Kamp Hizmeti Veren Turizm İşletmesi Açma ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasuryare Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 100,610
Ben de bu konu ile cok ilgiliyim. Sayin metintin arsaniz yeri cok guzel duruyor umarim basarabilirsiniz. Yillardir Avrupa'da kampingleri geziyorum edindigim tecrube ile ulkemde guzel bir isletme acmak istiyorum ama kismet diyecegim. Konunun guncel kalmasinda yarar oldugunu dusunuyorum.

Etiketler

Sayın Zentoz. İlginize teşekkür ederim.
Yaz tatilinde Türkiye'ye gelirseniz görüşelim. Araştırmaları belki birlikte yaparız.
Selamlar.
Metin Aydemir - Eskişehir - 10 Mayıs 2018

Herkese merhaba.
2018 de satın aldığım arazime kamp işletmesi açmak istiyorum.

Yer : Muğla Dalyan Gökbel Köyü'nde. Orman içi.(tapulu ama imar yok)
Konum:Gökbel Mah. 36.787511, 28.670993 (Yandex haritalar da net görüntü var)
Ahşap bungalov, karavan park, çadır alanı.Restaurant. vs ...
Elektrik ve su var. Yola yakın. Plaja 4 km. Dalyan'a 6 km.

İmar kanunları düşündüklerimi yapmama izin vermiyor. Deneyimli arkadaşların önerilerinden yararlanmak istiyorum.
Selamlar.
Metin Aydemir. Eskişehir. 7 Nisan 2018

Herkese merhaba.

İmar kanunları düşündüklerimi yapmama izin vermiyor. Deneyimli arkadaşların önerilerinden yararlanmak istiyorum.
Selamlar.

Merhaba Metin Bey;
Bende sizinle aynı durumdayım.Gelişmeleriniz varsa bizleride bilgilendirirmisiniz.
İyi Günler

Herkese merhaba.

Selamlar.

Selam, ben de Dalyan'da yaşıyorum. Merkezde otelciyim. Sizin gibi bir yer ben de çok aradım, fakat sınırlamalar çok fazla olduğu için yer satın almaktan vazgeçtim. Eğer belediye size bir kaç bungalov izin vermişse yapıp, ruhsat alıp, daha sonra kısım kısım ekleme yapabilirsiniz.. Zabıta çok fazla üstünde durmuyor bir süre sonra.. Belgeleriniz tam ve ödemelerinizi zamanında yaparsanız çok karışmazlar, fakat siz orada para kazanıp göze batarsanız hakkınızda çok laf çıkartabilirler, çünkü buralı değilsiniz.. (ben de buralı olmadığım için biliyorum, dışarıdan gelip para kazananları karalama gibi huyları var burada yaşayan bazı kimselerin..)

Şuanda da, OGM'nin kapısını çalmayı düşünüyorum.. artık devletten uzun vadeli kiralama yoluna gitme fikrindeyim.. tabi ne çıkar bilemem.. Burada yazılanlar gibi internette pek bir bilgi yok..

Merhabalar,
Ben de birkaç senedir bungalov ve ya lüks çadır hizmeti veren 25-30 odalı bir işletme açmayı düşünüyorum. Bu konuda internetten ve bakanlığın sitesinden ulaşabildiğim bilgiler yetersiz geldi.
Daha önce belediyenin 6 dönüm araziye birkaç bungalov izni verdiği yazılmış. Bu izin neye göre veriliyor, tamamen beledinin insiyatifinde mi ?
Tarla vasfında bir arazi aldıktan sonra arsa turizm bölgesindeyse turizm imar izni alınabiliyor mu? alınabiliyorsa neye bağlıdır bu acaba ?
Turizm bölgesinde tarla vasfında bir arazi alıp turizm yatırımı ya da turizm tesisi belgesi alınarak tarla vasfındaki araziye bu tarz bir işletme açılabilir mi ? Açılabilirse izlemem gereken yol hakkında bilgisi olan var mıdır ? Arsayı aldıktan sonra oraya yatırım yapamayacağımı öğrenmek pek hoş olmaz heralde :smiley:
Alternatif olarak uzun dönem kamu arazisi kiralama konusunda bilgisi olan var mıdır ?

Burada verilen tüm bilgiler ve paylaşılan tecrübeler için teşekkür ederim.

Herkese merhaba

İmar barışı (af) yasası bütün planlarımızı kolaylaştıracak boşluklar içeriyor.Biraz acele edip tarlanıza, arsanıza birkaç kaçak bungalow yaparsaniz ve bunları sanki eskiden yapılmış gibi beyan ederseniz, bürokratik engellerin çoğunu aşabilirsiniz.Paranız varsa 31 Ekime kadar (Süre uzatılabilir) inşaatlarınızı tamamlayın.Bungalowları (veya konteynerleri) yapıp, inşaatı (yarım yamalak bile olabilir) beyan ettikten sonra '’Yapı Kayıt Belgesi’’ ni büyük ihtimalle alırsınız. Bu belgeyi aldıktan sonra yapıda istediğiniz değişiklikleri yapıp '' Cins değişikliği'' talebi ile LİHKAB bürolarına başvuruyorsunuz.Ama belediyenin taleplerinizi kabul edeceğinin garantisi yok. Uydulardan çekilen fotoğraflar belge sayılabilir. Riski hesaplamalısınız.

Niyetinize göre bunu bir fırsat gibi düşünebilirsiniz.

Bugüne kadar bu sayfalarda yazdıklarımızı, söylediklerimizi bir anda boşa çıkaran bir uygulama bu.Yasalara uymayıp cahil cesareti ile turizm tesisi yapanların yaptıkları bu kanunla yanlarına kalacak.

Not : Yukarıdakileri sevinerek yazdığımı düşünmeyiniz lütfen.Yazdıklarım son iki aylık deneyimlerimi aktarma amaçlıdır. Ben bu sözde barıştan bu şekilde yararlanmayı düşünmüyorum.

İMAR BARIŞ'I SAÇMALIĞI | İnşaat Gündemi yazarak Google'de ararsanız gerçeklerl öğrenebilirsiniz.

Metin Aydemir - Eskişehir - 20 Ekim 2018

Son düzenleme:

Herkese merhabalar.
Ülkemizdeki kamp alanlarının ne yazık ki tahmini %90'ı kaçak veya kuralsız olarak çalışmaktadır. Günlük kazanç kapısı olarak görülen turizm işinin ciddiyetsiz ve plansız olarak yürütülmesinden kaynaklanan bu durum umarım son bulur.
Gelelim herkesin merak ettiği ama cevap alamadığı soruya:smiley:
Kamp tesisi açmak için öncelikle arsanın vasfını bilmeniz gerekmektedir. Eğer arsanın sit alanı ya da imarsızlık (belirsizlik) durumu varsa hiç bir işlem yapamazsınız.
Arsa tapu kaydına göre tarla olarak geçiyor ise, alanınızda çadır kamp turizmi yapmak için başvurmanız gereken kurum o bölgeyle ilgilenen BELEDİYEdir(İşin elektrik ve su bağlatma kısmı biraz çetrefilli, merak eden olursa yazarım.).
Belediyeden alınacak çadır kampı izni ile tesisinizi sadece ve sadece çadır kampı hizmetinde kullanabilirsiniz. Bungalow ve karavan alanları için gereken izinler projeyle birlikte Kültür ve Turizm bakanlığı onayına tabidir. Bu süreçlerin takibi için aracı firmalar olduğu gibi belgelerle birlikte bağlı olunan il turizm müdürlüklerinden başvuru yapılabilmektedir. İçki ruhsatı için ise klasik başvuru süreci aynen ilerlemektedir.

Sn. tigloon

Tarla olarak görünen bir arsaya bunlolov ve restoran içeren bir tesis kurulumunu ile ilgili daha fazla detay verebilir misiniz?

Herkese merhabalar başlık altında yapılan yorumları tek tek okudum benim de yaklaşık 2 senedir aklımda olan projeyi eğer gerçekleştirebilmiş olan varsa gerçekten burdan ilerlememiz gereken yolları anlatabilirse çok faydalı olur.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Herkese merhaba,
Turizm Bakanlığı'nın sitesinde uzunca bir süre gezindikten sonra yeterli ve gerekli bilgiyi yönetmeliklerden/kanunlardan çıkaramayacağımı anladım.
Turizm arsası olarak tahsis edilmemiş bir bölgede, kamp hizmeti veren bir tesis açabilmek için nasıl bir yol izlemek gerektiğini, kanunun getirdiği şart ve koşulları nasıl öğrenebilirim?
Bu konuda bilgisi olan veya başka bir adrese yönlendirebilecek birileri var mı? Varsa lütfen ses etsin ve en büyük hayalim için bana yol göstersin.

sevgilerimle...
Merhaba kamp ile ilgili nasıl bir yol buldunuz.

Merhaba kamp ile ilgili nasıl bir yol buldunuz.
İmarsız arsa ve arazilerde yaptığınız tesislere (kamp dahil) bakanlıktan işletme ruhsatı kesinlikle alamıyorsunuz. Belediyeye bağlı olmayan yerlerde (köy mücavir alan) tesis yapmak daha kolaydır. Riskleri göze alıp az bir masrafla işe başlayın. Bu ülkede kaçak yapı yapmak yasal yapı yapmaktan daha kolay.

Bence bu konuda en doğru bilgiyi kamp alanı işletmelerinden öğrenebilirsiniz. Instagram hesaplarıyla temasa geçerseniz çok daha doğru bilgiler edinirsiniz diye düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR