Grand Vitara Dogru Bir Tercihmidir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bnsoyler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,858

bnsoyler

Yeni Üye
iyiakşamlar 2006 ve üstü bir grand vitara 5 kapılı otomatik bir araç almayı düşünüyorum.kafama takılan bir kaç soru var danışmak isterim sizlere yardımcı olursanız sevinirim.
sorularım ne kadar yakıyor vergisi nekadar gibi sorular değildir.
bu aracı sosyal platformlarda ve internet sitelerinde sürekli araştırıyorum.fakat ne hikmet ise sürekli bir parça arayışı içinde kullanıcılar.işte elinde şu parça varsa çıkma v.s veya izmirde iyi bir suzıkı ustası varmıdır gibi soruları çok görüyorum.
1.bu araçların parçaları (benzinli) sanayi sitelerinde satılmıyormudur.örnek şuan kullandığım araç linea sanayide heryerde parçası bulabiliyorum bu araçların parçalarını bulmak çokmu zor veya varda çokmu pahalı.
2.tamirci bulmak hakikatten yokmu.zamanında 2.0 motor bir tempram vardı sanayide ne parçasını bulabiliyordum ne de ustasını kime götürürsem götüreyim aman benden uzak tut diyorlardı bu arabayı.
açıkçası böyle bir durum ile karşılaşmak beni korkutuyor.
3.otomatik şanzumanlı olan bu araçlar sık sık arıza çıkarırmı arıza çıkardımıda ne gibi arızalar çıkarır.
4.ve son olarak gerçekten bir laf vardı bir alırken sevinirsin birde satarken böyle bir durum söz konusumudur.
yani alacağım araç muhtemelen değişeni vardır veya boyalıdır ben bunu göze aldım sonuçta bir arazi aracı değişenide olur boyasıda.
fakat 1.ve 2 sorularım hakikatten korkutuyor.
al pişman olmassın diyebilirmisiniz.

Etiketler
Grand vitara o segmentte en çok tercih edilen modellerden, ne satarken, ne parçasını bulmada, ne memnuniyetsizlik açısından, hiçbir sorun yaşamazsın. tabiki şahin gibi olmaz o ayrı:smiley:

İstanbul'da yaşayan ve aynı aracın dizel - düz vites modeline sahip biri olarak ben bugüne kadar parça bulmada herhangi bir sorun yaşamadım. Evime en yakın olan Bostancı sanayide 2 tane büyük Suzuki yedek parça satıcısı ve servisi var. 4. maddeyle ilgili de benim de pişmanlığım var bu gerçekten doğru... Keşke bu aracı daha önce alsaydım hayallerimi ertelemeseydim :smiley:

2.0 benzinli olanında lpg takılmışsa almadan ustaya iyi inceletin. bu motor lpg' de masrafa yol açan sorunlar çıkarabiliyor..

otomatik 2.0 benzin lpg modellerinde araca tüpte 50-60bin km yapmış ise subaplar değişmesi gerekiyor.
Çelik subap takımı yapılmış araçlara yönel eğer otomatik düşünüyorsan motoruna anahtar değmemiş araçlara yönelme masraf listesini şöyle izah edeyim;
enjeksiyon bobini tane 150 4 adet
Sibop takımı 280tl
takım conta 800tl
rektefeciye 300tl
motor ustasına 400 tl
gibi bi masrafın olur

Merhabalar

Öncelikle Suzuki vitara doğru bir karar olduğunu belirtmek isterim.
Ukalalık olarak nitelendirmezseniz kendi fikrimi beyan etmek isterim.
Ben çok fazla arazi aracı kullandım. Jeep ten Toyotaya kadar hemen hemen hepsini diyebilirim.Ancak bunların içinde en memnun ve sorunsuz olan gerçekten suzukidir.
Nedenlerine gelirsek ;
Ben hem şehir içi hem de kafama estiği anda kimsenin bulunmadığı sakin tenha tabiri caizse kafa dinleyebileceğim yerlerde kullanan biriyim.Aracımın bagajı tamamen kamp malzemesi (Çadır ,uyku tulumu,tabak,bardak vs.) ile doludur. Parça veya usta konusunda inanın hiç zorluk çekmiyorum.Hatta elinizden geliyorsa kendiniz bile yapabilirsiniz.(genelde ben kendim yapıyorum).Ancak malum biz Türk insanı olarak dalavereyi severiz.Bu sebepten dolayı parça satan vatandaşlar karşısında kinin bu işi çok bilmediğini anladığı taktirde fiyatları yüksek söylemeyi seviyorlar.Ondan dolayı araştırıp parça almak daha mantıklıdır.
Yalnız şöyle bir durum söz konusu
2006 ve üzeri vitaraların şase düzeneği monoblok şase diye nitelendirilen bir şasedir.Çok fazla arazide kasıntıya gelmez.Eğer arazide oynamak istiyorsanız 2005 ve öncesi düşünmenizi tavsiye ederim.

IMG 2728 1

IMG 2728 1

Merhabalar

Öncelikle Suzuki vitara doğru bir karar olduğunu belirtmek isterim.
Ukalalık olarak nitelendirmezseniz kendi fikrimi beyan etmek isterim.
Ben çok fazla arazi aracı kullandım. Jeep ten Toyotaya kadar hemen hemen hepsini diyebilirim.Ancak bunların içinde en memnun ve sorunsuz olan gerçekten suzukidir.
Nedenlerine gelirsek ;
Ben hem şehir içi hem de kafama estiği anda kimsenin bulunmadığı sakin tenha tabiri caizse kafa dinleyebileceğim yerlerde kullanan biriyim.Aracımın bagajı tamamen kamp malzemesi (Çadır ,uyku tulumu,tabak,bardak vs.) ile doludur. Parça veya usta konusunda inanın hiç zorluk çekmiyorum.Hatta elinizden geliyorsa kendiniz bile yapabilirsiniz.(genelde ben kendim yapıyorum).Ancak malum biz Türk insanı olarak dalavereyi severiz.Bu sebepten dolayı parça satan vatandaşlar karşısında kinin bu işi çok bilmediğini anladığı taktirde fiyatları yüksek söylemeyi seviyorlar.Ondan dolayı araştırıp parça almak daha mantıklıdır.
Yalnız şöyle bir durum söz konusu
2006 ve üzeri vitaraların şase düzeneği monoblok şase diye nitelendirilen bir şasedir.Çok fazla arazide kasıntıya gelmez.Eğer arazide oynamak istiyorsanız 2005 ve öncesi düşünmenizi tavsiye ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 506709

Ekli dosyayı görüntüle 506710
2001-2005 arası banada mantıklı geliyor ama vitara mı grand vitara mı arada kaldım ? :smiley:

2005 öncesi Grand Vitaralarda difransiyel kilidi durumu nedir ? fabrika çıkışı LSD var mıdır ? ben Japona yabancıyım , mekanik hub dedikleri nedir ? arabadan inip mi kilitleniyor ? 4LO ağır devir hepsinde var mıdır ? piyasada o kadar yapılı G Vitara var , hepsi bir avuç para verip havalı kilit takmıyodur heralde

bu videonun 6:12 saniyesindeki görüntüyü görünce bu soruları sorma ihtiyacı hissettim.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=JMlg4Zl342U

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri