İzmir'de Otokar Sultan 145s City C Motokaravan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 179
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,340

Size gönlünüzce bir karavan, güzel ve sağlıklı geziler dilerim. Ilk büyük gezimizi 1980 yılında 1-4 yaşlarında çocularımızla Münih-Arsuz arasında VW T 2 ile yaptık. Çok güzeldi.

Karavancılıkta kamp dışı konaklamayı özgür yaşam tarzı olarak gördüğümüz için karavanımızı da buna göre yapmak isteriz. Özgür yaşamın sınırlarını ama çevre belirliyor.

Uzun yıllar karavancılığın bana öğrettiklerini kısaca özetleyeyim.

Elektrik:
Benim karavanda elektrik sorunum yok. Elektrikle çalışan cihazların elektrik sarfiyatını karavanın üzerindeki 100 wattlık solar panel ve 2 adet 90 amperlik aküye göre ayarladım. Aylarca dışardan elektrik almadan gezeriz.

Atık depoları:
20 litre kapasiteli wc kaseti dolunca özgürlük biter ve bize yol görünür. Kamp dışı gecelemek için tuvalet olan yerleri tercih ederek kasetin dolma süresini uzatmaya çalışırız. Aynı wc kaseti gibi Atık su deposu dolunca da bize yol görünür.

Temiz su miktarı:
Içecek suyu temiz suya dahil etmiyorum. Genellikle yanımızda bir haftalık içecek su bulunur. Temiz su ise 2-3 günde biter ve bize tekrar yol görünür. Temiz suyu fazla depolama bir çözüm olabilir ama, temiz suyun atık su olarak depolanması lazım. Atık su deposu dolunca ne olur, yukarda değindim.

Kalacağımız yerleri seçerken wc, temiz su musluğu, elektrik olan yerleri seçerek özgür zamanımızı uzatabiliyoruz.

Karavan yaparken uzun vadeli düşünmek lazım. Karavancılık bence çevreyi, ülkeleri en iyi tanıma şekli.

Size gönlünüzce bir karavan, güzel ve sağlıklı geziler dilerim. Ilk büyük gezimizi 1980 yılında 1-4 yaşlarında çocularımızla Münih-Arsuz arasında VW T 2 ile yaptık. Çok güzeldi.

..
Karavan yaparken uzun vadeli düşünmek lazım. Karavancılık bence çevreyi, ülkeleri en iyi tanıma şekli.
Teşekkür ederim.. Kendi yaptıkları karavanlarıyla dolaşanların bilgi ve görüşleri, araçları ve ekipmanlarıyla ilgili deneyimleri bu işe yeni başlayacaklar için oldukça değerli..

Araç içindeki koltuk ve demirler söküldü. Tampondaki çatlak ve köşedeki çürük için araç sanayide.. İşlem bitince klimacıya mevcut klimasına baktıracağım.
İlk 10 malzemeyi yazmıştım.. 7 mart tarihinden sonrada alımlara devam ettim.

11-Hepsiburada Porvaletti Tekerlekli Kasetli Karavan Tuvaleti 22 lt 08/03/2021
12- N11 Porvaletti Kasetli Tuvalet İçin Servis Kapağı – Büyük –-08/03/2021
13-4 adet emniyet kemeri, 2 nokta,. Bergama Sanayiden aldım..
14-İzoguad Karavan Yalıtım Malzemesi olarak Karavan Yalıtımı : İzoGuard 45m2 + ABBA ve ABA 50m2 + DAYSON 15 kampanyadan aldım. 19.03.2021
15- N11 Katar Market Dayson Otomastik Poliüretan Silikon White Beyaz 20 Adet 16.03.2021
16- N11 Mağaza : BirlikÇatıMağaza ODE R-FLEX KAUÇUK LEVHA FOLYO YAPIŞKANLI ARAÇ YALITIMI 13MM 1*1MT EBAT: 2 METRE 1 Adet odebiflex 2m motor icine bakan yan ve kapak kismina yapacagim izolasyon malzemesi olarak aldım. 19/03/2021
17-N11 Mağaza : MEKATO Liqui Moly Kuru Motor Temizleme Spreyi 1 Adet 19/03/2021
18-N11 Mağaza : bantdunyasi 96MMx40MT Alimünyum takviyeli folyo bant 2 Adet 19/03/2021
19- N11 Bitüself Star Yalıtım Bandı Alüminyum EBAT: 20 cm 1 Adet 19/03/2021
Bitüself Star Yalıtım Bandı Alüminyum EBAT: 30 cm 1 Adet
20-N11 seaflo hidrofor 18.9LT 12v 60psi 22.03.2021
21-n11 Kampkaravan market Dometic LS 200 Buzdolabi Havalandirma Izgarasi 22.03.2021
22-DAİ SHAVA S4 kabin ısıtıcı 22.03.2021
23-LG 350W NeON2 Mono 60 Hücreli Güneş Paneli 3 ADET, 22.03.2021 Upsoled Enerji İzmir
24-N11, AlizeMarin Victron 24/12V 70A Orion Konvertör 1 Adet 22.03.2021

Şimdilik aldıklarım bu şekilde.. Bugünkü döviz artışını düşünürsek herhalde bir süreliğine dövize bağımlı, özellikle de akü, invertör gibi malzeme alımlarını dövizdeki çalkantılı dönemin durulmasına bırakacağım.. Umarım dövizdeki yukarı yöndeki bu artış devam etmez..

Alımlara devam ettim..
25-Baymera su tasarruflu ve arıtmalı Doğal taşlı Banyo El Duş Başlığı Krom 25.03.2021
26-Sealux Masa ayağı Teleskopik Beyaz 53-81 cm 25.03.2021
27-Nuova Rade Duş Hortumu seti 5m 25.03.2021
28-Plastik gömme Havalandırma, Tekne ve Karavan Havalandırması 25.03.2021
29-Kustar Berber Lavabo bataryası Mix aç kapa pirinç 25.03.2021
30-Cotek SK2000 İnverter 30.03.2021
31-Leintech 80 A 12 V Akü Şarj Cihazı 30.03.2021

Alımlara devam ettim..
32-6mm 220x170 15 adet Kavak Kontra ve 15 mm 220x170 8 adet Kavak Kontra ve bu kontralar ile zemin/yan duvarlar/tavan arasında kullanmak üzere 3,5x5.7 Ladin 220 cm ebatlarında 27 adet Ladin tahtayı 10.04.2021 tarihinde izmire giderek karabağlardan aldım.. Kavak kontralar rahat rahat yetecek diye düşünüyorum ancak 3,5x5,5 luk tahtalar yetmezse daha alacağım.. Bu arada tabii ki 220x170 ebatlarında 6 mm ler hafif bükerek aracın içine giriyordu ancak 15 mm olanlar bükülmedğinden kapıdan sığmayınca daha doğrusu yeni kapı lastiklerini değiştirtmiştim, zorlamak istemediğimden nakliye firmasıyla getirttim.. 10.04.2021

33-Pirana psg1620 elektrikli sprey boya tabancası A101 e 149.95 TL ye bulunca aldım.. Evdeki yumurta bitmiş, yumurta almaya gittiğimde görünce kaçırmayayım dedim.. Nekadar kaliteli bilmiyorum.. Daha önce bu ürünü kullanan oldu mu? fiyatı oldukça iyi tabii performansına artık kullanırken bakacağım.. 11.04.2021

Bu arada birde tatsız bir deneyim yaşadım. Güneş enerjisinden gelen enerjiyi akülere aktaran Solar Şarj Kontrol Cihazı için Victron Energy MPPT 250/70 MC4 SmartSolar Solar Şarj Kontrol Cihazı almaya karar verdim. Ayın 30 unda yani 30 Mart 2021 tarihinde Ankara merkezli Atakale elektrik firmasıyla görüştüm.. O tarihten sonra günde 3-4 görüşme yaptım diyebilirim.. Ürün tedarik sürecinde geliyor. vb diye 30 uyla 5 i arasında görüşmeler günlük olarak 2-3 kez devam etti.. Niye günde 2-3 kez telefonla görüştünüz derseniz.. çünkü sürekli ben görüşürken onlara başka telefon geldi.. sizi 5 dak sonra arayacağız deyip herseferinde beni Atakale firmasından arayan soran olmayınca tekrar aramak zorunda kaldım.. En sonunda ürünün geldiğini belirttiler. Hatta internet sitelerinde stokta 4 görünüyordu .. Ürün görseli olarak Victron Energy MPPT 250/70 MC4 whatsap üzerinden gönderdikleri halde ürün kodu olarak SCC115070210 gönderdiler. Bu kod gönderecekleri ürünün görseliyle aynı olmayan daha düşük kapasitedeki 150/70 in kodu çıktı.. Mesajla uyardım, telefonda açtım.. SCC115070220 olarak busefer doğru kodu whatsaptan tekrar yazdılar.. Ürün ellerine ulaştığını belirtmeleri ve doğru kod ve ürün ve ücret konusunda anlaşmamız üzerine 5 Nisan 2021 tarihinde ürün ücretini banka yoluyla EFT ile gönderdim. Whatsap üzerinden dekondu gönderdim, mesajda attım. Yanıt gelmeyince ertesi gün aradım. Her aradığımda ürünün kontrolünü yaptıklarını birazdan yurt içi kargoya vereceğiz dediler.. Size kargo mesajını göndereceğiz dediler. Arayan soran olmayınca herseferinde tekrar aradım. Web sitelerinde yer alan cep telefonu zaten sürekli meşgul çaldığından ki bence telefonu engellediler, hep kurumsal telefondan iç hattını bağlatarak ilgili görevliye ulaştım.. Ben onlarla görüşürken Sürekli başka telefon geldi. bir dakika, Sizi tekrar arayacağız deyip telefonu kapattılar.. Tabii ki tekrar aramadılar.. Ayın 13 üne kadar aramalara devam ettim. En son 13.04.2021 tarihinde tekrar aradığımda beyefendi nöbetten çıktım, yorgunum, her aradığımda kargoya veriyoruz ürünü diyordunuz ancak kargo numarasını göndereceğiz birazdan deyip kapatıyorsunuz, ancak kargo bilgilerini vermiyorsunuz.. Lütfen kargo bilgilerini söylermisiniz.. Yatıp uyuyacağım artık dedim.. Karşımdaki Atakale yetkilisi bizi sürekli arayıp taciz ediyorsunuz, tedarik sürecinde aksaklık oldu, ürün bulunamadığından ödenen ücret tarafınıza iade edildi dedi .. Bende 30 marttan buyana görüştüğümüzü, 5 Nisan tarihinde ürünün elinizde olduğunu belirttiniz, 5 inde ürünün ücretini havale ettiğimi, her aradığımda ürünün kontrolünü yaptığınızı, yurtiçi kargoya gün içinde vereceğinizi ve kargo bilgilerini telefona göndereceğinizi belirtmenize rağmen göndermediğinizi, şimdide aslında ürünün kendinizde olmadığınızı söylüyorsunuz, elinizde olmayan bir ürünü varmış gibi satıyorsunuz, doğruyu söylemiyorsunuz, birde telefonla sürekli arayarak taciz ediyorsunuz diyorsunuz, sizi şikayet edeceğim diyerek telefonu kapattım.. Ürünün ücreti aynen tarafıma iade edildi.. En azından bunu doğru olarak yapmışlar.. Bu firmadan ürün almayı düşünen arkadaşların dikkatine sunmak için yaşadığım olayı paylaşmak istedim.. Telefonda onlara şikayet edeceğimizde belirtmiştim.. Burada sizlerin dikkatinize sunmak dişinda sikayetvar.com sitesinde de şikayet oluşturdum..

Son düzenleme:

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba, Geçen 1 ay boyunca araçtaki klima bakımını yaptırdım. Bozuk pervaneleri değiştirdim. alttan önden arkaya klimaya geçen kabloda ezilme varmış.. bu onarıldı.. Uzaktan kumanda çalışmıyordu, temassızlık varmış. Bunu da düzelttirdim.. Genel elektrik bakımı yapıldı.. Tabii elektrik bakımı yapıldı klima artık çalışıyor.. Aracı alıp klimayıda açıp buzgibi bir ortamda bakımdan döndüm.. 24 saat sonra bir baktım.. Akü bitmiş.. :smiley: Akü eskiydi, değiştirecektim zaten ama bu kadar da çabuk bitmesini beklemiyorum.. Büyük ihtimalle bir yede kaçak var.. Bu kapanma öncesi olduğundan artık bayram sonrasında tekrar elektrikçiye gideceğim, aküyüde artık yenileyeceğim.. Şu an zaten araçla bir yere gidemiyorum..
Alımlara şu şekilde devam ettim..
34-Victron Energy MPPT 250/70 Tr SmartSolar Solar Şarj Kontrol Cihazı,
35-Motip Universal Akrilik Sprey Astar + Motip Gri Pütür Sprey 3 Adet
36-BRS 300 LT beyaz ve Lacivert Temiz ve Gri Dalgakıranlı Su Deposu
37- Dayson Darbe Koruyucu Pütür 1 LT, Gri, 10 adet (Aracı içten temizledikten sonra tüm metal aksama pütür atacağım.. Bendeki sprey boya tabancası kullanılır mı bilmiyorum. Önce onu deneyeceğim.. Eğer işe yaramazsa boyacıya gidip kompresörle püskürtüreceğim..)
38- Araç İçi Navigasyon Telefon Tutacağı Torpido Teleskopik Vantuzlu. (telefon sürekli yolda düşüyor.. Koyacak yer bulamadım.. :smiley: Bu yüzden ihtiyac listesine ekleyip aldım..)
39- Craft Sosis Tabancası
40- SİBAX WS60 Sosis oto cam silikonu (camların silijkonları içten nerdeyse sıfırlanmış, söktükçe camların durumunu görünce cam silikonu almaya karar verdim.. )
41- 110x80 Karavan Duş teknesi,
42-Oto Cam Filmi 50 Cm x 6 Metre Tüm Tonlar Ev, RENK: %15
Canlarım alt kısımları zaten oto cam filmi vardı ancak üst kısımlaradaki açlılır kapanır küçük camlarda cam filmi olmadığından bunlarıda filmle kaplamaya karar verdim.

Şimdi uzun süre aracın orjinal camlarının kalması yani aracın karavan görünümünde olmaması taraftarıydım..Ancak 2 sorunu bir türlü çözüme kavuşturamadım.. camlı bölgelerde örneğin tuvaletin bulunduğu yerde cam üzerine izolasyon kavak kontra vb kaplama sonrasında uzak ihtimalde olsa, olası bir cam kırılmasında ne yapacağım.. Camın arkası oldukça malzemeyle dolu olacak.. İkinci sorunda mutfakta yer alacak hermetik sohbenin bacası camdan nasıl çıkacak.. Bu ikisi kafamı hayli kurcaladı diyebilirim. Bu yüzden karavandaki bazı camları kapatmaya karar verdim..
43-3 adet 40x20 , 1 adet 80x40 karavan camı, ısmarladım.. Tabi planda öncekine göre yine değişti diyebilirim.. Plan ve galvanizli saç ile ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyorum..

10 5 2021 Otokar Plan

WhatsApp Image 2021 05 07 at 121913 1

WhatsApp Image 2021 05 07 at 121913

Son düzenleme:

Bu arada en sonunda söküme de başladım.. Öncelikle kapı tarafı ve tavanı söktüm.. Söküm sırasında bol miktarda strafor çıktı.. Heryer bildiğimiz köpük strafordu.. Başka bir izolasyon yoktu.. Çogu yer plastik şeklinde tavan ve duvarlarda perçinlenmiştir.. keski ile ancak çıkartabildim.. Vidalı yerler daha kolayca çıktı.. Özellikle tavand Bolca da toz vardı.. :smiley:
arka kısımda klima çevresindeki kısımları çıkardım.. Tavan ve kenarlardaki siyah renkteki bu süngerimsi yapıştırıcının nasıl çıkarılacağı konusunda fikri olan var mı? Falçata ile kazımak hayli zaman alacak gibi görünüyor..

WhatsApp Image 2021 05 09 at 151233

WhatsApp Image 2021 05 09 at 151546

Evet, Büyük buzdolabı derken 200 LT civarında olacak diye planlıyordum ancak şimdi verimlilik konusu işin içine girince bu sefer 100-150 lt civarına boyutu düşüreceğim galiba.. henüz buzdolabını netleştirmedim.. Başka bir sayfada belirttiğim gibi ya hazır 12 v dönüşümü yapılmış ancak çin mali olmayan komprüsörlü buzdolabı alacağım veya buzdolabını alıp izmirde dönüşüm yapan firmalardan birisine çin mali olmayan büyük ihtimalle kore veya italyan malı komprösör taktıracağım.. Ancak suan taktırsam bile aracın içinde henüz çalışmaya yeni çalışacağım için yer sorunum olacağından buzdolabı alım işini erteleyecek gibi görünüyor.. Buzdolabı dışında ısıtıcıda olacak tabii bunu belirtmeyi unutmuşum.. Isıtıcı fiyatlarıda cep yakacak gibi görünüyor. webasto ciddi pahalı.. yerli üretim Dai Shava S4 benim aracım için yeterli olacak gibi.. ancak onunda pek ucuz olduğu söylenemez..
Dün güneş enerjisi ve akü sistemi için İzmir Karşıyakadaki Babligoo ya aracı götürdüm. Bu arad ehliyeti aldıktan sonra ilk defa aracı kullandım.. yaklaşık 200 km dan fazla yol gidip geldim.. Araç yüksek olduğundan otoyolda Rüzgarlı havada dikkatli kullanmak gerekiyor...Arada araç yüksek olduğundan rüzgarı hissettiriyor .. :smiley:
Babligoda yer için ölçüm yapıldı. Yukarıda tamda arka-ortada klima olduğundan ön hekiyle klima arasındaki 175 cm lik boy, 200 cm en olan kısma panelleri konumlandıracağım.. 2 tane panel ancak sığacağı yer var.. 2 tane Lexron 330 v güneş paneli, Çamaşır makinesi sebebiyle 3000 w inverter olacak.. Aküler için ayrıca hesaplama yapılacak.. Akü ve elektrik sistemleri için giriş tarafındaki altön depoyu kullanmayı planlıyorum. Aracın içine akü ve diğer elektrik tertibatını sokmayacağım. Araçta 220 ve 12 v sistem olacak. Ayrıca dışardan elektrik alabilecek ve aracın mevcut 24 v aküsünden de yani araçtan da yaşam aküleri şarj olabilecek.. Babligo yetkilileri bugün sistemin ayrıntılarını ve tekliflerini iletecekler..
Buzdolabını 12 volta dönüştürmek yerine orjinal 12/24 volt yerli buzdolabı almanız daha doğru olur düşüncesindeyim. Manisa'da üretim yapan bir firma vardı fuarda ve 90/140 ve sanırım 200Lt 3 farklı ürün sergiliyordu.

Buzdolabını 12 volta dönüştürmek yerine orjinal 12/24 volt yerli buzdolabı almanız daha doğru olur düşüncesindeyim. Manisa'da üretim yapan bir firma vardı fuarda ve 90/140 ve sanırım 200Lt 3 farklı ürün sergiliyordu.
Manisada coolife firmasının cm 138 veya cm 123 serisi buzdolaplarından buyuk ihtimalle 51x52x80 cm ebatlarında olduğundan 123 lt kapasitesi olan buzdolabını alacağım. Ancak araç tabanına ait söküm, pütür atımı, izolasyon ve elektrik su tesisatı işlerinden sonra zeminin kaplanmasından sonra buzdolabını lamayı düşünüyorum. Şuan alsam eve koyup tekrar araca daha sonra götürmek yerine buzdolabını alıp araca yerleştirmeyi düşünüyorum.. Tabii ankarada Fridgers firmasının da buzdolapları var.. Manisada üstten kapaklı Ninkasi firmasının araç buzdolapları var. . bunları da değerlendirip son kararı vereceğim.. Zaten büyük alımlar içinde Akü, 12 ve 220 v kablolar ve Buzdolabı kaldı.. diğer alımların çoğunu yaptım.. Camların bir kısmı saç ile kaplanacak.. Galvanizli saç alımı ve kaplatılması var..
LPG li şofbenimde geldi.. Araç içi yerleşmeye başladığında tuvalet yanında mutfak kısmına montajını yapacağım..
44-Termodinamik JSG 25-12K Hermetik LPG Şofben

Biraz önce Coollife firmasıyla tekrar görüştüm ve 123 LT kapasitesindeki buzdolabını aldım. ebatlari 51x52x80 cm 123 Lt.. mutfak kismanda alta camasir makinesi, ustune buzdolabini konumlandirmayi dusunuyorum..LG camasir makunesi 60 cm genişlik x65 derinlikx 36cm yukseklik boyutlarinda.123 Lt olan buzdolabıda da 51x52x80 cm , telefonda yuksekligini 82 cm olarak belirttiler, kargo ile de gonderiyorlarmis. .. 82 cm+yaklasik 40 cm camasir makinesi yuksekligi= 120cm yerden yuksekligi oluyor. Uzerinde 80 cm lik bosluk kalıyor. Hernetik sohpen icin yeterince yer kaliyor gibi görünüyor mutfakta.. boylece 3 elektrikli cihazi ayni yerde yerlestirmis olacagim..
45-Coollife / Coolmarine CM123 Buzdolabı (Manisa) 123 L, dondurucu kapasitesi 10 Lt, A+ 12V / 24V

Teşekkür ederim.. .. Yekünde çok tutan ana alımda aküler kaldı.. Diğerleri artık daha ufak tefek alımlar olacak..Aküleri içinde bu fiyatlarla alım zor gibi.. temmuz ağustos gibi döviz fiyatları biraz aşağıya inerse ozaman almayı düşünüyorum..
Nöbetlerden zaman buldukça araç içinde çalışmaya devam edeceğim.. Ayda 10 nöbet olduğundan çok da zaman ayırdığım söylenemez.. 2 hafta önce şalteri kapatmayı unuttuğumdan aküler bitmişti. Adam olacak gibi değiller.. 2014 ve 2015 den kalan araç akülerini bugün değiştirdim.. 105 amperden 2 mutlu akü taktırdım araç aküsü olarak.. Artık ana şalteri aracı 1 günden fazla durduracağım zaman kapatmayı unutmayacağım ;) 1700 TL bayılınca bu kuralı tekrar hatırladım.. Zaten aküleri en son değiştirecektim, biraz erken oldu ama ne yapalım.. :smiley: Yavaş yavaş aracın içini sökümünü bitireceğim.. Zaten çokda yer kalmadı.. Zemin sökümünden önce aracın içinde söktüğüm koltuk vb malzemeleri biryerlere koymam gerekiyor.. İçi şuan oldukça dolu.. Zemin sökümünden sonra pütür atımına geçeceğim..

Buzdolabı kargoyla geldi de 30 desi üzerini aşağıda bırakıyoruz yukarı evinize kendiniz taşıyacaksınız deyip kargocuların ürünü aşağıya indirip eve çıkarmadan gitmesine insan ister istemez kızıyor.. Asansöre kadar taşımaya ikna ettim kargocuyu.. Neyseki katlamalı taşıyıcı var.. kırk yılda birde olsa işe yarayıp bel fıtığının depreşmesinden bizi kurtarıyor.. Evin içinde rahat taşındı bu yolla.. Tabii birde asansörlü binada oturuyoruz.. Yoksa 5 kata buzdolabını çıkarmak işkence olacaktı ;) Araç zemini henüz olmadığından herşey şuan evde bir odada duruyor.. Ençok da eşim bu konudan rahatsız.. Kendine artık depo tut diyor :smiley:

91c2659c b3da 497e 9e87 85f046ce95fe

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri