Kamp Ocağı Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 190,626

TezMertek

Zirve
Yer
İzmir
Merhaba Arkadaşlar ,
İdadik'in yıllık dağcılık programında 23 Haziran - 05 Temmuz 2007 tarihleri arasında yapılması planlanan Aladağlar Etkinliğimizde kullanmak amacı ile bir benzin ocağı almayı planlıyorum.
Hangi ocağı tavsiye edersiniz.??

MSR Dragon Fly Benzin Ocağı
http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=1104

MSR XGK Expedition Benzin Ocağı
http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=1106

Primus Multifuel Ocak ve Şişe
http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=267

Primus Omnifuel Ocak ve Şişe
http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=266

2003 yazında yapmış olduğumuz trans ekspedisyonunda Aygaz'ın Kartuşlu Ocağını (500 gr.) götürmüştüm.
Süpper işe yaramasına rağmen çantada çok yer kaplıyordu.
Konu açılmışken 500 gr lık Aygaz kartuş tam 3 gün 3 öğün yemek hazırlamama imkan tanıyordu rahatça. Çakar çakmaz çakan çakmak gibi diğer arkadaşlar benzin ocaklarını ön ısıtmasını yapıncaya kadar ben çorbamı pişirmiş oluyordum. Çok mu attım ;D

Eveeeeeet , Tecrübeler ve deneyimlerinizi paylaşma vakti.!

Sevgilerle ,

Öz Murat ,

ALADAĞLAR TIRMANIŞI PROGRAMI
KÜÇÜK DEMİKAZIK (3.400 m.)
BÜYÜK DEMİRKAZIK (3.756 m.)
EMLER (3.723 m.)
KIZILKAYA (3.725 m.)
KIZILYAR (3.654 m.)
DİREKTAŞ (3.510 m.)
GÜZELLER (3.761 m.)
KALDI (3.688 m.)
ALACA (3.588 m.)

Etiketler
Benzin ocağı olarak Optimus Nova kullanıyorum ve çok memnunum.
Ön ısıtma için ayrı bir yakıt taşımak gerekmiyor. Bu ocakta sadece saatçi benzini kullanıyorum ve ön ısıtma işlemi 20-30 saniyede halloluyor.
Eğer yer kaplamayan ufak bir ocak edinmek temel amaç ise benzin ocağından daha hesaplı çözümler var.
MSR pocket rocket gibi. Kartuşları da isobütan ile çalıştığı için normal bütan ocaklardan daha verimli olacaktır.
Tabii ki bolca kış faaliyeti yapılıyorsa kendi adıma benzin ocağını tek geçerim.
Diğer yandan tam çözemediğim bir konu var.
Himalayalar gibi yüksek dağlarda kartuşlu propan/isobütan yakan ocaklar kullanılıyor okuduklarımdan anladığım kadarıyla. Çok şiddetli soğuklarda bu tip ocaklardan nasıl verim alıyorlar veya kartuşlardaki propan miktarı buralarda satılan kartuşlardan daha mı fazla ?
Yüksek irtifada dış basıncın düşmesinden dolayı kartuştan gaz çıkış basıncı da yüksek olacaktır ama kartuşun yarısı bittikten sonra o soğuk ortamda nasıl hala verimli bir yanma elde ediliyor bilmiyorum.

Tavsiye edilebilecek diğer bir benzin ocağı MSR XGK.
Tam bir kar eritme canavarı. Kış dağcılığı için ideal.
Ancak MSR'ın plastik pompaları bana hiç bir zaman güven vermemiştir.
XGK'nın eski modeli 120 EURO gibi bir fiyatla satılıyor sanırım.
Buradaki benzin ocağı fiyatları gerçekten çok uçuk.
Amerika'dan gelen bir tanıdık bu sorunun çözümü için çok iyi olurdu aslında ;D

Merhaba Gökhan ,
Tavsiyeler için teşekkürler.

Himayalar sorunun yanıtını ben Everst ekibinin yazmış olduğu bir yazıda okumuştum.
Propan ocağın üstünden (tencereyi yerleştirdiğin bölüm) kartuş bölümüne doğru kablo bağlantısı yaparak ısı iletimi sağlamışlar.
Böylece kartuşun sıcak kalmasını ve sürekli uygun performans göstermesine olanak tanımışlar.
Yalıtımlı orta kalınlıkta Bakır bir kabloyu ocağın üstünden kartuşa doğru uzatıp ısı iletimi sağladıklarını düşünüyorum ben.
Bahsi geçen konuyu sanırım G-II (gasperun mu nasıl yazılıyordu şimdi aklımdan çıkmış.:( ] hikayelerinde okumuştum

Biraz karışık oldu kusura bakma
iş yoğunluğu arasında yazmaya çalışıyorum da :(

ÖZ Murat ,

Evet hatırladım.
Sanırım askı ocağı tipinde bir dizayn türetmişlerdi.
Daha dengeli olması açısından.

Askı Ocağı evet yazmayı unutmuşum. Çadırın tavanında ki askı kopçalarına bağlanan ince perlonlar ile 4 lü bir askı sistemi oluşturup ocağı çadırın tam ortasında yerden yüksekte yakıyorlardı.
Ocak 3-4 kişinin ortasında olunca soğuması bir nebze olsun azalıyordur.
Hani bir mum yakıyorsun +4 derece kazanıyorsun diyorlar ya :smiley:
Bende kendi bütan ocağıma yapmayı düşünüyorum.
İdadik'in kış dağcılık şenliğinde kullanmak amacı ile.

Kamp ocağı konusuna dönersek ; kış dağcılığı yapmaya niyetim olmasa da bir Ağrı yaparken bile kış koşulları hakim 4200 m. kampında bu nedenle benzin ocağı şart.
Primus omnıfuel ocağı hem kurşunsuz benzinle hem de kartuş ile kullanabildiğimiz için tercih etmeyi düşünüyorum Gökhan.
Adrenalin de stokta yokmuş lakin başka bir mağaza da buldum.
Alsam mı almasam mı arkadaşlardan da görüş alayım diyerek bu konu başlığını açtım.

Temmuza daha çok olsa da yavaş yavaş hazırlanmak iyidir.
Görüşmek üzere.

İyi Çalışmalar

Öz Murat ,

Primus omnifuel ocağı geçen yıl Ağrı kış tırmanışında kullandık.
Çok güçlü yanan bir ocak.
Benim görebildiğim bir dezavantajı yok açıkçası.
Ocağın sahibi olan arkadaşım ön ısıtma için ispirto kullanıyordu.
Bunun yanında primus multifuel ocak da hem benzin hem de kartuş yakabiliyor.
Sanırım arada 40 EURO gibi bir fiyat farkı vardı.
Ama bu ocak hoşuna gittiyse diyecek birşey yok.
Neticede malzemelerin özellikleri yanında kullanıcılarının da hoşuna gidiyor olmaları lazım.

Hayırlı olsun

Valla ben kendi adıma MSR XGK yı öneririm..Bana göre süper bi ocak..Kullanım açısından ve temizleme kolaylığı bakımından ideal diye düşünüyorum..Yakıt olarakta Whitegas kullanıldığında çok daha fazla verim alınabiliyor..Whitegas ı hep sevmişimdir zaten tıkamaz,sorun yaratmaz... :p

valla bende de bi msr var da
yakmaya ameliyata giren doktor gibi başlıyosun..

alın migros'dan bi campingaz, bi kac tane de tüp;
işi bitirin. ha kış dağcılığı mı ?, çok kolay ateşin içinden
bi en kalınından bakır tel geçirin,
tüpün etrafına dolayın babam dolayın ..

beyaz benzin, menzin, akar, kokar, önceden ısıtıcan,
aman çadır yanmasın..
valla ben şahsım, profesor, oktilus oluyodum..

en kolay ve ucuz çözüm bana göre.. düp gaz; bi derdi geri dönerkene çöp ..
yoksa msr dragon fly, her haltı yakıyo, kısıyosun ..

(valla ben bi kere hatırlıyorum, doug scott mı birisinin
bi resmini görmüş idim,
herif etkinlikte düp kullanıyo, etkinlik de biraz himalaya'lar ..)

optimus, trangia, msr, coleman, cart curt,
biraz malzeme, para kekleme geyiği ..

gökhan

Yaklaşık 1 ay önce Primus Omnifuel aldım uludağ kış temel eğitimi için uzun yıllar kullandığım msr XGK dan sonra bir farklı geldi bana özellikle benzinin yanı sıra kartuşla kullanma olanağı cok iyi vede şöylekii yine primus kartuslu ocak almıştım ondan bile verimli yakıyor kartuşu yaz faaliyetlerinde kacınılmaz bır ocak bence. kışın herkezin önerdiği XGK da nedense pek yüzüm gülmedi ya her kış faalyetınde bir sorunla selamladı benii. aslında XGK ocağın çığ düşürecek derecedeki gürültüsü ve kısa sürede kar eritmesi süper. ama nedense pek memnun olmadım. her defasında (öğün başı9 ocagı temızleme zorunda kaldım. Ama Primus Omnifuel yenı oldugundanmıdır nedır cok hosuma gıttı sankı hıc sorun cıkartmayacakmıs gıbı geldı bana vede pıyasaya göre bayağı uygun bır fıyata aldım 225 ytl ye

butanın rahatlıgı inkar edilemez ama kıs faaliyetlerinde benzin ocagı bana gore bi gereklilik!eger agırlık cok fazla sorun degilse (bana gore mesela) bitanede butan tasımak iyi olur!
Msr Xgk yada Primus Omnifuel ; ikisinden biri derim!ve yanıma butan memelerini alıp bide tup alırdım yedek neme lazım!
xgk kullanmadım ama whisper light kullandım tamiratı kolay ve verimli yanan bir ocaktır!
omnifueli kullanma sansııım oldu;iyi bir ocak mum atesi ve yanması iyi ama biraz karmasık geldi bana!

bu dediğiniz bakır tel muhabbeti tam olarak nasıl yapılıyor, gerekli olan bakır teli nereden temin edebilirim ve bu iş tehlikeli değil mi? bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim..

arkadaşlar bugün sorduğum bir ocak var 13 ytl. ve 35 ytl ye kadar değişen fiyatları var. bu tüpler kullanışlı olurmu yoksa tamamen fasa fiso mu

Yıllardır Coleman Peak1 kullanıyorum, ancak bunun yanında Campingaz bütan ocak da kullanıyorum.

Coleman Peak1'den ön ısıtma yapmaya gerek kalmaksızın kullanım kolaylığından ve her koşulda aldığım verimden dolayı son derece memnunum.
Sadece memleketimizdeki benzin kalitesi sonucunda tıkanan bir parçası var, 2-3 senede bir o parçayı değiştirmek gerekebiliyor. Onun dışında ne bakım, ne de başka bir müdahaleye gerek var. Pompala, yak, kullan. Ateşi istediğiniz gibi kısma imkanınız da var. Üç katlanan ayağı sayesinde her koşulda düz durmasını sağlayabiliyorsunuz, en azından sallanmadan durmasını...

agbilgic'in sözünü ettiği, Himalayalar'da etkinlikte kullanılan Campingaz kartuşu ve piyasada yaygın ve nisbeten ucuz olan kartuşlardan değil büyük olasılıkla. Onlar özellikle bu tür faaliyetlerde kullanılmak üzere karışım olarak üretilen kartuş modeli.

Ama sonuç itibariyle Campingaz, soğuk ve yüksek irtifadaki sorunları dışında çok temiz ve kullanım kolaylığı olan bir ürün. Bunun devrilmesini önleyen, katlanan ayağı ayrıca aksesuar olarak satılıyordu, onu da tavsiye ederim.

Herhangi bir faaliyet için Campinggaz'ları önermiyorum. Bir kere kullanacaksanız ve pratik bir şey arıyorsanız başka. Ama yok verimli bir yanma, çabuk ısıtma kolay taşıma-kurulum ve uzun süreli bir kullanım diyorsanız 3 kuruş kampinggazlara vereceğinize vidalı sistem bir Primus 'tan vazgeçmeyin derim.

Dediğim gibi güçlü bir yanma (Tecrübe ile sabittir campinggaz yanmaya cebelleşirken Primus suyu kaynatmış/çayı demlemişti bile ;D )​

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR