Forum Nedir ? Nasıl Kullanılmalıdır ?

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan highoutput Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,175

highoutput

Zirve
Mesajlar
3,100
Tepkime puanı
2,594
Yer
izmir
Sayın Gezenbilir forum üyeleri ;

Son günlerde forumdaki paylaşımlarda gördüğümüz , karşılıklı sert ifadeler , hakarete varan hitap şekilleri , üyelerin birbirine karşı tahamülsüz ve saygısız davranışları artarak devam etmektedir. Forumun amacı olan bilgi ve tecrübe paylaşımı , maalesef bu tür paylaşımlar sebebi ile amacından uzaklaşmakta ve üyeler üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır . buradan tüm forum üyelerine çağrı yapıyorum;

Lütfen,
-Birbirimize karşı forumda saygılı olalım
,her üyeye saygılı davranmalı ve ona göre açılan başlıklara cevap verilmelidir, unutmayalım bir kullanıcı ismi altında yazı yazan kişi sizin anne ve babanız yaşında olabilir. Yada kardeşiniz , çocuğunuz yaşında olabilir. Genel insani ve ahlaki davranış kuralları çerçevesinde hareket edilmelidir.
-Nezaket kuralları , Gezenbilir düşünce, paylaşım, birliktelik , yardımlaşma platformudur. Yazarken her kim olursak olalım hepimiz diğer üyelere nazik bir biçimde hitap etmeliyiz.
-Doğru Hitabet, Forum Üyelerine hitap ederken kullanıcı isimleri birer "rumuz" olduğundan için yalnızca kullanıcı adlarıyla hitap edebilirsiniz. Fakat yine de "Sayın ...." ya da ''Değerli....'' "Sevgili .." şeklinde hitap etmeniz aynı şekilde size hitap edilmesini sağlar.
-Yasalara aykırı tavsiye ve öneriler : Yasalarca suç kapsamında mesaj , yasa dışı tavsiye ve öneriler teklif ve yardım isteyen eden mesaj paylaşmaktan imtina etmeliyiz.

Unutmayalım bu forum hepimizin, selamlar , saygılar...
 

Etiketler

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,165
.

Eskilerin deyimi ile; “selamsız sabahsız meclise girme” bir yana, hakaretvari hitap ve faydadan çok gerilim arayışına, forumun hoşgörü sınırı da açık ve seçik olmalı.

Böyle davranışlara forum yönetimince özelden uyarı yanında, söz konusu cevapların silinip kısa bir notla boş bırakılması, yabancı platformlarda rutin bir uygulama tarzı.
Bizde neden olmasın ? Böylelikle sıkıcı özel uyarıya bile gerek olmayabilir..

Forum kurallarına uymayan hatta bilgi de içermeyen böyle cevapların devamen yayında kalması bence de şık değil.
Bilginize ben, bana yapılanlar için rahatsız oluyorum...

Bilmem siz ne dersiniz ?...

.
 
Son düzenleme:

ince999

Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar
Mesajlar
2,428
Tepkime puanı
1,253
Yaş
68
Yer
İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
Uygun olmayan yazıların, cevapların silinip yerine kısa bir not yazılması bence de uygun bir hareket tarzı olacak.İlave olarak derim ki böyle uygulama yaparken en azından bir kereliğine de olsa uygun olmayan yazı hak ettiği kısa notla beraber yayınlansın ki hem yazanın tarzını üslubunu
görelim anlayalım hemde nasıl bir yazı içeriğinin silinme ile cezalandırıldığını öğrenip kendimize de ders çıkaralım.
 

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Mesajlar
2,218
Tepkime puanı
2,165
Uygun olmayan yazıların, cevapların silinip yerine kısa bir not yazılması bence de uygun bir hareket tarzı olacak.İlave olarak derim ki böyle uygulama yaparken en azından bir kereliğine de olsa uygun olmayan yazı hak ettiği kısa notla beraber yayınlansın ki hem yazanın tarzını üslubunu
görelim anlayalım hemde nasıl bir yazı içeriğinin silinme ile cezalandırıldığını öğrenip kendimize de ders çıkaralım.
.

Dediğiniz prensipte doğru olsa da, gerçi yönetim bilir ama bence polemiğe yol açma tehlikesi yine de küçümsenmemeli.

Bu açıdan zaten baştan kabul edilen forum kurallarına gönderme yapan
“Bu cevap forum kurallarına uygun olmadığından silinmiştir.”
şeklinde nötral bir cevap, yeterli ve yöneticiler açısından da stressiz olmalı ?

Özellikle çağdaş yabancı platformların pratiği bu şekilde.

.
 
Son düzenleme:


yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
11,549
Tepkime puanı
2,583
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Forum insanların başkalarını kırmadan dökmeden, uygarca fikir, olay, anı, bilgi vb paylaşımlar yapması gereken bir platformdur.
İyi bir forumcu olmak için sabırlı olmak, dili güzel kullanmak, önce insan olmak ve insani vecibeleri yerine getirmek örneğin kendini başkasının yerine koyarak düşünebilmek gibi... özellikler gerekir.
Ne var ki forumlara hızla girip çıkan, saman alevi gibi yanıp sönen. İnsanlara satıraralarında bile hakaret edip küçük düşürmeye çalışan. Her şeyi ben bilirim havasında insanlar da forumlara girip çıkmaktadırlar. Ancak bu gibi kişiler uzun soluklu olmaz girdikleri bu yeni ortamlardan da çabuk sıkılırlar genelde. Tecrübeli forumcuların da sürekli ratingini yüksek tutmak isteyen ateşli tiplerle gereksiz yere polemiğe girmemesi onlara forumda pirim verilmemesi açısından yerinde bir davranış olacaktır.
Unutulmaması gereken hepimizin istendik yönde kazanımlar sağlamak için forumda olduğumuzdur. Kimse kendine hakaret edilsin istemez örneğin. Bu forumda insanlara hakaret edilmesini hoş karşılarsak bu ortam zamanla bozulacaktır. Yine iftira, gıybet, laf çarpma, isim takma, ötekileştirme, onu basit-hor görme gibi hareketler de hakaret gibi insanların ortamını kirleten ve gönül iklimini bozan davranışlardır bana göre...
Bence olumsuz davranışlarda bulunan kişiler uyarılmalı ki yanlış yaptığını anlasın.SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 


BENZER İÇERİKLER

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
100,739
Mesajlar
1,485,853
Kayıtlı Üye Sayımız
169,042
Kaydolan Son Üyemiz
greek

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst