanız sadece mesafe olarak değil batarya,güç,şarj olarakta değerlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.Umarım istediğinize ulaşabilirsiniz.
Güzel ve Gezen günler dileriz... :smiley:

Kusura bakmayın mesajınızı çok geç gördüm.

Ben arkadaşım ile kastamonudaki kırkpınar yaylasına gitmiştim. Orda telefon çekmiyordu ve göl vardı. Gölün uzunluğu google maps ile ölçtüğümde 1 km kadardı. Kısaca göle uzaklıkları vs de ele alırsak 1.3 km gibi maksimum uzaklaşılmalar oluyordu. Evet göl düz denebilecek yapıdaydı ama gölün üst kısmı yukarı doğru alt kısmı ise aşağı doğru eğimliydi. Üst kısımda sorun olmaz ama alt kısımda birisi dursa ki çocuk kelebek kuş görür peşinden koşar uçuruma doğru gider bu yüzden iletişim önemli ve aşağı kısımda ağaçlar kayalar gibi iletişimi kesecek unsurlar mevcuttu.

Daha sonra kamp alanlarını ve gölleri araştırdım 20 30 km menzile kadar giden ormanlar göller mevcut. Çoğunlukla da telefon çekmiyor bu gibi alanlarda.

Lisanssız bir telsizin düz alanda çekim menzili yüksek ama araya bir şey girdiğinde bu 500 metreye kadar hatta daha da altına kadar düşüyor. Bir çocuk rahatlıkla 10 dk içinde 1 2 km uzaklara gidebilir. Siz yürürsünüz o koşar bu menzil 3 e bile katlanabilir.

Kısaca özetlemem gerekirse minimum 1 normalde 2 3 km çekecek bir telsize denk gelemedim. Kamp karavan piknik doğa yürüyüşü deprem vs anlarında işe yaramalılar ama çocuk telsizi gibi lisanssız modeller iş görmüyor.

Lisans işi bana saçma geliyor. Bu sebeple telsiz üretimi de dünyada durma noktasında iken telsiz almadım. Alacağım telsizde yine 2 şeye odaklandım pilli olmasına ve hafiflikle kullanım kolaylığına. Pilli diyorum çünkü yılda 3 5 kere kullanılacak bir üründe batarya beklerken ömür kaybeder. Doğada şarj edemezsin ama pili takar kullanıma devam edersin. Deprem çantaları içinde üretilmiş 10 sene bekleme beklerken kapasitesini kaybetmeyen piller var. Bu pillerden alıp deprem çantalarında da telsiz bulundurulabilir. Yine tekrarlıyorum bataryalı olsa %100 dolu koysan da boşalır ömrü azalır yada tamamlanır veya o an nasıl şarj edeceksin. Kısaca Yukarıda belirttiğim motorola güzel gözüküyordu ama gerçekte işlevi çok yerlerde olduğu için telsiz işini erteledim. Belkide hiç almam bunu henüz bilmiyorum ama hem pahalı hemde işlevsizler. En azından lisanssız telsizler bu şekilde.

Biz konvoy halinde giden araçlarda kullanmak üzere Aselsan Cobra telsizlere güveniyoruz.

Konvoy halinde giderken mesafe kısa arada engel yok. Bu yüzden her telsiz işinizi görür. Benim bahsettiğim olay farklı. Örneğin karavanı yaylaya çektik yada çadırı kurduk. Uyduruyorum biz yemek yaparken çocuk kayboldu bir bakıyoruz 2 km uzaklaşmış baba diye bağırıyor. Telefonla da ulaşamıyorsun acaba birisi bir şey mi yaptı uçurumdan mı düştü gibi panikle sonra çocuğu arayıp duruyorsun. Bu gibi senaryoda kullanılacak telsizler gerekli ve maalesef ki bu senaryolara uygun telsize denk gelemedim. Düm düz ülkeye sahip değiliz bu yüzden telsizler vaad ettiği rakamları sunamıyor. Ben bahsettiğim yaylada balıkçılarda gördüm balıkçı sigara içerken şöyle bi dolaşayım dedi eğimli araziye yöneldi arkadaşı telsizden konuşuyor ve telsiz doğru düzgün çekmiyordu ve arada 30 metre yoktu. Ağaçlar kaya vs araya girdiğinde sinyal kesintisi ciddi yaşanıyor. Hatta ev vs de etken iken menzil daha da kısa oluyor. Günümüzde uydu sinyalleri wifi sinyalleri radyo sinyalleri gsm sinyalleri derken ciddi sinyal kirliliği var ve buda negatif etkiliyor. Issız yerde bile sinyal gelip seni buluyor. Ben açık havada 200 metre çeken ürünü dubleks evimde denedim alt kat ile üst katta çekmiyordu. Duvara 3 metre desek ayakta iken yerden 1.5 metre yüksekte tutuyorum hanımda ayakta elinde tutuyordu 1.5 metre de o desek 3 metre mesafe artı duvar araya giriyor ve çekmiyordu.

Günaydın, mesajı yeni gördüm, hastane süreci beni çok fazla yordu, hastalık ile ölüm arasında epey gidip geldik, hala birşeyleri düzeltmeye uğraşıyoruz

Telsiz konusunda bazı püf noktaları var , bunun için bir web sitesi vardı Sivil Haberleşme, 50 Yıllık Tecrübe,Teknik Destek,Frekans,Tone,Color,Slot,Papağan Röle,Simplex Repeater,Hyt,HYTERA,PMR 446,FRS,GMRS,UHF,VHF,CB burada
bazı ipuçları bulabilirsiniz,

Öncelik araç içinden çıkmak ile harici bir antenle aracın damından ( Tepesinden ) çıkmak arasında büyük fark vardır.

Pilli telsizler sadece Dünyada GMRS ve FRS lerde bulunmaktadır, Amerika FCC ile bir adım ileri giderek 0.5 watt olan cihazları
2 watt ve 5 watt statüsüne çıkardı ve Kıtayı baştan aşağı geçen tüm GMRS rölelerde kullanımı geliştirdi
Mahalle arasında FRS, Ülke içinde GMRS kullanımı Vatandaşları her an görüşebilen bir hale getirdi.

Diğer taraftan araç ile konvoy halinde giderken değişik PMR görüşme alternatifleri vardır, bu sayfalarda bu açıklamayı yapmak saatler sürer onun için bahsettiğim sivilhaberlesme.com web sitesinde konular detayları ile açık olarak olması gerekir, ben yaklaşık olarak yılbaşından bugüne kadar sadece mail ve bazı önemli sayfalara girdim onlarda sağlık için ama şu anda baktığımda site çalışıyor bilginiz olsun.

sizin konularınıza benzer çalışmaların detaylarını öğrenebilirsiniz umarım.
Kendinize iyi bakın görüşmek üzere.

TB2BEY

Son düzenleme:

Konvoy halinde giderken mesafe kısa arada engel yok. Bu yüzden her telsiz işinizi görür. Benim bahsettiğim olay farklı. Örneğin karavanı yaylaya çektik yada çadırı kurduk. Uyduruyorum biz yemek yaparken çocuk kayboldu bir bakıyoruz 2 km uzaklaşmış baba diye bağırıyor. Telefonla da ulaşamıyorsun acaba birisi bir şey mi yaptı uçurumdan mı düştü gibi panikle sonra çocuğu arayıp duruyorsun. Bu gibi senaryoda kullanılacak telsizler gerekli ve maalesef ki bu senaryolara uygun telsize denk gelemedim. Düm düz ülkeye sahip değiliz bu yüzden telsizler vaad ettiği rakamları sunamıyor. Ben bahsettiğim yaylada balıkçılarda gördüm balıkçı sigara içerken şöyle bi dolaşayım dedi eğimli araziye yöneldi arkadaşı telsizden konuşuyor ve telsiz doğru düzgün çekmiyordu ve arada 30 metre yoktu. Ağaçlar kaya vs araya girdiğinde sinyal kesintisi ciddi yaşanıyor. Hatta ev vs de etken iken menzil daha da kısa oluyor. Günümüzde uydu sinyalleri wifi sinyalleri radyo sinyalleri gsm sinyalleri derken ciddi sinyal kirliliği var ve buda negatif etkiliyor. Issız yerde bile sinyal gelip seni buluyor. Ben açık havada 200 metre çeken ürünü dubleks evimde denedim alt kat ile üst katta çekmiyordu. Duvara 3 metre desek ayakta iken yerden 1.5 metre yüksekte tutuyorum hanımda ayakta elinde tutuyordu 1.5 metre de o desek 3 metre mesafe artı duvar araya giriyor ve çekmiyordu.

Sizlere ilginç bir bilgi vereyim hem arkadaşa da tavsiyede bulunmuş olayım;
Baofeng 888s modelini çoğu kişi tanıyor. Çıkışı 5 Watt (sözde 5 watt) olmakla birlikte 80 km mesafeden röle ile iletişim kurabilmekte. Şehir içinde ise 2 km kadar menzile çıkabiliyor (yazdığım veriler uydurma değil kendi testlerimdir).
Gelelim asıl meselemize Baofeng 88E PMR telsiz..... Ben 888s diye sipariş ettim 88E geldi.
O da ne 888s modelinin sadece antenini sabitleyip etiketine de 0.5w yazmışlar PMR diye satıyorlar... Şehir içi test ettim bir de ne göreyim 888s ile aynı (sadece hafif cızırtı oluyor anteninden dolayı).
Dedim ki bunu bir de rölede test edeyim. Fakat 80 km röleyi çekmiyor. Çektiği mesafe 40-50 km falan röleyi.
Elimdeki imkanlarla PMR telsize na-701 anten taktım. 888s ile aynı mesafede çok net çekiyor.
Gerçekleri sonradan öğrendim. Meğer Türkiye'de Amatör Telsizci Belgesi olmadan alınmadığı için yasalara uydurmak için sadece anteni sabit yapıp çıkışı yazılım ile düşürüyorlarmış (benim aldığımda çıkış gücü yüksekti düşürülmemişti bile)
Yani eğer Amatör Telsizci değilsen Baofeng 88E PMR telsiz al ve yanında programlama kablosu da sipariş edip chirp programı veya kabloyla birlikte gelen CD içindeki programla istediğin gibi kanalları ayarlayabilirsin.
İşin etik veya yasal kısmına gelirsek demek ki denetimler yeterli değil onun için de bize modifiyeli 888s i PMR diye satabiliyorlar.

Burdan yok onu kullanmak etik olmaz, bu yaptığın yasalara aykırı diyen olursa da;
sana çok net açıklıyorum, telsizinde PMR frekansları yüklü olduğu sürece kimse hesap soramaz.... Çünkü ürün bandrollü ve faturalı satılıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 533722
Maalesef UHF frekansların yazılı olduğu bir cihaz 5809 sayılı kanuna göre sadece Radyo Amatörleri ve Kurumlar için kullanıma açıktır. cihaza PMR frekansları yüklemek sistemi değiştirmez. belki sorun çıkmayacak durumda umursanmaz bir durum gelişebilir. zaten elinizdeki cihaz ( 2.2 watt eğer çıkarsa ) düşük güçlü ucuz bir cihazdır zamanında aynı etiket ile iki bir arada 20 USD ye satılıyordu. öncelik cihaz 5 watt değildir yani :

> 5 watt yazar bu 5 watt'a yaklaşıktır demektir, bu işaret 1 watt da olabilir, 4 watt da olabilir demektir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR