Halk Otobüsünden Karavan Olurmu?

goose_camping

Yeni Üye
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
Konum
İzmir
Merhaba karavan dostları,

Yaşamımda radikal bir karar alıp tam zamanlı olarak karavanda yaşamaya karar verdim. Uzun yıllardır kampçılık deneyimim var, ayrıca kısa süreli bisiklet turları da yapmış idim. Birazda konfor arayışı ile karavanın bu felsefeye uygun olacağını gördüm.

Öncelikle ilk heves çekme karavanları çok beğendim. Kullanıma hazır oluşları, birçok teknik detayın uzmanlarınca çözülmüş olması, iç mimarisinin yine uzmanlar tarafından yapılmış olması, yüksek malzeme kaliteleri vs düşününce mantıklı bir çözüm gibi gelmişti. Ancak benim kullanım amacımla bu türdeki karavanlar örtüşmedi. Çekme karavan ile serbest kamp olayı hem şehir içinde hemde şehir dışında sorun olacağından bundan vazgeçtim.

Motokaravan bu sebeplerle tek alternatif oldu. Peki hangi motokaravan? Forum başlıklarını birkaç aydır okuyorum, bana büyük faydası oldu, yorumları ile çoğu kullanıcının biz acemilere seçimlerimizde yararlı etkileri olduğunu düşünüyor ve teşekkür ediyorum.

Çoğu kişinin yaptığı gibi bir panelvan alıp onu dönüştürmek ilk baktığım seçeneklerden oldu. Ancak Türkiye' deki karavan fuarında gördüğüm araçlarda benim için bir hacim sorunu olduğunu gördüm. Yaz ayları için sorun değil ama kış aylarında bu hacim benim için bir engel oldu. Bu sebeple daha büyük bir araç arayışına girdim. Panelvan ile otobüs arasında kalan midibüsler ilgimi çekti. 0403 gibi devasa otobüsler hareket kısıtı sebebiyle hemen elendi. Bende nette baktığım birkaç video-öykünün de etkisiyle midibüslerde karar kıldım. Yaklaşık 9 metre uzunlukları ile bu araçların şehirde de bir miktar hareket olanağı vereceğini düşünüyorum. Zaten bu araçlar şehir içinde halk otobüsü olarak kullanılıyorlar. Bu araçlarda çok sevdiğim özellik tabanın alçak olması, tavanın da çok yüksek olması. Neredeyse 3 metre temiz yükseklik var.

İlk iş tabi ehliyetin B den (tahminim) D ye terfi ettirilmesi olacak. Bu süreçte de araç arayışı içerisinde olacağım. Şimdi yurtdışında olduğumdan ancak netten ilanlara bakabiliyorum, ama 10 gün sonra memlekete dönünce fiili olarak bu arayışıma devam edebileceğim. Netten böyle dönüşüm yapan bir abimizin videolarını izledim ve oldukça etkilendim.

Bu konuyla ilgili tecrübesi olanların, tecrübelerini, önerilerini paylaşmalarını rica ederim.

Saygılar
Server
 

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,214
Tepkime puanı
689
Evet halk otobüsleri şehir içinde kullanılıyor ama bunlar bir yere park edip banka-bakkal-kasap vb işlerini halletmiyor
Ara sokaklara girmiyor
Sadece duraklarda duruyor ve yolcu alıp, indirip devam ediyor
Tamam sürekli yaşamak için iç mekan geniş olacak
Ama bununla şehir içinde hiçbir işinizi yapamazsınız
Bir scooter yada motorsiklet de gerekir

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

goose_camping

Yeni Üye
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
Konum
İzmir
Murat bey yazdıklarınıza katılıyorum, bende bu şekilde düşünmüştüm şehir içi ulaşımı. Zaten uzun yıllardır şehir içi ulaşımını bisiklet ile sağlıyorum. Faydaları o kadar çokki yeri gelmişken burda birkaç tanesini yazayım. Hem hareketli bir yaşamım oluyor, yakıt tamir bakım onarım vs masrafım yok.
 

goose_camping

Yeni Üye
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
Konum
İzmir
Ülkemiz şartları malum, yakıt pahalı, üstüne birde 20lt/100km tüketim, sık hareket eden için çok can sıkıcı olabilir. Ama benim hedefimde sık hareket etmekten daha çok sindire sindire konaklama olacak, o sebeple yakıt giderim oldukça düşük olacaktır. Uyarınız yerinde olmuş teşekkür ederim.

Otobüsten-Midibüsten hiç anlamam. İlanlara baktığımda oldukça az sayıda satılık ilanı görüyorum. Kesinlikle çok eski, yıpranmış bir araç almayacağım. Bu konuda bütçemi zorlayacağım. Araç seçimi konusunda marka tavsiyesi olan varımdır?
 

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,214
Tepkime puanı
689
Hyundai county
Toyota coaster
Bunlardan çok güzel olur
Ama bulması zor

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,214
Tepkime puanı
689

goose_camping

Yeni Üye
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
Konum
İzmir
Otokar doruk

Buda fiyat olarak uygun ama tabi bu fiyata olduğundan yıpranmış olmalı.

Bu iki otobüsün yaklaşık hacmi 60 m3 olmalı. Panelvan araçlardan boy olarak farkı 3mt kadar uzun olması. Ancak bu 3mt fark yüzünden bir otobüsün hacmi yaklaşık dört panelvan ettiği görülüyor. Ciddi konfor farkı var.

Murat bey verdiğiniz örneklerden natamam karavan çok güzel görünüyor. Forumda da 'Albatros' olarak isimlendirilmiş bir benzer karavan var. Ama bu örnek, daha öncede belirttiğim gibi hacim olarak küçük kalıyorlar. Araç yaklaşık hacmi 7x2x2.2=30 m3 ki bu miktar hiçbir panelvanda bulunamaz yüksek bir değer, en büyük hacimli panelvan olarak ben iveco daily gördüm oda 20m3.

60m3 bir midibüs yine amaca en yakın seçenek olarak duruyor.
 


Forum istatistikleri

Konular
100,035
Mesajlar
1,477,011
Kullanıcılar
167,905
Son üye
Akdenizgezgini

SON KONULAR

Üst