Geçmişini Bilmeyen Geleceğine Yön Veremez MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan figo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 78,092

figo

TEL 312 59 42 0543 644 48 78 GÜZEL OLAN HERŞEY
Yer
A N K A R A
Web
www.defineyeyolculuk.com
Tarih, hepimizin bildiği üzere geçmişte yaşanmış olayları yer ve zaman göstererek sebep sonuç ilişkisi içerisinde inceleyen bilim dalıdır.
Yaklaşık 10.000 yıllık bir tarihi olan Türk milletinin geçmiş arenada sayısız devletler kurduğu ve bu devletlerin dünya medeniyetine büyük hizmetleri olduğunu görmekteyiz.
Ayrıca bir çağ açıp bir çağ kapatacak kadar önemli bir özelliği de bulunan Türk devletlerinin Asya'dan, Avrupa'ya kadar uzanan geniş bir yelpazade gücünü gösterdiğini hepimiz bilmekteyiz.
Peki bütün bunların bizler için önemi var mı?
Ya nasıl olsa geçmişte yaşanmış olup bitmiş bizi niye ilgilendiriyor deme hakkımız var mı?
Artık geleceğe bakmalıyız geçmişe saplanmanın ne mantığı var dememiz doğru mu?
Tarihte hiç bir millet yoktur ki geçmişini baz almadan geleceğine yön verebilmiş olsun.
Bugün ABD kısa süreli bir tarihe sahip olmasına rağmen Amerikan tarihine o kadar önem vermektedir ki bütün amacı Amerikan şuuru oluşturabilmektir.
Bir çok batılı ülkede de bunları görmekteyiz.Evet sıra geldi özeleştiriye.
Maalesef bütün bunlar olurken bizler Türk milleti olarak tarihimize, değerlerimize bir türlü sahip çıkamıyoruz.
Söylediklerimizin çoğu lafta kalıyor ve uygulanamıyor.Lafa geldiği zaman mangalda kül bırakmayacak derecede kendinden emin bir milletken iş birşeyler yapmaya geldiğinde yani uygulama aşamasına geldiğinde tembellikte üstümüze yok.
Oysa ki milli devlet anlayışıyla kurulmuş ülkemizde Türk tarihine yönelik başta eğitsel faaliyetler düzenlenmeli, bu faaliyetler özellikle yazılı ve görsel basın tarafından da desteklenmelidir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarih'e karşı çok büyük bir ilgi duymuş, Türk tarihinin zenginliklerini ortaya çıkarmak ve Türk milletinin çok eski bir millet olduğunu kanıtlamak için Türk Tarih Kurumunu kurmuştur.
Zaten tarihte yine yoktur ki başarılı devlet adamları, devlet başkanları tarihi bilgiden yoksun olsunlar.İşte Atatürk te Türk tarihini çok iyi bilen öğrenilmesini şart koşan ve geleceğe sağlam adımlarla basılması için Türk milletinin tarihini bilmesini gerektiğini savunan bu başarılı liderlerden birisidir.
Bu konuda Atatürk'ün çok önemli sözleri vardır.
"Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez" bunlardan sadece bir tanesidir.
Ayrıca Atatürk Türk tarihini bir bütün olarak düşünmüş ve parçalanmasına müsade etmemiştir.
Sonuç olarak sağlam bir tarih şuuruna sahip olmalı Türk Tarihini bir bütün olarak düşünmeliyiz.
Özellikle Türk Cumhuriyetleri'nde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan soydaşlarımızla kültürel bağlarımızın çok sağlıklı ve sağlam tutulmasının zorunlu bir koşul olduğunu unutmamalıyız.
Buradaki çocuklarımıza sağlam bir Türk Tarih şuuru aşılanmalıdır.Dost ve düşmanının kim olduğunu bilmelidir, kültürünün zengin olduğunu, medeni olduğunu öğrenmelidir ve herşeyden önemlisi Türk tarihinin bir bütün olduğunu Türkiye'dekilerin kardeşleri olduğunu anlamalıdır.
İşte bütün bunları gördüğümüz, anladığımız ve bildiğimiz zaman 21. yy. dünyası Türk milleti açısından başarılı bir yy. olacaktır.

Etiketler
Ynt: Geçmişini Bilmeyen Geleceğine Yön Veremez MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Evet Ömer çok güzel tesbitler tamamen katılıyorum. En temel problemimiz kendi değerlerimizi bilemememiz bunları aştığımız anda muasır medeniyetler seviyesine çıkmamız an meselesi olacaktır.
Çağımızda internet ve bilgisayar denilen bu alet müthiş bir silahtır. Ama geri tepmesi çoktur. İnternet aleminde ulaşılamayan neredeyse bilgi kalmıyor ama buna karşıda bir o kadar bilgi kirliliği etrafımızı sarmış durumda bunlar arasından doğru olanları süzüp faydalanmamız gerekiyor.

Fakat ben burada yeri gelmişken bir şeyi itiraf edeyim bilgi kaynağı olarak internet güzel birşey ama ben bilgiyi kitaptan edinmeyi daha çok seviyorum çünkü kalıcı ve kaynağı belli olan bilgiler. Tabi bu arada kağıt hamurunun kokusunuda unutmamak lazım. Ben okuduğum şeyi elimle hissetmek kokusunu duymak istiyorum. :smiley:

Mete abi o dediğin okul yıllarında kaldı.
İş hayatımızda malum herkes için aynıdr.
Ama gelecek nesil için okul yılları bile kitap içinde sıkıntı dediğin gibi internet.

figo' Alıntı:
Mete abi o dediğin okul yıllarında kaldı.
İş hayatımızda malum herkes için aynıdr.
Ama gelecek nesil için okul yılları bile kitap içinde sıkıntı dediğin gibi internet.

Evet ama ben eski adamım alışkanlıklarımdan kolay vazgeçemiyorum. Bilgisayar başında ne kadar vakit geçirirsem geçireyim. Hiç olmazsa yarım saat kitap okumazsam uyuyamıyorum. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR