Kamp Ocağı Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 190,421
Peki hocam rüzgardan falan etkilenme durumu nedir? Evdeki ocaklar kadar hızlı pişirme elbette söz konusu olmayacaktır sanırım. Ama kullanılan materyallerle yani tencere tava gibi malzemeler ile bu durum aşılabiliyor mu? Örneğin bir makarna pişirmek bu n501 ile Haziranda Çanakkaledeki bir çadır kampta ne kadar zaman alır? Tecrübeleriniz nedir?
Evdekinden hızlı oluyor çünkü kalorisi doğalgazdan yüksek ng501 küçük tüpten daha randımanlı yanıyor aracımı rüzgara siper ediyorum yanlara eşyamı koyuyorum kartuş biterse yakınlarda 2 çakmak gazı alıp elektrikçi den büyük boy çivili kroşe alıp çiviyi çıkarıp videodaki gibi doldurıyorum
Video: https://youtu.be/iupEjOdtr8A

Etiketler
Evdekinden hızlı oluyor çünkü kalorisi doğalgazdan yüksek ng501 küçük tüpten daha randımanlı yanıyor aracımı rüzgara siper ediyorum yanlara eşyamı koyuyorum kartuş biterse yakınlarda 2 çakmak gazı alıp elektrikçi den büyük boy çivili kroşe alıp çiviyi çıkarıp videodaki gibi doldurıyorum
Video: https://youtu.be/iupEjOdtr8A

Hocam Merhaba. Nurgaz 'ın ne yazık ki tekli ocağı 3 haftadır e ticaret sitelerinin hiç birinde yoktu. Olanlar da fırsatçılık yapıp 200-250 tl den satışa sunmuşlardı. Ben de diğer TR üretimi olan ORCAMP marka tekli portatif ocak aldım.

Ancak Nurgaz bulurum diye daha öncesinde 3 adet Nurgaz Kartuş siparişi vermiştim. Bugün ilk defa ORCAMP ocağa, Nurgaz 220 grlık kartuşu takarak bir deneme yaptık piknikte. Toplam 1 saat kullanmışızdır muhtemelen. Ancak en son giderken çantaya koymadan kartuşu çıkartmak istedim. Şu dikkatimi çekti. Kartuşun üzeri sanki çiğ yağmış gibi nemli olduğunu farkettim. Kokladım. Açıkcası gaz kaçağı değil gibiydi. Bunun bir sebebi var mıdır? Yani normalde bu şekildemi olması gerekiyor? Şimdi eve geldim ve kartuşu Hassas tartı ile tarttım "acaba gaz kaçağı vardı da biz 1 saat bu şekilde mi kullandık?" diye. 220 grlık kartuş 202 gr. a düşmüş. Sanırım bir gaz kaçağı olsa 20 gr. değil de daha fazla azalırdı.

Bu konuda tecrübeniz mutlaka vardır. Bu kartuştaki nemlenmenin sebebi ne olabilir?

Onda gaz kaçağı olsa çoktan alev almıştı ve tüpü soğuk havada kullanınca gaz çıkışı olduğunda karlandığı olmuştur buda serin yerde ocağı yaktıysanız üzeri buğu yapmış olabilir

Tüp kaçırınca aynı anlattığınız gibi olur
Küçük tüp al ,bak keyfine

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tüp kaçırınca aynı anlattığınız gibi olur
Küçük tüp al ,bak keyfine

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Valla küçük tüple ilgili birkaç haber izlemiştim o günden beri küçük tüpe karşı bakışım piknik kullanımında soru işareti. Gerçi aynı durumlar bunlar için de geçerli midir bilmiyorum. Ancak kartuşları açıkcası termos çanta tarzı birşeylerde muhafaza etmek istiyorum.

Aracımın bagajı tam olarak kapalı değil. Yazın güneş altında bagaj 50-55 dereceleri bulabilir.

Onda gaz kaçağı olsa çoktan alev almıştı ve tüpü soğuk havada kullanınca gaz çıkışı olduğunda karlandığı olmuştur buda serin yerde ocağı yaktıysanız üzeri buğu yapmış olabilir
Gaz kaçağı olsa dediğiniz gibi problem olması gerekirdi dediğiniz gibi sanırım. Bu arada hesaplamam yanlışmış sanırım.

Tam dolu kartuşlar 322 gr. geliyor. Şuan kullandığımız kartuş 202 gr. Yani biz bugün toplamda 120 gr' lık bir gaz kullanmışız. Yani kartuşun yarısı kullanılmış. Sanki biraz fazla kullanılmış gibi. Açıkcası yarın balkonda tekrar deneyeceğim. Bakalım yine aynı problem olacak mı? En son 2 defa çay demledik. Decathlondan aldığım 1 lt lik çelik çaydanlık var. Tam çizgisine kadar doldurdum aslında. Yani çok fazla doldurmadım. Şimdi aklıma "acaba çaydanlığın ibrik kısmından kaynama sırasında taşma oldu da kartuş kısmına mı geldi sular? O da olabilir. Yani o nem eğer gaz olsa, sanırım hem soğuk olur, hem de gaz uçucu olmalı. Bu su gibi kokusuz bir şey.

Açıkcası biraz bu tarz şeylerden korkan biriyim. O nedenle biraz kafama takıldı. İnş. problem yaşamayız.

Gaz sıvı halden akışkan hale geldiğinde hep soğur hatta donabilir. Arabaların LPG beyinleri bu yüzden sıcak suya bağlıdır. Sıcak sudan geçmese Gaz donar ve motora ulaşmaz. Sizin de Tüpünüzün üzerinde su buharı yoğuşmuş. Benim anladığım bu. Bu olağan bir durum. Benim bildiğim kadarıyla bir tehlikesi yok.

Gaz kaçağı olsa dediğiniz gibi problem olması gerekirdi dediğiniz gibi sanırım. Bu arada hesaplamam yanlışmış sanırım.

Tam dolu kartuşlar 322 gr. geliyor. Şuan kullandığımız kartuş 202 gr. Yani biz bugün toplamda 120 gr' lık bir gaz kullanmışız. Yani kartuşun yarısı kullanılmış. Sanki biraz fazla kullanılmış gibi. Açıkcası yarın balkonda tekrar deneyeceğim. Bakalım yine aynı problem olacak mı? En son 2 defa çay demledik. Decathlondan aldığım 1 lt lik çelik çaydanlık var. Tam çizgisine kadar doldurdum aslında. Yani çok fazla doldurmadım. Şimdi aklıma "acaba çaydanlığın ibrik kısmından kaynama sırasında taşma oldu da kartuş kısmına mı geldi sular? O da olabilir. Yani o nem eğer gaz olsa, sanırım hem soğuk olur, hem de gaz uçucu olmalı. Bu su gibi kokusuz bir şey.

Açıkcası biraz bu tarz şeylerden korkan biriyim. O nedenle biraz kafama takıldı. İnş. problem yaşamayız.
Kötü bir olayda soğukkanlı olmalısınız bu ocak alev almış balkonda bırakıp kaçmışlar falan bunun amniyet mandalı var tehlike anında yukarı iterek gazı kesicen sıkıntı olmaz paniğe gerek yok

Yer sıkıntısı olmayan sıradan kamp yapanlar bence klasik piknik tüpü kullansınlar 20 liraya 2 kg ürün alıyorsunuz daha ucuzu yok. Ben piknik tüpüyle kullanabilmek için orgazın şu ürününü aldım Orgaz Gaz Ekipmanları
Hem kartuş hem piknik tüpü takılabiliyormuş. Piknik tüpüyle kullanmak için aldım. Henüz gelmedi gelsin deneyimlerimi paylaşırım.

Yer sıkıntısı olmayan sıradan kamp yapanlar bence klasik piknik tüpü kullansınlar 20 liraya 2 kg ürün alıyorsunuz daha ucuzu yok. Ben piknik tüpüyle kullanabilmek için orgazın şu ürününü aldım Orgaz Gaz Ekipmanları
Hem kartuş hem piknik tüpü takılabiliyormuş. Piknik tüpüyle kullanmak için aldım. Henüz gelmedi gelsin deneyimlerimi paylaşırım.
Bende bundan almayı düşünüyorum. O zaman sizin yorumunuzu bekliyor olacağım.

Bende bundan almayı düşünüyorum. O zaman sizin yorumunuzu bekliyor olacağım.
Dışarıda kullanmaya fırsatım olmadı evde tüp bağlayıp denedim gayet güzel ve güçlü ateş veriyor. İki ocağın gözü de aynı büyüklükte. Evde kullandığımız 4 gözlü ocağın orta boyu kadar gözleri. Küçük sahanda yumurta yapmak biraz sıkıntı olabilir bilemiyorum.
Ocağın bacakları gayet sağlam diz hizasının altında kalıyor boyu aşağı yukarı 40 cm falan.
Bu ürünün tek sıkıntısı bacaklarını katlayınca kullanamazsınız. Alt taraftan hortum bağlamak için yeri var o sıkıntı yaratıyor.
Camperbox için almıştım. Katlıyken de kullanılabilir diye düşündüm ama olmuyor o yüzden ona uygun bi aparat falan yapmayı düşünüyorum.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam Merhaba. Nurgaz 'ın ne yazık ki tekli ocağı 3 haftadır e ticaret sitelerinin hiç birinde yoktu. Olanlar da fırsatçılık yapıp 200-250 tl den satışa sunmuşlardı. Ben de diğer TR üretimi olan ORCAMP marka tekli portatif ocak aldım.

Ancak Nurgaz bulurum diye daha öncesinde 3 adet Nurgaz Kartuş siparişi vermiştim. Bugün ilk defa ORCAMP ocağa, Nurgaz 220 grlık kartuşu takarak bir deneme yaptık piknikte. Toplam 1 saat kullanmışızdır muhtemelen. Ancak en son giderken çantaya koymadan kartuşu çıkartmak istedim. Şu dikkatimi çekti. Kartuşun üzeri sanki çiğ yağmış gibi nemli olduğunu farkettim. Kokladım. Açıkcası gaz kaçağı değil gibiydi. Bunun bir sebebi var mıdır? Yani normalde bu şekildemi olması gerekiyor? Şimdi eve geldim ve kartuşu Hassas tartı ile tarttım "acaba gaz kaçağı vardı da biz 1 saat bu şekilde mi kullandık?" diye. 220 grlık kartuş 202 gr. a düşmüş. Sanırım bir gaz kaçağı olsa 20 gr. değil de daha fazla azalırdı.

Bu konuda tecrübeniz mutlaka vardır. Bu kartuştaki nemlenmenin sebebi ne olabilir?
230 gr nurgaz propan tüpün özellikle de uzun süre yakıldığında dışının buğulanması ve hatta su damlalarının aşağıya doğru kayması normaldir. kısa süre yakınca da buğulanma farkedilmese de tüpteki soğumayı elinizle hissedersiniz. nurgaz tüplerde tek sorun tüple ocak kafası arasındaki contanın eskimesi ve elastikiyetini kaybetmesi ile yaşarsınız. o nedenle çantada bir yerlede 1-2 tane yedek conta bulundurun ve lütfen tüp bitince contayı da değiştirin.

propan tüplü ocaklar ile piknik tüpünü deniz seviyesi ve yüksek irtifada olmayan kamplarda verim olarak tartışabiliriz ama 2000 metrelerden sonra küçük tüpün soluk mavi alevinin yanında propan tüp binlerce metre irtifada cayır cayır yanmaya devam edecektir. propan tüp asıl olarak yüksek irtifa dağcılık malzemesidir piknikçi ve kampçı malzemesi olarak biraz masraflı kaçabilir.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR