İzmirden Karavanla Balkan Başkentleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 231
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,039

isolano

Zirve
Yer
izmir
Web
www.gezenbilir.com
Herkese Merhaba.,
2014 yılında Orta Avrupa turu (Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre),
2015 yılında İspanya Portekiz turu ( Karavanla İzmir'den Avrupa Kıtasının Batıdaki Son Noktası Portekiz Cabo Da Roca Ya Yolculuk),
2016 yılında Kuzey Avrupa turu ( Izmirden Baltık Ülkeleri Rotasında 17 Ülke 15 Başkent) yapmış ve forumda paylaşmıştım.
2017 turunu planlarken Adriyatik doğusundaki dubrovnik gibi kıyıları karavan almadan önce gezdiğimden Balkan başkentlerini içeren bir tur yapmaya karar verdim.
Geçen kış Balkan ülkelerinin turu rotasını düşünürken Aralık ayında gazetede msc nin 24 Ağustos Hamburg çıkışlı Büyük Britanya turunda erken rezervasyon kampanyası ilanı dikkatimi çekti. Setura gidip konuşunca 8 ay önce alım yaparsam gerçekten çok ciddi bir indirim yaptıklarını ve çocuklarında ücret almadıklarını çocuklardan sadece vergi ile kabul etmeleri nedeniyle gezi için kaporta verdim.Böylece Balkan turu derken İskoçya,İrlanda ve İngiltere işin içine girdi.Sonuç olarak geziyi şöyle planladım.
İzmir-Sakız Adası-Pire-Patras-Bari (Venedik)-Modena-Milano -Vaduz (Liechtenstein)-Bregnz-Hamburg(Karavan Park Edildi)-İnvergordon (İskoçya)-Glaskow(İskoçya)-Edinburg(İskoçya)-Dublin (İrlanda)-Cork(İrlanda)-Southampton-Londra - Hamburg-Lubyana (Slovenya)-Zagreb (Hırvatistan)-Sarajevo ( Bosna Hersek)-Podorica (Montenegro)-Tiran (Arnavutluk)-Üsküp(Makedonya)-Alexandrapoli(Yunanistan)-İzmir

Etiketler
Adsz

Konumuz Balkan gezisi olduğu için Feribot turunu çok kısa geçerek Balkan gezisini anlatacağım
16 Ağustos 2017 Çarşamba günü saat 15,00 gibi karavanla Çeşme'ye hareket ettim.Aslında saat 18,00 de Çeşme'de olacağımdan yavaş yavaş giderim diye erken yola çıktım Yolda birde ne göreyim yangın nedeniyle otoban kapanıp servis yoluna yönlendirildik trafik tamamen durdu erken giderim derken saat 18,30 da Urla'ya anca vardık.Bu arada Ertürk Feribot ile sürekli telefon ile konuşup durumu anlattım.Onlarda benim gibi mecburen geç kalanlar olduğunu ve rötar yapacaklarını söyleyince içim biraz rahatladı.

17 Ağustos 2017 Perşembe pirede patlasa doğru giderken 150 Km Sonra ilk Molamızı verip karavanda kahvaltı yaptık.N 38.171182,E 22.299428 Sonra yola devam edip 70 Km Sonra Patras Limana N 38.225293,E 21.721146 vardık. Bu arada 3 yıldır devam eden patrasta otobanı neredeyse bitmek üzere olduğunu gördük.
Önce karayolu ile giderim diye planladığımdan feribot biletlerini almayı son ana bırakınca doğal olarak Venedik ve anconaya bilet bulamamıştım.Bu nedenle patrasta -bari bileti alıp patrasta şansım varsa değiştiririm diye düşünmüştüm o nedenle patrasta ilk iş limanda anek lines bürosuna gidip durumu anlattım
Onlarda Venedik için yer olduğunu söyledi bende bari biletini iptal edip Venedik feribotuna bileti değiştirdim. Feribot kalkış saati gece 23.50 olunca neredeyse her sene patrasta gittiğim Deniz kenarına giderek park ettim.Burada saat 21.00 e kadar denize girip dinlendik ardından saat 21.30 da limana giderek Venedik feribotuna bindik.

Gece gemi hareket etmeden günün yorgunluğu ile erkenden yattık.Ertesi gün tüm gün denizde olacağımız için kahvaltı için acele etmedik.Ancak saat 11.00 de gemide doktor varsa resepsiyona gelmesi gibi bir anons yaptılar.Bende resepsiyona gidip yardım edebileceğim bir şey var mı diye gittim.Neyse hastaları yokmuş ama acil bir şey olursa sizi arayabilirmiyiz dediler.Tabii dedim.Aslında şaşırdım 4 senedir sürekli anek lines kullanırım bu ilk defa oluyor belki de doktorları son anda gelmemiş olabilir.Sadece akşamüstü beni bir hasta için anons ettiler o nedenle kaptan köşkü yanında acil revirlerini de gördüm Aslında hakikaten çok donanımlı bir revirleri vardı.Başka bir sağlık sorunu olmadan Venedik e vardık.

19 Ağustos Cumartesi sabah ilk iş olarak oğluma söz verdiğim için güney'e inerek Museo Lamborghini N 44.659131,E 11.126675 gittik

Gözlerimizi bu muhteşem arabalardan alamadık oradanda 18 Km ilerideki Ferrari Müzesine gittik Bu müze için gitmek isterseniz otopark koordinatı şöyle N 44.651655,E 10.937477 Ferrarinin müzesini ve çok pahalı hediyelik eşya dükkanını çok zarar etmeden gezme başarısını gösterip Milano'ya doğru yola devam ettik 2 sene öncede kaldığımız Citta di Milano ya gidip geceledik.

Herkese Merhaba.,
2014 yılında Orta Avrupa turu (Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre),
2015 yılında İspanya Portekiz turu ( Karavanla İzmir'den Avrupa Kıtasının Batıdaki Son Noktası Portekiz Cabo Da Roca Ya Yolculuk),
2016 yılında Kuzey Avrupa turu ( Izmirden Baltık Ülkeleri Rotasında 17 Ülke 15 Başkent) yapmış ve forumda paylaşmıştım.
2017 turunu planlarken Adriyatik doğusundaki dubrovnik gibi kıyıları karavan almadan önce gezdiğimden Balkan başkentlerini içeren bir tur yapmaya karar verdim.
Geçen kış Balkan ülkelerinin turu rotasını düşünürken Aralık ayında gazetede msc nin 24 Ağustos Hamburg çıkışlı Büyük Britanya turunda erken rezervasyon kampanyası ilanı dikkatimi çekti. Setura gidip konuşunca 8 ay önce alım yaparsam gerçekten çok ciddi bir indirim yaptıklarını ve çocuklarında ücret almadıklarını çocuklardan sadece vergi ile kabul etmeleri nedeniyle gezi için kaporta verdim.Böylece Balkan turu derken İskoçya,İrlanda ve İngiltere işin içine girdi.Sonuç olarak geziyi şöyle planladım.
İzmir-Sakız Adası-Pire-Patras-Bari (Venedik)-Modena-Milano -Vaduz (Liechtenstein)-Bregnz-Hamburg(Karavan Park Edildi)-İnvergordon (İskoçya)-Glaskow(İskoçya)-Edinburg(İskoçya)-Dublin (İrlanda)-Cork(İrlanda)-Southampton-Londra - Hamburg-Lubyana (Slovenya)-Zagreb (Hırvatistan)-Sarajevo ( Bosna Hersek)-Podorica (Montenegro)-Tiran (Arnavutluk)-Üsküp(Makedonya)-Alexandrapoli(Yunanistan)-İzmir
sabırsızlıkla güzel anlatımlı gezi yazınızı devamının gelmesini bekliyorum.

20 Ağustos Pazar saat 11 gibi kamptan ayrıldık .
Bugünkü hedefimiz dünyadaki en küçük ülkelerden Liechtenstein''ın gezip bregenz festivali son gecesindeki Carmen operasına gitmek ve bregenzde gecelemek.
Önce İsviçre sınırında daha önceki senelerin dışında farklı bir uygulama yapmışlar.Eskiden büroya ödeme yapılırken şimdi işi daha pratik hale getirmişler Karavanın yanına gelen seyyar Vinyet satan bir görevliye ödeme yaptık ve pulu cama yapıştırıp sınırdan geçtik sonra Vaduza gittik.Lihtenştayn 160 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biri.Lihtenştayn’ın nüfusu yaklaşık 36.000 civarındaymış.Okuduğumuz yayınlardan Ülkeye adını Liechtenstein ailesi verdiğini ve demokratik parlamenter monarşi ile yönetildiğini öğrendik.Parlamentosu 25 milletvekilinden oluşmaktaymış 1898 yılından 1921 yılına kadar Lihtenştayn'ında kullanılan para birimi Lihtenştayn kronuydu.1921 yılında kronun istikrarsızlaşması nedeniyle İsviçre'nin para birimi isviçre frankına geçilmiş.Kayak, Lihtenştayn’ın ulusal sporu. Vaduza girince park yeri bakarken hemen yanımıza oraya yerleşmiş bir Türk aile arabasıyla durdu.Gülümseyerek yanımıza gelip sohbet ettik .Bir ihtiyacımız olup olmadığını sorunca park yeri aradığımı söyledim.Onlarda hemen yakında bizi evlerine götürüp bahçelerine park etmemize yardım ettiler.Sonra zaten küçücük olan Vaduza gezdik.Vaduz şatosunun aşağıdan fotoğrafını çekip Boydan boya yürüyüş yapıp karavana dönüp vaduzdan ayrıldık.Böylece bir ülkeye girip gezip çıkmamız 1,5 saat sürdü

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.