Hatay Riga (letonya-latvia) Arabayla Dört Başına

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,638

yasarergun

Dünyayı değiştirebilirsin
Yer
Antakya-Hatay ama O bir Antep'li :)
Web
www.yiyenbilir.com
Herkese Selam,
2015 Haziran Hatay-Samara'dan sonra avrupadan kiraladığım arabalarla saraybosna-venedik arabayla beş başına bir deneme sürüşü ve budapeşte-bratislava-viyana-cluj-budapeşte yaptım ama buraya yazacak vaktim olmadı. 2016'da Hatay-Omsk uçak krizine kurban gitti, ağustosta bari Hatay-Minsk yapalım derken malum 15 temmuzda hain darbe girişiminden sonra fabrika ayarlarına geri döndük. İnşallah önümüzdeki haftaya kadar yeşil pasaport sahibi olduğumuz için bin yerden izin alarak çıkabildiğimiz yurtdışı izin prsedürünü tamamlayabilirsek hatay-riga araçla git gel sanırım 9000 km sürecek bir seyahate başlayacağız. bu sefer daha rahatım, arabanın bakımı hariç hiç bir hazırlık yapmadım. yanıma cep telefonu haricinde bir teknolojik cihaz da almayacağım. türk telekom 34 ülkede geçerli 2 gb veriyor. telefonum zaten hep açık olacak artık belli şartlar dahilinde akıllı tarifelerle öpülmeden yurtdışından telefonla konuşmak mümkün. haritalar için android marketten "here" indirdim. gideceğim tüm ülkelerin haritaları bedava ve offline çalışabilen here ile yolumu bulurum diye düşünüyorum. rota muhtemelen hatay-edirne-sofya-üsküp-niş-belgrad-budapeşte-lviv-minsk-vilnius-riga şeklinde olacak. arabanın kaskosunun tüm dünyada geçerli olması için gerekli zeyl ve tabi ki sağlık sigortası yaptırılacak. yeşil sigortayı kendi sigorta acentem yaparsa ne ala ama olmazsa sınırda hallederim. araç ssangyong kyron 2010 model otomatik vitesli, 1.5 senede 80 000 km test edip sorun yaşamadığım bir araç. lastikler geolander at, sorun yaşamayacağımı düşünüyorum. ehliyetim 2 sene önce yenilediğim eski tip ehliyet. vakit buldukça buradan ilginç şeyleri ve önemli noktaları paylaşacağım. takip edenlere şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Etiketler
Gezinizin güzel geçmesini dilerim.Yeşil pasaportun yanında istenen belgenin tarihinin 10 günden daha eski olmamasını istiyorlar ama eskide olsa biraz mırın kırın ile salıyorlar. (Tarafımdan denendi.) Aslında o yazılı ıslak imzalı belge olmasa bile veya belge olsa bile sizden bir şekilde şüphelenirlerse gümrükçüler kendi bilgisayarlarından sizin sicilinizi bulup hakkınızda karar veriyorlar.Yani o belge yok diye size kuru kuruya çıkamazsınız diyemezler ama bu durumun bilinmesinide istemiyorlar.Eşinden dolayı Yeşil pasaport sahibi ev hanımı bir kişi tek başına yurt dışına çıkmak isterse o belge olmadan çıkış gümrüğüne gelince bilgisayara bakıp tamam çıkabiliyorsun diyorlar.Bu duruma şahit olunca gümrükteki pasaport polisliğindeki komiseri kibarca sıkıştırdım ve durumun yukarıda olduğu gibi olduğunu söyledi.
Cep telefonu operatörleri yurt dışında Türkiye tarifesi ile konuş uygulaması yapıyorlar ama gün başına da konuş konuşma 10-15 lira arası parayı da almasını biliyorlar.
Yani bir kelime bile konuşma 10 günlük yurt dışı süresinde 100-150 liranızı takır takır alıyorlar.
Bulgaristandan Makedonyaya çıkarken mümkünse Gyueshevo -Devebayırı gümrük kapısını kullanmayın.Bulgarların bu gümrük kapısı yolu düşenlere gümrük kanunlarını kendilerine göre yorumlayıp eziyet etmekle ünlü.( Katiyen rüşvet almıyorlar)
Litvanyaya vardığınızda Rusyanın ana toprağından kopuk olan Kaliningrad oblastına girmeyi deneyip yeşil pasaporta uygulayacakları formaliteleri öğrenebilirmisiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gezinizin güzel geçmesini dilerim.Yeşil pasaportun yanında istenen belgenin tarihinin 10 günden daha eski olmamasını istiyorlar ama eskide olsa biraz mırın kırın ile salıyorlar. (Tarafımdan denendi.) Aslında o yazılı ıslak imzalı belge olmasa bile veya belge olsa bile sizden bir şekilde şüphelenirlerse gümrükçüler kendi bilgisayarlarından sizin sicilinizi bulup hakkınızda karar veriyorlar.Yani o belge yok diye size kuru kuruya çıkamazsınız diyemezler ama bu durumun bilinmesinide istemiyorlar.Eşinden dolayı Yeşil pasaport sahibi ev hanımı bir kişi tek başına yurt dışına çıkmak isterse o belge olmadan çıkış gümrüğüne gelince bilgisayara bakıp tamam çıkabiliyorsun diyorlar.Bu duruma şahit olunca gümrükteki pasaport polisliğindeki komiseri kibarca sıkıştırdım ve durumun yukarıda olduğu gibi olduğunu söyledi.
Cep telefonu operatörleri yurt dışında Türkiye tarifesi ile konuş uygulaması yapıyorlar ama gün başına da konuş konuşma 10-15 lira arası parayı da almasını biliyorlar.
Yani bir kelime bile konuşma 10 günlük yurt dışı süresinde 100-150 liranızı takır takır alıyorlar.
Bulgaristandan Makedonyaya çıkarken mümkünse Guyesova -Devebayırı gümrük kapısını kullanmayın.Bulgarların bu gümrük kapısı yolu düşenlere gümrük kanunlarını kendilerine göre yorumlayıp eziyet etmekle ünlü.( Katiyen rüşvet almıyorlar)
Litvanyaya vardığınızda Rusyanın ana toprağından kopuk olan Kaliningrad oblastına girmeyi deneyip yeşil pasaporta uygulayacakları formaliteleri öğrenebilirmisiniz?
Hocam selamlar,

15 temmuzdan beri belki 10 küsur kez yurtdışına gittiğimden artık ıslak imzalı işini mecburen öğrendim. Makedonya sınır kapısı meselesini dediğiniz gibi yaparım. Lütfen o sınır kapısının isaretli olduğu bir ekran görüntüsü paylasabilir misiniz ?
Kaliningrad'a girişi kışın sınır kapısına kadar gidip denemedim çünkü yeşil pasaport dahil vize isteniyor diye bakanlık sayfasında açık ibare var.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

bugün sağlık sigortalarımızı (tüm dünyada geçerli), yeşil sigortayı (tüm dünyada geçerli), kaskonun yurtdışında da geçerli olması için gerekli zeyl'i yaptırdım. HDI sigortadan 20 günluk sigortalar 600 liradan az tuttu. Adana'dan doğantemur sigorta Muhammed Doğantemur'a adanada servise kadar poliçeleri gönderdiği için buradan teşekkürler.

servise airbag ışığı yanıyor diye gittim ama, 1 senedir kronik hale gelen fan termiği değişimi, el freni halat değişimi, egr valfinde arada kesinti olduğu yol testinde ortaya çıkıp temizleme ile de düzelmeyince egr valfi değişimi ile yola çıkacak gibiyim. her uzun yol öncesinde rot ve balans ayarı zaten rutin. yanıma 5000 km sonra yapılacak rutin bakım için her ihtimale karşı 1 set filtre ve würth enjektör temizlik katkısı alındı. Artık bundan sonra da yolda bir sorun çıkarsa Rabbimin bir bildiği vardır deyip şükredip onu da yolda yaptırırız.

Yaşar hocam hep tek başınaydı bu sefer dört başına yazmışsınız bu dördüncü gezinizmi yoksa geziye dört kişimi çıkıyorsunuz,bizimde seneye karavanla petersburg planlarımız var sıkı takipteyiz.İnşallah gezinizi kazasız belasız bitirirsiniz

Umarim cok eglenceli geziniz olur.
Bu arada bir sey soracagim. Formda cok duymaya basladim. Wurth enjektor temizleyici ne ise yarar?
Su ya da toz girerse zaten enjektor gider. Kotu mazot supheniz varsa enjektor memesi ve pompa valfi alin bence 2 ser tane. (Motorda mekanik pompa var ise) .
Yolunuz acik olsun.

Yaşar hocam hep tek başınaydı bu sefer dört başına yazmışsınız bu dördüncü gezinizmi yoksa geziye dört kişimi çıkıyorsunuz,bizimde seneye karavanla petersburg planlarımız var sıkı takipteyiz.İnşallah gezinizi kazasız belasız bitirirsiniz
ben, hanım, kzı, oğlan 4 başımıza gidiyoruz. keske vize sorun olmasa da biz de st petersburga gitsek ama malum bi domatesler bi biz giremiyoz rusyaya :smiley:

Umarim cok eglenceli geziniz olur.
Bu arada bir sey soracagim. Formda cok duymaya basladim. Wurth enjektor temizleyici ne ise yarar?
Su ya da toz girerse zaten enjektor gider. Kotu mazot supheniz varsa enjektor memesi ve pompa valfi alin bence 2 ser tane. (Motorda mekanik pompa var ise) .
Yolunuz acik olsun.
kötü mazota karşı tavsiye ediliyor. serviste de tavsiye ettiler.

türk telekom yurtdışında günlük sabit ücret değil de, ilk 30 dk 19 lira, 30 dakika aşılırsa bu defa 90 dakikaya kadar 29 lira diye konuşma için ayrı 1 gb internet için 19 tl ayrı (prime tarifesindeyseniz 2 gb belli ülkelerde bedava) alıyor, bence günlükten daha iyi. sık kullanım derdi yoksa besava wifi warsa kullanin yoksa devam edin :smiley:

türk telekom yurtdışında günlük sabit ücret değil de, ilk 30 dk 19 lira, 30 dakika aşılırsa bu defa 90 dakikaya kadar 29 lira diye konuşma için ayrı 1 gb internet için 19 tl ayrı (prime tarifesindeyseniz 2 gb belli ülkelerde bedava) alıyor, bence günlükten daha iyi. sık kullanım derdi yoksa besava wifi warsa kullanin yoksa devam edin :smiley:

Bu paketler , faturasız hat içinse , TL bakiyesi olmadan kullanırsan iyi , faturalı hatlar için tuzak ve sınırlı sayıda 11 ülkede geçerli . Sakın ola ki bu paketleri faturalı hatla kullanmayın . Ülke geçişlerinde faturanızın çortladığını görürsünüz benden uyarması !!!

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu paketler , faturasız hat içinse , TL bakiyesi olmadan kullanırsan iyi , faturalı hatlar için tuzak ve sınırlı sayıda 11 ülkede geçerli . Sakın ola ki bu paketleri faturalı hatla kullanmayın . Ülke geçişlerinde faturanızın çortladığını görürsünüz benden uyarması !!!

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
kontrollü kullanmazsanız öyle. ama ben hiç kontrolü kaybetmedim daha :smiley:

teker döner 9ace5809be320ed454952be9c142f1b8

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri