Grand Cherokee 1993 | 30-43le Şanzıman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Giskar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,423

Giskar

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Başlıkta şanzıman dedim ama sorunun kaynağı hala belirsiz.
Öncelikle aracımla en son 500 km durmaksızın yol yaptım ve sona geldiğimde arazide duymadığım sesleri ara sokakta duymaya başladım.
Sesler kütürdeyen diş sesleri
Önce difransyel sandım, tandıdğım bizim arabalardan anlayan bir arkadaşıma danıştım, Şaft dedi.
Ön şaft. Ses alttan de önden geliyor.
Şaftı söktüm ses kesildi, en azından varsa da aracın içinden duyulmuyor ve de kütürdeme yok, AMMA araba feci bir güç kaybetti.
Daha önceden de (3 sene falan önce) şaft ön dif. ten ayrılmış, tornaya vermiştim ve de bir süre sadece arka çekerde kullanmak zorunda kalmıştım. Bu seferki aynısı değil, güçten düşme dediğim şey çekerden ötürü değil araba BAĞIRIYOR VE GİTMİYOR. Yokuşta resmen ağlıyor, hatta geri kaçırıyor.
Isındıkça daha da zayıflıyor.
Bilindik bir şaftçıya gittim, şaft sağlam dedi.
Bilindik bir jeep ustasına gittim Şaft gidik baktır dedi.
Başka genç bir ustaya gittim, arazi şanzımanı dedi, tamiri olmuyor, çıkmasını bul takalım dedi.
Baktım böyle olmayacak, bir şanzımancı sordum soruşturdum, tarif ettiler gittim.
Dedim durum bu, şaftı söktüm ve öyle geldim çünkü hala arıza belirsiz ve ben bir şeylerin kırılmasını istemiyorum.
Bindi araca gaza bastı araba öttü ama yokuşu çıkamadı. çıksa da çok zorlaması lazımdı.
Bu arabanın şanzıman yanmış dei.
Emin misin dedim evet dedi.
Sen yine bir yağına bak, belki eskidi inceldi, soğukken daha normal çünkü dedim YOK DEDİ
Balatalar ısınıyor filtrede pislik birikiyor kanal tıkanıyor vs dedi.
İy aç görelim anlayalım dedim. AMa yine diyorum arazi şanzımanına da bakar mısın dedim.
Bakarız dedi.
Aradı bir fiyat çıkardı, türbün dedi onarılacak, balatalar değişecek, şu bu 8 000 TL tutar dedi.
Düzelecekse tamam dedim, bir şey istiyor musun dedim, uğra at bişeyler parça alcaz sonuçta dedi eyvallah dedim.
Dün aradı gittim, test ettik
KÜTÜRTÜ DEVAM EDİYOR.
şaft mı acaba dedi :smiley: motor kulağı dedi....
Dedim sök şaftı, eğer araba inlemez ve şu yokuşu sorunsuz çıkarsa hakkını vereceğim.
Hah dedi koş lan dedi çırağa sök şaftı.
TIRT
Araba aynı, anırdı bağırdı çıkamadı.
Dedim eee şimdi hani bu şanzıman yanmıştı, BU DA MI YANDI?
Özetle beni daha pis duruma soktu.

Ben şimdi ne yapayım?

Not: Aracım, 1993 Grand Cherokee ZJ
Şanzıman japon 30-43 LE
Aktarma şanzımanı (yavru, transfer case, arazi....) 249J AWD ya da sürekli 4x4
4.0 L 6 silindir, düz ya da sıralı motor.

Son düzenleme:

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri