Italya 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,904
Çok güzel bir anı oluşturmuşsunuz tebrik etmek istiyorum . Ayrıca paylaşımlarınız için de teşekkür ederim :smiley:

2 yıl önce Almanyanın güneyinden sabah çıkıp Como gölünün etrafında gezinip Milanoda turladıktan sonra geri dönmüştüm.

Italyanin en güneyindeki adalar ise hep aklımda kaldı.

Foruma arazi araçlari hakkinda bilgi almak için üye olup neredeyse hiç kullanmamıştım. Ama sayenizde artık bırakmam. Vakit bulabilsem de benzer bir gezi yapabilsem dedim.

Iyi seyahatler diliyorum. Enerjiniz ve yaşam sevinciniz hiç tükenmesin...

Etiketler
Tropea şehrinde ikinci günümüzü geçiriyoruz.

Hava çok güzel. Karavanparkta çamaşır makinesi var. 9 kiloya kadara çamaşır alıyor (4 €). Bugün çamaşır yıkama günü oldu.

Hergün karavanparka satıcılar geliyorlar. Bugün gelenlerden birisi ton balığı sattı. Komşsumuzla bir balığı paylaştık.

Çok sayıda karavanpark artık kamping gibi hizmet veriyor.Sadece karavanların durduğu yerler kampingten daha küçük. Güney Italya'da kampdışı gecelemeyi ancak ideal şartlarda yapıyoruz (güvence). Gecelediğimiz yerlerde uzunca kaldığımız için karavanparkları tercih ediyoruz. Karavanparklar (büyük bir kısmı) güvenliğin yanısıra, duş, wc, atık boşaltma, tenteyi açma, masa sandelye dışarıya koyabilme olanakları nedeniyle çok rahat yerler. Bu nedenlede günlük ücretleri (5-15 €) kabul ediyoruz.
Karavanparkta kalındığında yemek sorunuda daha kolay çözülüyor ve daha ucuza da geliyor diyebilirim. Çevredeki lokantalarda yemeği (pizza gibi) alarak karavanda yiyoruz. Karavanpark yakınlarındaki lokantalar da durumu biliyorlar. Yemek sipariş verirken alıp götürecekmisiniz diye soruyorlar. Pizzalar genellikle büyük. Biz bazan bir tane alıyoruz ve yanına karavanda kendimiz salata gibi şeyleri hazırlıyoruz. Gezenler bilirler, Italya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde lokantada yemek pahalıdır.

Italyan alışveriş yerleri hergün saat 16.00'ya kadar siesta yapıyorlar. Saat 12.00/13.00-16.00 arası hemen her yer kapalı. Saat 16.00'dan sonra eski şehir merkezine dondurma yemeye gittik. Şehir tepenin üzerinde olduğu için 100 basamak kadar bir merdiven çıkmak gerekiyor.

Yukardan denizde yüzenlerin resimleri:

Ekli dosyayı görüntüle 502087

Ekli dosyayı görüntüle 502088
Deniz manzarası çok güzel, ben bu sene daha sezonu açamadım, canım çok çekti :smiley:

Çok güzel bir anı oluşturmuşsunuz tebrik etmek istiyorum . Ayrıca paylaşımlarınız için de teşekkür ederim :smiley:

2 yıl önce Almanyanın güneyinden sabah çıkıp Como gölünün etrafında gezinip Milanoda turladıktan sonra geri dönmüştüm.

Italyanin en güneyindeki adalar ise hep aklımda kaldı.

Foruma arazi araçlari hakkinda bilgi almak için üye olup neredeyse hiç kullanmamıştım. Ama sayenizde artık bırakmam. Vakit bulabilsem de benzer bir gezi yapabilsem dedim.

Iyi seyahatler diliyorum. Enerjiniz ve yaşam sevinciniz hiç tükenmesin...

Gezi notlarını beğenmenize sevindim, güzel dilekleriniz için de çok teşekkürler. Italya’nın güneyi bence gezilmesi gereken bir yer.

Bugün bütün gün Matera şehrini gezdik. Matera'yı hakikaten görmek lazım. Türkçe konuşan rehberleriyle Türkiyeli bir grubu da gördük.

Bu şehirde 9.000 yıl önce atalarının yaşadıkları evlerde oturan insanlar var deniliyor.
Şehirde yürürken, merdivenleri inip çıkarken ayak bastığımız yerlerin altında evler olduğu bilmek lazım.

Internette Matera için Türkçe gezi rehberide var.
Matera Gezi Rehberi

Evlerden bir tanesini gezdik. Tüm aile hayvanlarıyla aynı yerde yaşıyorlarmış. Örneğin tavuklar civcivleri ile böyle bir yatağın altında.
SAM 2583

SAM 2589

Yatağın sol tarafında yerde ailenin tuvaleti görünüyor.

SAM 2582

SAM 2581

Insanlar giysilerini kendileri yapıyorlarmış.

SAM 2587

Hem merdiven hem de ayakkabı koyacak yer. Bizim içinde ilginç bir çözüm olabilir.:smiley:

Bugün çektiğim resimleri isteyen bu linkte görebilir.
Matera - Google Drive

Gezilerde otoban kullanmak pek istemem. Bugün ikinci defa otoban dışı yolları denedim ama çabuk pişman olup tekrar otobana döndük. Italya çok güzel bir ülke. Yavaş yavaş gezerek ülkeyi görmek güzel olacak ama küçük yollar çok bozuk. Bugün tekrar otobana döndük ve toplam 350 km yol gittik. Italya’da otoban ücreti Fransa’dan daha az, kilometre başına 8 cent alıyorlar.

Roma yakınlarında bir benzincide mola verdik. Daha kontağı kapatmadan elinde bir tomar çorap olan bir Italyan geldi. Böyle alışverişleri hiç sevmem. Ben hayır dedikçe, o çocuklarından bahsederek ısrar ediyordu. Sonunda kapının camını kapatmak zorunda kaldım. Italyanca küfür ederek uzaklaştı. Karavandan inince grup halinde çalıştıklarını gördüm. Yeni bir araç gelince gruptan birisi hemen koşarak karşılıyordu. Bazı sürücüler hiç durmadan yola devam ettiler.

Italya’da dizel fiyatı 1,40 €-1,95 € arasında. En yüksek fiyatlar otobanlardaki benzincilerde. Dizeli kendileri doldurursa 10 ile 20 cent litre başına fiyatı artırıyorlar. En ucuzu kendimizin doldurması ve kredi kartıyla ödemek.

Napoli yakınlarında, Santa Maria Capua Vetere şehrinde belediyeye ait bir karavanparkta geceliyoruz. Şehirdeki tarihi harabeleri gezmeye gelen karavancılara şehir merkezine çok yakın bir yerde, büyük bir otoparkta yer ayrılmış. Google Maps
Ücretsiz bir karavanpark. Atık boşaltacak yer ve su alacak musluk var.
Area Comunale
en büyük hayalimi gerçekleştirmişsiniz :smiley: fiyatlar TL bazında yine iyi gözüküyor

Dün Matera'yı bu noktadan seyrettik.
Matera'ya gelenlerin şehri mutlaka bu noktadan da görmesi lazım.
Koordinatları:40.663840, 16.617741

Arıca aynı yeri gösteren Maps haritası:
Google Maps

Dün öğleden sonra Adriya kıyılarında, Termoli şehri yakınındaki bir karavanparka geldik.
SAM 2729

Burada bugün ikinci gecemizi geçiriyoruz. Çoğunlukla Italyan karavancılar var. Hemen herkesin elinde 8-10 metre uzunluğunda bir olta var.
Google Maps

Iki günlük ücret olarak 25€ ödüyoruz.
Koordinatları:41.985184, 15.01709

en büyük hayalimi gerçekleştirmişsiniz :smiley: fiyatlar TL bazında yine iyi gözüküyor

Bu gezimizle Italya kıyılarının önemli bir kısmını, Sicilya hariç gezdik. Sicilya eşimi ve beni çok etkiledi. Bu gezide sadece küçük bir bölümünü gezdik. Gelecek Italya gezimiz Tropea şehri ve Sicilya merkezli olacak. Bu ülkeyi ve insanlarını tanıdıkça daha sevmeye başladık.

Fiyatlar özellikle güneyde çok uygun.

Size güzel bir Italya gezisi dilerim.

gercekten güzel resimler ve bilgilendirmeler içeren gezi notlarınızdan büyük keyif aldım.
İtalyanın az bilinen yüzünü tanıttığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Matera -adeta- ''İtalya'nın MARDİN'' i gibi geldi bana :smirk:
Bu arada park yerine yakın bir mağara(?) var sanki ...

Termoli'deki park yerinda deniz kayalarla kuşatılmış .
Deniz içinde de kaya-banketler görülüyor .
Herhalde iyi fırtına(?) görülüyor buralarda -mevsiminde(?)

Kıyıları koruyabilmek için yapılmışa benziyor bu banketler .
Onun için belki de Karavan-Park içinde fazlaca bir ağaçlandırma yok .
Bu rüzgâra ağaç mı dayanır ;)

gercekten güzel resimler ve bilgilendirmeler içeren gezi notlarınızdan büyük keyif aldım.
İtalyanın az bilinen yüzünü tanıttığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Italya'da resim çekmek için o kadar çok motif olunca arkası kendiliğinden geliyor.

Ilgi ve beğenileriniz için çok teşekkürler.

Matera -adeta- ''İtalya'nın MARDİN'' i gibi geldi bana :smirk:
Bu arada park yerine yakın bir mağara(?) var sanki ...

Termoli'deki park yerinda deniz kayalarla kuşatılmış .
Deniz içinde de kaya-banketler görülüyor .
Herhalde iyi fırtına(?) görülüyor buralarda -mevsiminde(?)

Kıyıları koruyabilmek için yapılmışa benziyor bu banketler .
Onun için belki de Karavan-Park içinde fazlaca bir ağaçlandırma yok .
Bu rüzgâra ağaç mı dayanır ;)

SAM 2697

Matera'nın karşısındaki park yerinin yakınlarında çok sayıda mağara var. Parkyerinde karavandan inince ilk farkettiğimiz güzel bir kekik kokusu.:smiley:

Matera'da evlerin ön dış cephesine bakınca normal bir evmiş gibi görünüyolar.

SAM 2616

Resimde tamir edilmeyi bekleyen iki evin ön cephesi görülüyor.
SAM 2618

Ön cephesi görünen başka evler.

SAM 2597

Bu resimde de kaya içine oyulan evin içini görüyoruz.

Kapıdan iceriye bakınca evin kaya oyularak yapıldığı görünüyor. Evler sarp bir yamaçta oldukları için aynı yüksek binalarda olduğu gibi üst üste de oluyorlar. Kayayı ev için oyarlarken, dört köşeli taşlar kesiyorlarmış. Bu kestikleri dört köşeli taşlarla kayaya oyularak yapılan evin ön cephesini yapıyorlarmış.

Matera 2019 yılı Unesco kültür başkenti. Bu nedenle Şehirde her yerde restore yapılıyor. Tamir edilen evlerden bir kaç tanesinin içini kapı aralığından görebildik. Matera 2019 yılı Unesco kültür başkenti konusunda detaylı bilgiler: MATERA 2019 Avrupa Kültür Başkenti - Hayallere Dokunmak

Termoli karavanpark denizden kazanılan bir yere benziyor. Bugün yolda giderken bir çok kumsal sahillerinde böyle taşlarla korunduğunu gördüm.
Bu kayalar balıklara yeni yaşam bölgesi sağlıyor. Bu durumdan balıkçılar çok memnunlar.:smiley:

SAM 2744

Bugün uzunca bir yolculuktan sonra (450 km) tanıdık bir yere geldik. Venedig'in 100 km güneyindeki Comacchio şehrindeyiz. Buraya sanıyorum 10 yıl kadar önce tesadüfen geldik ve sevdik. Biz adını küçük Venedig koyduk. Po nehrinin kollarından birisinin yanında bir karavanparkta geceliyoruz. Ücretsiz bir yer. Atık boşaltacak yer yok. Yanında market ve deniz ürünleri satan yerler var. Şehir merkezi 5 dakika. Elinizdeki dondurmayı yerken şehir merkezinin yarısınıda gezmiş olursunuz.
SAM 2730

Karavanparkın koordinatları:44.690969, 12.184842

SAM 2737

SAM 2750

SAM 2754

Comacchio Maps:
Google Maps

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR