Ford Transit Motocamperın Iç Dizaynı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uysalburak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,355

Etiketler
150 amper saat tüketimini sıhhatli şekilde sağlayacak olan akünün kapasitesinin en az 600 amper saat olması gerekir ki sayet fazladan bir gün bile güneş çıkmadığını kabullenirsek tüketim 300 amper olur bunu karşılıyacak olan akü bankasınında 1200 amper saat olması gerekir.Sanki Denizaltıdan bahsediyoruz !!!!.
Şayet her gün bu tüketimin ne kadarını Alternatörden ne kadarını Güneş panelinden karşılıyacagınızı söylerseniz hani şöyle bir panel watt ve panel metrekare hesabıda yaparız.bu arada 600 amper saat aku gürubunun haçmini ve agırlığınıda hesaplamak gerek.

150 amper saat tüketimini sıhhatli şekilde sağlayacak olan akünün kapasitesinin en az 600 amper saat olması gerekir ki sayet fazladan bir gün bile güneş çıkmadığını kabullenirsek tüketim 300 amper olur bunu karşılıyacak olan akü bankasınında 1200 amper saat olması gerekir.Sanki Denizaltıdan bahsediyoruz !!!!.
Şayet her gün bu tüketimin ne kadarını Alternatörden ne kadarını Güneş panelinden karşılıyacagınızı söylerseniz hani şöyle bir panel watt ve panel metrekare hesabıda yaparız.bu arada 600 amper saat aku gürubunun haçmini ve agırlığınıda hesaplamak gerek.

Aslında 150 amp i biraz fazla abartarak söyledim.

Her zaman o kadar güneş bulamayacağımı bildiğim için sisteme yardımcı ne olur ne olmaz hesabı küçük bir jeneratör ilave etmeyi düşünüyorum. Bu konuda fikriniz nedir ?

Her zaman o kadar güneş bulamayacağımı bildiğim için sisteme yardımcı ne olur ne olmaz hesabı küçük bir jeneratör ilave etmeyi düşünüyorum. Bu konuda fikriniz nedir ?

İhtiyaçlarınızı karşılayacak olan Jeneratörünüz 2,5 KW tan aşağı olmaz.Bu da küçük bir jenaratör değil.Birde insanların yoğun olduğu yerde vereceği gürültüden dolayı şikayetlerle karşılacaksınız.Yağmurlu havalarda da kullanamayacaksınız.
Şuna benzer bir jenaratör olacak. Bu örnekte tam güçte kullanırsanız 8 saatte 15 litre yakıt sarfiyatı var.

Örnek jenaratör

İhtiyaçlarınızı karşılayacak olan Jeneratörünüz 2,5 KW tan aşağı olmaz.Bu da küçük bir jenaratör değil.Birde insanların yoğun olduğu yerde vereceği gürültüden dolayı şikayetlerle karşılacaksınız.Yağmurlu havalarda da kullanamayacaksınız.
Şuna benzer bir jenaratör olacak. Bu örnekte tam güçte kullanırsanız 8 saatte 15 litre yakıt sarfiyatı var.

Örnek jenaratör

Manisa da motocamper yapan Hakan bey bir bölümü açıp oraya küçük bir jeneratör yerleştirmişti. Ben de o tarz düşünüyorum. Yakıtını hesap etmiyorum. Karavan kamplarına gidermiyim bilmiyorum. Bunu daha çok sisli yağmurlu Karadeniz yaylalarında kullanırım diye düşündüm.

Manisa da motocamper yapan Hakan bey bir bölümü açıp oraya küçük bir jeneratör yerleştirmişti. Ben de o tarz düşünüyorum. Yakıtını hesap etmiyorum. Karavan kamplarına gidermiyim bilmiyorum. Bunu daha çok sisli yağmurlu Karadeniz yaylalarında kullanırım diye düşündüm.

araç içinde mi jenaratörü çalıştıracaksınız?
Çok iyi havalandırma olması ve yaşam mahalline jeneratör egzosot gazı sızıntısı yapacak açıklığın bulunmaması gerekir.Birde araç içinde çalışan jeneratörün gürültüsüne siz katlanabilecekmisiniz.

araç içinde mi jenaratörü çalıştıracaksınız?
Çok iyi havalandırma olması ve yaşam mahalline jeneratör egzosot gazı sızıntısı yapacak açıklığın bulunmaması gerekir.Birde araç içinde çalışan jeneratörün gürültüsüne siz katlanabilecekmisiniz.

Vaktiniz varsa izleyin. Çok emek harcamış. Bana güzel fikirler verdi.
Video: https://youtu.be/0cwoDWivFZ0

Hangi elektrikli aracı gün içinde hangi süre ile ve günün hangi saatinde kullanacaksınız döküm yaparsanız gün içinde en çok akım hangi süre ile harcanıyor tespiti yaparız sonrada günlük tüketimi bir gün sonra karşılıyacak güneş paneli hesabı yaparız.

Hangi elektrikli aracı gün içinde hangi süre ile ve günün hangi saatinde kullanacaksınız döküm yaparsanız gün içinde en çok akım hangi süre ile harcanıyor tespiti yaparız sonrada günlük tüketimi bir gün sonra karşılıyacak güneş paneli hesabı yaparız.

16c90c9a1273848ec0bc9a0ebf2c1edc

Sayenizde o kadar çok şey öğreniyoruz ki. 2014 den beri üyeyim bu forum a hepinizin yazdıklarından çok şey öğrendim. Ayrı ayrı teşekkür ederim.
Rüzgar diye bir abi vardı vefat etmiş galiba bugün bir yazıda okudum. Allah rahmet eylesin.

Merhabalar. Fort Transit 430 ED modelini biraz araştırdım. Acaba tonaj ağırlığı olarak Karavan yapmaya müsait midir?

.

* Suyu elektrikle ısıtmanızın gerekçesini çıkaramadım ?
* Televizyon, yeterli internet kotasıyla, belki tabletten de izlenebilir ?
(Aslında senede ~8 ay kadar televizyon yerine yaşamın kendisini izlediğimden, bu konunun kompetanı sayılmamam lazım)
* Kullanılmadığı zaman kapatılan, baş yüksekliğindeki bir ekstra ısıtıcı çıkışı, demonte olabilen kısa bir plastik boru yardımıyla, belki saçları kurutmak için de yeterli bir çözüm sunabilirdi ?
(Yine “Zihni Sinirli”liğim tuttu) :yum:
* Buzdolabının çalışmasını, sıcak günler için ~9 saat hesaplamanız daha yerinde olurdu.
* Isıtıcının elektrik tüketimini atlamışsınız.

Alın size yine de günde en az 40-45A/h gibi bir kazanç.
Umarım içinde eşinizin keyfini bozacak bir madde yoktur ?
Hatta plastik boruyu onun favori renginden seçebilirsiniz.. :yum:

Eşinizin kendisini evde hissetmesini istediğinizi gayet iyi anlıyorum.
Fakat inanın, birgün tesadüfen pencereden bakınca, aslında yollarda olduğunu farkedecek..:p

...
Gönderdiğiniz videonun bende çağrıştırdığı ise şu oldu;

Aracı amaça dönen işin gerekçesi şüpheli olmalı ?
Amaç gezme ise, karavan bahane..:yum:

.

Son düzenleme:

.

* Suyu elektrikle ısıtmanızın gerekçesini çıkaramadım ?
* Televizyon, yeterli internet kotasıyla, belki tabletten de izlenebilir ?
(Aslında senede ~8 ay kadar televizyon yerine yaşamın kendisini izlediğimden, bu konunun kompetanı sayılmamam lazım)
* Kullanılmadığı zaman kapatılan, baş yüksekliğindeki bir ekstra ısıtıcı çıkışı, demonte olabilen kısa bir plastik boru yardımıyla, belki saçları kurutmak için de yeterli bir çözüm sunabilirdi ?
(Yine “Zihni Sinirli”liğim tuttu) :yum:
* Buzdolabının çalışmasını, sıcak günler için ~9 saat hesaplamanız daha yerinde olurdu.
* Isıtıcının elektrik tüketimini atlamışsınız.

Alın size günde en az 40-45A/h gibi bir kazanç.
Umarım içinde eşinizin keyfini bozacak bir madde yoktur ?
Hatta plastik boruyu onun favori renginden seçebilirsiniz.. :yum:

...
Gönderdiğiniz videonun bende çağrıştırdığı ise şu oldu;
Aracı amaça dönen işin gerekçesi şüpheli olmalı ?
Amaç gezme ise, karavan bahane..:yum:

.

Engin bilgileriniz ve eleştirileriniz için teşekkür ederim. Ben karavanı yaz kış canımız sıkıldıkça farklı yerlerde gezebilmek için düşünüyorum.

-Suyu elektrikle ısıtma sabah kalkınca acil çay demlemek için diye düşündüm ama aslında gerek Yok.

-Ben karavan kampı değil daha çok doğada olmayı planlıyorum. İnternet nerede çeker nerede çekmez belli değil. Bir de maalesef şu interneti be kadar kullandığımızı tesbit etmemiz mümkün değil. Kesinlikle turktelekom internet kotamızı fazla kullanım gösteriyor. Aylık 150gbt internet yetmeyip üZerine 100 gbt daha almak zorunda kalıyorum ev kullanımında.

-bayanların saçlarına fön çekme olayı var biliyorsunuz. Webastodan boru uzatayım desem beni boşar herhalde

-buzdolabı süresini uzatayım. Aslında o süreyi hiç eklemedim sizin yazdığınız bilgi. Onun için de ayrıca teşekkür ederim.

-Isıtıcıyı webasto düşündüğüm için o da dizel yakıtla çalışıyor diye yazmadım. Herhalde fanı da çok cüzii elektrik tüketir diye düşündüm. Ne kadar tüketeceğim hakkında bir fikrim de Yok açıkçası.

-boru işi ocağıma incir ağacı diker

Saygılar.

.

Amacım mutluluğunuza çomak sokmak değil, matrak olduğu halde duruma yine de olası bir çözüm sunmaktı.

Amerika’da bazı evlerde duvar içi borularla merkezi konumlandırılmış bir süpürge makinasının aynen plastik borularla kullanılması ilham kaynağım olmuştu.

Peki sistemin büyük fedakarlıklarla Amerika’dan ithal edildiğini yutturmaya çalışsanız, şansınız olmaz mıydı ? :p

Boru değil, onlarca Amper söz konusu..:yum:

.

Son düzenleme:

Şu ana kadar yazılanlardan edindiğim kanaatı mı yazayım.Çok kestirmeden ve kesip atmak gibi olacak ama siz bu KARAVAN işini unutun terk edin derim.Çünkü ev konforunu alışkanlıklarını vede EŞİNİZİN kalbini gönlünü kırmamak adına tavizlerinizi bir araya getirince bu kadar şey Bir MOTOKARAVANIN İÇİNE SIĞMIYOR.
Bu gözlemleri kendi yaşadığım karavan hayatımın içindeki kesitlerden örnekleyerek yazdım.
Şayet sizi kıracak bir şey yazdım ise peşinen özür diler af etmenizi rica ederim.Amacım kırmak değil yardım etmek.

Şu ana kadar yazılanlardan edindiğim kanaatı mı yazayım.Çok kestirmeden ve kesip atmak gibi olacak ama siz bu KARAVAN işini unutun terk edin derim.Çünkü ev konforunu alışkanlıklarını vede EŞİNİZİN kalbini gönlünü kırmamak adına tavizlerinizi bir araya getirince bu kadar şey Bir MOTOKARAVANIN İÇİNE SIĞMIYOR.
Bu gözlemleri kendi yaşadığım karavan hayatımın içindeki kesitlerden örnekleyerek yazdım.
Şayet sizi kıracak bir şey yazdım ise peşinen özür diler af etmenizi rica ederim.Amacım kırmak değil yardım etmek.

Estfirullah. Sizi şöyle bir örnek vereyim. Şahsi aracımla tamamı gezmek maksadıyla 3 ayda yurtiçinde 8000 km yol yaptım. Karavan en çok bana lazım
Biraz psikolojik oynuyorum olayı. Karavan da o yok bu yok yerine elimden geldiği kadar ev ortamına yakın bir ortam sağlayıp bak bunu kullanırsak bu olur bunu yaparsak böyle olur diye yaşayarak öğrenmesini istiyorum eşimin. Biz de çok genç sayılmayız. Ben 44 eşim 41 yaşında.
Sizlerin yazılarını 4 yıldır okurum. İşin Aslı elimden iş de gelir kendim de yapabilirim karavanı. Ama mobilyası elektriği su tesisatı olması gerektiği gibi düzgün hatasız olsun işi erbabı yapsın diye düşünüyorum.

Karavanda birçok şeyi şehir şebekesine bağlayınca kullanırım diğer zamanlarda karavan da olması gerektiği gibi dolaşırım diye düşünüyorum.

Mesela çamaşır makinesi var ama şehir şebekesine bağlayınca kullanırım. Bulaşık makinesi bana mantıklı geliyor su tasarrufu açısından. Sistemi kurdum baktım elektrik gücü yeterli gelmiyor o zaman onu da şehir şebekesine bağlandığım zaman kullanırım. 3000 lik tam sinüs inverter kullansam 1500 Watt bir fön Makinesi günde 2-3 dakika çalışır herhalde.

Sabırla verdiğiniz bilgiler eleştiriler için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR