Her Yıl Tüv Muayenesi Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SDANACI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,212

SDANACI

Son Ayak İzi, Fibula ve KAM yazarı.
Yer
Manisa
Çözüm bekleyen en acil sorunumuzun hele de çekme karavanlar için, her yıl muayene zorunluluğu olduğunu düşünüyorum. Federasyonumuzun konuyla ilgili daha fazla bastırmasını ve ilgili haberleri bekliyoruz.

Etiketler
Çekme karavanda yıllık muayene yapılması tamamiyle eziyettir hangi akıl ve mantıkla buna karar vermişler? hangi karavan sahibinin görüşünü sormuşlar? tamamiyle cahil işi federasyon bu konuya acil çözüm bulmalı.

Tüvtürk’e itirazım ve cevabı;

TüvTürk muayene istasyonlarında O2 sınıfı (750-3500kg) römorkların zorunlu muayenelerinin her yıl yapılması hususunda itirazlarımı tarafınıza arz ederim. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca ,KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ MADDE 67- (Değ.: 18.05.2007-26526) Teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasaktır.

Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,(M1G sınıfındaki hususi yada resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır) periyodik muayeneye tabi tutulur.

Ayrıca Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin ,motorlu kara taşıtları ve römorkları için periyodik yol güvenliği testleri için

2014/45 / EU sayılı Direktifinde ilgili maddede sınıf tanımı için 3500 kg aşan O3 ve O4 sınıfı römorkların muayenesini her yıl zorunlu kılıp, O1 maksimum 750kg ve O2 (750-3500kg) sınıfı römorkların muayenesi 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir yapılmaktadır. TüvTürk ortaklarından olan Alman kuruluş TüvSüd ,başta Almanya olmak üzere bir çok AB ülkesinde ,O2 sınıfı römorkların periyodik muayene süresi için 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir uygulaması yapmaktadır.

Ülkemizde kullanım amacına göre karavan olarak üretilmiş ve ithal edilmiş O2 sınıfına ait Römorkların bir yıl içeridindeki kullanım süreleri ve yaptığı kilometreler olduça düşük olmakla birlikte ,daha karmaşık ve komplike üretilmiş otomobillerden daha kısa sürede periyodik muayeneye tabi olması doğru bir uygulama değildir.

Konunun tarafınızdan değerlendirilmesi ve incelenmesini arz ederim.

Cevap:
Sayın Müşterimiz,
Öncelikle tarafımızla iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Ülkemizde 2014/45 yürürlükte değildir.

Ayrıca tescil kayıtlarında bir römorkun hususi otomobil römorku olduğuna dair kayıt bulunmamaktadır.

O2 romork aynı zamanda ticari otomobil, kamyonet vb araçlar ile de çekilebildiğinden, ayrı tescil belgesi vardır, diğer araçlar için geçerli olan süre tayin edilmektedir.

Bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz.

Saygılarımızla,TÜVTÜRK

Karavanımın ruhsatında cinsi Römork(DC karavan)
Kullanım şekli : yük taşıma hususi yazıyor.
Fakat Artes sisteminde noterden aldığım tescilde ilk muayene süresi 1 yıl çıkarıyor??!!

TüvTürk muayene istasyonlarında O2 sınıfı (750-3500kg) römorkların zorunlu muayenelerinin her yıl yapılması hususunda itirazlarımı tarafınıza arz ederim. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca ,KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ MADDE 67- (Değ.: 18.05.2007-26526) Teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasaktır.

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,(M1G sınıfındaki hususi yada resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır) periyodik muayeneye tabi tutulur.

Ayrıca Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin ,motorlu kara taşıtları ve römorkları için periyodik yol güvenliği testleri için

2014/45 / EU sayılı Direktifinde ilgili maddede sınıf tanımı için 3500 kg aşan O3 ve O4 sınıfı römorkların muayenesini her yıl zorunlu kılıp, O1 maksimum 750kg ve O2 (750-3500kg) sınıfı römorkların muayenesi 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir yapılmaktadır. TüvTürk ortaklarından olan Alman kuruluş TüvSüd ,başta Almanya olmak üzere bir çok AB ülkesinde ,O2 sınıfı römorkların periyodik muayene süresi için 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir uygulaması yapmaktadır.

Ülkemizde kullanım amacına göre karavan olarak üretilmiş ve ithal edilmiş O2 sınıfına ait Römorkların bir yıl içeridindeki kullanım süreleri ve yaptığı kilometreler olduça düşük olmakla birlikte ,daha karmaşık ve komplike üretilmiş otomobillerden daha kısa sürede periyodik muayeneye tabi olması doğru bir uygulama değildir.

Cevap:
Sayın Müşterimiz,

Ayrıca tescil kayıtlarında bir römorkun hususi otomobil römorku olduğuna dair kayıt bulunmamaktadır.

O2 romork aynı zamanda ticari otomobil, kamyonet vb araçlar ile de çekilebildiğinden, ayrı tescil belgesi vardır, diğer araçlar için geçerli olan süre tayin edilmektedir.

Saygılarımızla,TÜVTÜRK

Bir kaç yanlış bir araya gelirse doğruyu bulmak zor oluyor. Bu nedenle biraz uzun yazacağım. Yazdıklarıma ilave veya düzeltme olursa sevinirim. Neticede hepimiz işin doğrusunu bulmak istiyoruz.

Sanıyorum çekme ve motokaravanlarda tüv konusundaki ilk yanlış „Ticari Araç Tanımında“ yatıyor.

Almanya‘ da yaşadığım için, Türkiye’de araçlarla ilgili sorunlu konularda önce bu durum Almanya’da nasıl diye bakıyorum. Almanya’da araçlarla ilgili işler daha yerleşmiş durumda. Örneğin ticari araç tanımı:. Almanya’da ticari araç (gewerblich genutzte Fahrzeuge), ticarette kullanılan araçlar anlamındadır. Ticarette kullanılan araçların, aynı Türkiye’deki ticari araçlar gibi her yıl tüve gitmeleri gerekir. Burada önemli nokta: Almanya’da ticari araç denmiyor, ticarette kullanılan araç deniyor. Bu cümleyi Almanca’dan tercüme ediyorum „Ticarette kullanılan araçlar her yıl kontrol edilmelidir! = Gewerblich genutzte Fahrzeuge müssen jährlich geprüft werden!“

Aracı ticari işlerde kullanmadığımız zaman Tüv iki yılda bir olur. Benim şu anda karavan olarak kullandığım Sprinter önceki sahibinde kiralık araç olarak kullanıldığı için her yıl tüve girmesi gerekiyordu. Ben aracı ticari araç olarak değil hususi karavan olarak kullandığım için iki yılda bir tüve gidiyorum.

Ikinci yanlış:

Aşağidaki metinde madde 14 de yazılanlarla, a,b,c,d ve e fıkralarında yazılanlar çelişkili. Bu fıkralarda römorkların çekici araca göre tüv süreleri belirleniyor. 14. Madde deki açıklamadan ben başka anlam çıkarıyorum.

==============================================================

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ AÇILMASI, İŞLETİLMESİ VE ARAÇ MUAYENESİ HAKKINDA YÖNETMELİK

YEDİNCİ BÖLÜM

Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi

Madde 14-Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları (Değişik ibare:RG-7/1/2010-27455) ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,

d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,

e) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, periyodik muayeneye tabi tutulur.

============================================

Üçüncü hatayı Tüv yapıyor: Tüv‘ ün aşağıdaki cevabındaki şu cümle yanlış:

=====================================================

„O2 romork aynı zamanda ticari otomobil, kamyonet vb araçlar ile de çekilebildiğinden, ayrı tescil belgesi vardır, diğer araçlar için geçerli olan süre tayin edilmektedir.“
=====================================================

Tüv yukardaki 14. maddedeki çelişkiden faydalanıyor. Çekme karavanlar arasıra ticari otomobillerle çekilseler de, cok büyük bir çoğunlukla hususi otomobillerle çekiliyolar. Bu nedenlede 2 yılda bir tüv‘ e girmeleri gerekir.

=========================================================

Cevap:
Sayın Müşterimiz,

Saygılarımızla,TÜVTÜRK

Son düzenleme:

Cevap:
Sayın Müşterimiz,

Saygılarımızla,TÜVTÜRK

Yanlışımı anladım bilmiyorum ama, karavan yada römork ticari araçla çekiliyorsa her yıl. Hususi araçla çekiliyorsa iki yılda bir muayeneye girer.
Yani çeken araçla bağlantı kuruyorlar.
Kullanım amacı ile değil.
Çift kabin kamyonet yada doblo tarzı bir araçla cekersen her yıl, binek araç yada jeep tarzı bir araçla cekersen iki yılda bir. Ruhsata kamyonet geçen ama kullanım amacında hususi yazan araçlada çeksen karavanın muayene her yıl olacak.

Yanlışımı anladım bilmiyorum ama, karavan yada römork ticari araçla çekiliyorsa her yıl. Hususi araçla çekiliyorsa iki yılda bir muayeneye girer.
Yani çeken araçla bağlantı kuruyorlar.
Kullanım amacı ile değil.
Çift kabin kamyonet yada doblo tarzı bir araçla cekersen her yıl, binek araç yada jeep tarzı bir araçla cekersen iki yılda bir. Ruhsata kamyonet geçen ama kullanım amacında hususi yazan araçlada çeksen karavanın muayene her yıl olacak.
Evet biraz yanlış anlaşılmış;
Tüvtürk araç muayene süreleri konusunda 750 kg üzeri ruhsata tabi çekme karavanları mevzuatta şu şekilde değerlendiriyor;

e)Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, periyodik muayeneye tabi tutulur.

ortada net olmayan bir mevzuat ve işlerine geldiği gibi yürütmeye çalışan kurumlar var.!!

Mümkünse tüm araçlar her yıl muayene olsa daha çok işlerine gelir. Ortada çok ciddi bir para geliri var sonuçta. Ve muayene için ödediğimiz paraşarın %30 u yabancı şirket ortaklarına gidiyor.
Türkiye'de trafiğe kayıtlı 23 milyon 653 bin 515 araç varmış. bu rakamı 450 ile çarpın!!!

2020 de Vergi borcu silinen şirketler arasında yer alan TüvTürk A.Ş nin toplamda 767milyon tl borcu da silinmiş diyorlar.

Not: Araç muayenelerine kesinlikle karşı değilim. Mutlaka yapılmalı ve çok önemli!!!Hatta 750 kg altı römork diye piyasada dolanan yüzlerce karavan da muayene olmalı. Ama adaletli ve doğru bir yaklaşımla.

Almanya’da çekme karavanların fren muayenesi nasıl yapılıyor. Türkiye’de eskiden frenlere bakmıyorlarmış. Ama şimdi karavanın tekerlerini tambura sokup tambur dönerken aracı geri vitese takarak kontrol ediyorlar. Tabi ki geri viteste bir süre sonra frenler boşa çıkıyor. Sonra yine tambur uzerinde tekerler dönerken el frenini çekiyorlar. Hem karavan hem araç ani bir hareketle arkaya doğru şahlanıyor. Bu şekil de muayene normal mi?

Almanya’da çekme karavanların fren muayenesi nasıl yapılıyor. Türkiye’de eskiden frenlere bakmıyorlarmış. Ama şimdi karavanın tekerlerini tambura sokup tambur dönerken aracı geri vitese takarak kontrol ediyorlar. Tabi ki geri viteste bir süre sonra frenler boşa çıkıyor. Sonra yine tambur uzerinde tekerler dönerken el frenini çekiyorlar. Hem karavan hem araç ani bir hareketle arkaya doğru şahlanıyor. Bu şekil de muayene normal mi?

Bu video Almanya çekme karavanda tüv kontrolünü gösteriyor. Tüv’de fren kontrolnün nasıl yapıldığı da görülüyor. Almancası yeterli olmayanlar da resimlerden çok șey anlayabilir. Uzunca bir video ama mutlaka görmeye değer. Özellikle gaz kontrolu önemli. Önce gaz tüplerinin bulunduğu yerde, kıvılcım çıkarabilecek, yanabilecek (akü, elektrik kablo bağlantısı, priz, Benzin, dizel gibi) șeyler var mı diye bakılıyor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=YVmQH52WcsQ

Konuyu hortlatacağım ama buna değecek bir konu bu her yıl vize uygulaması. Vizelerin 2 yılda bir ve motorsiklet, traktör kategori ücretlendirmesine tabi olması gerekiyor. Sadece bu haksız ve saçma uygulama yüzünden trafikte yüzlerce 750 kg üzeri olan ama altındaymış gibi davranan tehlikeli araç var ve bunların kontrolleri sahiplerinin insafına kalmış vaziyette. Eğer ki makul ve akla yatkın bir düzenleme yapılır ve 750 kg üzeri olan karavanlar için 2 yılda bir vize ve daha düşük muayene ücreti alınırsa bu kontrolsüzlüğün de önü alınabilir. Lakin yaptım olducu bir anlayışla bu sorunlar ancak kaş yapacağım derken göz çıkarmaya benzer. Bugün çoğu 3.75'lik karavan aslında 750 kg üzerinde. Kimilerinde fren sistemi bile yok. Bu noktada kullanıcıya bilinçli olmasını öğütlemenin yanında, yönetmeliklerin ve kanunların da akla mantığa ve de topluluk amacına uygun olması gerekmiyor mu? O zaman hepten lav edelim böyle yönetmelikleri. Kullanıcılar kendi insiyatifleriyle karar versinler. Bu ne kadar saçma geliyorsa kulağa, şimdiki uygulama denilen tuhaf düzende aynı derecede saçmadır.

Konu ile ilgili bir kampanya başlattım, sitede aradım bulamadım, daha önceden böyle bir kampanya olmaması aklıma dahi gelmezdi. Umarım ben bulamamışımdır. Yoksa bizler talep etmezsek bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi ihtimali hiç olmaz.

Linki aşağıya ekliyorum. Destekleriniz önemli. Cimer'den de Ulaştırma Bakanlığına öneri olarak yazı yazdım. Size de tavsiye ederim. Yalnız şunu da eklemek istiyorum; Facebook'da Gezenbilir karavan grubunun sayfasını kim(ler) yönetiyor bilmiyorum ama bu konuyu orada paylaştığımda yayına almaya uygun bile görmediler. Muhtemelen bu konulara yabancı kişiler. Yani umarım öyledir çünkü bu konuya kulak tıkamak için aklıma başka iyi niyetli bir şey gelmiyor. Gerçekten garip bir durum o grupta yayınlanmaması.

Konuyu hortlatacağım ama buna değecek bir konu bu her yıl vize uygulaması. Vizelerin 2 yılda bir ve motorsiklet, traktör kategori ücretlendirmesine tabi olması gerekiyor. Sadece bu haksız ve saçma uygulama yüzünden trafikte yüzlerce 750 kg üzeri olan ama altındaymış gibi davranan tehlikeli araç var ve bunların kontrolleri sahiplerinin insafına kalmış vaziyette. Eğer ki makul ve akla yatkın bir düzenleme yapılır ve 750 kg üzeri olan karavanlar için 2 yılda bir vize ve daha düşük muayene ücreti alınırsa bu kontrolsüzlüğün de önü alınabilir. Lakin yaptım olducu bir anlayışla bu sorunlar ancak kaş yapacağım derken göz çıkarmaya benzer. Bugün çoğu 3.75'lik karavan aslında 750 kg üzerinde. Kimilerinde fren sistemi bile yok. Bu noktada kullanıcıya bilinçli olmasını öğütlemenin yanında, yönetmeliklerin ve kanunların da akla mantığa ve de topluluk amacına uygun olması gerekmiyor mu? O zaman hepten lav edelim böyle yönetmelikleri. Kullanıcılar kendi insiyatifleriyle karar versinler. Bu ne kadar saçma geliyorsa kulağa, şimdiki uygulama denilen tuhaf düzende aynı derecede saçmadır.

Konu ile ilgili bir kampanya başlattım, sitede aradım bulamadım, daha önceden böyle bir kampanya olmaması aklıma dahi gelmezdi. Umarım ben bulamamışımdır. Yoksa bizler talep etmezsek bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi ihtimali hiç olmaz.

Linki aşağıya ekliyorum. Destekleriniz önemli. Cimer'den de Ulaştırma Bakanlığına öneri olarak yazı yazdım. Size de tavsiye ederim. Yalnız şunu da eklemek istiyorum; Facebook'da Gezenbilir karavan grubunun sayfasını kim(ler) yönetiyor bilmiyorum ama bu konuyu orada paylaştığımda yayına almaya uygun bile görmediler. Muhtemelen bu konulara yabancı kişiler. Yani umarım öyledir çünkü bu konuya kulak tıkamak için aklıma başka iyi niyetli bir şey gelmiyor. Gerçekten garip bir durum o grupta yayınlanmaması.

T E Ş E K K Ü R L E R

Bu kampanyayı bütün karavancıların, kampçıların imzalaması lazım.

Hatta her karavancı, karavanı olmayan tanıdıklarına da imzalatsın.

Türkiye’de kamp ve karavan sektörünün geliṣmesi için acilen Tüv’ün iki yıla çıkarılması, trafik sigortasının karavanlar için adil oması çok önemli.

Sadece çekme değil bütün karavanlar için muyane ve sigorta işlemleri mantıklı sayılara düşmesi gerekli.

Gezenbiliir Face'de olanlar aslında gezenbilir diye bir site olduğunun farkındalar mı : ) Yöneticilerei dahil sonuçta gören duyan yok.

Örneğin motokaravan malesef özel amaçlı motorlu taşıt olarak geçmekte. Teknik olarak ambulans, itfaiye, cenaze aracından farkın yok. Bu kanunu çıkartanlar ve sonrasında bunu açıklayan/yorumlayan (yönetmelik/genelge) bürokratların teknik açısından bilgi fakiri oldukları belli.

Yılda yapılan km belli iken, trafikte aktif olarak yolda olan araçlar belli iken, bunların kaçı karavan cinsinde. Zaten amaçla belli noktalarda konaklamak. Devamlı yol almak değil.

Zorunlu sigorta ve kasko kapitalist düzenin kaymağını yedikleri için bunları acilen devlet eliyle izaya sokmak gerekli.

Change.org a da imza atalım ama en öenemlisi CIMER'e yazmak. Bir kaç dakika zaman ayırarak hem çekme hem de motokaravan için gerekli izahat verilerek gerekli merciler bunaltılmalı.

Forumda Tüv ve sigorta için çok ṣey yazıldı ama, bu konuda tekrar tekrar yazmakta fayda var.

Tüv ve sigorta kamp ve karavan sektörünün geliṣmesini büyük ölçüde engellediği gibi yapılanlarıda yanlıṣ yönlendiriyor.

Dünya’da kamp ve karavan sektörünün motoru motokaravan.

Türkiye’de motokaravanlardan haksız olarak alınan yüksek sigorta ve gereksiz her yıl Tüv karavan üretimini çekme karavana yönlendiriyor.

750 kilonun üstündeki karavanlara uygulanan gereksiz her yıl Tüv’de karavancıarı 750 kilodan küçük karavanlara mecbur ediyor.

Böylece kamp ve karavan sektörü devlet eliyle felç ediliyor.

Iṣin garip tarafı Tüv ve sigortadan devletin elle tutulur bir geliri de yok. Çünkü her iki konuda da kazanan özel firmalar.

Kamp ve karavan sektörünün önü açılsa ülkede bu sektörde on binlerce insana istihdam olacak ve devlet KDV üzerinden milyarlar kazanacak.

.
Vatandaşların şikâyet, talep, bilgi edinme, ihbar, görüş ve önerilerini çoğunlukla ilgili kurumlara ileterek cevaplayan CİMER, yasamanın değil, yürütmenin bir organıdır.
Yani yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerin uygulanması üzerine olan yazılar için doğru ama yasa ve yönetmeliklerin yenilenmesi veya başkalarının çıkarılması amacıyla yazılan yazılar için ise yanlış adres olduğu atlanmamalı.

Umarım çoğumuz bu farkın bilincindedir ?
Böyle amaçlar için milletvekillerine veya partilere başvurmak gerekiyor..

Son düzenleme:

Bu video Almanya çekme karavanda tüv kontrolünü gösteriyor. Tüv’de fren kontrolnün nasıl yapıldığı da görülüyor. Almancası yeterli olmayanlar da resimlerden çok șey anlayabilir. Uzunca bir video ama mutlaka görmeye değer. Özellikle gaz kontrolu önemli. Önce gaz tüplerinin bulunduğu yerde, kıvılcım çıkarabilecek, yanabilecek (akü, elektrik kablo bağlantısı, priz, Benzin, dizel gibi) șeyler var mı diye bakılıyor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=YVmQH52WcsQ

Hocam bu nasıl bir Tüv istasyonu böyle? Bomboş :cool:
Ben ömrümde bu kadar tenha istasyon görmedim. Bizdeki durumu nasıl tarif etsem; mesela mesai saati çıkışı 1.köprü gibi. Sırayla çağırmalarına rağmen bir kaos oluşuyor. İstasyonun hemen önünde de araç kuyruğu var, dışarda da var. En son karavanı götürdüğümde kaydı yaptırdım ve her zamanki gibi istasyonun önündeki sıraya girecektim ki araçları sıraya dizmeye çalışan görevli isyan ederek beni girişteki bir boşluğa karavanla geri geri gönderdi. Benden sonra gelen bir çekici kamyonu da geri gönderdi. Adam bir saattir dışardaki otoparkta kamyonunu bloke eden başka bir kamyonun sürücüsünü arıyormuş. Herkes isyanlarda, stres tavan. Aracı görevliye teslim ettikten sonra istasyonun içine girmek zaten yasak.

Benim asıl dikkatimi çeken konu; karavanın tekerlerini tambura koyarak yapılan fren testini el freniyle yapmış olması. Bizimkiler geri vitese takarak yapmaya çalışıyorlar. Aracı geriye doğru itip körüğü kapatıyorlar ve bu esnada karavan epey zorlanıp hopluyor. Anladığım kadarıyla istedikleri sonucu alamadıkları için defalarca deniyorlar her gittiğimde. Başka istasyonlarda da bu şekilde karavanı hoplatıyorlarmış diye duydum. 20 dakika rahat uğraşıyorlar.

Ayrıca videoda fren pistonunun kontrolünü dışarda 15-20 km/h hızla giderken sertçe frene basarak yaptı. Personelin karavan konusunda tecrübeli olduğu bariz belli. Bizim Tüv'ün personeli ne fren sisteminin nasıl çalıştığından, ne içerdeki cihazlardan, ne de gaz tertibatından haberi yok.

Bu videoyu Tüv'e gönderip adam gibi eğitin personelinizi diyeceğim. Tüv'ün muayene parasını geçtim, karavana zarar verecekler diye korkuyorum.

Ayrıca bizde ne gaz sistemine, ne de karavanın içine kafayı sokup bakıyorlar. Römork olarak geçtiği için yangın söndürücü ve ilkyardım çantası da sormuyorlar. Bu videoda adam ocağın çalışıp çalışmadığını ve sobanın bacasını bile kontrol ediyor. 😲

Hocam bu nasıl bir Tüv istasyonu böyle? Bomboş :cool:
Ben ömrümde bu kadar tenha istasyon görmedim. Bizdeki durumu nasıl tarif etsem; mesela mesai saati çıkışı 1.köprü gibi. Sırayla çağırmalarına rağmen bir kaos oluşuyor. İstasyonun hemen önünde de araç kuyruğu var, dışarda da var. En son karavanı götürdüğümde kaydı yaptırdım ve her zamanki gibi istasyonun önündeki sıraya girecektim ki araçları sıraya dizmeye çalışan görevli isyan ederek beni girişteki bir boşluğa karavanla geri geri gönderdi. Benden sonra gelen bir çekici kamyonu da geri gönderdi. Adam bir saattir dışardaki otoparkta kamyonunu bloke eden başka bir kamyonun sürücüsünü arıyormuş. Herkes isyanlarda, stres tavan. Aracı görevliye teslim ettikten sonra istasyonun içine girmek zaten yasak.

Benim asıl dikkatimi çeken konu; karavanın tekerlerini tambura koyarak yapılan fren testini el freniyle yapmış olması. Bizimkiler geri vitese takarak yapmaya çalışıyorlar. Aracı geriye doğru itip körüğü kapatıyorlar ve bu esnada karavan epey zorlanıp hopluyor. Anladığım kadarıyla istedikleri sonucu alamadıkları için defalarca deniyorlar her gittiğimde. Başka istasyonlarda da bu şekilde karavanı hoplatıyorlarmış diye duydum. 20 dakika rahat uğraşıyorlar.

Ayrıca videoda fren pistonunun kontrolünü dışarda 15-20 km/h hızla giderken sertçe frene basarak yaptı. Personelin karavan konusunda tecrübeli olduğu bariz belli. Bizim Tüv'ün personeli ne fren sisteminin nasıl çalıştığından, ne içerdeki cihazlardan, ne de gaz tertibatından haberi yok.

Bu videoyu Tüv'e gönderip adam gibi eğitin personelinizi diyeceğim. Tüv'ün muayene parasını geçtim, karavana zarar verecekler diye korkuyorum.

Ayrıca bizde ne gaz sistemine, ne de karavanın içine kafayı sokup bakıyorlar. Römork olarak geçtiği için yangın söndürücü ve ilkyardım çantası da sormuyorlar. Bu videoda adam ocağın çalışıp çalışmadığını ve sobanın bacasını bile kontrol ediyor. 😲

Önce çekme karavandan baṣlayayım. Ben hiç çekme karavanla Tüv’e gitmediğim için çekme karavanda fren kontrolünün nasıl oduğunu bilmiyorum.

Tüv konusu Almanya’da biraz farklı. Tüv’ün Türkçesi teknik kontrol derneği. Almanya’da araçlarda teknik kontrol bu dernekle baṣladı. Uzun yıllar sadece bu dernek araçlarda teknik kontrol yaptı. Baṣtan bu yana herkes teknik kontrola gidiyorum değil Tüv’e gidiyorum dedi. Şu anda Tüv’ün Türkiye’deki durumu on yıllar önce Almanya’daki Tüv’ün durumuna benziyor

Artık Almanya’da araçlarda teknik kontrol yapan Tüv’den baṣka dernekler olduğu gibi araç servislerinde de haftanın belirli günlerinde Tüv yapılır. Yani aracı tamir ettidiğimiz yere de Tüv gelir.

Yıllardır Araçlarımın Tüv’ünü yaptırdığım yerde bir mühendis teknik kontrolu yapar. Tüv yaptığı yer de kendisine ait. Kandisinden izin alarak aracın altına bende girerim. Hatalı yerleri bana gösterir. Ayrıca benim içinde aracı alttan görme fırsatı oluyor.

Sanıyorum 4 yıl kadar önceydi, benden izin isteyerek karavanın içine baktı. Kendisinin de bir kamp arabası olduğunu söyledi ve gezdiğimiz yerler hakkında sohbet ettik.

Büyük ṣehirlerde Tüv kalabalık olabilir ama sizin anlattığınız ortam burada artık yok.

Gaz tesisatı ve cihazlarında aynı Tüv’de olduğu gibi iki yılda bir kontrolü yapılır. Ben bu kontrolü Tüv’de değil araçlarda karavan dönüṣümü yapan bir firmada yaptırıyorum. Firma sahibi (zaten firmada tek kiṣi) Türkiye’yi iyi tanır. Iki yılda bir Türkiye hakkında biraz sohbet ederiz.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.