Güneş Paneli Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ufuk Büyutat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,168
Yer
İstanbul,TR
Merhaba,

Güneş panelleri ile alakalı bir sürü başlık var ve özünde yeniden başlık açtığım için öncelikle özür dilerim.

Hücre satın alarak kendi istediğim boyutlarlada güneş panelleri yapmak istiyorum. Mümkünse tam esnek olan versiyonlarından ve konu hakkında yardımcı olabilecek bir bilir kişi olursa çok memnun olurum.
En uyguna nereden hücre temin edebilirim?
Dikkat etmem gerekenler, tercih konusunda nelerdir?
Esnek olarak bu birleşmeyi nasıl yapıyoruz?
İhtiyacım olanlar ve bakmak gereken örnek siteler vb?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Mesajı çok uzatmak istemedim sonuç olarak içerik ve niyetim belli. :smiley:

Saygılarımla.

Etiketler
Amacınızın üretim yapmak mı yoksa kendi ihtiyacınız karşılamak mı? Bu önemli çünkü buna göre farklı yönde hareket etmek gerekiyor. mursa46@gmail.com adresine mesaj atarsanız size bilgi verebilirim.
Bu konu oldukça özeldir ve çok özel teknikler gerektirir. İnternette gördüğünüz yöntemlerle bu işi sadece amatör olarak yapabilseniz bile yeterince düzgün panel yapmanız mümkün değildir.
Saygılar.

Merhaba,

Güneş panelleri ile alakalı bir sürü başlık var ve özünde yeniden başlık açtığım için öncelikle özür dilerim.

Hücre satın alarak kendi istediğim boyutlarlada güneş panelleri yapmak istiyorum. Mümkünse tam esnek olan versiyonlarından ve konu hakkında yardımcı olabilecek bir bilir kişi olursa çok memnun olurum.
En uyguna nereden hücre temin edebilirim?
Dikkat etmem gerekenler, tercih konusunda nelerdir?
Esnek olarak bu birleşmeyi nasıl yapıyoruz?
İhtiyacım olanlar ve bakmak gereken örnek siteler vb?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Mesajı çok uzatmak istemedim sonuç olarak içerik ve niyetim belli. :smiley:

Saygılarımla.

Genel bir bilgi vermek gerekirse;
Panel üretimi için esasen milyon dolar gibi bütçeler gerekiyor olmasına karşılık bu iş aslında çok daha düşük bütçelerle de yapılabilir. Ancak bu iş için olmazsa olmaz olan makine "solar laminasyon makinesi" dir. Bu olmadan ya da bu safhayı geçemeden üretilecek her panel sorunlu olacaktır. Laminasyon cihazının en önemli özelliği ise paneli oluşturan parçaları belli bir prosedür ile kaplamaktan geçmektedir. Bu parçalar ise şu şekilde sıralanır.
1. Solar Cam (Özel üretilen bir camdır)
2. Eva Film
3. Solar hücreler
4. Eva Film
5. Backsheet

Bu 5 materyel bu cihaza yerleştirilerek kompleks bir yapı oluşturacak şekilde laminasyon yapılır. Çıkan malzeme artık teknik olarak "güneş paneli" dir. Ancak hala bir kaç iş daha yapılmalıdır. Bunlardan ilki alüminyum çerçeve yapılmasıdır. Bunun için özel bir press makinesi kullanılarak çerçevelerin birbirleriyle tam olarak (ve herhangi bir vida vs kullanmadan) oturması sağlanır. Bu sayede artık çerçevelene panel gerçek görünümüne kavuşmuş olur.
Son olarak da panelin arkasına "Junction Box" denilen bir bağlantı kutusu monte edilir. Bu kutu içinde özel schottky diyot denilen parçalardan oluşan bir kutudur ve olmazsa olmaz bir özelliktir. Bu bağlantı da yapıldıktan sonra artık panel bitmiştir ve elektrik üretimine hazırdır.

Daha geniş bilgi için lütfen mail atın : mursa46@gmail.com

Bilgiler için teşekkür ederim. Murat Bey sağolsun mail yoluylada detaylı şekilde bir açıklama yaptı bana. Dışarda yaptırmaktan daha maliyetli olacağına hem fikiriz elbette ama hem öğrenmiş olurum kısmende olsa hemde tecrübe olur bu yüzden kendim yapmayı deneyeceğim. Bir kaç deneme sonunda işimi görmesi muhtemel bir sonuç alacağıma inanmaktayım. Vakit bulup üstünde çalışmaya başladığım zaman fotoğraf olarakta yüklemeler yaparım. Tekrardan alakanıza teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Not: Esnek güneş panelleri hakkında Murat Beyinde bilgisi yokmuş o konu hakkında bilgi sahibi olanlar yazarsa hem ben öğrenmiş olurum hemde sonrasında bilgi edinmek isteyen arkadaşlarada yardımcı olmuş oluruz diye düşünmekteyim.

.

Ufuk bey, :yum:

Böyle bir montajdaki amacınızı inanın çok merak ettim.
*Teknik uğraşılardan zevk almak.
*Böyle bir montajı başarabilme.
*Tasarruf
Belki de çıkaramadığım başka bir motivasyonunuz vardır ?...

.

Ufuk bey, :yum:

Böyle bir montajdaki amacınızı inanın çok merak ettim.
*Teknik uğraşılardan zevk almak.
*Böyle bir montajı başarabilme.
*Tasarruf
Belki de çıkaramadığım başka bir motivasyonunuz vardır ?...

Merhaba TDK Amca, :hearteyes:

Karavan için değil arazi aracı için konuyu öğrenmek istedim. Malum kamp veya gezi programlarında güneşten faydalanmamın çok fazla artısı olacaktır. Aynı zaman özellikle ilgi duyduğum ve öğrenmek istediğim bir konu olduğu için yaptırmak yerine yapma kısmında yer almak istedim. Şu dönemde konuyu açmamın nedeni ise daha önceden ağır ve hantal şekilde tasarlanan güneş panellerinin artık esnek ve ince şekilde yapılabiliyor olması. (Ben yeni öğrendim veya... :sweatsmile:)

Saygı ve sevgilerimle.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri