Isveç 2018 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,757
Bu geceyi geçirdiğimiz yeri haritada kamping olarak bulmak mümkün değil. Haritada "Hjäljanäs Badplats" Hjäljanäs Plajı olarak geçiyor.
Google Maps

Sadece giriş yerinde kamping yazıyor.
SAM 3065

Burada wc ve duş diğerlerindeki kadar temiz değil ama plaj ve yer olarak bence biz karavancılar için daha güzel. Böyle bir yeri Iskandinavya dışındaki bir ülkede bulmak için çok aramak lazım.
Küçük ve pek tanınmayan bir yer. Bu gece üç karavan burada geceliyoruz.
Wc boşaltacak yer yok. Gecelik ücret 80 Sek/45 Tl.
SAM 3073

SAM 3072

Etiketler

Huzur "Doğa" da.
Gezdiğiniz kamping alanları ve manzaraları imrenilecek kadar çok güzel.

Huzur "Doğa" da.

Çok güzel ve yerinde bir tespit. Şu anda ormanın içinde, bir gölün kenarındaki tertemiz bir plajın park yerinde dört karavanız. Iskandinavya'yı herkese tavsiye ederim.

Gezi notlarına ilginiz için teşekkürler.

İsveç'in güneyi de çok güzelmiş. Koordinatlarınızı kayıt alıyorum güzel geziler diliyoruz.:smiley:

Bu Isveç gezimizde hava bakımından şanslıyız. Gündüzleri 28-30 derece, geceleride 20 derecenin altında. Tatil sezonu olmasına rağmen en güzel yerlerde bile konaklamak mümkün. Bildiğiniz gibi Isveç'i gezmek çok güzel.

Fakat bizi üzen taraf Isveç'in güneyinde bu yıl orman ürünleri hiç yok. Ne mantar ne de yaban mersini. Bugün gecelediğimiz yerde yaban mersini toplayıp reçel yapacaktık. Resimde görülen yerde heryıl tonlarca yaban mersini yetişirken bu yıl bir tane bile yok. Mayıs ayından beri devam eden kuraklık nedeniyle daha çiçekken kurumuşlar. Işin daha üzücü tarafı orman ürünlerinden beslenen ormanda yaşayan canlıların durumu.

Gezi notlarına gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
SAM 3103

iki gece kaldığımız son doğa kampingten bugün gözümüz arkada kalarak ayrıldık. Isveç'in güneyini gezenlere yolda giderken (özellikle ara yollarda) "naturcamping" levhasına dikkat etmelerini tavsiye ederim. Hepsi istediğimiz gibi olmayabilir ama bu kampingler hem fiyat hem de doğa güzelliği bakımından çok iyi yerler.

Üç doğa kampingte toplam 7 gece kaldık. Bu kampinklerde çoğunlukla ağaçların gölgesinde kalıyoruz. Bizim karavanda buzdolabı elektrikle çalıştığı için güneşe ihtiyacımız var. 4 gün kaldığımız ilk kampingte sorun yaşamadık çünkü kamping arazisi büyük olduğu için güneşli yer bulmak kolaydı.Ikinci kampingte sadece bir gece kalabildik çünkü her yer ağaç doluydu ve güneşli yer bulmak mümkün değildi. Üçüncü kampingte iki gece kalabildik çünkü karavanın güneş görmesi için her gün bir kaç defa yerini değiştirdim. Günlerdir aynı yerde kalan Alman komşum merak etmiş, geldi niye arabayı güneşe çekiyorsun diye sordu. Kendisinde gazla çalışan 3 sistem buz dolabı olduğu için 30 derecede gölgenin tadını çıkarıyordu.

Bu gece kaldığımız yerde ormanın içinde ve her taraf gölgelik. Burası ücretsiz ve çok güzel bir yer olmasına rağmen sadece bir gün kalabileceğiz.
Google Maps
SAM 3105
SAM 3106

Son düzenleme:

Bu gün geçen yılda gecelediğimiz Gnosjö şehrindeki indüstri müzesinin "Hylten Industrial Museum" karşısındaki karavanparktayız.
Google Maps

Hylténs Industrimuseum

Karavanparkta çok sayıda karavan var. Tatil sezonu olduğu belli. Bu karavanparkta atık boşaltma yeri ve temiz su musluğu yok ama güzel bir karavanpark (ücretsiz). Geçen yıl müzeyi gezememiştik (kapalıydı) bu defa vaktinde geldik.

Müze, 1874-1974 yılları arasında metal işleri yapan bir fabrika. Eski at arabalarının dingillerinden kapı kollarına kadar bir çok şey yapılmış. 1974 yılında müzeye dönüştükten sonra 1974 yılındaki hali olduğu gibi muhafaza edilmiş. Müze görevlisi güler yüzlü neşeli bir insan. Sonja ve benim için fabrikanın bazı makinelerini çalıştırdı ve bazı şeylerin 100 yıl önce nasıl yapıldığını gösterdi.

Özellikle makinelerin çalışma şekilleri beni 60 yıl önceki çocukluk günlerime götürdü.
Bugünkü gibi her makinenin kendi elektrik motoru olmadığı için bir elektrik motorunun kasnağı ile tüm fabrikadaki makineler çalışıyordu. Aşağıdaki video durumu açıklıyor.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=SgZhXZuEqwk

Sadece teknik konulara ilgi duyanlar değil, bu bölgeye yolu düşenlere bu metal fabrikasını gezmelerini tavsiye ederim . Giriş ücreti 60 Sek/35 Tl.

Sonja ve ben müzeye hayran kaldık.

iki gece kaldığımız son doğa kampingten bugün gözümüz arkada kalarak ayrıldık. Isveç'in güneyini gezenlere yolda giderken (özellikle ara yollarda) "naturcamping" levhasına dikkat etmelerini tavsiye ederim. Hepsi istediğimiz gibi olmayabilir ama bu kampingler hem fiyat hem de doğa güzelliği bakımından çok iyi yerler.

Üç doğa kampingte toplam 7 gece kaldık. Bu kampinklerde çoğunlukla ağaçların gölgesinde kalıyoruz. Bizim karavanda buzdolabı elektrikle çalıştığı için güneşe ihtiyacımız var. 4 gün kaldığımız ilk kampingte sorun yaşamadık çünkü kamping arazisi büyük olduğu için güneşli yer bulmak kolaydı.Ikinci kampingte sadece bir gece kalabildik çünkü her yer ağaç doluydu ve güneşli yer bulmak mümkün değildi. Üçüncü kampingte iki gece kalabildik çünkü karavanın güneş görmesi için her gün bir kaç defa yerini değiştirdim. Günlerdir aynı yerde kalan Alman komşum merak etmiş, geldi niye arabayı güneşe çekiyorsun diye sordu. Kendisinde gazla çalışan 3 sistem buz dolabı olduğu için 30 derecede gölgenin tadını çıkarıyordu.

Bu gece kaldığımız yerde ormanın içinde ve her taraf gölgelik. Burası ücretsiz ve çok güzel bir yer olmasına rağmen sadece bir gün kalabileceğiz.
Google Maps
Ekli dosyayı görüntüle 504525 Ekli dosyayı görüntüle 504526
Güneş panellerinin üstüne , az miktarda olsa bile , çam pürçüğü ve ağaç yaprakları düşünce , şarj verimi yarıya düşüyor .

Güneş panellerinin üstüne , az miktarda olsa bile , çam pürçüğü ve ağaç yaprakları düşünce , şarj verimi yarıya düşüyor .

Yazdıklarınızın doğruluğunu bu günlerde sık sık pratik olarak yaşıyorum. Panelin birazı gölgede olsa bile şarj regülatörü akünün dolduğunu gösteriyor ama akünün gerilimi çok yavaş yükseliyor.

SAM 3143

Vättern gölünün kenarında çok güzel bir plajda ikinci gecemizi geçiriyoruz.
Wohnmobilstellplatz Habo ( Baskarpsbadet ) | Campercontact

Buraya dün öğleden sonra geldik ve kolaylıkla bir yer bulduk. Gölün temiz suyunu görünce hemen mayoları giyip suya girdik. Ikinci adımda suyun çok soğuk olduğunu farkettim ama artık geriye dönüş yoktu. Suda ancak 1-2 dakika kalabildim. Karavandan termometreyi alıp tekrar göle döndüm. Termometre suyun sıcaklığını gösterinceye kadar ayaklarım buz tuttu. Termometre 13°'yi gösteriyordu. Internette gölün suyunun sıcaklığı 21/22 derece yaziyor ama bizim kaldığımız yerde su çok soğuk. Sonja bugün 4/5 defa gölde yüzdü.:smiley:
Bugün hava sıcak olduğu için bir kilometreden uzun plaj çevre insanıyla doldu. Öğleden sonra otomobiller bile park yeri bulamıyorlardı. Saat 16'dan sonra çevre halkı plajdan ayrıldı ve karavanlar geldi. Şimdi 20 kadar karavanız. Yakınımızda (300-400m) çok temiz tuvaletler var. Atık boşaltacak ve temiz su alacak yer yok. Bu nedenle biz de yarın buradan ayrılacağız. Burası çok hoşumuza gitti, temiz su doldurup tekrar buraya gelebiliriz.

Doğa kampinglerde ve bugün hemen bütün komşularımız isveçlilerdi. Konuşma olanağımız selamlaşmadan ibaret olsa isveçlilerle beraber olabildik. Daha önce bir defa yazmıştım, tekrar olacak, bugün yakınımızda çocuklar dahil yüzlerce insan vardı ama yüksek sesle konuşan bir kişi olmadı.

Isveç'e bu beşinci gezimiz ama ilk defa acelemiz yok, beğendiğimiz yerlerde uzun süre kalabiliyoruz. Bu ülkede atık boşaltmak için çok yer var. Fakat içecek ve depoya konacak temiz su musluğu atık boşaltacak yerlerde genellikle bulunmuyor. Belediyeler bunu kasıtlı yapıyorlar galiba, yoksa kimse paralı kampinge ve karavanparka gitmez.:smiley:

Kaldığımız yer.
Google Maps

Son düzenleme:

Yazdıklarınızın doğruluğunu bu günlerde sık sık pratik olarak yaşıyorum. Panelin birazı gölgede olsa bile şarj regülatörü akünün dolduğunu gösteriyor ama akünün gerilimi çok yavaş yükseliyor.
Peki siz güneş panellerini sıkça temizliyor musunuz?
Ben arada sırada temizliyorum. Ama su ve kimyasal madde kullanmadan. Sadece bir fırça ile tozunu alıyorum :smiley:

Peki siz güneş panellerini sıkça temizliyor musunuz?
Ben arada sırada temizliyorum. Ama su ve kimyasal madde kullanmadan. Sadece bir fırça ile tozunu alıyorum :smiley:

Karavanın üzerinde bir tane 100 wattlık güneş paneli var. Buzdolabı bu panelin ürettiği elektrikle çalıştığı için, paneli mümkün olduğunca temiz tutuyorum. Temizlerken paneli önce yıkıyorum, sonra ıslak bir bezle iyice siliyorum.
Gezimize 3 hafta önce pazartesi günü (23.07.2018) başladık ve şimdiye kadar dışardan hiç elektrik almadım. Aracı devamlı güneşte tuttuğum sürece panelin ürettiği elektrik yetiyor. Geçen yıl 7,5 hafta süren Norveç gezimizde hiç dışardan elektrik almadık.

IMG 20180813 182455

Geçen yıl Norveç gezimizden dönerken iki gece kaldığımız ücretsiz bir karavanparkta bu akşam üçüncü gecemizi geçiriyoruz.
Norveç 2017 Gezimiz
Maps haritası:
Google Maps

Geçen yıl burayı çok sevmiştik. Burada sadece wc var. Yanımızda getirdiğimiz su üç gün yetiyor. Yarın buraya 13 km mesafedeki bir karavanparkta atıkları boşaltıp temiz su doldurduktan sonra tekrar buraya geleceğiz. Çok güzel bir plajın hemen yanındayız. Gölde balık tutmak için izin aldım (haftalık 20 €). Ilk balık yemeğimizi bugün yedik.
IMG 20180811 191831

Ayrıca Isveç'e geliş nedenlerimizden birisi olan yaban mersini burada çok var. Isveç'teki kuraklık bu bölgeyi etkilememiş. Üç gündür yaban mersini topluyoruz ve dün ilk reçelimizi yaptık.
IMG 20180813 133656

Isveç Avrupa'da önde gelen pahalı ülkelerden birisi. Ücretsiz geceleme olanakları sayesinde isveç gezi masraflarını azaltmak mümkün. Ücretsiz gecelediğimiz yerler bir çok pahalı kampingten daha doğa içerisinde ve dinlenmek için daha iyi diyebilirim. Yalnız bu ücretsiz yerlerde elektrik, atık boşaltacak yerler ve içecek su olmadığı için, bu ihtiyaçları yakındaki bir yerde görüp tekrar parasız gecelenen yerlere dönmek mümkün. Bazı kampinglerin atık boşaltma tesislerini küçük bir ücret karşılığında kullanabiliyoruz. Gezimizi bu şekilde yaptığımız için bugüne kadar masrafımız Italya'dan daha az diyebilirim.

Gecelediğimiz, atık boşalttığımız ve temiz su aldğımız yerleri gezi sonunda bir maps haritasında göstereceğim.

Güneş panelini suyla yıkamaya çekiniyorum, Aydın'ın sıcağında soğuk su deyince çatlatır mı acaba? Ama akşam ya da sabah serinliğinde temizlemekte fayda var.
Menü güzel olmuş, taze tutulmuş balık (sanırım turna balığı)+ yaban mersini tatlısı ve......(salata ve içecek kısmını bilerek boş bıraktım ;) )
Afiyet olsun :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri