Kamp İçin Hangi Aracı Almalıyım ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kredno Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,279

kredno

Ana Kamp
Merhaba Arkadaşlar,

Genel olarakarazi araçlarının konuşulduğu bir bölüm bulamadığım için buraya yazmak zorunda kaldım. 1 yıldır araştırıyorum, daldan dala kondum diyebilirim.

- CJ ile başladım yakıtla başedemeyeceğimi anladım.
- Series birçok ihtiyacımı görse de şehiriçi ve uzun yolda beni çok sıkıntıya sokacaktı. 5.000 lik bir series e 20.000 masraf yapmaya bile razıydım ama bazı konuları halletmek neredeyse imkansız ya da çok bütçe istiyor (örneğin klima)
- Defender 90 bulabilseydim eğer zamanla konfor eklerim diyerek gözü kapalı alırdım ama 110 İstanbul trafiği için bana kabus yaşatırdı.
- Pajero'da yedek parça, servis gibi sıkıntılar nedeniyle vazgeçtim.....

1 yıldır bütün araçları tek tek araştırdım. Son olarak benim ihtiyaçlarımı karşılayacak aracın Suzuki olduğunu düşünüyorum. Yine de herhangi bir alternatif için size danışıyorum.

8.000 TL yi aracı aldıktan sonra teknik akasam, bakım, değişim için ayırıyorum. Geriye elimde 10-12 bin civarı bir nakit kalıyor.

- Hafif arazi şartlarında gidebilecek,
- şehiriçinde beni sıkıntıya düşürmeyecek,
- benzin olarak 35 TL'nin altında yakacak
- uzun yolda çok sarsmayacak
- klimalı
- enjektörlü

Sitemizde 18-23 arası offroad araçları var. Ancak onlar offroad modifiyesi görmüş. Ben o kadar yükseltme- büyük lastik istemiyorum.

İzcilik kamplarında kullanılacak, şehiriçi otoban ağırlıklı yolculuk yapacak ama gerektiğinde 2 çekerlerin bile girip çıkabildiği toprak yolda rahat gidebilecek bir araç.

93-96 arası 5 kapı 1.6 Vitara en uygun seçenek olarak gözüküyor.

Siz ne dersiniz ?

Teşekkürler

Etiketler
Ynt: Kamp İçin Hangi Aracı Almalıyım ?

Hacim olarak size yeteceğini düşünüyorsanız, bence çok güzel bir seçim olmuş..

Merhaba,seçiminiz aslında çok yerinde ama benzin olarak 35 TL/100km zor LPG olarak mümkün.
Planınız da yerinde yani masraf için ayırdığınız bütçe düşünceside çok uygun.
Vitara'nın özellikle 1,6 olanı parça ve teknik olarak her daim destek alınabilecek bir model.
Bakımlı,temiz,düzgün bir araç bulmanızı dilerim.

Merhaba aynı sizin gibi düşünerek 3 yıl önce 1.6 jlx vitara aldım ve çok memnun kaldım , yalnız aracı arazi lastiği ve yükseltme kiti gibi donanımlarla kullanacak iseniz vitara 100 km de 50 tl lik lpg harcar , bilginiz olsun , bir müddet sonra daha güçlü bir araç ararsınız,saygılarımla .

bencede vıtara rahat 50 krş yakar benzınde benım samurai arazıde 35 krş lpg de yakıyor zaten 1.3 motor tek nokta enjeksıyonlu

Arkadaşlar uyarılarınız için çok teşekkür ediyorum. Gezenbilir Suzuki bölümünden edindiğim bilgilerle Vitara dedim ama siz kullanıcı olarak yakıt konusunun altını çiziyorsunuz. Bu verdiğiniz değerler yükseltme ve MT lastiklerle mi ? Defender ve Pajero'lar da o kadar yakıyor.

Bu konuyu iyice araştırmam gerekiyor. Uyarılarınız için tekrar teşekkürler.

Benim istediğim model Vitara'nın yakıt konusu bu başlıkta tartışılmış.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=47216.20

Burda ikileme düştüm çünkü ben bu konudan yola çıkarak Vitara'nın en uygun seçenek olduğunu düşünüyordum.

Naçizane anladığım birşey bar ise o da bu tarz araçlardaki krş hesabıdır. Kafaya takarsanız kmde 2tl yakan bile vardı. Pek hesaplamamaya çalışıyorum.

Sizin tercihiniz olan suzuki ile Defender 110 nerdeyse aynı yakıt değerlerine sahip (defender 2,5 düz dizel) ben olsam bu durumda defender a bakardım.

Ben Defender gördüm mü cama yapışanlardanım. hele bir de kıvamında modifiye edilmişse. Ama bulunduğum bölge ve istanbul şehiriçi trafiği Defender 110'u imkansız hale getiriyor. 90 kasa da yok zaten.

Bende 2005 Ford Focus var. 1.6. Trend HB.. Daha mekanik ve araziye uyumlu bir araç istedim.

kredno' Alıntı:
Ben Defender gördüm mü cama yapışanlardanım. hele bir de kıvamında modifiye edilmişse. Ama bulunduğum bölge ve istanbul şehiriçi trafiği Defender 110'u imkansız hale getiriyor. 90 kasa da yok zaten.

Bende 2005 Ford Focus var. 1.6. Trend HB.. Daha mekanik ve araziye uyumlu bir araç istedim.

Bence hemen "dturan" ile görüş :smiley: 0 focus u sattı şimdi İstanbul da 110 dizelle geziyor :smiley:

Defender konusunu 1 yıldır araştırıyorum. Daha defender sahibi olmadan görmek için bile çok masraf yaptım Defendar'a. Her yerde yazıyorum, Defender'cılardan çok şey öğrendim ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Defender bambaşka bir alem.

Hatta Londra'da google map'ten gördüğüm bir Defender'ı yolum düştü gidip buldum. http://goo.gl/maps/vlc3V caddenin sağında haritada durduğu gibi duruyor. 150 sterline al götür dedi. 400 TL. Nereye götüreyim ? :smiley: Fotoğraflarını bile çektim aracın. Kanıtlamak için fotoları yüklerim isterseniz. O derece takmıştım kafaya.

Yani defender sevgisi asla bitmez ama Defender olmaz. Tamamen arazi için üretilmiş bir aracı şehirli yapmaya çalışmak, otobanda, İstanbul şehiriçinde kullanmak çok zor. Çok araştırdım bu konuyu ben. Defender sahibi olmadan Defender'ı benim kadar araştıran da yoktur sanırım. :smiley:

Pick up lara bakmışmıydınız. Ssangyong vs mesela. Hem yüksek model hem dizel hem 4x4 hem otoban hem arazi. Bagaj deseniz yayla...

Benim aracım Frontera aklınıza soru gelirse yardımcı olmaya çalışırım.

İlginiz için çok teşekkür ederim Emre Bey, Frontera'lar çok ilgimi çekiyor aslında ama fazla araştırma imkanım olmadı. Görüntüsü bile her Frontera'nın değişik. Ya da çekimlerden bana öyle geliyor bilmiyorum. Sanki rahatça modifiye edilir bir araç görüntüsü bıraktı bende. Yine de içini bilmiyorum tabii.

Benim gibi çok arkadaş var eminim. Ağır offroad'a girmeyen ve kamp ağırlıklı kullanan. Aslına bakarsanız difransiyel kilidi takılacak 4x2 bir Dodlo bile düşündüm. :smiley:

kredno' Alıntı:
İlginiz için çok teşekkür ederim Emre Bey, Frontera'lar çok ilgimi çekiyor aslında ama fazla araştırma imkanım olmadı. Görüntüsü bile her Frontera'nın değişik. Ya da çekimlerden bana öyle geliyor bilmiyorum. Sanki rahatça modifiye edilir bir araç görüntüsü bıraktı bende. Yine de içini bilmiyorum tabii.

Benim gibi çok arkadaş var eminim. Ağır offroad'a girmeyen ve kamp ağırlıklı kullanan. Aslına bakarsanız difransiyel kilidi takılacak 4x2 bir Dodlo bile düşündüm. :smiley:

Önder bey ben gölcük/değirmendere deyim vaktiniz varsa beklerim. Frontera kapının önünde duruyor... Bu arada genellikle herkes ailece piknik ve ucundan offroad diye başlıyor :smiley::smiley: benden söylemesi.

Bizim frontinin son halleri.

Image

Değirmendere dünyanın en güzel sahil kasabalarından biridir. Gençliğim, lise yıllarım orda geçti benim :smiley:

Biz yeni evliyiz. Bütün yaz 2 ay kampta geçiyor. Hatta bu yıl kampa gittik çadırı bıraktık nikahı yaptık döndük balayını yine çadırda geçirdik. :smiley: Tayin İzmit'e çıkmadı bir türlü. İstanbul'dan bir kurtulsak seçenekler çok bol hele hele İzmit'te.

Haftasonu uğrarız eşimle. :smiley: Hatta Kartepe'de bahçemiz evimiz var. Kışını çok sevdiğim halde gidemiyoruz. Gittiğimizde ise 50 metre öteye çekmek gerekiyor yol yok. Bir ara buluşup bizim bahçelerdeki özel parkura da çıkalım. Ford'un kaldığı yerde size mahkumuz artık :smiley:

Bu arada sizin fronti de muhteşem görünüyor .. Önden bakıldığında efsane Range Rover gibi. Bunu da araştırmam lazım.

kredno' Alıntı:
Değirmendere dünyanın en güzel sahil kasabalarından biridir. Gençliğim, lise yıllarım orda geçti benim :smiley:

Biz yeni evliyiz. Bütün yaz 2 ay kampta geçiyor. Hatta bu yıl kampa gittik çadırı bıraktık nikahı yaptık döndük balayını yine çadırda geçirdik. :smiley: Tayin İzmit'e çıkmadı bir türlü. İstanbul'dan bir kurtulsak seçenekler çok bol hele hele İzmit'te.

Haftasonu uğrarız eşimle. :smiley: Hatta Kartepe'de bahçemiz evimiz var. Kışını çok sevdiğim halde gidemiyoruz. Gittiğimizde ise 50 metre öteye çekmek gerekiyor yol yok. Bir ara buluşup bizim bahçelerdeki özel parkura da çıkalım. Ford'un kaldığı yerde size mahkumuz artık :smiley:

Bu arada sizin fronti de muhteşem görünüyor .. Önden bakıldığında efsane Range Rover gibi. Bunu da araştırmam lazım.

Yeni evli çiftmize bir ömür mutluluklar dilerim. Bir yastıkta kocayın :smiley:

Kartepe her sene uğramaya çalıştığımız ve çok sevdiğimiz yerlerden biridir. Çoluk çocuk yoksa yuvacıktan ailece gidiyorsak adam gibi yolundan gideriz. Kuzuyayla da favoriler arasında :smiley: artık size de uğrarız elbette.

Beklerim her zaman. Gelmeden bir haber edin hava güzelse denizde olurum çünkü :smiley:

Biz bu sene 12 günlük Çanakkale Kampı yaptık. Link aşağıda. Kamp denince biz bunu anlıyoruz :smiley:

http://gezenbilir.com/index.php?topic=97227.msg1268529#msg1268529

Image

Image

Image

Image

Image

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,414
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri