İlk Deneyim: Almanya / Mosel Bölgesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irfan57 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,062

irfan57

Kamp I
Merhaba Arkadaşlar,

Karavan dünyasına adım atmak maksatlı 02.10./06.10.2017 tarihleri arasında 6,40 m lik bir motokaravan kiraladım. Uzun yıllar hayal ettiğim karavanı almadan önce o hayatı, kamp yerlerini ve aracı biraz tanımak istiyordum. Ezbere bir araç almak yerine biraz tanımak daha mantıklı geldi bana. Çünkü Düseldorf karavan fuarını gezdim kafam dahada karıştı.
Bu alanda tecrübelerini ve gezi notlarını keyifle takip ettiğimiz sayın abim akdeniz45 in tavsiyeleri doğrultunda Almanya nın üzüm bağları ile ünlü Mosel bölgesini rota olarak seçtim.
Biraz rota ve kamp yerleri konusunda internetten calışma yaptım. Yanımıza neler alalım diye hanımla listemizi oluşturduk ve hazırlığımızı yaptık. Aslında böyle kısa bir gezi için çok bir hazırlığa gerek yok ama biz karavan yaşamını öğrenmek istiyoruz. Dolayısıyla karavanda yemek içmek istiyoruz.
Nihayet beklediğimiz an geldi ve aracı teslim aldım.
02.10.2017 pazartesi.
Oğlumla beraber bize araç hakkında 1 saate yakın tanıtıcı bilgi verdiler. Teknik donanım, kakorifer, depoların boşaltılması vs. Nihayetinde tanımadığımız ve bilmediğimiz bir donanım. Mükemmel, araçta yok yok.
Aracı alıp evin önüne geldiğimizde kalabalık bizi bekliyordu. Bizim çocuklar, dünürlerim, kardeşim.
Tabi bizim ailemizde ve çevremizde karavanı olan hiç kimse yok. Dolayısıyla herkes merak ediyor, ben de heyecanlıyım.
Rota
IMG 7368

Son düzenleme:

Etiketler
Hemen araca eşyalar yerleştirildi, yatak yorgan hazırlandi ve depoya suyu doldurduk.
Bilgisayarımızı, navigasyonumuzu aldık ve saat 17,30 gibi yola cıktık. Otoyolda bir mola yaparak kahvemizi içtik.
300 km yol katederek saat 21,30 gibi Mayen diye pek büyük olmayan bir kasabaya geldik. İnternetten bulduğumuz karavan park yerine geç vardiğımız için park yerleri doluydu. Park yeride büyük değildi ama bu mevsimde dolu olmasını beklemiyorduk.
Neyse bize ceyran lazım olmadığı için park yeri içinde uygun bir yer bulduk ve parkettik.
Uyumakta pek kolay olmadi. Ortam biraz komiğimize gitti. Dar bir alan, alcak bir tavan dışarıdasin! Hanımla halimize biraz gülüp dururken uyumuşuz.
Gece çok yağmur yağdığı için sabaha doğru hava biraz soğudu. Kalktım kaloriferi yakayım diye ama yakamadım.
Hava biraz soguktu ama idare ettik. Tekrar uyuduk.

03.10.2017

Sabah kalktiğımda tüpün açık olmadığı için kaloriferin yanmadığını gördüm. Tüpü açtım ve kaloriferde yandı çayımızıda demledik. Hazırlıklarımızdan kahvaltılıkları çıkararak güzel bir sabah kahvaltısı yaptık. Sonra dıçarı çıkarak komşu karavanlardan çıkanlarla selamlaştık. Fikir alışverişi yaptık. Ben acemi olduğumu söyleyince herkes yardimci olmaya, bilgi vermeye başladı. Bir yaşlı Alman gitti haritasını getirdi açıp bana nereleri görmem konusunda bilgiler verdi. Eşi tekerlekli akülü sandalyede yanımıza gelen bir bayan kamplar ve rotalar hakkında hangi internet sitelerinden istifade ettiği hakkında bilgiler verdi.
Eşide sohbete katıldı ve tekerlikli sandalyeye mahkum olmasına rağmen yasam arzusundan hiçbirşey kaybetmemiş olduğunu gördüm gıpta ettim, takdir ettim. Bravo.
Böyle olmalı insan. Üç hafta gezdiklerini anlattılar ve bir hafta evde kaldiktan sonra tekrar 3 haftalık bir tura daha çıktıklarını anlattılar.
Internet sayesinde 3 haftada sadece 6 Euro ceyran parası ödemisler.
Kahvaltıdan sonra şehir turuna çıktık, fotoğraflar çektik. Tarihi bir şehir. Büyük ve çok bakımlı bir kalesi, surları var. Yanında mimari yapısıyla kaleyi tamamlayan kilise binası.
IMG 7385   Kopie
Ekli dosyayı görüntüle 66396
IMG 7386
IMG 7388
IMG 7389
IMG 7391

Sonra gitmek istediğimiz şehir olan Cochem'e hareket ettik. Gecelediğimiz
yerdeki kampcı arkadaşların tavsiyesi üzerine yol ğzerindeki Monreal diye küçük ama şirin bir kasabaya uğradık. Ortasindan orta ölcekli bir dere akan tarihi bir kasaba ve cok bakimli.
Evler cok eski olmalarına rağmen seyrettiriyor kendini. Üst tarafinda dagdada uzaktan kalemi, kilisemi ne olduğunu anlayamadığım büyük bir yapi var. Fakat zaman darlığından oraya çıkamadık.
Ekli dosyayı görüntüle 66401
IMG 7398

Ekli dosyayı görüntüle 66401
Bu arada vakit öğleyi geçti ve yola devam ettik. Gene tavsiye üzerine rotamızdan 10 km saparak Almanya' nın ünlü Formula 1 pisti olan Nürburgring'in etrafinda tur atarak eylenmeden resimler çekerek yolumuza devam ettik.

IMG 7400
IMG 7402

Son düzenleme:

Cochem'e bizim Boludagi na benzer bir yerden iniliyor. Inerken yolun sağında ve solunda hem dinlenme hemde Mosel nehri ve Cochem şehrini kusbakışı izlemek için park yapmışlar. Ben parkı geç farkettim. Dönmeye müsayit yer olmadığı için 2 km kadar gidip dönüp öyle parka girdim.
Görüntü muhteşem. Mosel nehri hafif kıvrılarak akıyor ve etrafında kurulmuş olan Cochem şehri ve yamaçlarındaki düzenli üzüm bağlarıyla çok güzel bir görsel sunuyor.
Kısa bir öğle yemeği molasının ardından bölgenin en büyük şehri olan Cochem şehrine indik.
Şehir nehrin her iki yakasında uzunlamasına yayılmış, etrafı üzüm bağları ile çevrili.
Şehrin mimarisi daha çok tarihi ama çok bakımlı binaları ve ortasından geçen Mosel nehri üzerinde calışan gemileriyle muhteşem bir görüntü sunuyor. Sanki ressam bir resim yapmış ve şehirde o resme göre kurulmuş. Gerçekten insanın baktıkca bakası geliyor.
3 ekim Almanya nin Dogu Almanya ile birleşme günü ve bayram olmasına rağmen heryer açıktı ve turist kaynıyor. Karavanla, otobüs turlarıyla, gemiyle gelen turistler şehre yayilmis ve sunulan bölgenin meşhur saraplarını tadıyorlar.
Alt yapı ise mükemmel. Yol boyu gelen tur otobüsleri ve karavanlar icin yeterli park yerleri var.
IMG 7403
IMG 7409
IMG 7414
IMG 7416
IMG 7417
Resm

Şehrin karavan kamp yerleride var ama biz şehri gezdikten sonra komşu kasaba olan Ernst' e hareket ettik. Geceyi orada gecirmeyi düşünmüşdük.
Hedefimiz nehrin bir yakasından Neumagen-Dhron'a kadar gidip nehrin öbür yakasından geri dönmek.
Ernst küçük bir kasaba olmasına rağmen çok bakımlı tarihi binaları ve etrafındaki üzüm bağlarıyla ve turizme hazır alt yapısıyla güzel bir kasaba.
Ama biz girdiğimiz kamp yerlerinde yer bulamadık. Bu mevsimde her yerin dolu olmasına biraz sasirdik.
Sonraki kasaba Bruttig-Falken'a kadar gittik ve orada yerleri çimen olan büyük bir kamp alanında yer bulduk.

04.10.2017

Güzel bir uyku sonrasında sabah önümüzde akan Mosel nehri ve üzüm başları manzarasıyla kahvaltımızı yaptıktan sora şehir turuna çıktık. Buradada ağırlık tarihi ve bakımlı eski binalarda. Nerdeyse herkes üzüm bağı işi ile uğraşıyor. Onun için birçok evin kendi markası şarapları var ve almak isteyene sunum yapıyorlar.
Yürüyerek kasabanın üzüm bagğarna çıktık, üzüm toplayanları izledik.
Arazi oldukca yamaç olmasına rağmen toplanan üzümleri taşımak icin basit bir metot uyguluyorlar. Tarlanın en üst tarafından motora bağlı iple bir plastik fıçı indiriyorlar. Fıçı doldukca motor yukarı çekiyor.
Bazı bagları ise tele gecirmisler onları ise el degmeden traktör topluyor.
Üzüm bagları arasında gezimiz çok güzel geçti, keyif aldık doğrusu.
Kampa geri dönüşte nehrin kenarına indik ve nehir kenarından yürüdük. Nehir üzerinde kurulu olan, nehirdeki kod farkını gidermek için gemilerin tahminen 5 metre indirilip kaldırıldığı (Schleuse) sistemin yanından geçtik.
Kampdan geceleme artı ceyran ücreti 16,5 Euro ödeyerek ve ilk olarak yaptığım wc boşaltma, atık su tankını boşaltma işlerini gerçekleştirerek çıktık.
IMG 7426
IMG 7428
IMG 7430
IMG 7433
IMG 7475
IMG 7465

Son düzenleme:

Nehir boyu yol alırken hasat zamanı olduğu için üzüm toplayanların yanından geçtik. Durduk, onları izledik. Bazıları tarlalarına vagon hattı döşemişler ve toplanan üzümleri bu mini vagonlarla indiriyorlar. Bazlarıda hemen orada patoza verip üzüm ve sapını ayırıyor.
Buralardaki üzümlerin hepsi galiba sadece şarap üretimi için kullanılıiyor.
Öğle molasını Ellenz-Poltersdor kasabasında yaptık. Kasabayı gezdik yine aynı güzellik, aynı tertip düzen. Gezerken bir evin bahçesinde taze bal yazısını görünce evin kapısını çaldık. Yaşlı bir bey kapıyı açtı ve bizi içeri davet etti, balcılık konusunda teferruatlı bilgiler verdi. Bizde 2 kavanoz bal aldık. Kilosu 10 Euro.
Fakat bunların balları biraz beyazımsı. Nedenini sorduğumuzda bölgedeki çiçek türü ve 10 gün boyunca günde 10 dk kadar karıştırıldıği için moleküller küçüldügünden böyle oluyor dedi.
Birşey daha dikkatimi çekti. Bu bölgede çöp kutularının hepsinin kapağında lastik conta var. Sonra kahve molamızı yapıp yolumuza devam ettik.
IMG 7470
IMG 7471
IMG 7487
IMG 7488

Son düzenleme:

Yol boyunca olduğu gibi her yerde kamplar var. Buradada üç tane kamp alanı tespit ettik. İkisi direk limanda. Biz limanda sağdakini tercih ettik. Güzel bir kamp alanı, wc, duş ve çamaşır nakinesi kurutma makinesi var. Geceliği motokaravan artı iki kişi 14 Euro.

05.10.2017

Gece acayip rüzgarlıydı ve sabah kalktığımızda yağışlı ve kapalı bir hava vardı. Kahvaltımızı yaptık, depolarımızı boşalttık ve suyumuzu doldurduk.
Araçla kasabayı turladıkdan sonra nehrin karşı tarafından dönüşe geçtik.
Hava yağıslı ve rüzgarlı olduğu için bir yerde durup gezme imkanımız olmadı. Nehir boyunca dizili kasabaların içinden aracımızla gezerek geçtik.
Kasabaların herbiri birbirinden daha güzel gerçekten. Bölgeyi bana öneren Hüseyin abiye tekrar teşekkür ediyorum. Almanya da yaşamama rağmen bu bölgeye henüz gitmemiştim.
Yol üzerinde birçok ceviz ağacı var. Herbirinin diplerinde insanlar boşak yapıyorlardı.
Hatta birinin dibinde bizde durduk ve 2 kg kadar bizde topladık. Yanında elma ağacları vardı dibine dükülmüş. Topladık biraz.
Reil kasabasından nehir kenarından ayrıldık ve bir yamaçtan çıkarak Köln istikametinde yol aldık.

IMG 7507
IMG 7509
IMG 7508
IMG 7506

Yağışlı sisli bir hava eşliğinde otoyola girdik. Ilk mola yerinde durduk yemek için. Baktik sularmız akmıyor. Kiraladığımız yere telefon ederek ne yapabileceğimizi öğrendik. Ful doldurmamıza rağmen hiç kullanmadığımız halde su deposu boşalmıştı. Birdahaki benzinlikte suyu tekrar doldurduk.
Köln'e geldiğimizde su gene bosalmıştı.
Köln'de diyanete bağlı Merkez Cami sini ziyaret ettik. 10! yıla yakın yapımı süren ve henüz tam olarak bitmemiş caminin mimarisi mükemmel. Değişik minare yapısı, değişik cami içi mimarisiyle, işyerleri, kitaplığı, restaurantıyla bir şehri andırıyor.
Caminin yanında müsayit park yeri olmasına rağmen biz kalmadık ve gece saat 23 gibi evimize geldik. Geldik ama o geceyide evin önünde karavanda geçirdik. Sıcacık karavanı bırakıp eve girmek işimize gelmedi.:smiley:
Kiraladığımız motokaravanla dolu dolu dört gün geçirdik. Güzel yerler gördük. Bizim için satın almak anlamında önemli bir deneyimdi.
Bölgeye gitmemiş olanlar için gerçekten gidip görülmesi gereken yerler. Herkese öneririm. Her sehirde pansiyon ve otelde kalma imkanıda var. Park konusunda problem yok. Nehrin her iki tarafı irili ufakli, ücretli ücretsiz park yerleri ve kamplarla dolu.
IMG 7512
IMG 7513
IMG 7517
IMG 7527
IMG 7518

Son düzenleme:

Irfan Bey, anlatım şekliniz çok güzel. Gezi notlarınızı okumak çok zevkli.
Ilk gezinizin güzel geçmesi çok iyi bir başlangıç.
Paylaşım için teşekkürler.

Yazınızı okuyunca siteye üye oldum
Nerdeyse anı yaşadım siz yazarken süper eğlendim
İyi gezmeler rabbim kazasız belasız geziler nasip etsin inşaallah

LG-H870DS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yazınızı okuyunca siteye üye oldum
Nerdeyse anı yaşadım siz yazarken süper eğlendim
İyi gezmeler rabbim kazasız belasız geziler nasip etsin inşaallah

LG-H870DS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Begendiginize sevindim. Ben bu konular hakkinda yeniyim. Biraz yasayarak ögrenmek istedim. Sitede gezilerini paylasan arkadaslardan da cok sey ögreniyorum. Insaallah nasip olur kendi aracimi alabilirsem daha cok paylasimlar yapmak isterim.

Saygi ve selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri