Kamp Ocağı Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 190,412
Urukain' Alıntı:
birşey sormak istiyorum hep benzinli veya kartuşlu ocaklar tartışılmış türkiyede biolite gibi odun kullanan kamp ocakları neden kullanılmıyor, pratik mi değil pahalı mı veya yaygın falan değil mi diye acaba ??

BİOLİTE ODUNLU KAMP OCAĞI,,,,,,

Daha Önce Tommycan (Kadir Tunca) yurt dışından getirtip bir kaç gez kamplarda kullandığımız Daha sonrada Selçuk Batman arkadaşımıza satılan ,,,çalı,çırpı odun parçalarıyla kullanılan,,Yanma haznesine doldurulan kadar odunla 1 lt suyu 3.5 dk kaynatan ve bu esnada cep telefonunu şarz edebilen bir alet,,,

Daha teknik bilgileri Tommycan verebilir,,Altta 6/Ekim/2013 Yalova Keramet gezisinde kullandığımız anın fotoğrafları,,,

DSCF0324

DSCF0315

DSCF0316

DSCF0318

Etiketler

biolite ocağı benim de dikkatimi çekmişti,
hatta bir esnaf arkadaşla bayilik almayı da düşündük, ama üreticiler bayilik vermiyor, perakende olarak kargo gönderimi yapıyorlar.
Şimdi bir de ızgarası ve kaynatama kabı eklemişler internet sitesinden bakabilirsiniz. fiyatları diğerleirne göre yüksek ve ocak biraz ağır sayılır. elektrik konusu büyük bir artı, küçük güneş panelleirninz sadece gündüz ve güneş ışığında faydalaı olabilmesine karşılık çalı çırpı bulunan her yerde elektrik üretebiliyor, hatta elektrik için yakıp kaynattığınız suyu da şişeyle ısıtıcı olarak kullanabilirsiniz :smiley:

http://www.biolitestove.com

Ynt: Kamp Ocağı Seçimi

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=99256.0

bir depo 0,5 litre benzin alıyor, ben avcı olarak kullanıyorum. bir depoyla 2 kez çay demledik ve iki kez yemek yaptık kullanan menmun kalacaktır. İki adet almıştım birini kendim kullanıyorum, diğeri hiç kullanılmadı, satılıktır.

bende kış faaliyetlerinde ateş yakma delikanlılığına girmemek için, msr whisperlite aldım, "çadırın içine esir edecek bu bizi" diye diye, söylene söylene, aldık bakalım...."

kahverengi' Alıntı:
bende kış faaliyetlerinde ateş yakma delikanlılığına girmemek için, msr whisperlite aldım, "çadırın içine esir edecek bu bizi" diye diye, söylene söylene, aldık bakalım...."
"...çadırın içine esir edecek" derken....benzin ocağını çadırın içinde yakmayacaksınız umarım.....:smiley: Önısıtma sırasında çadırı yakmayın......(LPG li ocaklara göre daha harlı yandığı için çadırın içindeki oksijeni de daha çabuk bitirdiğini ve anında içeriyi acı bir kokunun kapladığını gözlemledim......bilginize....)

tommycan' Alıntı:
"...çadırın içine esir edecek" derken....benzin ocağını çadırın içinde yakmayacaksınız umarım.....:smiley: Önısıtma sırasında çadırı yakmayın......(LPG li ocaklara göre daha harlı yandığı için çadırın içindeki oksijeni de daha çabuk bitirdiğini ve anında içeriyi acı bir kokunun kapladığını gözlemledim......bilginize....)
Walla Kadir abi ne yalan söyliyeyim, sadece çadırın içinde ısınabilmek için aldım,
kış kampçısıyım ben...
"Güneş doğarken neşe doluyor insan" diyenler gibi, yaz kampçısı hiç olamadım...
Ama faaliyete çıkmadan antremanlarını yapıyorum merak etme abi (çadırı yakmamak için), oksijen uyarını dikkate ve kafama yazıyorum...

Selamlar

Çadır havalandırmalarının çok iyi olması lazım kardeşim... şakası yok inan ki.....çadır zaten 1.5 m2 bir yer.....m3 olarak hesaplarsan çok çok küçük bir hacim olduğunu göreceksin.....bu yüzden çok harlı yanan benzin ocağının havalandırmalar kapalı veya iyi olmayan bir çadırda 30 saniye bile sürmez oksijenin bitmesi........ :(

tommycan' Alıntı:
Çadır havalandırmalarının çok iyi olması lazım kardeşim... şakası yok inan ki.....çadır zaten 1.5 m2 bir yer.....m3 olarak hesaplarsan çok çok küçük bir hacim olduğunu göreceksin.....bu yüzden çok harlı yanan benzin ocağının havalandırmalar kapalı veya iyi olmayan bir çadırda 30 saniye bile sürmez oksijenin bitmesi........ :(
Abi bir çok dağcı bu sistemi kullanıyor, tamam tecrübesizler için kesinlikle uygulanmaması gereken bir durum...

benim tek merak ettiğim, çadırın çift katlı kapısındaki tül olan kapı sadece kapalı kalsa, diğeri tamamen açık dursa, içeride yeterli sıcaklığı yakalayabillirmiyim? (Bu haliyle oksijen problemi yaşanacağını sanmıyorum)
Bu konuda tecrübeniz varsa bilmek isterim.

Çadırın çift taraflı havalandırması olması iyi olur.....hava sirkülasyonu açısından.....gerek kubbe tasarımlı çadırların tavan kısmının iki yanında yer alsın.....gerekse karşılıklı iki giriş kapısı şeklinde olsun.....havalandırma şart.......yoksa 1 m3 bile bir hacim yok çoğu çadırda........harlı yanan bir ocağın tüketeceği oksijeni aynı hızda yerine koyamazsanız .........gidersiniz ve dönmezsiniz.... şakası yok......çok ciddi konuşuyorum.. tek taraflı havalandırma açmak yeterli oksijen takviyesini sağlamayabilir....zira içerde yanan ateşin tükettiği oksijenden ziyade......çıkan zehirli yanma gazlarının tahliyesi daha önemli......
benzin ocağı çok büyük tecrübe ister......bir defa önısıtma aşamasında ateş biraz başıboş yanacağından çadırın iç tentesini yakma veya eritme çok çok büyük olasılıkla mümkün......

tommycan' Alıntı:
Çadırın çift taraflı havalandırması olması iyi olur.....hava sirkülasyonu açısından.....gerek kubbe tasarımlı çadırların tavan kısmının iki yanında yer alsın.....gerekse karşılıklı iki giriş kapısı şeklinde olsun.....havalandırma şart.......yoksa 1 m3 bile bir hacim yok çoğu çadırda........harlı yanan bir ocağın tüketeceği oksijeni aynı hızda yerine koyamazsanız .........gidersiniz ve dönmezsiniz.... şakası yok......çok ciddi konuşuyorum.. tek taraflı havalandırma açmak yeterli oksijen takviyesini sağlamayabilir....zira içerde yanan ateşin tükettiği oksijenden ziyade......çıkan zehirli yanma gazlarının tahliyesi daha önemli......
benzin ocağı çok büyük tecrübe ister......bir defa önısıtma aşamasında ateş biraz başıboş yanacağından çadırın iç tentesini yakma veya eritme çok çok büyük olasılıkla mümkün......
Kubbe tasarım çadırımın iki yan pencere aralığı açık şekilde (ki alt kısımlardan da hava alıyor) dış kapıda açık olarak, faaliyet raporumu yazacağım.
Ön ısıtmayı çadır dışında yapıcam.

Zehirlenmeyelim derken donarak ölücez be abi :smiley:

Saygılar...

İstanbul anadolu yakasında saatçi benzini bulamadım uyuz oldum !

Doğubank 2. kat Gürol saatçilik (isimden tam emin değilim..) bir litrelik cam şişe 18 Tl.. outdoor mağazalarda bir litreden az.. (tahmini 0.75 lik) 15 Tl... 5 lt tenekede de var... Doğubank ta hexan diye geçer.. beyaz benzin....

tommycan' Alıntı:
Doğubank 2. kat Gürol saatçilik (isimden tam emin değilim..) bir litrelik cam şişe 18 Tl.. outdoor mağazalarda bir litreden az.. (tahmini 0.75 lik) 15 Tl... 5 lt tenekede de var... Doğubank ta hexan diye geçer.. beyaz benzin....
Abi süper bir bilgi verdin, ilk boşlukta doğubank'tayım!
teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR