Isveç 2018 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,616
Güzel bir gezi yazısı oldu. Teşekkür ediyoruz.

Döviz kurları normale gelirse :sweat: iskandinavya gezisi yapabilmek için güzel bir rehber oldu.:smiley:

Öland adasına gördüğüm kadarıyla köpruden geçiliyor herhangi bir ücret gişe filan varmıdır..
Vattern gölündeki adaya geçiş nasıl oldu? Feribot var sanırım.

Etiketler
Hüseyin bey,gezi yazınız zaten enfesti,bu arşivlik çalışmanız ise müthiş güzel olmuş.Sizi yürekten kutluyorum.

Orhan Bey, Türkçenize hayranım. Haritaları yaparken arşiv kelimesi hiç aklıma gelmemişti. Yapılan iş hakikaten bir arşivleme. Bu çalışma sayesinde gezimiz hep elimin altında, ne zaman istersem geziyi tekrar yaşayabilirim. Gezi linkini gezimize ilgi gösteren arkadaşlara ve komşulara da veriyorum. Pc’yi Televizyon ekranına bağlayarak gelen misafirlerede geziyi göstermek sanıyorum mümkün.

Beğenileriniz için çok teşekkürler.

Gezi bilgilendirme notlarınız da gezinin kendisi kadar değerli. Bunlar için çok ciddi emek harcadığınızı biliyorum. Elinize sağlık, teşekkür ediyorum :smiley:

Haşmet Bey, karavanda televizyonumuz olmadığı için kitap okumaya ve gezi notları yazmaya vakit kalıyor. Gezilerimizde çok zaman aynı yerde bir kaç gün kaldığımız için yazma işi daha da kolaylaşıyor.

Gezi notlarını beğenmenize sevindim. Çok teşekkürler.

Pc’yi Televizyon ekranına bağlayarak gelen misafirlerede geziyi göstermek sanıyorum mümkün.
.

Huseyin bey TV nizin hdmi girisi , PC nizin hdmi cikisi varsa en iyi cozum bu. Yoksa printer benzeri kablo ile baglanabilir kontrol etmeniz gerek. TV de usb girisi varsa bilgiler usb ye aktarip olabilir. Akilli TV ise screen mirror olabilir. Amazon TV fire stick kullanirsaniz wifi uzerinden baglanir, Almanyada saturn magazalarinda var..

Güzel bir gezi yazısı oldu. Teşekkür ediyoruz.

Döviz kurları normale gelirse :sweat: iskandinavya gezisi yapabilmek için güzel bir rehber oldu.:smiley:

Öland adasına gördüğüm kadarıyla köpruden geçiliyor herhangi bir ücret gişe filan varmıdır..
Vattern gölündeki adaya geçiş nasıl oldu? Feribot var sanırım.

Döviz kurları nedeniyle yurt dışı gezilerinin daha masraflı hale gelmesi hiç te hoş bir durum değil. TL’in alış gücü bu kadar düşük olmadığı için durumun bir an önce normalleşeceğini umuyorum.

Öland adasına çok güzel ve ücretsiz bir köprü ile geçiliyor. Ada da orman az. Gezilecek ve konaklanacak güzel yerler var. Göçmen kuşlarında bir konaklama yeri. Yalnız rüzgarı biraz bol.

Vättern gölündeki adaya Gränna şehrinden feribot var (yaz aylarında fazla beklenmiyor). Karavan için gidiş dönüş 40 € civarında bir ücreti var. Adada az motorlu araç olduğu için yollarda çok bisikletli var. Kaldığımız yerde atık boşaltma olanağı ve içecek su yok ama wc ve bulaşık yıkanacak yer var. Bu nedenle atıklar fazla birikmiyor. Biriken az miktarda atık suyu ben küçük kovayla bulaşık yıkamaya giderken yanımda götürdüm ve oraya boşalttım. Ayrıca bir defa da kullanma su deposunu Vättern gölünden aldığım suyu süzerek doldurdum. Bildiğiniz gibi Isveç’teki bütün göllerin suları içme suyu kalitesinde.
Feribot limanının yanında ücretli bir karavanpark var:
Google Maps

Gezi notlarınıa ilgi ve beğenileriniz için çok teşekkürler.

Huseyin bey TV nizin hdmi girisi , PC nizin hdmi cikisi varsa en iyi cozum bu. Yoksa printer benzeri kablo ile baglanabilir kontrol etmeniz gerek. TV de usb girisi varsa bilgiler usb ye aktarip olabilir. Akilli TV ise screen mirror olabilir. Amazon TV fire stick kullanirsaniz wifi uzerinden baglanir, Almanyada saturn magazalarinda var..

Teoman Bey bu iş güzel oldu. Gezdiğimiz yerleri resim ve bilgileriyle beraber TV ekranında ilgi duyan arkadaş ve misafirlerle beraberce görmek fikri bende hep vardı. Bugün sizin verdiğiniz bilgilerden sonra, evdeki bir hdmi kablosuyla bağlantı kolay oldu. Sadece laptopta ikinci ekran, Tv’de hdmi bağlantısı için basit bir ayar gerekti.
Teşekkürler.

Hüseyin bey , harika bir gezi paylaşımı ile bizleri yine başka başka diyarlara götürdünüz , keyifle izledim .
Üstelik verdiğiniz detay bilgilerde ve koordinatlarda da , buraları görmeye niyetlenenler için çok güzel ipuçları gizli .:smiley:
''Hemen'' gidesi geliyor insanın :wink: .....Hele şu yaşadığımız ülke şartlarında , gidesi ve gelmeyesi (!):(:triumph:
İSVEÇ hedefi , yola çıkış Türkiye'den olunca uzak bir hedef olarak duruyor . Belki? önce İskandinavya'ya uygun bir uçuş(...mesela kiwi.com ile Burgas ve Sofya üzerinden çok uygun uçuş ayarlamak mümkün görünüyor...) daha sonrasında da Karavan-kiralama? (veya Camping?cilik) ile devalüasyon farkı göğüslenebilir ...

Bu arada Camper (mi?) - OtobüsCamper(mi?) diyeceğimi bilemediğim devasa kamp araçları da gözümden kaçmadı doğrusu:smiley::eek::smileycat:
Herhalde bir yazlık-ev fiyatına maloluyor bunlar . Tabii ki 'Doğayla başbaşa' olmak adına EV almaktansa , Gezer-Ev almalarını da takdir ediyorum . Hem her zaman FARKLI yerlerde yazlık evleri var gibi , hem Ev konforu ile içiçe , hem de değişen komşularla komşuluk yapma fırsatı:smiley::smileycat:

Yeni gezilerinizi keyifle yapmanızı dileriz . Paylaşımlarınızı dört gözle bekleyeceğim:smiley::smiley:

Isvec gezisi yapabilmenin ekonomik yolu herseyi Almanya'dan kiralamak. Okul durumlarina gore Hamburg -Dusseldorf arasinda kamper kiralanabilir. Ustten acilir tavanli transporter kamperde 2 yetiskin ve 2 cocuk kalabilir. Yalniz bunlarda tuvalet yok, Almanya dan porta potti tuvalet alinabilir.
Yine de bu kurlar ile zor.
Ferhat Bey in yillar once yaptigi kiralik arac+ cadir cozumune donmek gerek katilimcilar dayanabilirse. Kamperler gunluk 90-100 Euro arasi, arac ise 35-45 Euro arasi kiralanabilir Almanya'da.

Hüseyin bey , harika bir gezi paylaşımı ile bizleri yine başka başka diyarlara götürdünüz , keyifle izledim .
Üstelik verdiğiniz detay bilgilerde ve koordinatlarda da , buraları görmeye niyetlenenler için çok güzel ipuçları gizli .:smiley:
''Hemen'' gidesi geliyor insanın :wink: .....Hele şu yaşadığımız ülke şartlarında , gidesi ve gelmeyesi (!):(:triumph:
İSVEÇ hedefi , yola çıkış Türkiye'den olunca uzak bir hedef olarak duruyor . Belki? önce İskandinavya'ya uygun bir uçuş(...mesela kiwi.com ile Burgas ve Sofya üzerinden çok uygun uçuş ayarlamak mümkün görünüyor...) daha sonrasında da Karavan-kiralama? (veya Camping?cilik) ile devalüasyon farkı göğüslenebilir ...

Bu arada Camper (mi?) - OtobüsCamper(mi?) diyeceğimi bilemediğim devasa kamp araçları da gözümden kaçmadı doğrusu:smiley::eek::smileycat:
Herhalde bir yazlık-ev fiyatına maloluyor bunlar . Tabii ki 'Doğayla başbaşa' olmak adına EV almaktansa , Gezer-Ev almalarını da takdir ediyorum . Hem her zaman FARKLI yerlerde yazlık evleri var gibi , hem Ev konforu ile içiçe , hem de değişen komşularla komşuluk yapma fırsatı:smiley::smileycat:

Yeni gezilerinizi keyifle yapmanızı dileriz . Paylaşımlarınızı dört gözle bekleyeceğim:smiley::smiley:

Iklil Bey çok teşekkürler.

Bu kadar beğeni ve bu kadar güzel sözleri sizden duymak çok sevindirici. Isveç gezisi hakikaten çok dinlendirici odu. Acelesi olmayan, sanki hiç stres tanımayan insanlarla, karavancılarla beraber olduk. Ilginç bir beraberlik ortamıydı. Iki karavancı selamlaşıyor, dil elverdiği öçüde konuşuluyor, bir veya iki gün sonra el sallayarak vedalaşılıyor. Gidilen yeni yerlerde yeni tanışmalar. Bazen biraz daha yakın bazen de uzaktan selamlaşmalar. Kimse kimsenin kim olduğunu ne iş yaptığını bilmiyor, karavanın plakasını görmezsek, komşunun hangi ülkeden olduğunu bile bilmiyoruz ama göz göze gelince içten bir selamlaşma oluyor. Karşılaştığımız karavancıların arasında sadece önüne bakan, selam vermeden geçenlerde vardı ama böylesi oldukça azdı.

Isveç’e giderken (Iskandinavya‘ da diyebiliriz) giyecek ve ruhsal bakımdan hazırlıklı olmak lazım. Bu konuda ilerde daha detaylı olarak düşüncelerimi yazmak istiyorum. Şu kadarını söyleyeyim, iki gün yağmurlu geçince insanın canının sıkılması normal ama güneşli saatlerin geleceğini de hep akılda tutmak lazım.

En lüksten en basit karavana kadar komşularımız oldu. Içi boş araçlarla gezenlerde çoktu. Isveç’te karavan sayısı geçtiğimiz yıllara göre çok artmış durumda. Yollarda benzin istasyonlarında çok sayıda satılık karavanlar vardı. Karavan sayısı çoğalınca belki kiralama ücreti azalabilir ama kiralama ücretleri büyük ölçüde trafik ve kasko sigortası nedeniyle yüksek oluyor. Çünkü kiralık aracın sigortası kiralık olmayandan çok daha fazla.

Selamlar ve güzel geziler.

Son düzenleme:

Isvec gezisi yapabilmenin ekonomik yolu herseyi Almanya'dan kiralamak. Okul durumlarina gore Hamburg -Dusseldorf arasinda kamper kiralanabilir. Ustten acilir tavanli transporter kamperde 2 yetiskin ve 2 cocuk kalabilir. Yalniz bunlarda tuvalet yok, Almanya dan porta potti tuvalet alinabilir.
Yine de bu kurlar ile zor.
Ferhat Bey in yillar once yaptigi kiralik arac+ cadir cozumune donmek gerek katilimcilar dayanabilirse. Kamperler gunluk 90-100 Euro arasi, arac ise 35-45 Euro arasi kiralanabilir Almanya'da.

Iskandinavya’da hava şartlarına hazırlıklı olunduğunda geceleme olanakları çok fazla, hangi araçla gezilirse gezilsin, çadır dahil hemen her yerde gecelemek mümkün. Almanya’da karavanparklarda çadır istenmez, Isvec'te sadece bazı plajlarda çadır yasağı vardı. Yasaklar ama belirli bir bölgeyle sınırlıydı. Biraz oradan uzaklaşınca çadır kurmak mümkün oluyor.

Geçen yıl Norveç’te Atlantik yolunda Rusya’dan otomobilleriyle gelen çocuklu aileler dikkatimi çekmişti. Çocukların uyku saati gelince hemen küçük bir çadır kuruyorlardı. Ailenin bir kısmı çadırda bir kısmı da otomobilde uyuyordu.

Araç üstü çadırla gezenlerle de çok karşılaştık. Bir defasında otomobilin üzerindeki çadırda yatan bir çiftin bir köpeği de vardı.

Hüseyin abi gezinizi teferruatlı şekilde anca okuyabildim. Geziniz ve verdiğiniz bilgiler ders niteliğinde. Çok faydalanacağız inşaallah.
Sağlıklı nice geziler dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR