Gaz 69

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 183
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,456
Ynt: Gaz 69

Bu aracın fren sistemi mükemmledir. CJ5 lerle kıyaslanamazlar bile. 1970 lerden aşağı CJ5 olanlar varsa kesin fren problemi yaşıyorlardır. (Daha yukarısını ben kullanmadım).En az 2-3 pompada tutar. Bu aracın fren kampanaları CJ5 den daha enlidir ve Booster olmamasına rağmen tek pedalda fren tutar.

GAZ69 üretimi 1953 de Gorky de başlamış ancak 1956 yılında Ulunovski deki UAZ farikasına taşınmış ve 1972 ye kadar burada üretilmiştir.Bu aracın diğer adı da UAZ 69 dur. 1972 de yerini UAZ 469 almıştır.(İpekyolu belgeselinde gördüğümüz cipler). Aracın kaporta ve motor ve şanzımanı değiştirilmiştir Diğer parçaların 90% ını Gaz69 ile aynıdır yada birbiri ile uyumludur.Bu süreç 2000 lere kadar devam etti. Ancak 2000 li yıllardan sonra değişiklikler daha da arttı.

Bu araçtan ben birtane de Ürgüp de görmüştüm. Asmalı Konak dizisinin oradaki organizatörünün arabası idi.

Balum'un fikrine katılıyorum, her ne kadar gaz sahiplerinin sayısını artırma gibi bir şansımız olmasa da ,mevcut olanları bir araya getirebilir ve araçları hurdaya göndermekten (Murat124 gibi olmaktan) belki kurtarabiliriz. Bu araçla yola çıktığınız zaman herkes size bakar, buna alışmanız lazım ,çünkü insanların çok nadir gördüğü enteresan bir araçtır.

Bu araçla ilgili herkese elimden geleni yapmaya hazırım, hoşçakalın.

Etiketler

osman arkadasım çip canavar vallaha masallh. üzerinde ne diferansiyel var? amortisör için bilgilendirdigin için tsk

Yazımda da belirttiğim gibi iki kere arka diferansiyeli ağır yük nedeniyle parçalamıştık. Birincisinde Ankara da hurdacıda bir diferansiyel bulduk ama ikincisinda aşnsımız yaver gitmedi , bu sebeple arakaya Dana 44 (4,88) willys pick up diferansiyeli attık , ama ön diferansiyel orjinalidir(5,125).

Ön ile arka arasındaki tahvil oranı farkını kaygan zeminde dikkatli kullanım ve ön ve arkada farklı çapta tekerlek kullanarak telafi etmeye çalışıyoruz.

Gaz 67 ile ilgili mesajımı aldın mı?

Speedy,
Sanırım benim görüğüm araç olsa gerek.

4 kapılı, dediğin gibi bordo renkli, üzerinde gramofon sergileniyor ve yazları sünnet olan çoçuklar onunla geziyor. Fotoğrafını çekmiştim, bulabilirsem siteye koyarım.

Ama o aracın ön diferansiyeli yoktu, sanırım üzerinde de benzinli ford minibüs motoru ve şanzımanı olsa gerek.

O arkagaşı da siteye davet edebilirseniz menun oluruz, böylece Gaz69 cular yavaş yavaş bir araya gelirler.

Nadir Bey Merhaba,

Bu hafta sonu benim gaz69 a şöyle bir 2 saat bindim, içim dışıma çıktı. Çok fazla sarsmaya başladı. (şimdi rahata alıştık sanırım). Sizin araç ta sarsma varmı, amortisörler randımanlı çalışıyor muydu. Daha geçen sene söküp temizledim ve yağlarını değştirdim. Bilemiyorum diğerleri de aynı mı yoksa benimkinde bir problemmi var.

Ayrıca direksiyon mili de sarsıntı yapıyor ve ön göğüsü itip çekmekte. Bana biraz ters geliyor ,çünkü direksiyon kutusu şaside sabit, kupa da şasiye sabitlenmiş durumda ve direksiyon mili de gösterge saatlerinin altında ön göğüste kupaya sabitlenmiş durumda. Nasıl oluyorda farklı hareket ediyor anlayamıyorum. Acaba kupanın şasiye bağlantı noktalarında çürüme mi var, kupa boşluk yapıyor.

Ne dersiniz?

Osman kardeş tam üstüne bastın bahsettiğim araç senin de bahsettiğin araç üzerinde gramafonda sergilenir antika türlü eşyalarda ama düğünlerin ve sünnetlerin vazgeçilmezidir sahibinin birde 200 d kırmızı mercedesi var ikisinide iyi koruyor hatta asmalı konak dizisinde ve birçok Ürgüp te çekilmiş filmde bu mercedes görülebilir kendisine en kısa zamanda ulaşmaya çalışacağım

osman' Alıntı:
Nadir Bey Merhaba,

Bu hafta sonu benim gaz69 a şöyle bir 2 saat bindim, içim dışıma çıktı. Çok fazla sarsmaya başladı. (şimdi rahata alıştık sanırım). Sizin araç ta sarsma varmı, amortisörler randımanlı çalışıyor muydu. Daha geçen sene söküp temizledim ve yağlarını değştirdim. Bilemiyorum diğerleri de aynı mı yoksa benimkinde bir problemmi var.

Ayrıca direksiyon mili de sarsıntı yapıyor ve ön göğüsü itip çekmekte. Bana biraz ters geliyor ,çünkü direksiyon kutusu şaside sabit, kupa da şasiye sabitlenmiş durumda ve direksiyon mili de gösterge saatlerinin altında ön göğüste kupaya sabitlenmiş durumda. Nasıl oluyorda farklı hareket ediyor anlayamıyorum. Acaba kupanın şasiye bağlantı noktalarında çürüme mi var, kupa boşluk yapıyor.

Ne dersiniz?

Benimki epeydir demonte vaziyette duruyor , ama faalken bahsettiğiniz şikayetler bende pek yoktu.Szin tariflerden yola çıkarak ben aracın taşıma sisteminde bir sıkıntı olduğunu zannediyorum.Büyük ihtimalle şase bağlantıları ile ilgili olabilir.Seyir halinde iken titreme ve kafa sallama durumları oluyorsa bir de makas burçlarına baktırın derim.

Yıllara meydan okuyan ihtiyar rus delikanlısı ;D

ZV-GAS65-IMG_1394.jpg

ZV-GAS65-IMG_5048.jpg

ZV-GAS65-IMG_8100.jpg

ZV-GAS65-IMG_8108.jpg

ZV-GAS65-IMG_8139.jpg

ZV-GAZIMG_8129.jpg

gaz69_2.jpg

gaz69_1.jpg

gaz69_3.jpg

Topic34 3

buda sanal olarak elden geçirilmiş Gaz

Object 5118304105089169

nadir abi.benim ümraniye tepeüstünde gördüğümün evveliyatının böyle daha doğrusu hemcinslerinin böyle olduğunu bilmek beni şaşırttı. ama bunların aşamasına gelmesi için çok çalışması lazım.

Evet gerçekten çok sağlam , kemikli ve stabil araçlardır.Bizde pek bilinmemesinin sebebi kullanım azlığından.Bir de o zamanlar her şeyimizin amerikan menşeli olmasından.Rus salatasına amerikan salatası demek farz olunca jeep yerine de gaz gelmesi zor tabii ki. ;D
Neyse , mevcutlarla idare edeceğiz.Aslinda eski doğu bloku bağlantılı komşularımızdan her türlü parçasını temin edebilmek mümkün.

Merhaba Nadir Bey,

Sizin Gaz69 da bir gelişme var mı. Dizel motor atacaktınız, ama eski araçlarda benzinliden dizele, dizelden benzinliye geçiş yasaklanmış diye bir duyum aldım. Bilginiz var mı bu konuda.

Doğrudur , maalesef yeni kanuna göre öyle.Benim Gaz'da henüz bir gelişme yok.Ayrıca toplamağa başlarsam artık dizel yerine bir benzinli V8 motor düşünüyorum.

herkese merhaba...ya ben kendi yazdiklarimi kendim goremiyorum....birisi silmismi acaba?....biri bana yardimci olsun lutfen...

Image236

ben daha once cafer yusuf nikiyle uye olmushtum,ama daha sonra o nikle cevap yazamadim...yukaridaki de benim GAZ.bende bundan bi tane daha var.onun motoru GAZ-24'ten alinma 2.4 litrelik bi motor...shu anda onun rengini yeniliyorum.....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri