Italya 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,869

Etiketler
Gezimizin en güney noktasına geldik. Etna yanardağı uzakta da olsa önümüzde duruyor. Dağdan bu akşam iki defa duman yükseldi. Birisini resme alabildim.Yükselen duman rüzgarla deniz istikametine doğru yöneldi. Hava haberleri yarın için ömit verici. Yoksa dağın üst kısmı devamlı bulutların içinde.

Ekli dosyayı görüntüle 502034
Ekli dosyayı görüntüle 502035

Çok güzel bir karavanparktayız.Her taraf üzüm bağları. Kendi yaptıkları şarapların tadına baktık ve bir şişe kendimize seçtik.https://www.campercontact.com/de/it...bilstellplatz-area-etna-wine-agriturismo.aspx
Karavanparktaki kirazlardan yeme izni var.
Ekli dosyayı görüntüle 502036

Etna Wine Azienda Agrituristica (!).. Güzel bir konaklama mekânı olarak da dikkat çekiyor (Booking'den bugün için 2 kişi 227TL fiyat aldım....Dolar'ın 'ANLIK'(!) değerine göre tabii bu fiyat)

Verdiğiniz LiNK'ten haritayı açtığıma da ilginç bir jeolojik özellik dikkatimi çekti .
Belki de bu özellik , bu bölgede bağcılık yapılması açısından elverişli bir toprak türü(?) sağlıyor .
Çevrede birçok Winery görülüyor haritada çünkü .
ETNA
ETNA2

ETNA2

Etna Wine Azienda Agrituristica (!).. Güzel bir konaklama mekânı olarak da dikkat çekiyor (Booking'den bugün için 2 kişi 227TL fiyat aldım....Dolar'ın 'ANLIK'(!) değerine göre tabii bu fiyat)

Verdiğiniz LiNK'ten haritayı açtığıma da ilginç bir jeolojik özellik dikkatimi çekti .
Belki de bu özellik , bu bölgede bağcılık yapılması açısından elverişli bir toprak türü(?) sağlıyor .
Çevrede birçok Winery görülüyor haritada çünkü .Ekli dosyayı görüntüle 502042 Ekli dosyayı görüntüle 502044

Ekli dosyayı görüntüle 502043

Volkanik toprak verimlidir diye hep duyardım/okurdum. Şimdi gözümle görüyorum. Özellikle volkanik toprakta yetişen üzümün şarabı methedilir. Ben şaraptan pek anlamam ama güzel şaraplar diyeyim.:smiley:
SAM 2467

(belki merak edenler olur, fiyatı 9,5 €)

Girişteki ilan levhasında ev/oda kiraladıkları yazılı. Kiralık yerler sanıyorum şu binanın içinde. Binada kiralık dört yer var ama sadece birisinde kalan var.
SAM 2461

Binanın çevresinde üzüm bağı, kaysı, kiraz ve badem ağaçları var.

Binanın dış görünüşü pek bakımlı görünmüyor ama Fransa ve Italya’da binanın dış görünüşünde orijinal hal bakımdan önce geliyor sanıyorum.

Etna’ya çıkmak için burada çeşitli olanaklar var.

Biz bugün 1 km kadar uzaktaki yerleşim yeri Passopisciaro şehrini gezdik. Küçük bir yer. Italya’da bazı yerlerde karşılaştığımız bir manzara burada da var. Şehirde kaderine terkedilmiş çok boş ev var. Bu durum yanardağdan kaçışın bir neticesi mi yoksa şehirde gelecek göremeyip başka yere giden gençliğin yolaçtığı bir sorunmu kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Belki ikisinin de rolü var.
SAM 2437

Google Maps
Bu çevre görülmeye değer bir yer. Etna dışında daha görülecek çok şey var.

Konuyu açtığınız için ayrıca teşekkürler.

Son düzenleme:

Bugün Etna'ya biraz daha yaklaştık.

2002 yılında televizyonlar Etna yanardağındaki patlamayı ve akan lavayı detaylı göstermişlerdi. Aşağıda videoda görülen bazı sahneleri hatırlıyorum. O zamanlar buraları bir gün gezip görmek isterim demiştim.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=iI_Ffc06rzs

Bugün Etna'ya yaklaşabilmek için kuzey tarafından biraz karavanla yukarılara çıktık. Etna'nın 2002 yılında patlamasından sonra kuzey tarafa akan lavaları görmek için Etna North denilen yere gittik. Bize burada gördüklerimiz yetti. Isteyen teleferik ile daha yukarıya gidebiliyor.

SAM 2499

Karavanı parkettikten sonra biraz çevrede dolaştık. 2002 yılında lava önünde ne geldiyse yakıp eritmiş bazı ağaçlar yansalar da hala ayakta duruyorlar.
SAM 2502

Bu ağaçın başından geçenleri anlatmak istiyor gibi bir hali var.

Aynı kaderi paylaşan çok ağaç var:
SAM 2511

SAM 2503

Bu lava yollarını görünce insanın dili tutulur gibi oluyor. Korkunç bir manzara. Insan kendisini tabiatın karşısında nekadar küçük ve güçsüz olduğunu iyice hissediyor.
SAM 2510

SAM 2509

Büyücek bir kutuya da 10 kilo kadar lava taşı doldurdum. Etna'nın binlerce metre derinlerinden gelen bu taşları torunlara ve komşu çocuklara dağıtacağım ve kendilerinden Etna hakkın da internetten bilgi edinmelerini söyleyeceğim.
Google Maps

Son düzenleme:

herkeze slm arkadaslar ben bu körükleri aldim hepinize cokcok tesekür ederim buforma werdiniz bilgilerden dolayi
P Zusatzluftfeder Z8 für Fait x250 mit Kompressor und Mannometerblende Fiat X250
bunu aldimhttps://www.gezenbilir.com/javascript:;
  • 237105f1 0ccc 41da 864a d5f06b8048e0
Sinus Spannungswandler 3500 7000 Watt 12V auf 230V Wechselrichter Inverter LCD

herkeze slm arkadaslar ben bu körükleri aldim hepinize cokcok tesekür ederim buforma werdiniz bilgilerden dolayi
usatzluftfeder Z8 für Fait x250 mit Kompressor und Mannometerblende Fiat X250
bunu aldim
Öncelikle Cihazınız hayırlı olsun.
Bu tip konuları ,gezi anlatımında bulunanların konu içlerinde değilde,ayrı bir konu olarak açarsanız yada daha önce sizin tarafınızdan açılmış olan karavanınızla ilgili olan konu içinde paylaşımda bulunursanız daha iyi olur.
En azında ne bu konu dağılmış olur,nede sizin sorupta bilgilenmek istediğiniz hususlar farklı başlıklar veya konular içinde dağılmamış olur.
Sadece size ait konu içinde olursa faydasını daha çok görürsünüz.

Öncelikle Cihazınız hayırlı olsun.
Bu tip konuları ,gezi anlatımında bulunanların konu içlerinde değilde,ayrı bir konu olarak açarsanız yada daha önce sizin tarafınızdan açılmış olan karavanınızla ilgili olan konu içinde paylaşımda bulunursanız daha iyi olur.
En azında ne bu konu dağılmış olur,nede sizin sorupta bilgilenmek istediğiniz hususlar farklı başlıklar veya konular içinde dağılmamış olur.
Sadece size ait konu içinde olursa faydasını daha çok görürsünüz.
kusura bakma ben hepinize verdiginiz bilgilerden dolayi tesekür etmek istemistim saygilar

aman dikkat....
her lav akıntısından geride kalanların hepsinin masum taşlaşmalar olmayabilir...

Lava taşları Etna yakınlarında gezdiğimiz yerlerde değişik formlarda işlenmiş olarak veya tabi haliyle satıldığı için fazla düşünmeden taşları topladım. Konuyu araştıracağım.Teşekkürler.

Bugün Sicilya'dan üçgün önce kaldığımız Tropea şehrindeki karavanparka geri döndük. Size bu satırları yazmaya başladığımda karavanparkta Avusturyalı bir komşumuz yanımıza geldi. Daha önce buradayken tanışmış samimi olmuş ve karavanparktan ayrılırkende içten vedalaşmıştık. Sicilya'da Etnayı görmeye gittiğmizi bildiği için lava taşı getirdin mi diye sordu. Getirdiğim taşları gösterdim, taşlardan bir tanesini satın almak istediğini söyledi. Bende bir tane seçebileceğini ve benden hediye olduğunu söyledim. Evinde mineral taşları topladığını söyleyerek bir taşı seçti ve defalarca teşekkür etti. Taşları toplarken aklımda çocuklar vardı ama büyükleride bu taşlarla memnun etmek mümkünmüş.:smiley:

Ama ikazınızı ciddiye aldığımıda tekrarklamak isterim.

Tropea şehrinde ikinci günümüzü geçiriyoruz.

Hava çok güzel. Karavanparkta çamaşır makinesi var. 9 kiloya kadara çamaşır alıyor (4 €). Bugün çamaşır yıkama günü oldu.

Hergün karavanparka satıcılar geliyorlar. Bugün gelenlerden birisi ton balığı sattı. Komşsumuzla bir balığı paylaştık.

Çok sayıda karavanpark artık kamping gibi hizmet veriyor.Sadece karavanların durduğu yerler kampingten daha küçük. Güney Italya'da kampdışı gecelemeyi ancak ideal şartlarda yapıyoruz (güvence). Gecelediğimiz yerlerde uzunca kaldığımız için karavanparkları tercih ediyoruz. Karavanparklar (büyük bir kısmı) güvenliğin yanısıra, duş, wc, atık boşaltma, tenteyi açma, masa sandelye dışarıya koyabilme olanakları nedeniyle çok rahat yerler. Bu nedenlede günlük ücretleri (5-15 €) kabul ediyoruz.
Karavanparkta kalındığında yemek sorunuda daha kolay çözülüyor ve daha ucuza da geliyor diyebilirim. Çevredeki lokantalarda yemeği (pizza gibi) alarak karavanda yiyoruz. Karavanpark yakınlarındaki lokantalar da durumu biliyorlar. Yemek sipariş verirken alıp götürecekmisiniz diye soruyorlar. Pizzalar genellikle büyük. Biz bazan bir tane alıyoruz ve yanına karavanda kendimiz salata gibi şeyleri hazırlıyoruz. Gezenler bilirler, Italya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde lokantada yemek pahalıdır.

Italyan alışveriş yerleri hergün saat 16.00'ya kadar siesta yapıyorlar. Saat 12.00/13.00-16.00 arası hemen her yer kapalı. Saat 16.00'dan sonra eski şehir merkezine dondurma yemeye gittik. Şehir tepenin üzerinde olduğu için 100 basamak kadar bir merdiven çıkmak gerekiyor.

Yukardan denizde yüzenlerin resimleri:

SAM 2527

SAM 2529

Son düzenleme:

Haşmet Bey eşim ve ben 10 binin üzerinde nüfusu olan şehirlere yaklaşmaz olduk. Her şeyden önce bana Italya’da biraz büyücek şehirlerin trafiği stres yapıyor. Italya’da küçük ama kültür bakımından zengin, dinlenmeye çok elverişli yerleri ararken bazı güzel yerlere ve neşeli insanlara da rastlıyoruz. Bu sabah Tropea şehrindeki karavanparktan zor ayrıldık. Sahibi ve eşi çok sempatik ve güler yüzlü insanlar. Ama Haziran-Eylül arası buralar çok dolu olurlar.
Teşekkürler ve size de güzel geziler dilerim.
Hüseyin abi yazınızı şimdi okuma fırsatı yakaladım, çünkü hafta sonu küçük bir kaçamakla bir hayalimi daha gerçekleştirdik. Cuma sabah uçağı ile Oslo'ya gidip, pazartesi öğle uçağıyla dönerek sadece Oslo'yu kapsayan 3 gecelik küçük bir hafta sonu kaçamağı yapmış olduk. Orada da sizlerin kulaklarınızı bolca çınlattık :smiley:

Hüseyin Bey,

Yazınızı yeni gördüm ve bir solukta okudum. Bu güzel geziui bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Biz daha yollara çıkamadık. Temmuz'u beklerken Karavanparkta vakit geçiriyoruz.

Selamlar...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hüseyin abi yazınızı şimdi okuma fırsatı yakaladım, çünkü hafta sonu küçük bir kaçamakla bir hayalimi daha gerçekleştirdik. Cuma sabah uçağı ile Oslo'ya gidip, pazartesi öğle uçağıyla dönerek sadece Oslo'yu kapsayan 3 gecelik küçük bir hafta sonu kaçamağı yapmış olduk. Orada da sizlerin kulaklarınızı bolca çınlattık :smiley:

Çok iyi yapmışsınız Haşmet Bey. Karavanlı bir Norveç gezisinde Oslo'ya 3 gün zaman ayırmak kolay olmazdı.

Hüseyin Bey,

Yazınızı yeni gördüm ve bir solukta okudum. Bu güzel geziui bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Biz daha yollara çıkamadık. Temmuz'u beklerken Karavanparkta vakit geçiriyoruz.

Selamlar...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yücel Bey gezi notlarına ilginiz için teşekkürler. Siz karavan yaşamının hakkını veriyorsunuz.
Güzel geziler ve selamlar.

SAM 2515

Gezide bu cihazın çok faydasını görüyorum. 7 amper gücünde bir akü ve aynı zamanda usb şarj yerleri var (powerbank). Daha güçlüleri de var.

Telefonlarlara artık pil dayanmıyor. Powerbank küçük ve hafif olduğu için cepte taşımak mümkün. Telefonun pili azalınca hemen usb kabloyu takıyorum. Usb ile şarj olan bütün cihazlarda kullanılabiliyor.

Tavsiye ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri