Güneş Panelleri Seçim Cetveli 12-24-36-48 Volt

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,847
12V için kullanılan paneller 36 hücreden oluşuyor. Hücre başına tam güçte yaklaşık 0.5V gerilim üretince 18V değerine ulaşılıyor. 24V için olan paneller bu durumda 72 hücreden oluşması gerekirken 60 hücreli üretim modası başladı. Tam güçteki gerilim yaklaşık 30V olduğunda max akü gerilimi 28.8V'un üzerinde olduğu için sorun yok görülüyor ama panel ısınınca (ki ısınacak) voltaj düşecektir.

Panele bağlanacak kablo kesitinin aşırı kalın olmasına hiç gerek yok. Mesafe fazla ise gerilim düşümünü azaltmak için kesit arttırılabilir.

12V için kullanılan paneller 36 hücreden oluşuyor. Hücre başına tam güçte yaklaşık 0.5V gerilim üretince 18V değerine ulaşılıyor. 24V için olan paneller bu durumda 72 hücreden oluşması gerekirken 60 hücreli üretim modası başladı. Tam güçteki gerilim yaklaşık 30V olduğunda max akü gerilimi 28.8V'un üzerinde olduğu için sorun yok görülüyor ama panel ısınınca (ki ısınacak) voltaj düşecektir.

Ha bir dakika, şimdi tamam galiba... Şehir efsanesi sanırım şimdi aydınlandı: "36 hücreli paneller 24V'luk sistemde kullanılamaz" cümlesini tersten de yorumlamışlar ve "60 hücreli paneller 24V'luk sistemler içindir" cümlesini "60 hücreli paneller sadece ve sadece 24V'luk sistemler içindir" manasında sarfeder olmuşlar :D "Kulaktan kulağa" diye bir oyun vardı, bu, o....

4mm² kablonun direnci ~4.275mOHM/m'dir. MPPT tam güçte çalışsa (20A verse) panel o anda 13V*20A/36V=7.2A verecek. Kabloda kaybolan güç I² × R = 7.2A² * 4.275m = 0.22W/m'dir. 2x5 metre kablo çekerseniz toplam 10m kablo çekmiş olursunuz, kablolarda toplam 2.2W kaybolur. Kendi halinde bir led lamba gibi bir şey yani.

CCA yerine bakır alacağım tamam ama hangi kablo kesit geometrisini tercih etmeliyim ?

NYA Ve NYAF Kablo Nedir? | Elektrikde

TTR Kablo Tanımı, Özellikleri ve Kullanım Alanları » Elektrikce.Com

Siz tekil kablo bakımından NYAF kullanacaksınız. Güneş paneli tesisatı yapanlarda genellikle 2 NYAF kablo yan yana ince bir cidarla kaynatılmıştır (TTR haline getirilmiştir), onu da kullanabilirsiniz, derli toplu olur.

Neden böyle yazdıklarını Victron energy ye sorabilirsiniz.

Içerik yönetim tarafından silinmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

NYA Ve NYAF Kablo Nedir? | Elektrikde

TTR Kablo Tanımı, Özellikleri ve Kullanım Alanları » Elektrikce.Com

Siz tekil kablo bakımından NYAF kullanacaksınız. Güneş paneli tesisatı yapanlarda genellikle 2 NYAF kablo yan yana ince bir cidarla kaynatılmıştır (TTR haline getirilmiştir), onu da kullanabilirsiniz, derli toplu olur.

Bu tipolojiye bayılıyorum. Ben sorayım? Siz mesela hiç merak etmediniz? A) Siz merak etmediniz, ama bana akıl veriyorsunuz? B) Siz de merak ediyorsunuz ama öğrenme zahmetini bana yüklüyorsunuz? İkisi de birbirinden kötü. Sizin paylaştığınız bir dökümandaki ihtilaflı bir konuyu açıklığa kavuşturmak karşınızdakinin vazifesi oluyor? Mükemmel bir mantık. Hayır bir de Victron'un dökümanında yazan ve tam anlaşılamayan bir şeyi Victron'a sormak nasıl keskin bir zeka ürünüdür Ya Rabbi... Benim aklıma gelmezdi mesela. Ben gidip Algida'ya sorardım. İyi oldu söylediğiniz.

Forum sayfalarında açılan konu başlıkları,sorulan sorular ve karşı cevaplarında nedense itici bir tonda yazmanız pek normal olmasa gerek.

Sakin bir yapıda yazılır ve tartışılır, kaldı ki sizden bir şey öğrenme zahmeti içinde olmadım.

Yazılan ve paylaşım yapılan bilgiler tüm forum sakinleri tarafından okunabilir, hatalı bilgi durumunda hesabın Bağdat'tan dönme durumu vardır.

Kim olduğunuzu tam olarak bilmeme rağmen kırıcı olmadan,size daha sakin ve saygılı olmanızı öneririm.
Kalın sağlıcakla

Kim olduğunuzu tam olarak bilmeme rağmen kırıcı olmadan,size daha sakin ve saygılı olmanızı öneririm.
Bu forumda kimseyi tanımıyorum bu sebeple yukarıdaki cümlede ne demek istendi tam olarak anlayamadım. Tehlikeli ve sorunlu birisi mi ? Ayağımızı denk mi alalım ? Ya da kendisi mühendis değil mi ? Bizi kandırıyor mu? Bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleme:

Ha bir dakika, şimdi tamam galiba... Şehir efsanesi sanırım şimdi aydınlandı: "36 hücreli paneller 24V'luk sistemde kullanılamaz" cümlesini tersten de yorumlamışlar ve "60 hücreli paneller 24V'luk sistemler içindir" cümlesini "60 hücreli paneller sadece ve sadece 24V'luk sistemler içindir" manasında sarfeder olmuşlar :D "Kulaktan kulağa" diye bir oyun vardı, bu, o....
Ne yani efsane mi yarattık şimdi anlamadım? Hep MPPT olarak düşünmeyin, karavancıların çoğu, ben dahil PWM regülatör kullanıyoruz. PWM regülatörde 60 hücreli panel ile 24V aküyü beslersiniz. MPPT varsa 12V akü için de kullanabilir tabiki.

Bu forumda kimseyi tanımıyorum bu sebeple yukarıdaki cümlede ne demek istendi tam olarak anlayamadım. Tehlikeli ve sorunlu birisi mi ? Ayağımızı denk mi alalım ? Ya da kendisi mühendis değil mi ? Bizi kandırıyor mu? Bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Öncelikle kimseyle kırıcı şekilde tartışmayı uygun görmüyorum.
Forum üzerindeki tanışmanın, yazılan yorumlar ile genel anlamda sıcak dostluklar şeklinde teknik bilgi ve tecrübe aktarılarak yardımcı olmak veya yardım istemek gibi yararlı paylaşımlar yanında, istenmeyen olumsuzlukları da oluyor maalesef.
Tanımadığınız kişilerle yazışma yapılırken daha özenli ve saygılı olmak kişinin karakterinde saklıdır.
Yorum yazan kişiyi tanımam,nerede ne iş yaptığını bilmem bu forumda tecrübe ve bilgilerim dahilinde forum üyelerine el ve zaman yettiğince yardımcı olmaya diğer forum sakinleri ile birlikte çözümler aranır.
Ulaşılması kolay biriyim, gizli saklı bir durumda değilim kimseyle de üyelik tarihi itibariyle sıkıntı yaşamadım,bu arkadaşın ne alıp veremediği oldu oluyor.
Forum sayfalarını daha ilgi çekici hale getirip keyifli paylaşımlar yerine sıkıntı olan yazışmaların boşa zaman kaybı olduğu kanaatindeyim,durum budur .
Selamlar

Kim olduğunuzu tam olarak bilmeme rağmen
Yorum yazan kişiyi tanımam,nerede ne iş yaptığını bilmem

"Kim olduğunuzu tam olarak bilmeme rağmen" dediğiniz için sordum ama "Yorum yazan kişiyi tanımam, nerede ne iş yaptığını bilmem" dediğiniz içinde sorumu geri aldım.

Öncelikle kimseyle kırıcı şekilde tartışmayı uygun görmüyorum.
Kesinlikle katılıyorum.

Ne yani efsane mi yarattık şimdi anlamadım?

"Şehir efsanesi" tabiri, belki pek denk gelmediğiniz bir tabir, "Toplum ya da topluluk arasısnda doğru bilgiymişçesine kabul gören yanlış bilgiler" anlamında kullanılıyor. Örneğin altının en iyi iletken sanılması gibi...

PWM regülatörde 60 hücreli panel ile 24V aküyü beslersiniz. MPPT varsa 12V akü için de kullanabilir tabiki.

Hah, şimdi daha iyi oturdu. 60 hücreli panelle 12V'luk aküyü PWM'le doldurmaya kalktığımızda verim kaybı 1-13/35 = %63 oluyor. O yüzden "PWM'li bir sistemde 60 hücreli panelle 12V'luk sistem uygun değildir" denebilir, öyle deyince oluyor.

Aslında 60 ve 72 hücreli paneller 24V sistemler içindir bu değişmez. Çünkü doğal sistem yapısı böyle duruyor. Biz burada içinde bir gerilim dönüştücü olan adına da MPPT dediğimiz cihazı kullanınca kuralı bozmuş olmuyoruz, o panel yine en fazla güç ürettiği gerilim değerinde çalışıyor bizim MPPT bu gerilimi 12V sisteme uyduruyor. Fark bu.

"Kırıcı olma" konusuna gelirsek, ben bir tablo (ya da herhangi bir kaynak) paylaşsam ve o tabloyu (kaynağı) referans göstererek bir yorumda/çıkarımda bulunsam, sonra birisi o tablodaki (kaynaktaki) bir yeri anlamasa, benim o kaynağa hakim olup o soruyu cevaplamam gerekir. Ola ki ben de anlamamışsam "araştırıp döneyim" derim, çünkü referans gösterdiğim bir kaynağın sorumluluğunu alırım.

Özetle, anlattığım bir şeyi anlamış olmayı, anlamadığım bir nokta ortaya çıktığında bu eksiği ivedilikle bizzat tamamlamayı ahlaki bir sorumluluk olarak yorumluyorum.

Değişken değiştirip bunun ne kadar ciddi bir mesele olduğunu, daha farklı konularda ne kadar vahim sonuçlar doğurabilecek bir düşünce yapısı olduğunu bir düşünün.

Aslında 60 ve 72 hücreli paneller 24V sistemler içindir bu değişmez. Çünkü doğal sistem yapısı böyle duruyor. Biz burada içinde bir gerilim dönüştücü olan adına da MPPT dediğimiz cihazı kullanınca kuralı bozmuş olmuyoruz, o panel yine en fazla güç ürettiği gerilim değerinde çalışıyor bizim MPPT bu gerilimi 12V sisteme uyduruyor. Fark bu.

Aslında benzer şekilde, "36 hücreli paneller 24V'luk sistemde kullanılmaz" deyince de doğru bir şey söylemiş olmuyoruz. "Nasıl şarj ederken?" diye sormak lazım. Kullanılan MPPT, gerilim yükseltme devresiyle tasarlanmışsa 36 hücreli bir panelle 24V'luk ve hatta 48V'luk bir aküyü şarj edebilirsiniz: BOOST MPPT 24-72V | HAVENSİS | Yerli Üretim PWM ve MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazları

Aslında benzer şekilde, "36 hücreli paneller 24V'luk sistemde kullanılmaz" deyince de doğru bir şey söylemiş olmuyoruz. "Nasıl şarj ederken?" diye sormak lazım. Kullanılan MPPT, gerilim yükseltme devresiyle tasarlanmışsa 36 hücreli bir panelle 24V'luk ve hatta 48V'luk bir aküyü şarj edebilirsiniz: BOOST MPPT 24-72V | HAVENSİS | Yerli Üretim PWM ve MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazları
Tamam sonuç doğru 36 hücreli panel 17-18V üretiyor yine değişen bir şey yok. Panel 12V sisteme uygun üretilmiş demek. Konvertör isterse çıkışta 72V üretsin, isterse 24V üretsin isterse cep telefonun pilini şarj etmek için 5V üretsin veya li-Po aküyü şarj etsin 220V AC gerilim üretsin, şebekeye enerji verelim. Çeşitleri istediğimiz kadar arttırabiliriz yeterki uygun dönüştürücü cihaz kullanalım, panelimizin ürettiği belli bu da 17-18V üretmek.

Son düzenleme:

Kablo kesiti hesabında voltajın ya da güneş panelinin çıkış gücünün ne işi var?

Bu arada ben uygulamaya odaklandığım için bir noktayı kaçırmışım: Kablo kesiti seçiminde kablonun ısınmadan kaynaklanan güvenliği kadar kabloda harcanan güç oranı da önemlidir. Karavan örneğinde mesafeler genellikle çok kısa olduğundan ısınmadan kaynaklanan güvenliği hesaba kattığınızda zaten gerilim düşümü makul seviyelerde olacaktır.

Gerilim Düşümünün Önemi

"Gerilim düşümü", kabloda düşen gerilimin kaynak gerilimine oranı demektir. Güç = Akım × Gerilim olduğundan, akım yol boyunca değişmediğinden güç kaybı oranı, gerilim düşümüyle aynı orana sahiptir.

Gerilim düşümü tamamen uygulamadaki yorumla alakalıdır. İşinizi gördüğü sürece %5 kaybetmeyi de uygun görebilirsiniz, işinizi görmediğinde %1 kaybetmeye tahammülünüz olmayabilir de.

Örneğin şehir planlamasında gerilim düşümü = kablolardaki güç kaybı %5 ile sınırlanır. Eğer enerji hatlarındaki güç kaybını %2 mertebesine çekmek isterlerse kullanılacak iletken kesitleri 2.5 katına çıkar, elektrik direklerinin ebatları da maliyetleri de benzer oranda artar. Bu tarz bir uygulamada %5'e kadar kayıp uygun görülmüştür.

Az önce kendi sistemimdeki kablo kaybını ölçtüm. Panel 80W 17.2V'luk, mesafe yaklaşık 3.5m, 2x2.5mm²'lik kablo kullandım (elimde o vardı, içindeki bakırın kalitesini bile bilmiyorum, şasiye bağlayacak nokta bulamadığım için 2 kablo kullandım). Panelin çıkışındaki gerilim 15.50V, MPPT'nin girişindeki gerilim 15.25V, yani kablodaki güç kaybı (15.50V - 15.25V) / 15.50V = %1.6. Güç cinsinden şu an ~60W * %1.6 = 0.96W. Güç kaybımı %0.5 seviyesine indirmek isteseydim 8mm² kablo kullanmam gerekirdi. Ortaya çıkacak tasarruf yaz ayında günde 4.4Wh olurdu. Değer mi? Tamamen yoruma bağlı olup bence değmez.

Mesela lityum aküyü 13.8V'luk araç şarj dinamosuyla doldurmaktan bahsetmiştim. Zaten 13.8V çok az, lityum bataryanın mümkün mertebe yüksek güçlerle dolması için her ne kadar maksimum 30A civarında akımlardan bahsetsek de 4mm² kullanmıyorum, çünkü ortaya çıkacak gerilim düşümü nedeniyle şarj gücü çok düşecektir. Her milivolt çok önemli olduğundan burada 10x2.5mm²=25mm² kablo kullanıyorum.

Anladığım kadarıyla Victron, kullanıcılar tüm bu parametreleri ayrı ayrı hesaba katıp hesap yapmakta zorlanabileceği için kombinasyonlardan oluşan bir tablo yapmış.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri