Kamp Için Araç Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yesplease Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,959
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Daha önce Ford Courier otomobil ruhsatlı hafif ticarimiz oldu bu yüzden hafif ticari kesinlikle düşünmüyorum. Bir kaç parça şey bildiğim bu konu hakkında birkaç şey eklemek isterim. En azından konudan yararlanmak isteyenler için...

Youtube ve sosyal medya kanallarında çokça karşılaşacağınız birşey küçük camper lara dönüştürülmüş hafif ticariler... Böyle bir amacı olan arkadaşlarımız için yorumum yoktur. Ancak hem kamp için hemde binek araca sahip olmak isteyenlere şiddetle hafif ticari tavsiye etmem. Ford Courier le olan tecrübeme özet geçmek gerekirse, bu bir ticari araç ve amacı yükü A noktasından B noktasında kısa mesafelerde ucuz maliyetle götürmektir ve bu amacı başarıyla yerine getirmektedir. FAKAT mühendisliği, yol tutuşu bir otomobil olması için tasarlanmamıştır. Ayrıca hafif ticarilerin ucuza mal olsun diye en büyük zaafı GÜVENLİK'tir.

Lütfen kamp hobinizi gerçekleştirmek için hafif ticari almayın, aldırmayın. Hafif Ticari sizi uzun yolda yapacağınız kazada bir otomobil kadar koruyamaz. Mini Camper projeleriyle aracı verimli ve olması gerektiği gibi kullananalara lafım yoktur.

Son düzenleme:

Etiketler
Daha önce Ford Courier otomobil ruhsatlı hafif ticarimiz oldu bu yüzden hafif ticari kesinlikle düşünmüyorum. ... FAKAT mühendisliği, yol tutuşu bir otomobil olması için tasarlanmamıştır. Ayrıca hafif ticarilerin ucuza mal olsun diye en büyük zaafı GÜVENLİK'tir.

Lütfen kamp hobinizi gerçekleştirmek için hafif ticari almayın, aldırmayın. Hafif Ticari sizi uzun yolda yapacağınız kazada bir otomobil kadar koruyamaz. Mini Camper projeleriyle aracı verimli ve olması gerektiği gibi kullananalara lafım yoktur.

Bu yargıyı sadece kullandığınız Ford Courier den mi sonuca vardınız yoksa diğer muadillerinde de bahsettiğiniz sorunlar var olduğunu bildiğiniz için mi genelleme yaptınız ?

Ben sadece şu videoları buraya bırakıp çekiliyorum.

Selametle.

Son düzenleme:

Bu yargıyı sadece kullandığınız Ford Courier den mi sonuca vardınız yoksa diğer muadillerinde de bahsettiğiniz sorunlar var olduğunu bildiğiniz için mi genelleme yaptınız ?

2009 eski kasa 2012 ve 2014 citroen berlingo olmak üzere hafif ticari kullandım..2009 19d ile gitmediğim dağ yolu şantiye kalmadı inanması zor 90.000 km aynı rotil üzerindeydi..bu memnuniyetle sıfır 2012 model sıfır aldım suv olmasa da aynı rahatlık konfor yakıt ekonomisi ile daha da keyifli geldi...hatta o kış balıkesir izmir yolu kapalı nice çok çok iyi alman malları şaranpolde kaymış duruken didim şantiyesine çok rahat gittim..yine kamp çamur kum gördü..takasla sıfır 2014 ü aldım çok fazla kullanmadan daha geniş hacim diye vito ile takas ettim..uzun süre bu markayı kullandım güven vermediği hiçbir olumsuz olay yaşamadım ve vito takasından hep pişmanlık duydum..sadece yıllık muayene ve ticari olması yüzünden vergi sigorta yüksekliği bıktırabilir...

2009 eski kasa 2012 ve 2014 citroen berlingo olmak üzere hafif ticari kullandım..2009 19d ile gitmediğim dağ yolu şantiye kalmadı inanması zor 90.000 km aynı rotil üzerindeydi..bu memnuniyetle sıfır 2012 model sıfır aldım suv olmasa da aynı rahatlık konfor yakıt ekonomisi ile daha da keyifli geldi...hatta o kış balıkesir izmir yolu kapalı nice çok çok iyi alman malları şaranpolde kaymış duruken didim şantiyesine çok rahat gittim..yine kamp çamur kum gördü..takasla sıfır 2014 ü aldım çok fazla kullanmadan daha geniş hacim diye vito ile takas ettim..uzun süre bu markayı kullandım güven vermediği hiçbir olumsuz olay yaşamadım ve vito takasından hep pişmanlık duydum..sadece yıllık muayene ve ticari olması yüzünden vergi sigorta yüksekliği bıktırabilir...
Ya siz iyi şöförsünüz yada yesplease kötü şöför.Bir konu hakkında iki tezat fikir var.Hafif ticari araçlar hakkında benim gibi bilgisi olmayanların kesin kafası karışacak.

Kullanmadığım HTA kalmadı desem yeridir. Her aracın kendine göre artı ve eksi yönleri illaki olur. Muhim olan alacağınız aracın Amacınıza Hizmet Eden bir araç olması.
Şu an bende 2004 Model Hyundai Starex var. Hususi Minibüs. 4 yıldır kullanıyorum 6 aylık MTV 269Tl sigortası 1270Tl.

Bende sürekli yollarda gezerim özellikle yolların sıkıntılı olduğu zamanlarda şimdiye kadar hiç yolda kalmadım. Bu sağa sola ucanlar yoldan çıkanlar genellikle aracının özelliklerine güvenip karlı buzlu havalarda aracını normal sartlardaymis gibi kullananlar.
74 model Murat 124 ile karda kalmış çok kaliteli araçların yanından gecmisimdir.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ya siz iyi şöförsünüz yada yesplease kötü şöför.Bir konu hakkında iki tezat fikir var.Hafif ticari araçlar hakkında benim gibi bilgisi olmayanların kesin kafası karışacak.

Ben de genellemeye bir genelleme ile yanıt vererek kafası karışanlar için fikirlerimi iletmiş olayım. Bu genellemeyi 26 yıldır bilfiil çeşitli tipte araçlar kullanmış birisi olarak yazıyorum. Son aracım Doblo idi (50bin km). Şu anda Trafic ve Fluence kullanıyorum (karşılaştırma yapma yetisi anlamında yazıyorum)

* Hafif ticariler aynı fiyat sıkalasındaki binek otomobilden daha az güvenli değildir. Aynı fiyata daha yüksek teknolojili ve daha az metal yorgunluğuna maruz kalmış araç kullanıyorsunuz.

* Hafif ticariler aynı yüksekliğe sahip araçlardan daha kötü bir yol tutuşa sahip değildir. Yeni ticarilerde bağımsız süspansiyon mevcut. Otomobile göre dezavantajı yüksek yapısından kaynaklanır bu sebeple SUV ve MPV'ler ile karşılaştırmak gerekir. Şimdi biraz iddialı bir çıkarımda bulunacağım, Doblo'nun virajlarda verdiği güveni Fluence'de bulamıyorum. Doblo'nun arka süspansiyon sistemini bir araştırın derim.

* Hafif ticarilerin kullanımı dönemine göre konforsuz değildir. Doblo'da Punto, Partner ve Berlingo'da 307, Caddy'de Golf altyapıları kullanılmaktadır. Doblo'nun Türkiyede otomobil ruhsatlı modeli vardır. Partner yurtrdışında MPV olarak satılmaktadır.

* Hafif ticarilerin yalıtımı aynı dönemin binek otomobiline göre zayıftır. Yüksek yapısı sebebi ile rüzgar sesi daha çoktur. Aradaki fark fiyat farkı sebebi ile bence gözardı edilebilir.

* Hafif ticarilerde plastik aksam daha serttir. Torpidosunu mıncıklamayı sevenlere göre değildir. Bunu yaparken bu aksamların dayanıklı olması planlanmıştır.

Bir açıklama yapmanın vakti olduğunu düşünüyorum, ben konu ile ilgili düşüncelerimi belirttim tabiki otomobil mühendisliği ile ilgili bir çok bilgiyi yapmış olduğum bu genellemeye eklemeyerek yorumumu eksik bırakmış oldum. Yapmış olduğum genellemenin nedenlerine dikkat çekmek isterim.

Öncelikle Ford Courier hakkında bir bilgi vereyim. Bu kasa model 2014 yılından beri üretimi ve satışı yapılmaktadır. Düşük maliyetli olması için Ford fiesta temelleri üzerine kurulmuş bir araçtır. Bunu aracın içerisine girdiğinizde kapılardan uzak vitese yakın koltuklarından da fark edebilirsiniz.

Ford Fiesta B sınıfı otomobiller arasında sürüş dinamiği ve yol tutuşu konusunda ideal olanıdır.

Yapmış olduğum genelleme aslında ayda 1 kamp yapacak arkadaşların sırf bu amaç için zaruri olmamasına rağmen hafif ticari araç tercih etmemeleriyle ilgili vermiş olduğum tepkidir.

Neden hafif ticari kullanmamanız gerektiğini (AYNI) alt yapıyı kullanan bu iki araç üzerinde değerlendirelim.

İlk önceliğimiz yol güvenliği:

1------ Sürtünme
Aerodinamik ve Sürtünme katsayılarıyla birlikte formülümüz ( Kuvvet= 1/2 x hava yoğunluğu x Hızın karesi x CDA )

Bu hesap için hava yoğunluğunu 1 olarak alacağım asla 1 olmamakla birlikte courier için bu yoğunluk çok vahim yerlere gitmektedir. Hızımızı 60 olarak alacağım.

Ford fiesta için hava kuvveti yada sürtünmesi : Kuvvet= 1/2 x 1 x (Hızın karesi 60 x 60) x CDA(0.70) = 1,260
Ford courier için hava kuvveti yada sürtünmesi : Kuvvet= 1/2 x 1 x (Hızın karesi 60 x 60) x CDA(2.984) = 5,3712

Bu iki araç arasında sürtünme katsayıları bölümleri 5,3712/1,260= 4,262 kat fark

2---- Ağırlık

60 km/saat ile hareket eden bu araçların ağırlıkları sürtünme ve savrulma ile doğrudan alakalıdır. Basit bir örnek verecek olursak 20 tonlu yüklü bir kamyon ile yüksüz bir kamyonun viraj alma becerileri arasındaki farkı hayal edebiliyorsunuzdur.

Boş ağırlıkları ile hemen hesabımızı güncelleyelim

Ford Fiesta 966 kg x 1,260 = 1217
Ford Courier 1280 kg x 5,3712 = 6875

İki aracın 60 km ile yaşayacağı burkulma kuvvetleri 6875/1217= 5,64 kat fark

Arkadaşlar aracınız ağırlaştıkça hafif ticari katlanarak çok ciddi bir kuvvete maruz kalır ki bu sürüş zevkinizi, güvenliğinizi, sağlığınızı 5,6 kattan başlayıp artarak riskli bir hale getirir. Ki yüksek hız gibi 90-100 km gibi hızlarda bir saatli bombaya çevirir.

3---- Euro NCAP gibi kurumlar araçları sınıflar ve sınıflarına göre standartları karşılayıp karşılayamadığına karar verip yıldızlar. 2018 model courier ile 2014 ilk üretim courier çarpıştırılsa 60 km ile 2014 model her zaman daha zarar görür. Yıldızlara inanıp kandırılmayın. NCAP sonuçları kesinlikle çok değerlidir, bu organizasyonu eleştirdiğimden söylemiyorum

Bir örnek vereyim:
Ekran Resmi 2018 09 19 18 07 12
Ekran Resmi 2018 09 19 18 07 22

Yukarıda gördüğünüz Renault Megane için emsal bir derecelendirme... 2008 megane 5 yıldız alırken 2014 megane 3 yıldız da kalmış bu 2014 megane ın güvensiz olduğunu göstermez. En az 2008 megane kadar dayanıklı bir araçtır ancak o yılın standartları değişmiş zorlaşmış ve güvenli olmayı başaramamıştır.

Temel mantık budur. 5 yıldız güvenlikli diye aldığınız araç 10 yıl sonra çöp olur arkadaşlar bunu unutmayın.

Konfor ve İç Mekan
Hafif ticari yol sesi alır. Konfor konusunda aynı yıl çıkan bir yol otomobiline göre her zaman daha problemlidir. Bu arabanın suçu değil bunuda unutmayın araç amacına göre şekillendirilir ve mühendisler bu amaçları en iyi şekilde karşılayan araçları uygun maaliyetlere imal etmenin peşindedir. Bir hafif ticariyi yolda çok konforlu gitmek için yapılmış bir araçla karşılaştırmak tamamen saçmalıktır. Tabi bu ihtiyaçlarda kişiden kişiye değişir.

Kişisel yorumum: Ben her ay 1-2 defa kamp yamaya giden biriyim, aracımı yük taşımak için kullanmam, şehirli ve uzun yolda tedirgin etmeyecek konforlu bir araç peşindeyim. Sadece kamplarda kullanacağım biraz yükü daha rahat taşıyabilmek için konfor ve yol için tasarlanmış otomobili-hafif ticariye tercih etmem. Amacım hafif ticari kullanan arkadaşların sahip olduğu araçları daha iyi tanımalarına yardımcı olmaktır. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim sabrınıza :smiley:

Son düzenleme:

......
.
İlk önceliğimiz yol güvenliği:

1------ Sürtünme
Aerodinamik ve Sürtünme katsayılarıyla birlikte formülümüz ( Kuvvet= 1/2 x hava yoğunluğu x Hızın karesi x CDA )

Bu hesap için hava yoğunluğunu 1 olarak alacağım asla 1 olmamakla birlikte courier için bu yoğunluk çok vahim yerlere gitmektedir. Hızımızı 60 olarak alacağım.

Ford fiesta için hava kuvveti yada sürtünmesi : Kuvvet= 1/2 x 1 x (Hızın karesi 60 x 60) x CDA(0.70) = 1,260
Ford courier için hava kuvveti yada sürtünmesi : Kuvvet= 1/2 x 1 x (Hızın karesi 60 x 60) x CDA(2.984) = 5,3712

Bu iki araç arasında sürtünme katsayıları bölümleri 5,3712/1,260= 4,262 kat fark

....

yanıt için teşekkür ederim.
formülde kabul edilen CDA değeri nedir?
birinde CDA 0.70 diğerinde 2.984 olmuş.

kütle arttıkca devrilme yada burulma kuvveti artar tamam da..(benzer kurallar minibus yada SUV ve arazi araçları içinde geçerli değilmi ? )
Bu aracların sürüş dinamikleri bu kadar mı güvensiz,virajlara girilmesi gereken hızlarda girildiğinde de yol tutuşu bozulacak kadar dengesizmi imal ediliyorlar ?
yol sesi alması ,iç plastik aksam kalitesi , konfor ve ona yönelik yönelik aksesuarları konu dışında tuttuğumuzda bahsettiğiniz gibi HTA araçları güvenlik açısından bu kadar tedirgin mi ediyor?
Siz hangi aracı önerirsiniz ?

Kamp için ve karavan çekmek için Ford tourneo connect kullanıyorum.
Hem şehiriçinde hem de şehirdışında aracımdan memnunum.
Özellikle karavanı çekerken neredeyse hissettirmemesi ve kamp eşyalarının hep durduğu devasa bagaj hacmiyle hiçbir binek araç yanına yaklaşamaz.
Bu sınıf bir turbodizel aldıktan sonra karavancılık dünyam şenlendi diyebilirim.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CDA aracın ön yüzey kesitinin Genişlik ve yükseklik uzunluklarının birbirleriyle çarpılmasıyla bulunur daha doğrusu aracın ileriye hareket ederken rüzgarsız bir havada karşılaşacağı ön yüzey sürtünme kuvveti için gerekli yüzey hesaplamasıdır. Tabiki sadece bunların çarpılması araçta bu kadar sürtünme var demeye yetmez. Mesela Tesla'nın Semi Truck tırının sürtünme kuvveti saatte 400 km hız yapabilen yarış otomobillerinden çok daha azdır. Sürtünmeyi soğutma radyatörleri inanılmaz derecede arttırmaktadır.

yanıt için teşekkür ederim.
formülde kabul edilen CDA değeri nedir?
birinde CDA 0.70 diğerinde 2.984 olmuş.

kütle arttıkca devrilme yada burulma kuvveti artar tamam da..(benzer kurallar minibus yada SUV ve arazi araçları içinde geçerli değilmi ? )
Bu aracların sürüş dinamikleri bu kadar mı güvensiz,virajlara girilmesi gereken hızlarda girildiğinde de yol tutuşu bozulacak kadar dengesizmi imal ediliyorlar ?
yol sesi alması ,iç plastik aksam kalitesi , konfor ve ona yönelik yönelik aksesuarları konu dışında tuttuğumuzda bahsettiğiniz gibi HTA araçları güvenlik açısından bu kadar tedirgin mi ediyor?
Siz hangi aracı önerirsiniz ?

Tam tersine yeni nesil hafif ticari araçlar eskilerine oranla çok harika şeyler vaat edebilir kişinin ihtiyacına göre ancak ben saydığım sebeplerle tercih etmem.

<iframe width="560" height="315" src="
Video: https://www.youtube.com/embed/bnDHIzRw8K4
" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Farkındaysanız jiplerde bu manevra testlerinde başarılı sebebi basit fiyatları ve maaliyetleri hta lar gibi değil pahalılar ve kaliteli elektroniklerle desteklenmişler

<iframe width="1180" height="666" src="
Video: https://www.youtube.com/embed/LcM9hkWrImU

<iframe width="1184" height="666" src="
Video: https://www.youtube.com/embed/izEEqnIRqIM

her aracın savrulma limitleri vardır.. o limitlere uyarsanız sorun çıkmaz. zamanla arabayı tanırsınız. aracın limitlerine uymazsanız en güvenli araç elinizde en güvensiz olabilir..şu araç daha iyi bu daha iyi diye genelleme yapmak yanlıştır.
kamp olayına gelince herkesin kamp anlayışı ve kampa gittiği yerler farklıdır. kimi yerlere binek araçla gidersin. kimi yerlere hafif ticari araçla.. kimi yerlere sadece iyi donanımlı arazi aracı ile gidersin.. örnek veriyorum toros dağlarında bolkarların ya da aladağların 1000 metre rakımına da kamp kurabilirsin. 3000 metre rakımını da.. örneğin ben kamp yerimde insan görmemek ya da fazla sayıda insan görmemek için 2500 metreden aşağıya çadır kurmam. kimisi de diğer insanların olduğu yerde kamp yapmayı sever. belli bir rakıma kadar binek araçla çıkabilirsin. belli bir rakımın üstüne binek araba ile ya da hafif ticari araçla da çıkamazsın. daha donanımlı arazi aracı gerektirir.. araba seçimi kişinin ihtiyacına, gittiği yerlerin arazi özelliklerine göre olur. genelleme yapmak yanlıştır. aldığın araba ne kadar konforlu ve hızlı olursa o kadar araziden uzaklaşırsın. bu durumda da bir çok güzel yeri gezip görmekten mahrum kalırsın...konfor ve arazi birbirine zıttır...

her aracın savrulma limitleri vardır.. o limitlere uyarsanız sorun çıkmaz. zamanla arabayı tanırsınız. aracın limitlerine uymazsanız en güvenli araç elinizde en güvensiz olabilir..şu araç daha iyi bu daha iyi diye genelleme yapmak yanlıştır.
Kesinlikle haklısın, benim gibi hafif kampçılar için bu araçların güvenlik zaafiyetine dikkat çektim, araçlar üstüne düşen görevleri yapıyorlar gün geçtikçe daha güvenli hale geliyorlar. Türk milleti olarak iç hacmi geniş konforlu ve güvenli çok pahalı araçlara erişemeyince hafif ticari araçlara yöneldik. Bizde bu hatayı yaparak böyle bir araç aldık ve kısa sürede bu güvenlik zaafiyetlerini görüp crossover tipi bir araca yöneldik. Bu zaafiyetlerden haberi olmayan arkadaşları bildiğim ölçüde bilgilendirmek istedim. Umarım yardımı dokunur.

Herkes Çok güzel bilgiler vermiş, çok faydalı bir hale gelmiş konu. Bu arada arkadaşlarımızdan biri yorumlarında bahsettiği için değinmek istedim. Ssangyong larla ilgili site içerisinde ufak bir araştırma yaparsanız gizliden gizliye araçların fiyat / performans durumlarının çok iyi olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz ;) Yorumlarda arkadaşlar hem pikap larından hem de suv larından inanılmaz memnunlar..arada sırada araçlarımızın fanatikliğinden uzaklaşmak lazım.Diğer araçların da yorumlarını okumak lazım.
Ben Boyraz beyin fotograftaki araç ve kamp olayına bayıldım.Fakat ihtiyaçlara göre durumu belirlemek lazım. Fotodaki araca(partner sanırım) fazlaca eşya sıgdırabilirsiniz ve asfaltta sizi yormaz. Ben nedense hızı hep ayrı bir kategoriye sokuyorum. O konuyu uzatmadan Hız Felakettir e bağlayıp geçiyorum. Sadece kendi aracımla gidebildiğim yerlere sizlerin nasıl geleceğini düşünüyorum. Ben de Tr100a ile aynı düşüncelerdeyim (kamp aracı 4x4 olmalı) ama bu kişiden kişiye değişir. Dedim ya twingo ile kamp yapanlar var diye..Ayrıca renault arazide zayıf , hic aracı yok diyen arkadaşlara tsw12 leri hatırlatırım :smiley: hala tarlalarda traktor gibi geziyorlar :smiley:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri