Hevesliyim Ve Araştırıyorum; Nereden Başlamak Gerekli :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paramecium Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,426
Aslında sosyal medya mecrasında her şey insanın psikolojik ihtiyaçları gözönüne alınarak yapılmış. Ben başkalarının hayatına tanık olmayı seviyorum da. Örneğin gezen bir karavancı çiftin bugün nereyi gezdiğini takip ediyorum. Beğeniyorum istersem, hatta yorum da yapıyorum. Facebook'u etkin kullanan biriyim. Zaten beğenip yorum yapmayacaksanız ne arıyorsunuz Facebook'ta?
Bunlar içinde tabiki güzel şeyler var. Bir cok insana katkı sağlıyor.
Hayatımızı kolaylaştıran yeni uygulamaları her alanda kullanmak yıllardır en ilgi duyduğumuz konu. Ama sosyal medyanın psikolojik ihtiyaçları gözönüne aldığının bir yanılgı olduğu düşüncesindeyim.
Evin gencleri ile aynı dünyayı paylaşabilmek ve tüm dünyanın hızla yükselen yeni sınıfı "Gereksizler " arasına düşmemek de önemli. Fakat bir çok insan değişimi ıskalıyor ve oyun dışı kalıyor. Ellerinde kalan da anlatıldığı gibi avatarlarının oyuncağı haline gelmek.
Aynanın öbür tarafı filimde anlatılıyor. Kitap da güzel.
Film bir komplo teorisi yapmıyor, esas olarak bir çözüm de getirmiyor. Sadece içinde fazlası ile kendinizi görüyorsunuz.
Sonrasın da yerinize tekrar bir bakınca ütopya ile distopya arasında nerede olduğunu anlamak zor oluyor.
Zor da olsa tersine bir hayat felsefesine bir ucundan tutunmak mümkün. 1e0ed3f628a6a0d17984dcbcc1a46cae

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Selam,

İnsan gördükleri ve okudukları sonrasında detaylara ve tasarımlara dalıp kayboluyor. Sonra bir nefes alıp 'sakin ol, bu senin kuyruğun' aydınlanması yaşayıp, yapabileceklerim ve maliyet sınırlarının o güvenli ve cılız sığ sularına çekiliyorum :smiley:

Kafamda oluşanlar:
-Ben arkadaki yatağı 140cm eninde yapacağım, elimdeki kamp yatağımın eni bu :D
-Mutfak kısmına ruhsat için ocak koyacağım ama gerçekte içeride ocak ve tüp olmayacak. Pişirme işlemleri araç dışında yapılacak.
-Su tesisatı işi kafamı kurcalıyor. Teker davlumbazları üstüne özel su deposu+pompa falan ile de çözüm üretilebileceği gibi, paylaşılan bidonlu çözümlerin kolaylığı akıl çelici. Suyu depoya doldurmanın zorluğu, bidon taşıma eziyeti falan derken kafam hâlâ bulanık bu konuda.
-Duş kısmını, yataktan sonra koyacağım kısa dolap sonrası planladım. 2'li koltuk ve masa sürücü arkasında düşündüm.
-En büyük sorun olan 2 çocuk için yatağa bulduğum çözüm sürücü bölümünün tava kısmından aracın arkasına doğru uzanan ve kullanılmadığında tavana doğru kalkacak olan bir yatak platformu. Basit bir yapı olacak.
-Elektrik tesisatını yatağın altında konumlandırmayı düşündüm. Böylece kapıyı açıp müdahale edebilirim diye düşündüm.

Daha araç seçemediğim için, düşündüğüm araçlarla ilgili planlama yapabileceğim bir çizim de bulamadığımdan her şey kafamda. Gerçekliğini ne kadar yakalayabilirim bilmiyorum. Optimal bir konfor ve kolay yapım ile basit tasarım hedefliyorum. En önemli önceliğim güvenlik. Webasto veya buna benzer bazı konfor arttıran özellikleri sonradan eklemek istiyorum.

Satılacak değil, benim ihtiyaçlarıma uygun çözümlü bir araç hedefim. Belki birçok kişi için saçma, uygunsuz veya gereksiz gelebilecek ama normalara ve bana uygun çözüm olacak :D Tabi inşallah bir yerinden başlayabilirsem :p

Bana ve tüm yersiz/saçma sorularıma karşı sabır ve anlayışınız için teşekkürler =)

Saygılar.

Selam,

İnsan gördükleri ve okudukları sonrasında detaylara ve tasarımlara dalıp kayboluyor. Sonra bir nefes alıp 'sakin ol, bu senin kuyruğun' aydınlanması yaşayıp, yapabileceklerim ve maliyet sınırlarının o güvenli ve cılız sığ sularına çekiliyorum :smiley:

Kafamda oluşanlar:
-Ben arkadaki yatağı 140cm eninde yapacağım, elimdeki kamp yatağımın eni bu :D
-Mutfak kısmına ruhsat için ocak koyacağım ama gerçekte içeride ocak ve tüp olmayacak. Pişirme işlemleri araç dışında yapılacak.
-Su tesisatı işi kafamı kurcalıyor. Teker davlumbazları üstüne özel su deposu+pompa falan ile de çözüm üretilebileceği gibi, paylaşılan bidonlu çözümlerin kolaylığı akıl çelici. Suyu depoya doldurmanın zorluğu, bidon taşıma eziyeti falan derken kafam hâlâ bulanık bu konuda.
-Duş kısmını, yataktan sonra koyacağım kısa dolap sonrası planladım. 2'li koltuk ve masa sürücü arkasında düşündüm.
-En büyük sorun olan 2 çocuk için yatağa bulduğum çözüm sürücü bölümünün tava kısmından aracın arkasına doğru uzanan ve kullanılmadığında tavana doğru kalkacak olan bir yatak platformu. Basit bir yapı olacak.
-Elektrik tesisatını yatağın altında konumlandırmayı düşündüm. Böylece kapıyı açıp müdahale edebilirim diye düşündüm.

Daha araç seçemediğim için, düşündüğüm araçlarla ilgili planlama yapabileceğim bir çizim de bulamadığımdan her şey kafamda. Gerçekliğini ne kadar yakalayabilirim bilmiyorum. Optimal bir konfor ve kolay yapım ile basit tasarım hedefliyorum. En önemli önceliğim güvenlik. Webasto veya buna benzer bazı konfor arttıran özellikleri sonradan eklemek istiyorum.

Satılacak değil, benim ihtiyaçlarıma uygun çözümlü bir araç hedefim. Belki birçok kişi için saçma, uygunsuz veya gereksiz gelebilecek ama normalara ve bana uygun çözüm olacak :D Tabi inşallah bir yerinden başlayabilirsem :p

Bana ve tüm yersiz/saçma sorularıma karşı sabır ve anlayışınız için teşekkürler =)

Saygılar.
Sürücü bölümü tavan kısmından arkaya uzanan inip kalkan bir yatak için fuar da masal karavan adlı bir firmanın çalışmaları vardı, çözümleri uygulanabilir ve konforlu bulmuştum. Fuardan kalan broşürler arasında bir tane buldum... Belki fayda ve fikir verebilir...
Kolay gelsin

20201003 161508 min

20201003 161515 min

20201003 161455 min

Selam,

Çok teşekkürler :smiley:

Gereken hacim o kısımda mevcut. Hatta arkadaki yatağı da o şekilde yapmayı düşündüm ama gereksiz manevralara gerek olmadığına karar verdim. Hem ön taraftaki yatak ileriye dönük aracın genişliğine kadar büyütülebilir, böylece çocuklar büyüdüklerinde de kullanabilirler.

Çok basit motorlu yapanlar da var ama basitlikten uzaklaşmamak en sağlıklısı olur gibime geliyor.

Saygılar.

Değerli forum üyeleri, aracını henüz motokaravana dönüştüren birisi olarak bir konuda tecrübe ve görüşlerinize ihtiyacım var. Aracımın tavanına birbirine geçme tahtalardan lambri yapmayı planlıyorum. Orta ve uzun vadede tahtaların özellikle birbirine geçme yerlerinden ses çıkarmasını engellemek için ne yapmam gerekir.

Değerli forum üyeleri, aracını henüz motokaravana dönüştüren birisi olarak bir konuda tecrübe ve görüşlerinize ihtiyacım var. Aracımın tavanına birbirine geçme tahtalardan lambri yapmayı planlıyorum. Orta ve uzun vadede tahtaların özellikle birbirine geçme yerlerinden ses çıkarmasını engellemek için ne yapmam gerekir.
Bu çalışmayı yapan bir çok karavancı var.
Paylaşım da yaptılar. Deneyimlerini direk sorarsanız daha memnun edici cevaplar ve çözüm fikirleri olacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,416
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri