Garmin Ile Iz Kaydı Nasıl Yapılır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doganizm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,547

doganizm

Kamp I
Yer
İzmir
Arkadaşlar Garmin etrex 30x aldım.

Sorum şu:
Diyelim doğaçlama bir yer gördüm ve hoşuma gitti elimde hiç iz yok ve sıfırdan başlayarak A noktasından yürüyüşe başlayıp B noktasında bitireceğim, dönüşte de yine bu rotayı takip ederek A noktasına dönmek istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim?

Etiketler

Arkadaşlar cidden bilen yokmu yoksa konuyu inceleyen mi yok?
yürüyüşe başladığınız yerde geçmişteki iz kayıtlarını silin, yürüyüş esnasında gps açık olduğu sürece izinizi kaydeder. gittiğiniz son noktadan sonra izi ters çevir dediğinizde sizi adım adım geri başlangıca götürür. isterseniz bu iz kaydının tamamını ya da rota şeklinde (daha az bacakla.ce.hafızada daha az yer kaplayarak) kaydını yapabilirsiniz.

ek olarak offline olarak wikiloc programına da izinizi kaydedip internetten herdaim erişime açık kaydetmiş olursunuz.

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Son düzenleme:

Teşekkürler Yaşar bey,
Peki iz kaydı yaparken diyelimki çeşmenin yanında işaret koymak için ne yapmak gerekiyor.
çeşmenin başında iken menüde nokta kaydına girip kaydedin ve kaydederken de nokta simgesi olarak çeşme simgesini seçin. o rotada yürürken çeşme simgesi rotada görünür. ya da belli bölgede birden fazla çeşme kaydedip en yakın çeşmeye git dediğinizde de sizi en yakın çeşmeye götürür.

çeşmenin başında iken menüde nokta kaydına girip kaydedin ve kaydederken de nokta simgesi olarak çeşme simgesini seçin. o rotada yürürken çeşme simgesi rotada görünür. ya da belli bölgede birden fazla çeşme kaydedip en yakın çeşmeye git dediğinizde de sizi en yakın çeşmeye götürür.

Nokta kaydı diye bir seçenek yok menüde.

izi kaydetmet için sanırım joystick tuşuna basılı tutup çıkan ekranda bitti diyoruz.
muhtemelen, ben magellan kullanıyorum, gps ofiste test etme şansım yok. siz garminle.nasil kaydedildiğini bulduysanız yazin ki daha sonra arayanın işine yarasin.

Burada anlattıklarım tarafımca Garmin eTrex 30x gps cihazı için birebir uygulanarak tecrübe edilerek işlevselliği kanıtlanmış ve siz değerli forum üyeleri için paylaşılmıştır. Muhtemelen tüm Garmin eTrex serisi cihazlar da ve Garmin in tüm el tipi cihazlarında (ufak tefek menü farklılıkları e josystick işlevi dışında ) uygulanabilir.

Seçenek 1:

Yeni bir iz kaydına başlamadan önce:
İz Yöneticisi > Geçerli İz > Geçerli İzi Sil > Evet (bu işlem otomatik olarak kaydedilen tüm izleri siliyor ve o anki konumunuzdan itibaren kayda başlıyor.)

Yeni bir iz kaydına başlamak, Başlangıç noktasını işaretlemek :
Harita > Joystick tuşuna basılı tut > Açılan ekranda işaret noktasına bir isim verilebiliyor ( isim yazılmazsa numara yazıyor ), ve simge kısmından bir simge seçilebilir. > Bitti

Yola koyulduktan sonra....

İz üzerinde bir çeşmeyi v.b işaretleme:
Joystick tuşuna basılı tut > Açılan ekranda işaret noktasına bir isim ver örnek: İçilecek Su Çeşmesi ( isim yazılmazsa numara yazıyor ), ve simge kısmından çeşme simgesi seçilebilir > Bitti

İz üzerinde bir yerleşim yeri v.b işaretleme:
Joystick tuşuna basılı tut > Açılan ekranda işaret noktasına bir isim ver örnek: Köy ( isim yazılmazsa numara yazıyor ), ve simge kısmından ev simgesi seçilebilir > Bitti

İz üzerinde kamp yerinizi işaretleme:
Joystick tuşuna basılı tut > Açılan ekranda işaret noktasına bir isim ver örnek: Kamp yerim ( isim yazılmazsa numara yazıyor ), ve simge kısmından çadır simgesi seçilebilir > Bitti

Şimdi haritamızda ilk başlangıç yeri ile bitiş yeri arasında kalın çizgi ile işaretlenen bir rota oluştu.

İzimizi kaydetmek:
İz Yöneticisi > İzi Kaydet > İze isim verin (Örnek: Gidiş Yönü). > Bitti > Yok

Kaydedilen izi geri dönüş izi olarak kaydetmek:
İz Yöneticisi > Önceden Kaydettiğimiz İz (Gidiş Yönü) > Ters İzleği Kopyala > İze isim verin (Örnek: Dönüş Yönü). > Bitti

Kaydedilen izi geri dönüş izi olarak kullanmak:
İz Yöneticisi > Önceden Kaydettiğimiz İz (Dönüş Yönü) > Haritaya Bak > Git

Seçenek 2:

İz kaydı yapmak, ve mevcut iz üzerinde işaret koymak, mevcut izi takip ederek geri dönüş yolu ile kamp alanımızı (Başlangıç noktasına gelmek):

Yol Bilgisayarı > Menü > Sıfırla > Her İkisini Sil > Evet ( Bu adım çok önemli, bu işlemi yapana kadarki tüm yol verilerini iz kayıtlarını sıfırlar, Yeni bir rotaya başlarken mutlaka bu işlem yapılmalı yoksa iz kaydı hatalı ve yol bilgisayarı verileri yanlış ve olması gerekenden yüksek değerler içerir.)

Başlangıç konumunu işaretleme:
Harita > Joystick tuşuna uzunca basılı tut > Bir İsim ver ( Örnek: Kamp alanım) > Bitti

Ormanda gezerken gördüğümüz çeşme vs. yerlere işaret koyma:
Harita > Joystick tuşuna uzunca basılı tut > Bir İsim ver ( Örnek: Çeşme) > Bitti

Gezdik gezdik ormanın derinliklerine geldik, Kamp alanımıza nasıl döneriz:
Nereye > İzler > Geçerli İz > Menü > İzi İncele > TrackBack ( Bu işlem ile aynı iz üzerinden başlangıç noktamıza geri dönme rotası haritada kalın çizgi ile işaretlenmiş olur, bu çizgiyi takip ederek başlangıç noktamız olan Kamp alanımıza rahatlıkla döneriz.)

Onca aramama rağmen tüm internette, forum içinde detaylı ve anlaşılır bir anlatım göremedim maalesef, önemli bir konu gerçekten ama olmaması tuhaf geldi, tecrübe edindikçe paylaşmaya devam edeceğim.

Upload 2019 7 24 10 45 44

Upload 2019 7 24 10 46 27

ben ilk kez bir magellan gps edinip (sanırım 2002 idi) haritasız sadece gps ile 3-4 günlük keşiflere çıktığımda (ilk keşifte sedat açıl bilem vardı) mecburen kendim öğrenmiştim, türkçe menü zaten hayaldi. her iki markada da bir kaç dakikada dedikleriniz bulunuyor ama yazmak.aklıma gelmemişti. elinize ve beyninize sağlık paylaşım için.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR