İran

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toaxe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,448
Yazıyı henüz okuyamadım ama anladığım kadarıyla ilk geziniz olumlu geçmiş ki ikinci kez gitmişsiniz, bu da kötü geçmiş.

Ben 1 kez aracımla gittim, 2.kez gitmek için fırsat kolluyorum desem yeridir.

Etiketler
Sizi ağırlayan arkadaşlarınızın misafirperverliği beni çok etkiledi. İnsanların size mihmandarlık yapmak için işi gücü ( muhtemelen çocuğunu ) bırakıp binlerce km yol yapması çok enteresan. Başka bir ülkede de herhangi bir gezginin başına gelebilecek tatsızlıklar yaşamışsınız. Yazınızı okurken bir yandan da ülkemizi ziyaret edenler acaba neler yaşıyorlar diye düşünmeden edemedim. İşini layıkıyla yapanları tenzih ederim ama taksici müsveddeleri tarafından soyulanlar, eğlence mekanı diye adeta sürüklenerek götürüldüğü batakhanelerde canını zor kurtaranlar kimbilir ülkemizi nasıl anlatıyorlar. Her gün adım adım arap bedevi kültürü tarafından istila edilen ülkemiz dışarıdan bakan birine nasıl görünüyor?
Şu an yaşadığım şehir olan Bursa da bazen nerede olduğumu karıştırıyorum. Kim misafir kim ev sahibi artık belli değil. Bir zamanlar şehrin kalbi, en güzel semtleri olan altıparmak ve çarşamba' ya girmek sınır kapısından geçmek ile eşdeğer. Şehir yaşamı, ticaret ve kültür de doğal olarak etkileniyor. Yemek deyince ağır kokulu tavuk , eğlence deyince nargile ön plana çıkıyor, esnaf fiyatları ona göre belirliyor. Uludağ' a teleferikle çıkmak şehir halkı için artık çok zor. Biniş alanı işgal altında ve bir kişi 40 tl, zaten otelciler de yerli halk gelmesin istiyor hatta utanmadan günübirlikçiler bize yük oluyor diye beyanat bile verebiliyor. Şehir trafiği de ( bursa tümsek değil ama rögar kapaklarından ön takım yaptırmayan araç kalmamıştır herhalde. herhangi bir rögar çukuruna girmeden 100mt gidemezsiniz, gitmek için slalom yapmalısınız ) İran da gördüğünüzden pek farklı değil. Şu haliyle şehirde yaşayan biri olarak ben bile rahatsızlık duyarken dışarıdan gelen neler düşünür?
İlk fırsatta yapacağınız güzel bir gezi ile moral bulmanız dileğiyle, selamlar...

İran trafiği hakkında tüm iran gezi yazılarında olumsuz yorumlar okumuştum.Sınırda bu kadar art niyetli
davrandıklarına,mazot sıkıntısı yaşandığına bir tek sizin yazınızda rastladım.Umarım hep böyle değildir.Çünkü korsan karavanla gitmeyi ciddi ciddi planlıyordum.Depozito işi de can sıkıcı,araç başkasının üstüneyse 1000 dolar yatırılması gerekiyormuş.

2017 yılında oğlumla ikimiz uçakla İsfahan’a uçup üç gün kaldıktan sonra oradan otobüsle Şiraz’a geçtik,üç gün de Şirazda kalıp uçakla Türkiye’ye döndük.şimdi sizin yazınızı okuyunca acaba biz başka ülkeye mi gittik diye düşünüyorum.Her gittiğimiz yerde bizi şaşırtan aşırı ilgi ve misafirperverlikle karşılaştık,otobüste yolculuğunda tanıştığımız bir İranlı bizi ısrarla evine davet etti biz kabul etmeyince otobüsten inince taksi tutup bizi otelimize kadar bıraktı,sokakta karşılaştığımız insanlar Türk olduğumuzu duyunca ısrarla bir şeyler ikram etmek istiyordu.Kırk sütunlu saraya girişte gişedeki görevli bizim Türk olduğumuzu anlayınca bilet ücreti almadan içeri soktu.kaldığımız otelin ikisi de çok güzeldi hele bir de Abbasi oteli görünce şaşırdık için ve bahçesini gezince hayran kaldık ve bir daha gidersek (ki kısmet olursa mutlaka gideceğiz) Abbasi otelde kalmaya karar vedik.Gezinizde biraz şanssızlıkta yakanızı bırakmamış diye düşünüyorum,bu yazıyı sadece İranın hakkını vermek istediğim için yazıyorum yoksa sizin yazdıklarınızı eleştirmek gibi bir niyetim yok.İran’a gitmek isteyen arkadaşlar varsa kesinlikle vazgeçmesinler,gezdiğim yerler arasında gerçekten ilginç ve heyecan verici bir kaç ülkeden biri.unutulmaz gezimizden bir kaç foto.

0BB2F5DA 8D65 4F99 A9FD 577DACA435A4

356AEBD2 F257 4B9F 9081 7B8241E2A98C

BE470680 FE07 4BC9 88CA C04A82595927

26033BEA 6CF5 4EC4 813A 46B5DA0E218A

942B49D5 39F3 4293 B6E3 EA4F63E7E65C

8906B5B5 098F 4064 A00F AC94007B40A4

--Her ne kadar tecrübeli olmasakta geçmiş yıllarda okuyup izlediğimiz gezginlerin günlüklereine göre--

Konu eski ama olumsuzluk görmedim desem yeridir. Her ülkenin kendi iç dinamikleri vardır. Rüşvette malesef bunlardan biri. Balkanlara araçla gidenlerde de rüşvet olayını çok defa Youtube'dan izledik. İran gibi kapalı bir toplumda resmî dairelerin yabancıya bakışı sıkıntı olabilir. Bence kötü ama bu tür ülkelerden idari ve adli organlardan fazla bir medineyet beklememek gerekli sanki.

Konu sahibinin büyük ölçüde sıkıntısı araç ile ilgili.

Sırt çantalı dolaşan bir çok gezginin İran izlenimleri de çok farklı. Özellikle kardeşimiz Güney Azerbaycan tarafındaki misafirperverlik ayrı bir güzel durum.

Örneğin; karavancı çift ABD'den karavan satın alıp Meksika'ya gidiyor. Hayatlarının hatasını yapıyor. Her yerel polise rüşveti vermeden adım atamıyorlar. Youtube > gezigezive

2017 yılında oğlumla ikimiz uçakla İsfahan’a uçup üç gün kaldıktan sonra oradan otobüsle Şiraz’a geçtik,üç gün de Şirazda kalıp uçakla Türkiye’ye döndük.şimdi sizin yazınızı okuyunca acaba biz başka ülkeye mi gittik diye düşünüyorum.Her gittiğimiz yerde bizi şaşırtan aşırı ilgi ve misafirperverlikle karşılaştık,otobüste yolculuğunda tanıştığımız bir İranlı bizi ısrarla evine davet etti biz kabul etmeyince otobüsten inince taksi tutup bizi otelimize kadar bıraktı,sokakta karşılaştığımız insanlar Türk olduğumuzu duyunca ısrarla bir şeyler ikram etmek istiyordu.Kırk sütunlu saraya girişte gişedeki görevli bizim Türk olduğumuzu anlayınca bilet ücreti almadan içeri soktu.kaldığımız otelin ikisi de çok güzeldi hele bir de Abbasi oteli görünce şaşırdık için ve bahçesini gezince hayran kaldık ve bir daha gidersek (ki kısmet olursa mutlaka gideceğiz) Abbasi otelde kalmaya karar vedik.Gezinizde biraz şanssızlıkta yakanızı bırakmamış diye düşünüyorum,bu yazıyı sadece İranın hakkını vermek istediğim için yazıyorum yoksa sizin yazdıklarınızı eleştirmek gibi bir niyetim yok.İran’a gitmek isteyen arkadaşlar varsa kesinlikle vazgeçmesinler,gezdiğim yerler arasında gerçekten ilginç ve heyecan verici bir kaç ülkeden biri.unutulmaz gezimizden bir kaç foto.

Ekli dosyayı görüntüle 621509

Ekli dosyayı görüntüle 621510

Ekli dosyayı görüntüle 621511

Ekli dosyayı görüntüle 621512

Ekli dosyayı görüntüle 621513

Ekli dosyayı görüntüle 621514
Sevgili Arkadaşım.

Zaten bizde bu yolculuktan 10 sene öncesi iki arkadaş Motosikletle gidip müthiş keyif almıştık. Ancak aradan geçen 10 sene maalesef İran' ı çooooook değiştirmiş. İlkinden aldığımız keyifi ikincisinde bulamadığımız gibi şansızlıklar da yakamızı bırakmadı ama bizi en çok üzen İranlılar oldu....

Sizin seyahatinizin iyi geçmesine çok memnun oldum.

Saygılarımla.

Ercüment Oğuz

Elinize emeğinize sağlık, tüm yazıyı bir çırpıda okudum çok çarpıcı ve güzeldi.
Araç ile gitmek istiyordum galiba araçsız bile gitmem artık.
Teşekkürler.

Sizi ağırlayan arkadaşlarınızın misafirperverliği beni çok etkiledi. İnsanların size mihmandarlık yapmak için işi gücü ( muhtemelen çocuğunu ) bırakıp binlerce km yol yapması çok enteresan. Başka bir ülkede de herhangi bir gezginin başına gelebilecek tatsızlıklar yaşamışsınız. Yazınızı okurken bir yandan da ülkemizi ziyaret edenler acaba neler yaşıyorlar diye düşünmeden edemedim. İşini layıkıyla yapanları tenzih ederim ama taksici müsveddeleri tarafından soyulanlar, eğlence mekanı diye adeta sürüklenerek götürüldüğü batakhanelerde canını zor kurtaranlar kimbilir ülkemizi nasıl anlatıyorlar. Her gün adım adım arap bedevi kültürü tarafından istila edilen ülkemiz dışarıdan bakan birine nasıl görünüyor?
Şu an yaşadığım şehir olan Bursa da bazen nerede olduğumu karıştırıyorum. Kim misafir kim ev sahibi artık belli değil. Bir zamanlar şehrin kalbi, en güzel semtleri olan altıparmak ve çarşamba' ya girmek sınır kapısından geçmek ile eşdeğer. Şehir yaşamı, ticaret ve kültür de doğal olarak etkileniyor. Yemek deyince ağır kokulu tavuk , eğlence deyince nargile ön plana çıkıyor, esnaf fiyatları ona göre belirliyor. Uludağ' a teleferikle çıkmak şehir halkı için artık çok zor. Biniş alanı işgal altında ve bir kişi 40 tl, zaten otelciler de yerli halk gelmesin istiyor hatta utanmadan günübirlikçiler bize yük oluyor diye beyanat bile verebiliyor. Şehir trafiği de ( bursa tümsek değil ama rögar kapaklarından ön takım yaptırmayan araç kalmamıştır herhalde. herhangi bir rögar çukuruna girmeden 100mt gidemezsiniz, gitmek için slalom yapmalısınız ) İran da gördüğünüzden pek farklı değil. Şu haliyle şehirde yaşayan biri olarak ben bile rahatsızlık duyarken dışarıdan gelen neler düşünür?
İlk fırsatta yapacağınız güzel bir gezi ile moral bulmanız dileğiyle, selamlar.

Size tavsiyem, bir olumsuzluk gördüğünüzde bunu bir millete, bir dine, bir ırka hatta bir aileye bile bağlamayın. Bu tür ayrımlar sunidir ve gerçek hayatta hiçbir karşılığı yoktur. Fakat buna rağmen insanlar bunlar ile bir aidiyet duygusu geliştiriyor ve haksız genellemeler yapıldığında inciniyor. Mesela, şu eleştirdiklerinizin Bedevi kültürü ile uzaktan yakından alakası olmamasına rağmen ve açıkça aşağılamak amacıyla böyle bir tanımlama kullanmışsınız. Bu çok yanlış bir davranış, düzeltmenizi dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR