Kamp Ocağı Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CAB AMCA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,232

CAB AMCA

Yeni Üye
Merhaba. Yazları ege bölgesinde sürekli seyir halindeyim. Her gün 2-3 koy gezerek yorulduğum yerde konaklıyorum. Kartuşlu kamp ocakları bu zamana kadar beni hep yarı yolda bıraktı. Her an kartuş tedarik etmek imkansız. Küçük piknik tüpü taşımak yaz aylarında tehlike yaratır mı?

Etiketler

.
Geniş tabanlı kapları mini tüple ısıtmak artan sıcaklığın contaya verebileceği hasar yüzünden sorun sebebi olsa da satıcılarında görüldüğü üzere tüpleri güneşte bırakılmalarından korkmamak lazım. Çünkü metal kalınlıkları ve uygun dolum yüzdeleriyle üretimleri bu sıcaklık aralığına fazlasıyla dayanabilecek şekilde yapılmakta. (Güneşte bırakılmaması istenenler kartuşlar)

Fakat ocak kısmının yollarda tüpe takılı kalmaması gerekmekte. Darbe dolayısıyla bağlantı yerinin hasar görüp olası gaz kaçağı yüzünden soruna yol açmaması için, demonte edilip tüpün de satıcısından isteyebileceğiniz ücretsiz sarı bir kapakla kapatılması gerekiyor.
Tabi gazlı mangallar için kauçuk borulu cinslerinde de benzeri hasar sorunu söz konusu olmakta.

Yeni Aygaz Mini’nin ocak bölümü doğrudan güvenlik halkasına oturduğundan, belki artık bu önleme gerek kalmamış olabilir ?
Bayisine daha doğrusu Aygaz’ın merkezine sorun derim..

418DFDA6 E61F 48E5 B07D F93845291285

Son düzenleme:

İlla bir şey pişirmek zorunda mısınız? Biz genelde hazır konserve, ya da pişirmek gerekmeyecek gıdalar ile idare ediyoruz.

sızın kartuslu ocakdan pıknık tup ler daha kat kat saglamdır gunesden bır sıkıntı olmaz aksama kadar tup arabalarının sırtında gunesde dolastırılıyor..Baglantılar saglam olsun yeter..

Merhaba. Yazları ege bölgesinde sürekli seyir halindeyim. Her gün 2-3 koy gezerek yorulduğum yerde konaklıyorum. Kartuşlu kamp ocakları bu zamana kadar beni hep yarı yolda bıraktı. Her an kartuş tedarik etmek imkansız. Küçük piknik tüpü taşımak yaz aylarında tehlike yaratır mı?
Yaya olarak gezmediğinizi düşünerek, otomobil ile geziyorsanız sıkıntı olmaz. Ben her kampımda yanımda taşıyorum. Hatta kartuşlu ocaklara göre daha güvenli geliyor bana. Motosiklet ile geziyorsanız hacminden dolayı taşımak zor olabilir.

Piknik tüpüne alternatif küçük boy ateş kutularını kullanabilirsiniz. Bazen koylarda yakacak kuru odun olmayabiliyor. o zaman da kartuşlu ocak kullanırsınız.

Bu arada küçük tüp için de şöyle bir durum var. Aygaz mini kullanacaksanız her aygaz bayisinde bulunmuyor. İzmir Çandarlı'da iki aygaz bayisinden birinde yoktu. (zamanla yaygınlaşacaktır)

Çok sıkıntı yaratmaz ama araç kapalı ve guneş altındayken siz yinede önlem alarak güneş görmesini önleyin. Üstüne bez örtü bile örtseniz işe yarayacaktır. Ayrıca piknik tüpünü ocağa hortumla bağlayarak kullanacaksanız kesinlikle dedantör takmayı ihmal etmeyin. Piknik tüpü candır :D

İlla bir şey pişirmek zorunda mısınız? Biz genelde hazır konserve, ya da pişirmek gerekmeyecek gıdalar ile idare ediyoruz.
Genelde yaktığımız ateş üzerinde çaydanlıkta ısıttığımız suyu kullanıyoruz. Çorba yerine noodle yapıyoruz biz.

Gazlı ocak kullanmak ateş yakmaktan daha temiz ve çevreci bir çözüm. Ateş yakmayı daha masum gibi anlatmışsınız...

Gazlı ocak kullanmak ateş yakmaktan daha temiz ve çevreci bir çözüm. Ateş yakmayı daha masum gibi anlatmışsınız...
Ben de tüp yerine ateşi tercih ederdim
Ateş başında oturmanın keyfi başkadır
Ancak bazı yerlerde ateş yakılmasına müsaade edilmiyor
Böyle durumlarda piknik tüpü kullanıyoruz
Orman yangını çıkmasına sebep olunmadıkca, ayrılırken söndüğünden emin olduğumuz sürece ateş yakılmasının doğaya herhangi bir zararı yoktur
Bilakis kül, bir gübre görevi görür
Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre kendiliğinden çıkan orman yangınları sonrasında doğanın yenilendiği,o bölgede daha fazla ağaç ve bitki oluştuğu görülmüş
Ancak insan eli ile rant için çıkarılan yangınlar tabiki doğaya zararlı

Her hangi bir şeyi masum göstermeye çalışmıyoruz. Kendi kamp anlayımışızı anlatmaya çalıştım. Kamp ocakları bizim en son tercihimiz. Piknik tüpü taşımakla zaten uğraşamayız. Siz bunları ilk sırada tercih ediyor olabilirsiniz.

Hangisinin doğaya daha çok zararlı olduğu konusu tartışması çok uzar bence. Burada prensip olarak doğada bulunan bir şeyi kullanmaktan bir zarar gelmeyeceğini düşünenlerdenim. Özellikle o gazın bulunup çıkartılmasından bizim kullanımımıza girene kadar geçen süreçleri düşününce bana pek çevreci gelmiyor. Bu biraz elektrikli araba kullananlardaki algı gibi.

Özetle size tüpünüzle iyi kamplar dileriz. @mudem35

Her hangi bir şeyi masum göstermeye çalışmıyoruz. Kendi kamp anlayımışızı anlatmaya çalıştım. Kamp ocakları bizim en son tercihimiz. Piknik tüpü taşımakla zaten uğraşamayız. Siz bunları ilk sırada tercih ediyor olabilirsiniz.

Hangisinin doğaya daha çok zararlı olduğu konusu tartışması çok uzar bence. Burada prensip olarak doğada bulunan bir şeyi kullanmaktan bir zarar gelmeyeceğini düşünenlerdenim. Özellikle o gazın bulunup çıkartılmasından bizim kullanımımıza girene kadar geçen süreçleri düşününce bana pek çevreci gelmiyor. Bu biraz elektrikli araba kullananlardaki algı gibi.

Özetle size tüpünüzle iyi kamplar dileriz. @mudem35

İlk mesajınızda 'bir şey pişirmek zorunda mısınız? biz hazır gıdalarla idare ediyoruz' demişsiniz sonraki mesajınızda ise 'ateş yakıyoruz' demişsiniz, ben bu iki mesajın zıtlığına değinmek istemiştim ama konu farklı yerlere gidiyor...

.
Böyle başlıklara bayılıyorum.
Başlığı açan, sorusunu ciddiye alanlarca verilen çevapların bazılarını okuduğu halde, her nedense ne karşılık vermeyi ne de devamen konuyu takibi gerekli bulmamışken, diğer katılımcıların da ne buna ne de başlığın şirazesinin kaymasına aldırmadan konuya devam etmesi de böyle başlıkları dayanılmaz sevimli kılmakta. 😋

Son düzenleme:

İlk mesajınızda 'bir şey pişirmek zorunda mısınız? biz hazır gıdalarla idare ediyoruz' demişsiniz sonraki mesajınızda ise 'ateş yakıyoruz' demişsiniz, ben bu iki mesajın zıtlığına değinmek istemiştim ama konu farklı yerlere gidiyor...
Kampta yasak değil ise ateş yakıyoruz. Genelde bu ısınmak ya da eğlencelik bir ateş. Bir şey pişirmiyoruz. ekmek arası ya da konserve barbunya, kuruyemiş vb yiyoruz. Çay ve kahve için ise yaktığımız ateşi kullanıyoruz. Ateş yakmak yasak ise çay, kahve için minik bir kamp ocağımız var onu kullanıyoruz.

Ortada bizce bir zıtlık yok. Farklı bakış açıları var diyelim. Umarım daha açıklayıcı olabilmişimdir.

Kampta yasak değil ise ateş yakıyoruz. Genelde bu ısınmak ya da eğlencelik bir ateş. Bir şey pişirmiyoruz. ekmek arası ya da konserve barbunya, kuruyemiş vb yiyoruz. Çay ve kahve için ise yaktığımız ateşi kullanıyoruz. Ateş yakmak yasak ise çay, kahve için minik bir kamp ocağımız var onu kullanıyoruz.

Ortada bizce bir zıtlık yok. Farklı bakış açıları var diyelim. Umarım daha açıklayıcı olabilmişimdir.
Yeme alışkanlıklarınıza saygı duyuyorum, tercih meselesi
Ben, konserve,paketli gıda tercih etmiyorum
Onun yerine,şöyle birkaç tane yumurta kırmak, ızgara yapmak,balık pişirmek,mis gibi bir mercimek çorbası pişirmek,kuru fasulye-pilav yapmak gibi şeyler keyif veriyor, ayrıca bu türlüsünü sağlıklı buluyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR