İkinci El Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Melik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,059

Etiketler
Acil bir yanıt olarak bizden yazmamızı istediğiniz şeyler nedir?
Fotoğrafa bakarak bu araç alınır, hayırlı olsun mu dememizi bekliyorsunuz?

1-Açıklamada;Araçta 6 kişilik yatak kapasitesi varmış, ruhsatta taşıyacağı kaç kişi yazılı?
Yatak kapasitesi 6 kişilik fakat emniyet kemerli standartlara uygun şöför dahil 3 kişilk koltuk var galiba.3 kişiden fazla kişi ile yolculuklar yapacaksanız ,diğer kişileri dualarla mı taşımayı düşünüyorsunuz?
Olumsuz bir durum olduğunda; Hem ceza,hem sigorta açısından hemde vicdanınız sesi sizi sıkıntıya sokabilir.

2- Aracın mekanik aksamı hakkında bilgi sahibi oldunuzmu yani bize sormadan önce o araçta ön inceleme yaptınızmı ? bu önemli konuyu es geçer gibi yorum beklemek doğru olmaz.

3-Aracın izolasyon ve montaj detay resimleri varmı? Satan kişinin işini iyi yaptığından emin olmanız gerekir.Bunun için dip köşe inceleme yapılmalı.Fotolardan size bu konu için birinden yardım beklemeyin.Yerinde incelemeniz gerekiyor.

4-Bahsettiği akü kapasiteleri iyide aküler sağlam mı yoksa ömrünü tamamlıyormu.Akülerde bir problem varsa ilave ciddi akü değişim ücreti ile karşılaşırsınız.

Aracın mekanik aksamını, karavan iç tesisatlarını (su ,elektrik ,gaz,atık su ),izolasyon yapımını ve mobilya montajlarını araç başında detaylı inceleyin.

Sadece fotoğraflara bakarak görsellik açısından dizaynını ben beğenmedim. Ben satın almazdım.(benim şahsi fikrim)

SAcil bir yanıt olarak bizden yazmamızı istediğiniz şeyler nedir?

1-Açıklamada;Araçta 6 kişilik yatak kapasitesi varmış, ruhsatta taşıyacağı kaç kişi yazılı?
Yatak kapasitesi 6 kişilik fakat emniyet kemerli standartlara uygun şöför dahil 3 kişilk koltuk var galiba.3 kişiden fazla kişi ile yolculuklar yapacaksanız ,diğer kişileri dualarla mı taşımayı düşünüyorsunuz?
Olumsuz bir durum olduğunda; Hem ceza,hem sigorta açısından hemde vicdanınız sesi sizi sıkıntıya sokabilir.

2- Aracın mekanik aksamı hakkında bilgi sahibi oldunuzmu yani bize sormadan önce o araçta ön inceleme yaptınızmı ? bu önemli konuyu es geçer gibi yorum beklemek doğru olmaz.

3-Aracın izolasyon ve montaj detay resimleri varmı? Satan kişinin işini iyi yaptığından emin olmanız gerekir.Bunun için dip köşe inceleme yapılmalı.Fotolardan size bu konu için birinden yardım beklemeyin.Yerinde incelemeniz gerekiyor.

4-Bahsettiği akü kapasiteleri iyide aküler sağlam mı yoksa ömrünü tamamlıyormu.Akülerde bir problem varsa ilave ciddi akü değişim ücreti ile karşılaşırsınız.

Aracın mekanik aksamını, karavan iç tesisatlarını (su ,elektrik ,gaz,atık su ),izolasyon yapımını ve mobilya montajlarını araç başında detaylı inceleyin.

Sadece fotoğraflara bakarak görsellik açısından dizaynını ben beğenmedim. Ben satın almazdım.(benim şahsi fikrim)

Acil bir yanıt olarak bizden yazmamızı istediğiniz şeyler nedir?

Sayın

Sayın kartalveat öncelikli olarak dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Ben Ankaradayım araç izmirde 4 kişilik bir aileyiz ve beklentiyi karşılayacak bir karavan almayı düşünürken alacagimiz karavana ayiracagimiz max para 200bin tl. dır. Bu araç fiyat ve beklenti olarak bize uygun görünüyor. Satıcıya sordum çalışmayan masraf gerektiren hiç bisey yok diyor. Tabiki ciddi karar verirsem gidip herseyini gösterip bakacam. Aracın ruhsatı karavan olarak değiştirilmiş işlenmiş ruhsatta sigorta 2100 vergi 1200 dedi. Masraf yapilacak Calismayan bir aksami yok denildi bende buradan fikir alayim dedim. 1. Sorum şu satıcının dediklerinin hepsi doğru çıktığını farz edersek bu karavana 200bin tl verilip alinirmi. Hiç bir masrafı olmadığını düşünürsek fiyatı normalmidir. İlerde satmaya kalkarsak zarar etme durumu varımdır.
Burda aküler önemli demekki sizin söylediğiniz göre siz dizaynı beğenmedim demişsiniz ben beğendim sadece arac biraz otokar olması motor sesi ve uzun yolda yorması ve sağlamlık ve emniyet açısından bilemedim biraz zayıf taraflari
ruhsatta emniyet kemerli kac yolcu görünüyor orası önemli sanırım yani 3 se 4. Kişi yolculuk edemez mi demek oluyor bu böyle bisey varsa ..büyük sıkıntı bu mevzu neye dikkat edebilir başka. 2.si sormak istediğim ben beğenmedim derken bu para etmezmi demek istediniz

Son düzenleme:

Bu aracın ne kadar mazot yaktığını biliyormusunuz?
Büyük olmasına bağlı hareket kısıtlılığını düşündünüz mü?
Doğalgazlı kaloriferden bahsediliyor
Tüple mi çalışıyor?
bu tür araçlardan satarken muhakkak zarar edersiniz
böyle bir araç kiralayıp,kamp yaptığınızda belki de size uygun olmadığına karar vereceksiniz
Şimdilerde araba ve karavan fiyatları arttığı için mantıklı gelmiş olabilir
ama ben bu parayı buna vermezdim

İyi düşünmek lazım. Bu araç çok yer değiştirmeyecek ama geniş araç isteyen kişilere hitab eder. Bunun normal boyutlarda bir camper'e göre ciddi bir yakıt gideri olacaktır. istenen paraysa öyle az bir para değil hani. 90 falan istense tamam derdim ama 200 gerçekten çok para. İyi düşünmek lazım.

Acele etmeyin. O parayla herşeyi sıfır Avrupa karavan alabilirsiniz. Aydost, Agus ve Ukaravan firmaların web sitelerini inceleyin.
İnanın yukarıdaki araçtan daha mobil olursunuz.

150 bin TL'ye 4 kişilik ithal sıfır veya çok az kullanılmış bir çekme karavan almaya ne dersiniz?

Sayın kartalveat öncelikli olarak dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Ben Ankaradayım araç izmirde 4 kişilik bir aileyiz ve beklentiyi karşılayacak bir karavan almayı düşünürken alacagimiz karavana ayiracagimiz max para 200bin tl. dır. Bu araç fiyat ve beklenti olarak bize uygun görünüyor. Satıcıya sordum çalışmayan masraf gerektiren hiç bisey yok diyor. Tabiki ciddi karar verirsem gidip herseyini gösterip bakacam. Aracın ruhsatı karavan olarak değiştirilmiş işlenmiş ruhsatta sigorta 2100 vergi 1200 dedi. Masraf yapilacak Calismayan bir aksami yok denildi bende buradan fikir alayim dedim. Burda aküler önemli demekki sizin söylediğiniz göre siz dizaynı beğenmedim demişsiniz ben beğendim sadece arac biraz otopark olması ses ve sağlamlık açısından zayifmidir bilemedim ruhsatta emniyet kemerli kac yolcu görünüyor orası önemli sanırım yani 3 se 4. Kişi yolculuk edemez mi demek oluyor bu böyle bisey varsa ..büyük sıkıntı bu mevzu neye dikkat edebilir başka. 2.si sormak istediğim ben beğenmedim derken bu para etmezmi demek istediniz
C
İyi düşünmek lazım. Bu araç çok yer değiştirmeyecek ama geniş araç isteyen kişilere hitab eder. Bunun normal boyutlarda bir camper'e göre ciddi bir yakıt gideri olacaktır. istenen paraysa öyle az bir para değil hani. 90 falan istense tamam derdim ama 200 gerçekten çok para. İyi düşünmek lazım.
Camper ler ufak arkadaşlar tek yada iki kişi takılanlar için ideal olabilir 2 yetişkin çocuklu aileyiz herseyin eksisi artisi var camper uymuyor çok yakıyor diyen arkadaşlar bi zahmet kac para yaktığıni da soyleselerdi 50 krs yakarsa fazla tabi
Acele etmeyin. O parayla herşeyi sıfır Avrupa karavan alabilirsiniz. Aydost, Agus ve Ukaravan firmaların web sitelerini inceleyin.
İnanın yukarıdaki araçtan daha mobil olursunuz.
200bine ne alınıyor. Mesela 4 yataklı

Çekme aramıyorum malesef
Bir de bu para etmez diyen arkadaşlar alternatif ilan varsa koyarsanız karsilastiralim Aracın büyüklüğü ve dizaynı beni yeterince tatmin etti dus perdesi haric :( fakat otokar sultan i yegah olması biraz düşündürüyor tabii;)) bu aracin iyi kötü taraflarını bilen varsa yesillendirirse ıyi olur bu arada satıcı 210 bin son rakam diyor

Son düzenleme:

C

Camper ler ufak arkadaşlar tek yada iki kişi takılanlar için ideal olabilir 2 yetişkin çocuklu aileyiz herseyin eksisi artisi var camper uymuyor çok yakıyor diyen arkadaşlar bi zahmet kac para yaktığıni da soyleselerdi 50 krs yakarsa fazla tabi

200bine ne alınıyor. Mesela 4 yataklı
Hocam bir zahmet Google gir, yaz, Otokar Sultan diyebir ton şikayet var, sürekli arıza yapıyor demişler,kilometrede 2 lira yakıyor diyorlar,sen daha araç hakkında küçük bir araştırma bile yapmamıışsın,senin yerine biz yazıyoruz Google a, benden bu kadar

Son düzenleme:

....
ruhsatta emniyet kemerli kac yolcu görünüyor orası önemli sanırım yani 3 se 4. Kişi yolculuk edemez mi demek oluyor bu böyle bisey varsa ..büyük sıkıntı bu mevzu neye dikkat edebilir başka. 2.si sormak istediğim ben beğenmedim derken bu para etmezmi demek istediniz

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/1-a maddesine göre; taşıma sınırı üzerinde yolcu almanın cezası belirtilmiştir.
Ayrıca ;bu kuralın ihlalinde yolcuların can sağlığını tehlikeye atıyorsanız bu durumda uygulanacak ceza oranı değişmektedir. Türk Ceza Kanununun 179. Maddesi 2. Bendinde belirtilen Kara, deniz hava veya demiryolu ulaşım araçlarını; kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlike oluşturabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Bu hapis cezası para cezasına çevrildiği takdirde ise 17.644,32 TL ye kadar para cezası alabilirsiniz.

Satıcıdan ruhsatta kaç kişilik olduğunu öğrenin.Sizin bahsettiğiniz gibi şöför dahil 4 kişi olarak tescilli değilse kendinizi boşuna riske atarsınız.

Dizaynını beğenmediğim için fikrimi söyledim.
Büyük araç için yapılan mutfak ve tezgahı ise bana çok küçük geldi.
Arka yatak bölüm önüne konan radyatörde yatak iniş ve çıkışlarında rahatsızlık verebilir.
Ayrıca ön tarafta yolcu bölümüne de radyatör konulmuş. eğer araç ön koltuk 2 kişilikse ,buna TÜV nasıl onay vermiş?
İkinci el piyasasındaki anormalliklerden dolayı sattığınzda zarar/ kar edermisiniz sorunuza yanıt veremem.

Hocam bir zahmet Google gir, yaz, Otokar Sultan diyebir ton şikayet var, sürekli arıza yapıyor demişler,kilometrede 2 lira yakıyor diyorlar,sen daha araç hakkında küçük bir araştırma bile yapmamıışsın,senin yerine biz yazıyoruz Google a, benden bu kadar,daha da gelmem
Sert yapıp kaçtın ama olmadi yani bizde biliyoruz google girmesini o zaman herkes google sorsun orda hersey varsa o zaman bu forumlar niye var arkadaş 2lira nerde yazıyor göstersene kamyonmu otobusmu tirmi alıyoruz artistlik yapmanın alemi yok sanami soracam ne yazacagimi yürü anca gidersin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR