Hobi Bahçeleri Kuruluş Mantığıyla Karavanparklar Kurmak...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,352

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Arkadaşlar,
Çok uzak ve zor gelir bazen böyle şeyler biliyorum.
Ama benim hayalimde herkesin yerinin hobi bahçesi mantığında olduğu gibi belli olduğu,
Ortak kullanım alanları koperatif tarafından işletilen
Karavanparklar yapmak var.
Bu sebeple hobi bahçelerinin nasıl kurulduğunu araştırıyorum.
Hobi bahçesi mantığıyla karavanpark sahibi olmak,
Bana çok uçuk gelmiyor.
Her karavanparkın (kooperatif yönetiminin) kısa süreli kiralayacağı belli slotları da olabilir.
Bu sayede ülkede karavanpark ihtiyacı da çözülmüş olacaktır.
Ben Ankara'da böyle bir kooperatif kurulabileceğini düşünüyorum.
Ne dersiniz? Mümkün olabilir mi?

Etiketler
Arkadaşlar,
Çok uzak ve zor gelir bazen böyle şeyler biliyorum.
Ama benim hayalimde herkesin yerinin hobi bahçesi mantığında olduğu gibi belli olduğu,
Ortak kullanım alanları koperatif tarafından işletilen
Karavanparklar yapmak var.
Bu sebeple hobi bahçelerinin nasıl kurulduğunu araştırıyorum.
Hobi bahçesi mantığıyla karavanpark sahibi olmak,
Bana çok uçuk gelmiyor.
Her karavanparkın (kooperatif yönetiminin) kısa süreli kiralayacağı belli slotları da olabilir.
Bu sayede ülkede karavanpark ihtiyacı da çözülmüş olacaktır.
Ben Ankara'da böyle bir kooperatif kurulabileceğini düşünüyorum.
Ne dersiniz? Mümkün olabilir mi?

Karavanpark yapacağınız arazinin konumu önemli.
Ormanlık koruluk içinde bir yer düşünülüyorsa ilgili bakanlığı ikna etmek çok kolay değil.
Diyelim ki ettiniz bu sefer de ihale yasasına tabisiniz.
İlgili birimden işbirlikçiniz yoksa işiniz çok zor.
Her halükarda "birlik" olmak önemli. Bürokrasi karşısında Tüzel kişilik olmasını her zaman tercih eder. Bu nedenle dernek vakıf kooperatif olarak talepte bulunmak doğru yöntemdir.

Türk Karavan Derneği bilinen tanınan bir STK acaba herhangi bir teşebbüste bulundularmı?
Bulundularsa nelerle karşılaşıldı öğrenmek lazım.

Karavanpark şehir içinde oluşturulacaksa ve özel mülkiyet arazi yoksa arazi üretmek çok kolay bir iş değil.

Ya imara kapalı arazi bulup kiralamak yada yerel belediye ile işbirliği şart.

İstanbul'da ispark bazı işletmelere kendi park alanlarını kiraya verebiliyor. (Restoranlar vale servisi veriyor)

Ankara'da da anakent belediyesinin park işletmesiyle tüzel kişilik masaya oturup öneri getirerek bir park oluşturup burayı imtiyaz işletme olarak kendine tahsis eder ve üyelerine kullandırır.

Bu model diğer şehirlerede yaygınlaştırılabilir.
Her parkta misafir için yer ayrılır ve kısa süreli yararlanma sağlattırılabilir.

Karavan sahipleri sabit konuşlandıkları parka yıllık kira öder. Seyahat planını idareye bildirir böylece park alanını terk ettiği günlerdeki boşluğu diğer kentlerden gelenler kullanır bir nevi park paylaşım modeli işlerlik kazanır.

Farklı işletme sistemleri de geliştirilebilir.
Özellikle istanbul belediyesi ispark tekne park gibi karavanpark konusuna da yoğunlaşmalı.

Projeler önerilmeli. Özellikle su koruma havzalarındaki boş araziler doğru altyapılar kurularak kamp ve rekreasyon alanına dönüştürülebilir.

Tabii koruluklar ve kent ormanlarında da proje geliştirilebilir. Ayazağa Parkorman gibi!..

Karavanpark işletme kuralları özellikle daimi ikamet şeklinde "çakılı" karavana izin vermemeli. Yıllık kontratta kiralanan alanın min 45 gün boş tutulma koşulu getirilmeli ki gecekondulaşmaya dönüşmesin saha.

Pandeminin tetiklediği karavancılık yaygınlaştıkça talepler ve ihtiyaçlarda çeşitlilik arz edecek ve toplumda olumsuz tepkilerin oluşmasına da neden olabilecek.
Dolayısıyla kontrollü büyümesi gereken bir yapı karavancılık umarım STK görevlileri kafa yormaya başlamışlardır.

Açık bir şekilde aklıma daha önce gelmeyen ancak okumamla beraber hayata geçirilebilecek bir aktivite olduğunu düşündüğüm proje. Eğer yaşadığım şehirde bu şekilde özel teşebbüs ya da dernek çatısı altında bir alan oluşturulacak olursa manzarasına, havasına bakmadan yer alırım.

Yücel bey merhaba. Bu konuda biraz araştırma yaptım 9000 m2lik tarla vasfında bulunan yerime hem yatırım hemde maddi getirisi olsun diye... Ancak inşaat maliyetleri gerçekten çok artmış durumda... Alanın güvenliğini sağlamak için 2 adet güvenlik personeli çalıştırmak gerekiyor. Aylık 8.000 tl gideri var. Alana yaklaşık 60 adet karavan alanı oluşturabilirim ama doluluk olani %20leri geçmez bu da yaptığım yatırımı emeği kurtarmaz diye düşünüyorum (arazi orman içinde değil) konuda açmıştım hatırlarsanız.

Yücel bey merhaba. Bu konuda biraz araştırma yaptım 9000 m2lik tarla vasfında bulunan yerime hem yatırım hemde maddi getirisi olsun diye... Ancak inşaat maliyetleri gerçekten çok artmış durumda... Alanın güvenliğini sağlamak için 2 adet güvenlik personeli çalıştırmak gerekiyor. Aylık 8.000 tl gideri var. Alana yaklaşık 60 adet karavan alanı oluşturabilirim ama doluluk olani %20leri geçmez bu da yaptığım yatırımı emeği kurtarmaz diye düşünüyorum (arazi orman içinde değil) konuda açmıştım hatırlarsanız.
Ben bir fikir olarak paylaştım ama konu hakkında çok şey bilmiyorum ama başarı ile kurulmuş ve güzel yürüyen hobi bahçeleri var. Özellikle Gölbaşı taraflarında çok var.
Bir de sana yer gösteremeyen, şurası senin yerin diyemeyenler var. Herhalde onlardan uzak durmak gerekiyor.
Hobi bahçeleri kooperatif olarak kuruluyor ve masrafları üyelerinde aidat olarak toplayabiliyorlar sanırım.
Yani böyle bir şeyi eğer 60 üyeyle kuracaksanız zaten üyeleriniz hazır olmalı diiye düşünüyorum.

Ben bir fikir olarak paylaştım ama konu hakkında çok şey bilmiyorum ama başarı ile kurulmuş ve güzel yürüyen hobi bahçeleri var. Özellikle Gölbaşı taraflarında çok var.
Bir de sana yer gösteremeyen, şurası senin yerin diyemeyenler var. Herhalde onlardan uzak durmak gerekiyor.
Hobi bahçeleri kooperatif olarak kuruluyor ve masrafları üyelerinde aidat olarak toplayabiliyorlar sanırım.
Yani böyle bir şeyi eğer 60 üyeyle kuracaksanız zaten üyeleriniz hazır olmalı diiye düşünüyorum.
Hobi bahçelerinin yasallığı tartışılır ve üzerindeki yapıların yıkılması gündemde. Size hisse satışı yapıyorlar veya kooparatifden hisse veriyorlar aslında gösterilen yerlerinde resmiyette bi bağlayıcılığı yok ...

Konu başlığını açarken belirttiğiniz kooperatif gibi bu gibi girişimlerde “Birlik – Dernek – Vakıf – Kooperatif” tarzı bir tüzel kişilik olmak şart.

İlk adım fikir birliği sağlanan kişiler bir araya gelerek “Birlik” kurmalı. Zira bürokratik yükümlülükleri daha az olan bir oluşumdur.

Üyeler arasında hukukçu bulunması mevzuatın taranması ve kanun, yönetmelik, yönerge vb metinlerdeki açık kapıların doğru okunması açısından yarar sağlayacaktır.

İlk iş konuyla alakalı tüm mevzuatın derlenmesi olmalıdır.

Konu tek yönetmelikte tanımlanmış olsa da yönetmeliğin atıfta bulunduğu iş ve işlemler farklı mevzuatlarla ilişkilendirildiğinden (Belediye, Orman, Maliye, Sağlık, Çevre, Tarım vs ilgili Bakanlıkların mevzuatlarıyla örtüştürülerek değerlendirilmelidir) Yola çıkıldıktan sonra aşılması mümkün olmayan bürokratik engeller yıpratıcı ve maddi manevi yorucu sonuçlar doğurur.

Bu gibi “kamusal alan” projelerde şehir içinde Belediye, şehir dışında ise Orman ya da sorumlu bakanlık müdürlükleriyle iş birliği kurulması yararlıdır.

Kamp karavan derneğinin bir çalışma gurubu oluşturduğu haberine rastladım sitede.

www.gezenbilir.com/konu/mocamp-kuralim.18406/page-2

Bir başka teşebbüsün de mevzuata erişemediği ve yarım kaldığı anlaşılıyor.

www.gezenbilir.com/konu/kamp-hizmeti-veren-turizm-isletmesi-acma.27246/

öncelikle fikir birliği içinde olanların ortak hareket etmesi sağlanmalıdır.

Tüzel kişilik olarak ilk adım Kamp Karavan Derneği bünyesinde hareket edilebilir (üyesi değilim iç işleyişi hakkında bilgim yok)

Konu olgunlaştırıldıktan sonra harekete geçilir ve ortak kararın gereği kooperatifse kurulur, mevzuata şirket daha uygunsa LTD ortaklık kurulur.

Henüz incelemedim fakat TURİZM TESİSLERİNİN NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK’te yapılan değişiklikleri incelemek yol gösterici olabilir.

www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191127-6.htm

www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190601-16.pdf

Ekli dosyalar

• Turiz Tesis yönetmelik.pdf
    476 KB · Görüntüleme: 544

İlgili mevzuatı görüntüleyemeyenler için;

TURİZM TESİSLERİNİN NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

Kampingler ve konaklama amaçlı mesire yerleri

MADDE 36- (Başlığı ile Birlikte Değişik:RG-4/4/2020-31089-C.K-2360/3 md.)
(1) Kampingler; deniz, göl, dağ gibi doğal güzelliği olan yerlerde kurulan ve genellikle müşterilerin kendi imkânlarıyla geceleme, yeme-içme, dinlenme, eğlence ve spor ihtiyaçlarını karşıladıkları en az on ünitelik tesislerdir. Kampinglerde aşağıdaki nitelikler aranır:
a) Kamping alanı; kamping iç ve dış güvenliklerini sağlayan çit, duvar, yeşillik gibi düzenlemeler ile çevreden tecrit edilerek aydınlatılır. Kampingde yer alan her türlü yapı, doğayla uyumlu hafif yapı malzemesinden ve tek katlı olarak inşa edilir. Kamping alanı drene edilerek ağaçlandırılır. Boş alanlar çimlendirilir. Geceleme birimlerini rahatsız etmeyecek şekilde okuma, dinlenme, spor, eğlence, yeme-içme gibi amaçlar için gerekli düzenlemeler yapılır. Araç yolları, arazi ve iklim şartlarına uygun olarak toz kaldırmayacak şekilde düzenlenir.
b) Kampinglerde; kampçı ünitesi başına hesaplanacak alan seksen metrekaredir. Kampçı ünitesi; çadır, çadır-araba, karavan, motokaravan veya bungalovdan oluşabilir. Bungalovlar dahil her ünite üçer kişiliktir. Bungalov ünite sayısı, toplam kampçı ünitesi sayısının yüzde yirmisini aşamaz ve bu ünitelerde mutfak düzenlemesi yapılamaz. Bungalov üniteleri taban alanı yirmi metrekareyi geçemez.
c) Girişte otopark, resepsiyon, emanet ve telefon hizmeti verilen düzenlemeler yapılır.
ç) Müşterek kullanım tesisleri ile konaklamaya ayrılan alanın zemini kullanım amacına uygun biçimde düzenlenir. Bu tesislerde;
1) Her on kampçı ünitesi için en az bir kadın ve bir erkek tuvaleti, duş ve lavabo ile lavaboların yanında priz,
2) Her on kampçı ünitesi için en az bir adet çamaşır yıkama makinesi ve ütüleme yeri,
3) Her beş kampçı ünitesi için birer adet yemek hazırlama, pişirme, bulaşık yıkama mahalli ile kilitli soğutucu dolaplar bulunan üstü kapalı bir mahal, bulunur.
d) Kampçılara aşağıdaki hizmetler sağlanır:
1) Satış ünitesi.
2) Karavanların tuvalet ve atık su tanklarının boşaltılacağı uygun mahaller.
3) Kampçı ünitelerine elektrik hizmeti.
4) Kampçılara sıcak-soğuk kullanma suyu ve sağlıklı içme suyu hizmeti.
e) Kampinglerde, yerli ve yabancılara ait karavan veya motokaravanların bakım, onarım ve kışlaması için gerekli düzenlemeler yapılabilir.
(2) Konaklama amaçlı mesire yerleri; orman rejimine tabi olan, konaklamalı mesire yeri olarak tahsisli kamu taşınmazı üzerinde yer alan ve aşağıdaki bentlerde belirtilen istisnalar haricinde birinci fıkrada belirtilen diğer nitelikleri sağlayan tesislerdir:
a) Konaklama ünitelerinin tamamı bungalov şeklinde düzenlenebilir, ancak bu durumda bungalov ünitelerinin sayısı otuzu geçemez.
b) Konaklama ünitelerinin, bungalovların yanı sıra çadır, çadır-araba, karavan veya motokaravandan oluşması durumunda, bungalov ünite sayısı, en fazla otuz olmak kaydıyla toplam kampçı ünitesi sayısının yüzde yirmisini geçemez.
c) Konaklama ünitelerinin tamamının bungalovlardan oluşması ve tesis bünyesinde 14 üncü maddenin beşinci fıkrasının (f), (ğ) ya da (bb) bentlerinde belirtilen yeme-içme ünitesi veya ünitelerinin düzenlenmesi halinde, birinci fıkranın (ç) bendinin (3) numaralı alt bendinde sayılan mahaller aranmaz.

Ben resmiyette kooperatif olarak görülmesinin daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Yani tıpkı hobi bahçeleri nasılsa öyle. Sadece yapılaşmaya değil de herkesin kendi yerinde sadece karavanını koymasına izin verilecek. Bir de yerler görece küçük olabilir. Karavan için gereken yer normal hobi bahçesinden küçük olabilir. Hobi bahçeleri genelde 500m2 civarı oluyorlar. Tuvaletler, duşlar ortak olabilir. Bu yerleri de kooperatif yapıp işletecektir. Birkaç yer kooperatifin ortak olarak kısa süreli kiraya vermesi için kooperatife ayrılabilir bu durumda üç günlük, beş günlük gelenlere bu yerler gösterilir. Herkesin de karavanı kendi yerinde güvende olur. Tuvalet ve duş ve kaset boşaltma olarak herkes ortak üniteleri kullanır.

Yücel bey girişimin tüzel kişiliğe bürünmesi bürokrasi nezdinde işleri kolaylaştırır.

Daha öncede belirttiğim gibi konuşlanılacak sahanın konumu belirleyici faktördür.

Belediye sınırları içerisindeki arazinin imar durumu neyin yapılıp neyin yapılamayacağını belirler.

Arazi İmar planına Turizm alanı olarak işlenmişse belirtilen yönetmelik kapsamında tesis yapabilir dilerseniz "kooperatif" çatısı altında işletirsiniz.

Ticari alan olarak belirlenmişse projenizi belediyeye sunarsınız onaylarsa tesis yaparsınız.

Konut alanı olarak işlenmişse yapamazsınız (hülle hariç)

Yeşil alan olarak işlenmişse farklı mevzuatlar üzerinden çözümlenmeye çalışılabilir

Belediye sınırları dışında kırsaldaki tarım arazilerine ise tesis yapmanın usul ve esasları bellidir.

Orman ya da 2B arazilerin kullanımı ise ilgili bakanlığın mevzuatına tabidir.

Karavanı depolamak için araziyi park yeri olarak düzenlemek kolaydır fakat arazide tesis kurmak ve de sosyal donatı alanı oluşturup ticari işletme kurmak işin rengini değiştirir.

Bu konuyu hobi bahçeleri örneği ile çözemezsiniz.

BÜROKRAT Kimdir?

Hukuken mümkün olanı, hukuku kullanarak engelleyebilendir!

TURİZM TESİSLERİNİN NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİN 36.cı maddesini okuduğunuzda tüm hukuksal metinlerde olduğu gibi yazım dilinin ne kadar karmaşık ve muallak olduğu görülecektir.

10 Dönüm bir araziye Karavanpark projelendirmeye kalktığınızda Yönetmelikteki "ünite" hesabı üzerinden hareketle;

Kaç adet çekme ya da motokaravan alanı üretilebilir?

Yönetmelikte zikredilen sosyal donatılar için kaç m2 alan gerekir?

Zikredilen donatı alanları için farklı yönetmeliklerde zorunlu m2 hakkında bir yaptırım var mı?

Turizm yönetmeliği kapsamındaki tesisler Koruma havzasında (orman vb sahalar) atıkların işlenmesi depolanması ve uzaklaştırılması hakkında yönetmeliklere tabimidir?

Bu gibi tesisler Belediyelerce düzenlenen işyeri açma ruhsatına tabimidir?

Sıhhi müesseseler yönetmeliğine tabimidir?

Elektrik, su, atık uzaklaştırna, sosyal donatı hizmeti bedellerinin nasıl tahakkuk ettirileceği hususunda herhangi bir yönetmelik varmı?

Saha belediyeden ya da orman müdürlüğünden kiralandığında turizm yönetmeliği dışında ilgili kurum ve kuruluşların yönetmeliklerine de tabimidir?

Bu konulara vakıf tercihen ilgili bakanlığın hukuk biriminden emekli bir bürokrattan danışmanlık hizmeti alınmasında yarar vardır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri