Geleneksel Geocaching Toplantısı Vol:05 - İstanbul (10 Eylül 2013)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oma Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,514

oma

OMA - puzzle peace :)
Yer
istanbul
Web
www.omactivities.com
Duymadım gelemedim olmasın...

ilgiliyseniz merak ediyorsanız ahanda size toplantı haberi..

10 Eylül 2013 Salı akşamı yemek sonrası damlayın.. ya da gelin orada tost most yiyin.. :p

https://www.facebook.com/events/593386254037475/

Etiketler

Ynt: Geleneksel Geocaching Toplantısı Vol:05 - İstanbul (10 Eylül 2013)

(06-08-2013 tarihinde) 4.Geocaching Toplantımızı Kadıköy Moda Çay bahçesinde yaptık. Detaylı olarak toplantımızı yazmaya çalışacağım ama şunu önceden belirtmek istiyorum, OMActivities bloga yazmak, bloga uygun fotoğraf çekmek (ki bu sefer ben neredeyse hiç fotoğraf çekemedim) , Geocaching toplantısı düzenlemeye çalışmak, ayrıca yeni gelen oyunculara geocaching nedir anlatmak olduça zaman alıyor. Eğer bu yukarıda saydıklarımdan bazıları için yardımcı olabilirim diyen varsa lütfen mail atsın ve koşarak yanıma gelsin çünkü bazen yahu Özgehan olm sen ne yapıyorsun diye soruyorum. Ama geocaching hobisi gerçekten çok eğlenceli ve bu konuda uğraşmak hoşuma gidiyor. Neyse bu kadar mızmızlandıktan sonra hemen konumuza geri döneyim. :smiley:

Daha önceki toplantılarımızı hep Avrupa Yakasında yaptık ama bu seferki toplantımızı ilk defa Anadolu yakasında düzenlemeyi deneyerek bir ilke imza attık. Bu sadece yeni arkadaşların da katılmasını sağlamış olduk.
Geocaching Toplantısı öncesi hazırlıklar
Bilenleriniz vardır bilmeyenler için 4.Geocaching toplantımızı saat 19.00 civarında Kadıköy Moda çay bahçelerinde başlayacak şekilde organize ettik. Bu yüzden ben toplantı organizatörü olarak erken gidip masa ayarlayayım istedim. Ama gittiğimden Danley ve ailesi benden önce gelmişler ve çocuk bahçesinde zaman geçiriyorlardı. Danley ve oğlu Zeke deneyimli geocacher'lar ;) eşi ve diğer çocukları da bu oyunu oldukça seviyorlar. Kısacası Danley'ler ailecek geocaching oyununu oynuyor ve seviyorlar. Biz konuşmaya başlarken eşim Sarah'da toplanma noktasına geldi. Danley ben Sarah masaları birleştirip kendimize uygun bir alan oluşturduk. Toplantıya katılacağını söyleyen 11 kişi gelirse hepsi için uygun yerimiz olmalıydı. Ne de olsa misafirlerimizi iyi bir organizasyonla karşılamak güzel olur diye düşündük :smiley:

Daha önceden bastırdığımız A4 boyutunda geocaching sembolumuzu de ağaca yapıştırdıktan sonra beklemeye başladık. (Öncesinde hazırlıklarımız: Geocaching sembol baskısı, deneme kutusu hazırlama ve saklama - kutunun anlatıldığı bir küçük tanıtım sayfası, geocaching yaygınlaştırma proje çalışma çıktısı, Earthcache nedir örnek earthcache çıktıları)

İlk ziyaretçilerimiz Abdullah ve Emre oldu. Daha önceki etkinliklere katılmadıklarından onları bizde tanımıyorduk. Etkinlik öncesinde facebook sayfamızdan :biz geleceğiz ama sizi orada nasıl tanıyacağız diye sormuşlardı. Ama bizi bulmaları kolay oldu.

Aslında bizim toplantılarımıza katılmak isteyenlerin toplantı noktasını bulmaları oldukça basit. Koordinat noktasını verdiğimiz için direk toplantı alanına rahatça gps cihazınız varsa gelebiliyrosunuz. Üzerimizde genellikle geocaching sembollu tshirt ve masamızda malzemeler olduğu için de masamızı kolayca bulabiliyorsunuz. Bu yüzden bir sonraki toplantıya gelirken bizi bulamama gibi bir endişeniz olmasın. Yani kaybolmuyorsunuz aksine bizi çok kolay bulabiliyorsunuz.

Abdullah ve Emre'de bizi çok kolay buldu. Hemen tanıştık ve karşılıklı sorulara başladık. Ben ne kadar süredir oynadıklarını daha önce hiç kutu bulup bulmadıklarını sordum. Onlarda kuralları kutu nasıl saklanacağını daha önceki aramalarında bulamadıkları kutuları bize sordular. Kısacası hızlı bir tanışma ve hemen geocaching konusuna giriş oldu...

Özellikle Bahariye' caddesi üzerine sakladığım kutu bir çok kişi tarafından bulunamamış. Şunu anladım ki o kutu ilk başlayanlar için çok kolay bir kutu değil ama merak etmeyın kutu halen orada. Belki kutunun sayfasına ilk başlayanlar için biraz zorlayabilir diye yazmalıyım.. Bilemiyorum ;)

Emre ve Abdullah şu anda üniversitede okuyup hem de çalıştıklarını söylediler, ikisi de bilgisayar başında oldukları için anladığım kadarı ile internet konusunda da oldukça meraklılar. Bu nedenle blog yazma konusunda da deneyim kazanmışlar. Bizim blog'umuzu da takip ediyorlarmış. Bunu duymak ayrıca beni çok sevindirdi. En azından burada yazdıklarımın boşa gitmediğini geocaching oyununun gelişmesi için katkıda bulunduğunu görmüş oldum. Eğer kendi blogların adreslerini bizimle paylaşırlarsa biz de onların yazdıklarını okur ve link değişimi bile yapabiliriz.. ;)

Abdullah ve Emre'nin yeni kutular saklayacağına ve oyunun gelişmesine yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum. En azından ben öyle hissettim. Umarım yanılmam ve onları ilerideki etkinliklerimizde görebiliriz...:smiley:
http://1.bp.blogspot.com/-x3HvObp3wno/UgJousxSRpI/AAAAAAAAGrA/bnGz9HQ1-tg/s640/IMGP0713.JPG[img]

Daha sonra Erhan ve yanında getirdiği iki arkadaşı toplantımıza katıldı. Erhan büyük kutu bulmak ve kutu saklamayı sevdiğinden yanında yine süper bir kutu getirmişti. Üstelik bu sefer içine bir de ÇALIŞMAYAN oyuncak koymuş. Ben bir anda uzaktan kumandalı helikopteri görünce çok heyecanlandım ama çalışmıyor yahu dediklerinde biraz hayal kırıklığına uğradım tabi.. Neyse...

Erhan'ı geocaching toplantılarına daha önceden gelenler zaten tanıyordur. Istanbul'daki iki multicache kutudan birine sahip. Diğeri Hasan abinin multicache'i. Ayrıca trigger kutusunun da sahibi Erhan. (beraber saklamıştık, süper bir denemeydi)

Erhan'da geocaching oyununu benim gibi çok seviyor ve farklı kutuları farklı yerlere saklamasıyla ün kazandı :) Arkadaşı Gizem de geocaching oyununa meraklı gözüküyor. Lise çevresine bu oyunun yayılması gerektiğini söyledi ve bu konuda yardım edebileceğini söyleyince çok sevindim. Eğer geocaching lise ve üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmeye başlarsa bir anda çook hızlı bir şekilde yayılabilir diye düşünüyorum. Umarım bu konuda bir şeyler yapabiliriz.

Etkinliğimize daha sonra askerden arkadaşım Türker ve eşi katıldılar. Ben Türker'e geocaching oyununu hep anlatıyordum ama hiç bu kadar detaylı dinlememişlerdi. Özellikle Tuğçe oyunu çok eğlenceli ve farklı buldu hemen uygulamayı cep telefonuna indirdi ve denemek istedi. Umarım oyunu bu heyecanla oynamaya devam eder ve yeni kutular saklar bu sayede bizler de onun sakladığı kutuları bulmuş oluruz..

Bu arada bu toplantımızda diğer etkinliklerden farklı olarak değişik bir küçük etkinlik ekledim. Daha önceden sakladığım bir küçük kutunın koordinatlarını ve kutu hakkında bilgiyi yeni deneyecek arkadaşlara verdim. Bu sayede gerçek oyuna adapte olmaları ve bu heyecanı küçük de olsa yaşamalarını sağlamış olduk. Kutuya Zeke, Danley, Tuğçe, Erhan, Türker ve sanırım bir kaç kişi daha gitti. Beraberce ilk kutularını bulma deneyimini tatmış oldular. Sanırım küçük de olsa bir heyecan yaşadılar ve hoşlarına gitti.. Yeni başlayanlar için Kutu saklama etkinliğini diğer toplantılarda da yapabiliriz.. Oldukça işe yarıyor gibi gözüküyor...

Trafik yüzünden geç kalanlar olabilir diye biraz daha bekleyelim mi diye düşünüyorken, Burçin ve eşi toplantımıza katıldı. İkisi de ilk defa geocaching toplantısına katılıyorlar. Daha önce kutu bulmamışlar ama kutu saklama deneyimi yaşamışlar. Ama hiç başarılı olamamışlar. Mesleği icabı yurtdışına çok seyahat ettikleri için kutuları genellikle yurtdışına saklamayı denediklerini ama bir türlü başarılı olamadıklarından bahsettiler. Bende bunun bir kaç sebebi olabileceğini söyledim. Bir dahaki denemelerinde bu sebepleri gözönüne alarak kutu saklamayı deneyecekler bakalım başarılı olabilecekler mi göreceğiz.
Ayrıca hemen geocaching uygulamasını cep telefonlarına indirerek toplantımıza katıldıklarını cep telefonundan işaretlediler ve ilk etkinlik kutularını bulmuş oldular.

Bildiğiniz gibi Ağustos ayı geocaching sanal madalyon toplama şansımızın olduğu bir süre. Bu yüzden toplantıya katılan tüm geocaching oyuncuları sanal madalyon kazandılar. Eğer kazandıkları madalyonları görmek istiyorlarsa yapmaları gereken: Geocaching.com profil sayfalarına girip, souvenior bölümüne bakmaları gerekiyor.

Bu sayede Burcin ve Ahmet'de ilk madalyonlarını ve ilk kutularını etkinliğimize katılarak kazanmış oldular. Ayrıca Iphone ile harita üzerinden nasıl koordinat alabileceklerini de öğretmiş oldum ;) Bu sayede yeni kutu sakladıklarında koordinatları daha iyi verebilecekler diye düşünüyorum.. Umarım yeni kutu saklama konusunda onlar da başarılı olur ve bu sayede bizler de bir sürü kutu buluruz...

Toplantımıza katılacağını söyleyip katılamayanlara küçük de olsa bir serzenişte bulunuyorum ve lütfen bir dahaki toplantıya yanınızda bir kaç arkadaşla birlikte gelin diyorum :) Bu sayede en azından küçük geocaching gurubumuzu biraz daha büyütebiliriz.

Geocaching Yaygınlaştırma Projesi
Bu arada Geocaching Yaygınlaştırma Projesi çalışmamız da oldukça ilgi çekti. Bu konuyu çok kısa olarak özetlemem gerekirse fikir şu:
Geocaching temalı küçük bir Istanbul Geocaching Kampı hazırlamak. Şehir dışından gelmek isteyenler için Cumartesi akşam kalmalı bir program.
Bölge olarak Büyük ada ve diğer adaları kapsayan bir bölge. Ortalama 20 kutu civarı bir avlanma seansı, ayrıca geocaching yaygınlaştırma için küçük oyunları kapsayan bir küçük eğitici kamp. Istanbul'dan katılacaklar için kalma zorunlulupu yok günübirlik katılabilirler. Harcamalar için gereken bütçeyi de belki bulabileceğimiz sponsorlar ile etkinliği hem ödüllü hem de daha kaliteli yapma şansı..

CITO - Cache in Trash Out Toplantısı

Bir sonraki toplantımız 24 Ağustos günü olacak. Bu çok özel bir etkinlik. Çünkü Istanbul'da yapılacak ilk CITO etkinliği olacak. CITO - Cache in Trash Out yani geocache içeri çöpler dışarı olarak türkçeye çevrilebilir. Bu etkinliği düşünen Danley ve oğlu Zeke'ye çok teşekkür ederim. Evlerinin arkasında küçük br orman olduğunu ve bu ormanın geocaching için güzel bir mekan olduğunu söylediler. Ama problem etrafta çok çöp bırakılması. Sosyal sorumluluk projesi olarak dünyada geocaching.com'un çok önem verdiği bir proje çöplerin toplanması. Sonuç olarak geocaching doğada oynanan bir oyun ve biz oyuncular bu konuda dikkatli olursak bu oyunu oynayacak kişilere de az da olsa çevre bilinci vermiş oluruz diye düşünüyoruz.

Koordinatlar: N 41° 02.107 E 029° 11.050

Bu sebeple Danley ve Zeke kendi evlerine yakın olan bu bölgede CITO etkinliği yapmaya karar verdiler. Ayrıca katılanlara da küçük de olsa bir ödül - etkinlik sonrası pizza vermeyi düşünüyorlar. Bizlerde geocaching oyuncuları olarak bu güzel etkinliğe katılmaya karar verdik. Eğer sizde 24 Ağustos 2013 Cumartesi Istanbul'un ilk CITO etkinliğine katılmak isterseniz lütfen şu linkten katılacağınızı bildiriniz. Çöp torbaları ve eldivenler Danley tarafından alınmış, sadece yapmanız gereken koordinatları verilmiş noktaya gelip CITO etkinliği için belirlediğimiz bölgede belli bir süre bir kaç çöp toplamak. Ayrıca Danley ve Zeke bizim için o bölgede bir kaç kutu da saklayacak. Bu sayede gittiğnizde o kutuları da bulup (toplam 5) kutu bulma sayınızı da arttırabilirsiniz...

Ne diyorsunuz? Geliyor musunuz? (Lütfen yorum bırakmayı unutmayınız)

Ağustos etkinliğize katılan tüm oyunculara ve geocaching severlere teşekkür ederiz. Katılmak isteyip katılamayanlara da bir sonraki etkinliğimizden haberdar olabilmeleri için bizi izlemelerini tavsiye ederim. Görüşmek üzere... İyi avlanmalar.

Sormak istediğiniz tüm sorular ve daha fazla bilgi için

Facebook sayfamız: Geocaching Türkiye
OMactivities sayfamız: OMActivities

Ynt: Geleneksel Geocaching Toplantısı Vol:05 - İstanbul (10 Eylül 2013)

Toplantıdan bir kaç kare

BT3xyUrCUAAgaeR
1234876_486036024825933_1114334122_n.jpg

1011615_485926528170216_1848620506_n.jpg

9893_485920968170772_2131465382_n.jpg

1236197_486036011492601_1243558949_n.jpg

557158_485920738170795_2128233556_n.jpg

Oyunu hiç bilmeyip, Geocaching oyunu nedir ogrenmek isteyenler için
Oyunu bilenlerin de diğer oyuncularla tanısması icin
Ayrıca en onemlisi de keyifli vakit gecirmeniz icin

Geocaching etkinliklerimize geliniz...

Bekliyoruz ;) :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.