Güneş Enerjisi mi Akü mü?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,708

hanvan

Kamp II
Sıfır karavan tecrübem , az bilgim ile karavan siparişini verdim. Temmuz sonu teslim alıyorum. Fakat kafamı kurcalayan noktalar var, yardımcı olursanız sevinirim.

Karavanda su pompası , LED aydınlatma , buzdolabı ve webasto için gerekli olan enerji ihtiyacını güneş paneli ile mi saglamaliyim? Yoksa 12 voltluk buzdolabı alıp yüksek amperli akulerle mi saglamaliyim?

Burda iki sorun var, birincisi güneş enerjisi olursa (karavan 750 kg alti bir karavan ve sınıra yakın ağırlıkta) kilogram sınırını aşarım, ikincisi akü olursa bu ihtiyaçlar için günlük kaç amperlik akü ihtiyacim olur? Ve akü bitince nasıl şarj edebilirim?

Maddiyata gelince güneş enerjisi seti + 220 volt buzdolabı 7000 TL, 12 volt buzdolabı + 100 amperlik akü 4000 TL. Tabi 100 amperlik iş görür mü, görürse ne kadar görür bilemiyorum.

Etiketler

kamplarınız bir haftayı geçmeyecekse,karavana ev gözüyle bakmayıp evde ne varsa karavanda da olsun demezseniz ve buzdolabı yerine buzluk kullanırsanız akü size yeter.

kamplarınız bir haftayı geçmeyecekse,karavana ev gözüyle bakmayıp evde ne varsa karavanda da olsun demezseniz ve buzdolabı yerine buzluk kullanırsanız akü size yeter.
Kamplarimiz 1 haftayı geçmeyecek. Buzluktan kastınız, buzdolabının buzlugu ayrı birşey mi?

Cevapların güncellenmeye kurban gitmesi talihsizlik olmuş.:confused:

Evde bile bulabileceğiniz transformatörlerle şebeke bağlantısı üzerinden neredeyse yok pahasına kurabileceğiniz bir sistemi denemek için bile düşünmemenizin, Türkiye’de çekme karavancılığın anlaşılması ve uygulanmasıyla ilgili olduğunu kabul ediyorum. Avrupa’da çok az istisna dışında sadece kampinglerde gecelenmesi kuralı size verdiğim öneride beni yanıltmış olmalı..

Herneyse, bu fırsatla başlık seçiminiz için birşey söylememe müsade edin.
Akü soların alternatifi değil.
Gerçi (geceleri solar hariç) tek başlarına çözüm sunabilseler de aslında birbirlerinin tamamlayıcıları.
Başlık formülasyonunuzun maalesef yanlış anlaşılma potansiyeli var..

Uygun seçiminizi bulmanızda başarı temennilerimle.:smiley:

Son düzenleme:

Merhaba. Ben de güneş paneli ve akü kullanıyorum karavanimda. Şarj regülatöründe yer alan değerleri açıklayabilir misiniz? *Float charging de battery kısmında 13.7 olan değer, fast charginde sabah güneş yeni doğarken 12.6 idi. Dikkat etmem gereken nokta var mı? Aydınlatırsanız sevinirim.

IMG 20200410 123904

Son düzenleme:

Merhaba. Ben de güneş paneli ve akü kullanıyorum karavanimda. Şarj regülatöründe yer alan değerleri açıklayabilir misiniz? *Float charging de battery kısmında 13.7 olan değer, fast charginde sabah güneş yeni doğarken 12.6 idi. Dikkat etmem gereken nokta var mı? Aydınlatırsanız sevinirim.
Hangi tip batarya kullanıyorsunuz?

Şarj cihazınız 4 kademeli
Kullandığınız batarya tipine uygun set ayarlaması yapınız.
Cihaz parametreleriniz;
Fast kademesinde 14.0 volt
Boost : 14.0-15.0 volt
Float:. 13.0-14.5 volt aralıklarında görmeniz gereken değerlerdedir.

Panel sisteminden gelen ve giden kablolar İnce kesitli ve sigorta korumasız görünüyor gibi.
Sistem panel gücü ?
Panel ve cihaz arası mesafe durumunu?
gerilim düşümünde önemlidir.

Hangi tip batarya kullanıyorsunuz?

Şarj cihazınız 4 kademeli
Kullandığınız batarya tipine uygun set ayarlaması yapınız.
Cihaz parametreleriniz;
Fast kademesinde 14.0 volt
Boost : 14.0-15.0 volt
Float:. 13.0-14.5 volt aralıklarında görmeniz gereken değerlerdedir.

Panel sisteminden gelen ve giden kablolar İnce kesitli ve sigorta korumasız görünüyor gibi.
Sistem panel gücü ?
Panel ve cihaz arası mesafe durumunu?
gerilim düşümünde önemlidir.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bataryalarda Valve Regulated Lead Acid yazıyor. 2 adet 100 er amper. Paneller 170 170 340 watt. Panel ve cihaz arasındaki mesafe 1 metre yok. Set ayarlaması ve teknik konularda bilgim yetersiz. Sistemi karavanda kurulu bir şekilde teslim aldım.

Son düzenleme:

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bataryalarda Valve Regulated Lead Acid yazıyor. 2 adet 100 er amper. Paneller 170 170 340 watt. Panel ve cihaz arasındaki mesafe 1 metre yok. Set ayarlaması ve teknik konularda bilgim yetersiz. Sistemi karavanda kurulu bir şekilde teslim aldım.

Öncelikle panel ve şarj cihazı arasındaki mesafe 1 metre yazmışsınız,cihaz ile batarya arasındaki mesafe olmasın?

2 X 170 =340 Wp panel gücü
Panel ile kontrol cihaz giriş hat akımı : 28 amper (ışıma verimliliğinde)
Hat DC sigorta değeri:35 amper
Kablo kesiti: 0,2volt gerilim düşümü %1,5 ile 6 mm2 en az kesit (1 metre mesafede ! )
Cihaz çıkış batarya gidiş hat sigorta değeri:35 amper
Cihazınızın amper değeri 30 AMP olması gerekir.(resimden göremedim max amper değeri nedir bakınız,(20 ise sistemimizi 12 volt , paralel panel bağlantıda kurtarmaz bir üst değer 30 sınırda,40 amp rahat olur )

Batarya cihaz ayarlaması için cihaz üzerinden butonlar ile yapıyorsunuz,VRLA GEL veya AGM seçip ok yapın.Battery seçeneğinde çoğu cihaz fabrika ayarlarında WET sulu tip olabilir.

Öncelikle panel ve şarj cihazı arasındaki mesafe 1 metre yazmışsınız,cihaz ile batarya arasındaki mesafe olmasın?

2 X 170 =340 Wp panel gücü
Panel ile kontrol cihaz giriş hat akımı : 28 amper (ışıma verimliliğinde)
Hat DC sigorta değeri:35 amper
Kablo kesiti: 0,2volt gerilim düşümü %1,5 ile 6 mm2 en az kesit (1 metre mesafede ! )
Cihaz çıkış batarya gidiş hat sigorta değeri:35 amper
Cihazınızın amper değeri 30 AMP olması gerekir.(resimden göremedim max amper değeri nedir bakınız,(20 ise sistemimizi 12 volt , paralel panel bağlantıda kurtarmaz bir üst değer 30 sınırda,40 amp rahat olur )

Batarya cihaz ayarlaması için cihaz üzerinden butonlar ile yapıyorsunuz,VRLA GEL veya AGM seçip ok yapın.Battery seçeneğinde çoğu cihaz fabrika ayarlarında WET sulu tip olabilir.
Benim bataryalar hangisj oluyor peki? Yani panellerden cihaza gelen mesafe dediğim gibi 1 metre civarı. Cihazdan bataryalara giden mesafe de max 2 metre. Şimdi oradan yanlış bir seçim yaparsam bir zararı olur mu? Cihazın amper değerinde 20/30/40 yazmakta

Screenshot 2020 05 05 19 08 00 922 comgoogleandroidappsdocs

Benim bataryalar hangisj oluyor peki? Yani panellerden cihaza gelen mesafe dediğim gibi 1 metre civarı. Cihazdan bataryalara giden mesafe de max 2 metre. Şimdi oradan yanlış bir seçim yaparsam bir zararı olur mu? Cihazın amper değerinde 20/30/40 yazmakta

20/30/40 bu cihazların AMP değerleri sizinki hangisi? Resimde göremedim hatalı bir şeyde yazmak istemiyorum, arkasında cihaz bilgileri yazılı olabilir etiketinde.20 gibi görünüyor ??

20/30/40 bu cihazların AMP değerleri sizinki hangisi? Resimde göremedim hatalı bir şeyde yazmak istemiyorum, arkasında cihaz bilgileri yazılı olabilir etiketinde.20 gibi görünüyor ??
Cihazı sökmem gerekir başka şekilde anlayamaz miyim? Bir de fast charging de 12.6 olması acaba güneşin doğmamış olmasıyla alakalı olabilir mi?

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR