Kamp Kutusu Tasarımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sadibey Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,905

sadibey

Yeni Üye
Merhaba,

Uzun süredir üye olmadan takipteyim. Bu süreç içerisinde Hotomobil tarzı pick-up üzeri karavandan, Crawler izz458'e uzanan bir portföyde ne istediğimi anlamak için forumdan ve paylaşımlardan çokca faydalandım.

Geldiğim noktada ise Peugeot Rifter ve kamp kutusu ile sektöre adım atmak üzereyim. Rifter'ı aldım, teslimat bekliyorum. Bu arada zamanımı forumdaki kamp kutusu ile ilgili başlıkları okuyarak ve aşağıda göreceğiniz kamp kutusunu tasarlayarak geçiriyorum.

Ekte tasarım ve "oldukça" esinlendiğim :smiley: aracın görsellerini paylaşlıyorum. Gelecek sorularımı cevaplar ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler

DLHwl2syScyjDmXjvatA2uBEow1146 h697 noauthuser0

BlChr2rSgqNhpAaHCUKifuMGVw1094 h749 noauthuser0

EMh9Ya28EMyNRWTQNWaX4StHSaw901 h699 noauthuser0

-Uzun süredir incelemede bulunduğunuzu ve sektöre adım atmak üzere olduğunuz söyleminden kendiniz için mi yoksa satış amaçlı mı tam anlamadım ama "ne istediğimi anlamak için" dediğinizden sanırım kendiniz için tasarladığınızı düşünüyorum.

Bu nedenle ben olsam alüminyum bir konsept tercih ederdim. Camping box denilen, içerisinde buzdolabı, güneş panelleri ile desteklenen güç kaynakları, hidroforu, lavabosu ca berçok saklama gözü bulunan bu donanımın, tente ile desteklendiğinde Rifter için çok daha kullanışlı olacağına ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağına eminim...

-Uzun süredir incelemede bulunduğunuzu ve sektöre adım atmak üzere olduğunuz söyleminden kendiniz için mi yoksa satış amaçlı mı tam anlamadım ama "ne istediğimi anlamak için" dediğinizden sanırım kendiniz için tasarladığınızı düşünüyorum.

Bu nedenle ben olsam alüminyum bir konsept tercih ederdim. Camping box denilen, içerisinde buzdolabı, güneş panelleri ile desteklenen güç kaynakları, hidroforu, lavabosu ca berçok saklama gözü bulunan bu donanımın, tente ile desteklendiğinde Rifter için çok daha kullanışlı olacağına ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağına eminim...
Merhaba,

Evet kendim için tasarladım. Bırakın satışı henüz nasıl yapacağım/yaptıracağım konusuna bile karar veremedim.
Fakat büyük ihtimalle İzmir’de tecrübeli bir mobilya ustası bulup ona yaptıracağım.
Alüminyum kullanmak hiç aklıma gelmedi ama güzel bir fikir olabilir hafiflik ve dayanım açısından. Malzeme ve üretim maliyetlerine de bakmak lazım.

Bu sene için önceliğim elektrikli cihaz yatırımına girmeden uygun maliyetle araç arkası kampçılığın ailecek bize uygun olup olmadığını test etmek.

Merhaba,

Evet kendim için tasarladım. Bırakın satışı henüz nasıl yapacağım/yaptıracağım konusuna bile karar veremedim.
Fakat büyük ihtimalle İzmir’de tecrübeli bir mobilya ustası bulup ona yaptıracağım.
Alüminyum kullanmak hiç aklıma gelmedi ama güzel bir fikir olabilir hafiflik ve dayanım açısından. Malzeme ve üretim maliyetlerine de bakmak lazım.

Bu sene için önceliğim elektrikli cihaz yatırımına girmeden uygun maliyetle araç arkası kampçılığın ailecek bize uygun olup olmadığını test etmek.
Maliyet konusu işin en önemli kısmını teşkil ediyor.
Lakin uzun zamandır incelemede bulunduğunuzu göz önüne alırsak, işe girişmeden önce, yapılacak işi düşüncede sona erdirmek bana göre tasarruflu kısmı.
Çünkü daha sonra eksikleri görüp sistemde değişikliklere gitmek çok olası.

Size tavsiyem bence araç içinde oturma planı yapmamanız yönünde olur, çünkü araç içinde rahat oturamazsınız aynı zamanda yaz gezilerinizde sıcaktan araç içinde fazla duramazsınız. Aracın içine doğru açılan yatak şeklindeki tasarımları öneririm.

Bir de tasarımdan önce kullanacağınız eşyalara karar verip onların ölçüsüne göre tasarım yapmanız gerekiyor. Yoksa çok büyük hata yaparsınız. Mesela kullanacaksanız ocak ve tüp, duş sistemi kuracaksanız su deposu ve pompa vs gibi şeyleri düşünüp ayarlayıp ondan sonra bu eşyaların ölçüsüne göre kamp kutusu tasarlanmalı.

En büyük dikkat edilmesi gereken şey ise sakın mdf gibi ağır ahşap ürünleri kullanmayın, kontra ürünleri tercih edin kavak kontra vs
Forumda Mustafa abi var marangoz mobilyacı sanırım aliağa tarafında kendisi Mustafa Özgüven

Bu arada ben de İzmirdeyim, yakınsanız size kendi aracımdaki kamp kutusunu gösterebilirim bi ara hem tanışmış oluruz.

Size tavsiyem bence araç içinde oturma planı yapmamanız yönünde olur, çünkü araç içinde rahat oturamazsınız aynı zamanda yaz gezilerinizde sıcaktan araç içinde fazla duramazsınız. Aracın içine doğru açılan yatak şeklindeki tasarımları öneririm.

Bir de tasarımdan önce kullanacağınız eşyalara karar verip onların ölçüsüne göre tasarım yapmanız gerekiyor. Yoksa çok büyük hata yaparsınız. Mesela kullanacaksanız ocak ve tüp, duş sistemi kuracaksanız su deposu ve pompa vs gibi şeyleri düşünüp ayarlayıp ondan sonra bu eşyaların ölçüsüne göre kamp kutusu tasarlanmalı.

En büyük dikkat edilmesi gereken şey ise sakın mdf gibi ağır ahşap ürünleri kullanmayın, kontra ürünleri tercih edin kavak kontra vs
Forumda Mustafa abi var marangoz mobilyacı sanırım aliağa tarafında kendisi Mustafa Özgüven

Bu arada ben de İzmirdeyim, yakınsanız size kendi aracımdaki kamp kutusunu gösterebilirim bi ara hem tanışmış oluruz.

Foto varsa sizin kamp kutusunu paylaşabilir misiniz?

Benim kamp kutusu tam istediğim gibi olmadı ya. Millete iş yaptırmak çok zor. Bir daha böyle bir şey yapacak olursam ya kendim yapacağım ya da bu işlerle ilgilenen insanlara yaptıracağım.

Benim bu mdf den yapılma haliyle çok ağır. Tasarım da düşüncem kadar hoş olmadı ama işimi görüyor şimdilik. Üzerinde biraz değişiklik yapmaya çalışıyorum. Benim yaptığım hatalara düşmesinler diye uyarılarda bulunuyorum.

Bu ilk yapıldığı zaman ki boş hali. Üzerinde ufak tefek değişiklikler yapıyorum bitirdiğim zaman konu açıp paylaşacağım.

IMG 20200728 145022

IMG 20200729 114822

Merhaba,

@mudem35 Bey'in bahsettiği gibi araç içerisinde oturma olayını eleyin. Yakın zamanda forumda doblo marka bir araca uygulanmıştı. Yapılabilir ama konforsuz olur.

2. önemli nokta yapacağınız dolabın yüksekliği. Yükseklik ne kadar fazla olursa depolama alanınız artar ancak uyku konforunuz düşer. Tabiri caizse tabut gibi bir alanda uyursunuz. Ayrıca yan kapılardan yada arka kapıdan inip binmek zor olur.

Benzer bir projeye ben de fj cruiser aracımda uygulayacağım. Projeye henüz dökmedim. Kafamda taslak halinde. Konunuzu da takipte kalacağım. Bana da klavuz olur. Ama uygulanmış araçlardan tecrübe ettiklerimi yukarıda belirttim.

Aracınızı iyi günlerde kullanmanızı dilerim. Projenizde de başarılar.

Size tavsiyem bence araç içinde oturma planı yapmamanız yönünde olur, çünkü araç içinde rahat oturamazsınız aynı zamanda yaz gezilerinizde sıcaktan araç içinde fazla duramazsınız. Aracın içine doğru açılan yatak şeklindeki tasarımları öneririm.ğ

Tasarımı yaparken iki temel parametre kullandım. Yatak alanının ferahlığı ve almayı düşündüğüm eşya ölçüleri. Paylaştığım tasarımda herşey bire bir ölçülerinde ve görebileceğiniz gibi şu anda eşyalar mevcut 45 cm’lik yüksekliğe tam sığmıyor.
Rifter teslim edildiğinde kesin ölçülere göre en optimum eşya modeli ve yerleştirme alanını hesaplayıp tasarımı düzelteceğim.

Malzeme olarak kavak kontra düşünüyorum. Bununla ilgili merak ettiğim konu yatak formunda yaklaşık 180 kiloyu taşıması için dış kutu malzeme kalınlığı ne olmalı. Mevcutta 20mm ile tasarladım ama daha ince olunca bana yer kazandıracağından tercihim o yönde olur.

Oturma grubu fikrini değerlendireceğim. Marangoz tavsiyesi için de teşekkürler.

Ben Çeşmedeyim pandemi süresince, kısıtlamalardan sonra yolunuz düşerse beklerim.

Merhaba,

@mudem35 Bey'in bahsettiği gibi araç içerisinde oturma olayını eleyin. Yakın zamanda forumda doblo marka bir araca uygulanmıştı. Yapılabilir ama konforsuz olur.

2. önemli nokta yapacağınız dolabın yüksekliği. Yükseklik ne kadar fazla olursa depolama alanınız artar ancak uyku konforunuz düşer. Tabiri caizse tabut gibi bir alanda uyursunuz. Ayrıca yan kapılardan yada arka kapıdan inip binmek zor olur.

Benzer bir projeye ben de fj cruiser aracımda uygulayacağım. Projeye henüz dökmedim. Kafamda taslak halinde. Konunuzu da takipte kalacağım. Bana da klavuz olur. Ama uygulanmış araçlardan tecrübe ettiklerimi yukarıda belirttim.

Aracınızı iyi günlerde kullanmanızı dilerim. Projenizde de başarılar.

Oturma grubunu tekrar düşüneceğim. Yatak tasarımı konusunda düşüncelerimiz aynı. Yukarıda da bahsettiğim gibi depolama ve yatak alanı için optimum hesaplama için aracı bekliyorum.

Ben tasarımımı Microsoft Visio’da yaptım işten gelen el alışkanlığı ile işinize yararsa orijinal dosyalarını paylaşabilirim.

Oturma grubunu tekrar düşüneceğim. Yatak tasarımı konusunda düşüncelerimiz aynı. Yukarıda da bahsettiğim gibi depolama ve yatak alanı için optimum hesaplama için aracı bekliyorum.

Ben tasarımımı Microsoft Visio’da yaptım işten gelen el alışkanlığı ile işinize yararsa orijinal dosyalarını paylaşabilirim.
Teşekkürler, ben biraz daha kara düzen çalışacağım. Visio kullanmadım hiç ama auto cad'da çizebilirim. Bu biraz daha basit bir tasarım olduğundan program kullanmayabilirim. Aşağıda paylaştığım görsel bir arkadaşımın aracına ait (land cruiser hj60) ben de buna benzer bir tasarım yapacağım. Size gör benim avantajım su deposunu aracın altına alabiliyorum.

D61429d0 065e 4d73 8ed5 9e20f2e73ba2

1555175b e3b7 446d 8730 a174f069abc0

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR