Gezi Blogları Ve Geocaching

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oma Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,770

oma

OMA - puzzle peace :)
Yer
istanbul
Web
www.omactivities.com
Hey! Gezmeyi sevenler...

Gezi bloglarını okuduğumda hep imrenmişimdir. Vay be adamlara bak, ne güzel gezmişler, hem gezmişler hem farklı yemekler denemişler insanlarla tanışmışlar derim... Ama benim asıl imrendiğim şey biraz daha farklı... Bu gezdikleri yerlerde bulma ihtimalleri olan definelerden bahsediyorum. Ama bu define bildiğiniz definelerden değil...

Screenshot2014 01 31at102028

Şimdi anlatacaklarım sizi zengin yapmayacak çünkü bulacağınız definelerin içinde altın veya para yok. Bu bir oyun. Ayrıca bu oyunu oynamadan hoşunuza gidip gitmeyeceğini de bilemezsiniz. Ama size garantisini verebileceğim bir tek şey var. O da bu oyun benim içimdeki çocuğu canlandırıyor...

Özellikle yalnız gezenler, sizlerin keşfetmekten keyif aldığınızı tahmin ediyorum. İşte bu yüzden yazacaklarım özellikle sizin için. 2007 senesinde tanıştığım bu ilginç oyun sayesinde bir sürü bilmediğim yer gördüm, farklı insanlarla tanıştım ve en güzeli de mükemmel anılara sahip oldum. Sizlerin de gezdiğiniz yerlerde bir sürü farklı anılarınız olduğunu ve oraları keşfederken mutlu olduğunuzu tahmin ediyorum. Bu arada yalnız gezmeyenler de bu oyunu oynayabilir yanlış anlaşılmasın... ;)

Örneğin http://www.celebialper.com/ bir gezi blogu.

Isterseniz kısaca bi göz atalım nerelere gitmiş? Tüm gittiği ülkeleri buraya yazmayacağım ama oldukça fazla ülke görmüş diyebilirim :smiley: Gittiği ülkelere hep yalnız yolculuk yapıyor. Bu şekilde daha rahat gezebildiğini daha özgür olduğunu söylüyor Alper. Kendine göre haklı sebepleri vardır. Bir şey diyemem. Peki ben aynı rotayı yapsaydım orada saklı olan definelere biraz göz atardım. Örneğin Tayland

Screenshot2014 01 31at094720

Bu gördüğünüz haritadaki küçük yeşil kutular saklı fiziksel defineleri gösteriyor. Ben define diyorum ama aslında onlar sadece birer kutu. Bulduğunuz zamanki kazanacağınız heyecan ve zevk o kutunun bir define olmasını sağlıyor. ;) Aranızda define dediğim zaman heyecanlananlar olduysa kusura bakmasınlar. (içinde para değeri olan çok bir şey bulamazsınız)

Tayland'da 1143 adet aktif saklı kutu var. Bunların zorluk derecesi şu şekilde

Yani Tayland'a gitseydim 1000'den fazla hedef bulabilirdim. Bu kutuların hepsini bulmak için zamanım olmazdı buna eminim ama turistik kitapların rehberlerin yazmadığı bir sürü gizli farklı güzel bölgenin oranın lokal yaşayanları tarafından belirlenmiş yerlerine bu kutular sayesinde gidebilirdim.

Hadi şimdi de Japonya'ya bakalım.

Screenshot2014 01 31at095351

Japonya'da aktif kutu sayısı 17860 adet :smiley: Evet yanlış duymadınız o küçücük Japonya'da 18000'e yakın kutu saklı. Bunların zorluk dereceleri ise

Sadece Tayland veya Japonya'da mı var? Tabii ki değil.. Tek tek tüm ülkeleri yazmayacağım size ama şunu söyleyebilirim. Everest veya Antartika'da bile kutu saklı. Deniz dibinde yüksek irtifada hatta artık uzay üssünde bile geocaching kutusu var desem şaşırır mıydınız? :smiley:

Geocaching nedir?

Dünya genelinde 2000 senesinden beri oynanan, -teknolojik define avı-. GPS cihazları sayesinde oyuncuların sakladıkları kutuları diğer oyuncuların bulması prensibi üzerine kurulmuş bir oyun. Amacınız dünya üzerinde fiziksel olarak saklanmış ve her geçen saat saklanmaya devam eden 2 milyon üzerinde kutuyu bulup kayıt altına almak. (Ne kadar gezerseniz o kadar kutu bulabilirsiniz. Bu yüzden gezgin olmak bu noktada önemli)

Türkiye'de durum ise daha başlangıç seviyesinde... 1000'e yakın kutu saklı.

Screenshot2014 01 31at095715

Bunların 300 civarı Istanbul ve çevresinde saklı. Bunların 50'den fazlasını benim sakladığımı düşünürsek ;) daha saklanacak ve bulunacak çok kutu var demektir..

Dönelim gezginlere... Gezginleri ele alırsak dünyanın hemen hemen her bölgesine giden gidecek olan kişiler var.
Dünya üzerinde bu kadar çok geocaching kutularının saklı olması ilginç değil mi sizce de? Eğer bu oyunu oraları gezmeden önce bilseydik tüm gezdiğimiz yerlerde bu hazineleri bulabilirdik diyen bir sürü arkadaşım oldu... Evet çok ilginçtir bu oyun 2000 senesinden beri oynandığı halde Türkiye'de halen yeteri kadar bilinmiyor. Ama bizler Geocaching Türkiye grubu olarak ayda en az 1 defa toplanıyoruz. Toplantılarımızda oyunun kurallarından hedeflerimizden oyunu nasıl daha fazla tanıtabileceğimizden bahsediyoruz.

İşte bu yazılarda daha önceki toplantılarımızın bazılarında neler olmuş görebilirsiniz.

- 6 Kasım 2013 Uzay'a gidiyoruz Toplantımızdan http://www.omactivities.com/2013/11/geocaching-in-space-etkinligi-6-kasm.html
- 14 Ocak 2014 Toplantımızdan http://www.omactivities.com/2014/01/14-ocak-2014-geocaching-turkiye.html
- CITO etkinliğimiz http://www.omactivities.com/2013/08/cevre-sosyal-sorumluluk-etkinligi.html

Ayrıca geocaching kutularının nerede olduğunu görebileceğiniz harita ya göz atmanızı öneririm. Oldukça ilginç... (kısacası keşfedecek daha çok nokta var)

Eğer bu oyun sizin de ilginizi çektiyse ücretsiz toplantılarımıza katılmanızı ve bizimle bu heyecanı paylaşmanızı dilerim.... Görüşmek üzere ... ;)

http://toplanzi.com/geocachingturkiye/

Etiketler
Ynt: Gezi Blogları Ve Geocaching

Verdiğiniz gezi bloğu çok hoş ve insanı gezmeye teşvik ediyor :smiley:
Geocaching'i tam olarak anlayamadım. Toplantılarınıza katılarak daha çok bilgi sahibi olmak isterdim fakat Eskişehir'de yaşıyorum. Teknolojinin gelişmesiyle böyle bir oyunun ortaya çıkması gerçekten güzel birşey. İnsanı gezgin bile yapar :smiley:
Fakat benim merak ettiğim bu kutuları GPS cihazları ile mi bırakıyoruz? Ve bulduğumuzu da gene GPS cihazı ile mi teyit ediyoruz?

bir sürü gezi blogu var bu şekilde aslında.. ben gezi bloglarına bakıp bakıp ah ne guzel zaman buluyorlar ne guzel gezıyorlar diyorum genelde :smiley:))

Geocaching aslında cok basit bir oyun
benim blogda bir sürü acıklama yazısı var. kurallar zaman gectikce daha iyi anlaşılıyor aslında cok ama cok basit...

oyuna baslarken onerdiğim: ilk olarak en az 10 kutu bulmanız.
daha sonra kutu saklamaya baslarsınız.

kutuları GPS ile buluyorsunuz. artık smart phoneların hepsinde GPS ozelligi var. Bu yüzden android veya IOS işletim sistemi icin ucretsiz uygulama indirerek bu oyunu ücretsz olarak oynayabilirsiniz ;)

geocaching toplantılarına gelmeniz gerekmiyor

eger aklınıza gelen bir soru varsa buradan sorabilirsiniz. ben elimden geldigince yardım etmeye calısırım..
;)

Teşekkür ederim. Havalar düzelir düzelmez bu oyuna başlamayı düşünüyorum. Takıldığım bir yer olursa size danışırım:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR