Güney Amerika'ya Yardım. Lütfen.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Appa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,874

Appa

Yeni Üye
Selamlar herkese. Ben Sercan. Yaklaşık bir sene önce Uruguay da brazilya yapimi 91 model T2 furgon aldık. Amacımız(eşimle beraber) içini elimiz yettiğince yaşanabilir hale getirip yolda hayatımızı idare etmek.

Uzun zamandır ,daha planda kendimizi dünya yollarına atmak yokkenden beridir forumu takip ederim. Üstadların yorumlarını, yapılan karavanları özenerek takip ederdim. Nihayet iki hayalimizi de gerçekleştirdik( kısmen).

Yola sırt çantasıyla çıktık ve bir çılgınlık yapıp elde avuctaki parayı 'Appa' ya yatirdık. Hala çok eksiklerimiz var ve gerçekten çok tecrübesizim. Hayatımda sahip olduğum ilk araç ve neredeyse organik bir yapısı var. Son bir senede sıfırdan başlayıp ögrenebildiğim kadar çok şey öğrenmeye çalısıyorum. Biliyorum bi bu eski araçlarla baş etmek hiç kolay değil. Bunu göze aldık.

Sorunumuza gelecek olursak sanırım saymakla bitmeyebilir. O yüzden sırayla yada sorun ortaya çıktıkça siz üstadlardan akıl fikir almak isterim. Buradaki imkanlarımız oldukça sınırlı ve bizdeki gibi ustalar bulmak çok zor. Bulduklarımiz ise ya çok para istiyorlar yada işlerini iyi yapmıyorlar. Bu yüzden elim yettiğince kendi tamiratımı kendim yapmaya çalışıyorum. Forumlar, youtube kanalları izlemediğim şey kalmiyor. Ama yine de Appa istediğimiz gibi yol almiyor.

Sorunları sıralayacak olur isem;

- özellikle düşük devirde olmak üzere tekleme
-fazla yakıt tüketimi (1lt benzin ile yaklaşik 5 km yol aliyor) ( *belkide normaldir)
- rölantide düzensizlik veya dalgalanma
-yokuş çıkarken çekiş düşmesi
-bazen debriyaj a bastığımda stop etmesi
- bazi araç içi elektrik problemleri( bunları ayrıca sormak isterim)
-seyir halinde yolda gezinme

Şu an için aklima gelenler bunlar.

Birde bu zamana kadar neleri değistirdim onları da yazmak isterim.

-akü, bobin, bujiler, buji kabloları, distributor kapağı, tevzi makarası, kondensedor, platin,
-yakıt ve yağ filtreleri,yağ pombası
-subaplar, silindir kapakları, silindir yatakları ve silindirler
- 4 lastik , ön amortisörler, direksiyon amortisörü, homocinéticas(türkçesini bilmiyorum çok üzgünüm dediğim gibi burda öğreniyorum parçalari), ön salincak kavucuklari ve bağlantıları

Arac 1.6 benzinli karbutator solex h30/31 brezilya

Sanırım hepsi bu.. Uzaktaki 2 kardeşinize, dostuna yardım ederseniz çok mutlu oliruz.

Biz sadece hayatımızi yollarda geçirmek istiyoruz ve bunun için çabalıyoruz. Sizin gibi bilgili, tecrübeli insanların yardımıyla..

(Not: bende gezen bilir stickerlarindan isterim hep özenmiştim :smiley:)

Sevgiler & Saygılar

Etiketler
Kolay gelsin sizlere. Benzinli motorlari cok bilmesem de aklima gelenler;

-özellikle düşük devirde olmak üzere tekleme
Dusuk devirde yakit miktarini artirmanin yolunu bulun.

-fazla yakıt tüketimi (1lt benzin ile yaklaşik 5 km yol aliyor) ( *belkide normaldir)

100 km de 20 litre cok geldi bana. Arastirin bu tip motorlu araclarin yakit tuketimini.

- rölantide düzensizlik veya dalgalanma
Rolantisini biraz yuksek hiza cikarmak gerekir.

-yokuş çıkarken çekiş düşmesi
Turbosuz motor oldugu icin yuksek rakimlarda normal. Dusuk rakimlarda oluyor ise genel yakit ayari gerekir.

-bazen debriyaj a bastığımda stop etmesi
Debriyajdan cektiginizde yuksek viteste mi kaliyorsunuz?

-seyir halinde yolda gezinme
Lastikci de rot balans ayari

Anladigim kadari ile karburator ayari ve bakimini profesyonel birisine yaptirmaniz gerekir.

Motor gucten dustugunde, teklediginde egzoz dumanini gorebilseniz sebebini daha kolay bulabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.