Ford Fiesta'dan Camper

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MEfeCeylan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,512

MEfeCeylan

Kamp I
Yer
Ankara
Merhabalar herkese. Bir hayalin gerçekleşme hikayesinden bahsedeceğim kısıca.

Üstadlar da kızmasınlar ben de bilemedim konu nereye açılmalı. Çekme karavan desen değil, motokaravan desen değil, farklı bir proje oldu çünkü.

Uzun zamandır bir karavan yapıp konaklama ulaşım gibi olaylara takılmadan rahatça gezebilmek istiyordum. Kafada bir dolu düşünceler bir sürü yazı, proje inceledim. Hatta çok eskide kalmış benim bile unuttuğum bir yazıma denk geldim forumda. Rahat Batarsa "türkiye"

Neyse aradan yıllar geçti durumlar değişti o yazıdan sonra. Hazır dünyayı etkisi altına alan virüs bizi eve kapatmışken bu süreci verimli geçirmeli diye düşündüm.

Yazıyı yazdığım dönemden farklı olarak artık yalnız değilim. Kız arkadaşımda dolaşıyorum. İstediğimiz şey içinde konaklayabilecek, yemek ve güvenlik problemini çözebilecek seyyar bir yaşam modülü bakmaktı. İhtiyaçlarımız çok temel ve gezen evden ziyade bir kaçış aracı istediğimizden dolayı büyük araçlar direk konu dışı kalıyordu. Kalıcı değil gezici bir çözüm arıyorduk.

Küçük minibüslere bakarken fazla büyük olacağını düşündük. Derken hafif ticarilerden çevrimler gördük. Ancak yeni bir araç alacak paramız yoktu. Benim 2009 model 1.25 Lpgli bir Fiestam vardı.Bizde oturduk çekme karavan bakmaya başladık. Aracın gücünü düşününce zaten bir avuç seçenek kalıyor. Bu minimal karavanlarda bizim işimizi aslında bir hayli çözüyordu. Halen daha üniversite okuyan genç olarak zaten elimizde de pek bir para yoktu. Arabanın olması bile büyük nimet.

Ancak fark ettik ki aslında çekme karavan parasını toplamamız vakit alacak ve biz arkada bir yük daha çekmek istemiyoruz. İnterneti biraz gıdıkladık ve binek arabalardan camper örnekleri bulduk. Alım elime metreyi ve ölçtüm biçtim. Sonuç olarak çok severek kullandığımız Fiesta'mızdan bir teardrop tarzı karavan yapmaya karar verdik.

Biraz bilgisayar başında çizim yapıp plan çıkarttıktan sonra başladık denemelere. Amaç en ucuz şekilde ve arabaya tek bir delik delmeden, toplandığında araç haline gelebilecek bir karavan dönüşümü yapmaktı.

Balkonda duran eski bir bahçe kanepesinin oturağından tezgah yapmayı denedik ilk olarak.
WhatsApp Image 2020 04 17 at 191835 1

Evdeki çok eskimiş bir leğenden de lavabo yaptık. Kamp ocağı da eklendi mi bir mutfak için temel gerekler sağlanmış oldu.
WhatsApp Image 2020 04 17 at 191835 2

Henüz su tesisatı döşenmedi ama o konuda da fikir ve planlarım var. Pis ve kirli su depoları ile hidrofor eklemeyi düşünüyorum. Geleceğiz oralara da :smiley:

WhatsApp Image 2020 04 17 at 191835 3

Arabada değişiklik yapmamak amaçtı. O yüzden kendi pantizotunun tam kopyasını çıkarttım. Aynen de pandizotun oturduğu yerlere oturttum. Fotoğrafta görünen yuvarlak çıkıntı raydan yüksek ve pandizotu tutan kısım. Tezgahta da aynı girintiyi yaptım. Böylece tezgahı bagajda sürünce yerine gelip tık diye oturabiliyor. Eğim bir yere park edince de tezgah ileri geri kaymamış oluyor. Aynı zamanda da kapak gibi olduğu yerde kaldırılabiliyor. Bir nevi menteşe görevi görüyor.

Aslında "Acaba Olur Mu?" denemesiydi ve oldu. Bizde daha sonrasını planlamaya başladık.

Sıra geldi Yatağa. Daha önce arabada uyuduğumuz olmuştu. Koltuklar yatınca bagajla düz bir zemin oluşturmadığından arayı doldurmak gerekmişti. Çok rahatsızdı. Bu yüzden zemini düzeltmek esas oldu. Ancak yatağın toplandığında aracın tekrar 5 koltuklu olmasını istiyorduk. Bu amaçla yola çıktık.

WhatsApp Image 2020 04 23 at 193836

Neyle düzeltirim derken tekzendeki ince plakalar vardı aklımda aslında. Ama sonra baktım ki kullanacağım 3 parça. Bir plaka kontraya denk geliyor sanayiden aldığım. Bende gittim 10mm kavak kontra aldım bir plaka. Arabaya girecek şekilde de böldürdüm. 130tl tuttu. Elimde de bir sürü parça arttı güzel oldu.

WhatsApp Image 2020 04 24 at 104527

Genel paraları kesince yerleştirmeler kaldı. Uygun ölçülerde tam olarak kestim. Asıl yükü yatan koltuklar taşıyor. Bagajda alçak kalan yer içinde bir bacak aksamı yapıp arka plakayı onun üsttüne oturttum. Böylece yatak alanı tam olarak düzleşmiş oldu.
WhatsApp Image 2020 04 24 at 104540

Burada altta yaptığın ayak net görünüyor. Parçalar ayak üzerinde birleşip zemini oluşturuyor.

Ne güzel
Genç yaşta Türkiye yi gez bununla
Başarılar

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arka kısma gelince arabaya sürten yerlerini keserek rahatça çalışmasını sağladım. Bagajın kendi içinde sağda ve solda oyuntular vardı oraları geniş bırakarak saklama alanlarını kullanılabilir hale getirmeye çalıştım. Yatağın altından el atıp kapağı kaldırarak saklama alanı şeklinde kullanmak içinde el girecek bir göz ekledim.
WhatsApp Image 2020 04 24 at 171939

Böylece arka plaka hem kapak gibi kullanılabiliyor, altında kalan değerlendirilebiliyor. Hem de yatağın düzgünlüğü bozulmamış oluyordu.

WhatsApp Image 2020 04 24 at 172050

Kapak görüldüğü gibi üzerinde yatak varken kaldırılabilir hale gelmiş oldu. Mutfak tezgahı da aynı şekilde kaldırılabiliyor, hatta bagaj kapağına bağlanarak kalkık kalması sağlanabiliyordu. Dolayısı ile kullanım anlamında da bir problem oluşmadı. Bu altta kalan bölümün hacmi yaklaşık 80lt. Ciddi bir alan.
WhatsApp Image 2020 04 24 at 172220

Bu alan masamızı 2 sandalye ve hamağımızı alabiliyor, yanında sağında solunda da biraz alan kalıyor. En sıkıntılı şeylerin yeri var yani anlayacağınız. Üstteki parçaları kaldırınca plakaların oturduğu ayak açıkça görülür durumda.

WhatsApp Image 2020 04 24 at 171816

Bu şekilde yatak bölümü de tamamlanmış oluyor. Şimdi Fiesta bu ne kadar alan olacak ki falan diyebilirsiniz. Koltukları en öne çekip öne yatırıyoruz yatak yapmak için. Yatak ölçüleri baş kısında 125cm genişlik, ayak kısmında 100cm genişlik, 160cmde uzunluğa sahip. En çok rahat oldu. Uzunluk olarak biraz dar. Ancak yan yatınca çok problem olmuyor aslında.

WhatsApp Image 2020 04 24 at 171713

Toplandığında da tüm parçalar bagaja giriyor. Koltuklar eski haline geliyor ve tüm olay mutfak altında kayboluyor.

WhatsApp Image 2020 04 24 at 172345

Yatak konumunda iken baş kısmının altında sağda ve solda kabaca 75litrelik toplamda 150 litrelik alanlar oluşuyor. Henüz bu kısımdan emin değilim. Ancak ilerleyen zamanda su depoları için bu alanı kullanmayı düşünüyorum. Bu verdiğim alana şaft tüneli üzeri dahil değil. Oradaki alanı da değerlendirecek bir şeler düşünmekteyim.

Parçaların tüm yüzeylerini de zımparaladım. Yumuşacık oldular. Sağa sola takılmıyorlar. Yakın zamanda vernikleyerek bitirmeyi düşünüyorum.

Önümüzdeki günlerde perdeler ile uğraşacağım. Yenilikler yapıldıkça burayı tekrar güncelleyeceğim.

Yanlız Ocak biraz tavana yakın
Bence Ocak ve lavaboya gerek yoktu
Portatif bir masanın üzerinde dışarda ocağı kullan
Birde damacana tamamdır
Hidrofora depoya falanda gerek olmaz

Birde boyun uzunsa sürekli dizini kırarak sabaha kadar yattığında dizin ağrır,rahat edemezsin
Evde bir dene, göreceksin

Yanlız Ocak biraz tavana yakın
Bence Ocak ve lavaboya gerek yoktu
Portatif bir masanın üzerinde dışarda ocağı kullan
Birde damacana tamamdır
Hidrofora depoya falanda gerek olmaz

Ocak konusunda çok haklısınız. Böyle kullanması risk. Muhtemelen dışarıda masada kullanacağım. Ancak sığıyor olması fotoğrafta güzel durdu :smiley:

Yaptıktan sonra lavabo bana da biraz fazla geldi. Ama lavaboyu orada görünce ama bu karavan gibi oldu hissine kapılıyor insan. İhtiyaçtan değilde biraz da ondan istedim zannederim. Biraz kullanıp bakmak lazım. Belki ileride tezgahı daha iyi bir malzeme ile yeniler. Lavaboyu iptal ederim.

Su konusunda da bu sezon tezgah üstü musluklu bidon durumundayım. Belki ilerleyen bir zamanda hidrofora geçebilirim ama o konu bu sezon için askıda şimdilik.

Boy konusunda uzun zamanda rahatsız edebilir yatak ama çapraz tam boy yatabiliyorum. Birde eldeki imkan bu. Uzun olsa uzun yapmak isterdim :smiley:

Devamında bagaja birleşik tente var aklımızda. Yanından tüllü. Arkadaki kısmı sinek girmeyecek şekilde arabaya dahil ederek bir oturma alanı oluşturmayı düşünüyoruz. Bakalım yavaş yavaş yapıyoruz. Yaptıkça bir şeyler çıkacak ortaya.

Yep,
Böyle gençler keyfimi de heyecanımı da arttırıyor.
2008 yılında Flash S imden kamp aracı yapmıştım.
İçinde yatmıyordum ama arka pandizotu mutfak tezgahına çevirmiştim.
O arabamızla çok gezdik ve çok kamplar yaptık.
Tasarımınız güzel gözüküyor. Fiesta gerçekten küçük bir araç,
Ama ön koltukları öne çektiğinizde,
Arkada

Yep,
Arkada yatacak alan kalıyorsa iyi bence.
Ben şu an hafif ticari aracımı,
Halen kamp destek aracı olarak da kullanıyorum.
Hızlı çadırımı arabanın dışına kurarak kullanıyorum.
Böylesi çok daha rahat oluyor.
Bence aracın içinde yatmak şart değil.
Ondan pek çok şekilde yararlanılabilir.
Keyifli geziler...

Yep,
Arkada yatacak alan kalıyorsa iyi bence.
Ben şu an hafif ticari aracımı,
Halen kamp destek aracı olarak da kullanıyorum.
Hızlı çadırımı arabanın dışına kurarak kullanıyorum.
Böylesi çok daha rahat oluyor.
Bence aracın içinde yatmak şart değil.
Ondan pek çok şekilde yararlanılabilir.
Keyifli geziler...

Bugün yalıtım ve özel hayatın gizliliği konularına baktım. Bütçeyi yok kıvamında tutmaya çalışıyorum :smiley: Evde 90larda alınmış kamp matları vardı. Hem çok yıpranmışlardı hem de mat olarak tatmin edici değillerdi. Bende onları güneşlik olarak kullanmaya karar verdim.

WhatsApp Image 2020 04 25 at 114900

aracın camlarına oturacak şeilde kestim. Sabitlemek için mıknatıslar kullanacağım. Mıknatıslarım henüz gelmedi ancak yan camlar tam oturmasa da düzgün yerleştirince duruyorlar bile diyebilirim.
WhatsApp Image 2020 04 25 at 115403

Camlarım filmli. Bu parlak yüzeylerin verimini düşürecektir muhtemelen. Üzerlerine doğrudan güneş ışığı vurmazsa camların kapalı olduğu bile belli olmuyor ki buda gayet güzel bir şey.

WhatsApp Image 2020 04 25 at 120910 1
WhatsApp Image 2020 04 25 at 121300

Kelebek camlarına kadar kaplamalardan yaptım. Mat oldukları için güneşi yansıtmamanın yanı sıra ısı yalıtımı da yapacaklarını düşünüyorum. Hem kış hem yaz için. Ne yaparsak yapalım içeriyi de göstermiyor. Hatta tüm camlar kapatıldığında tatmin edici bir şekilde de karanlık oluyor diyebilirim.
WhatsApp Image 2020 04 25 at 122039

Matlarım ön cam kadar geniş olmadığından dolayı ön cama yapamadım. O yüzden ön cam için yelpaze gibi katlanan parlak güneşliklerden sipariş verdik. Onunla beraber seti tamamlamış olacağız. Güneş ve gece ışık açılınca iç gösterme durumlarını çözmüş olduk böylece.

Proje ilerledikçe eksikler de göze çarpmaya başlıyor tabiki. İlk gözümüze çarpan eksik yatağın parçalarını tutak ayak oldu. Üzerine çok yük binmez diye düşünüyorduk ancak. Tahminimizden fazla yük biniyormuş. Buda tam orta hattın esnemesine sebep oluyor. Bunu engellemek için ayağa bir güncelleme yapmak gerekti.
WhatsApp Image 2020 04 25 at 122147

Esnemeye engel olsun diye bir plaka daha kesip parçaların oturduğu kontranın altına tutkalladım. Esneme problemini şimdilik çözdük diye düşünüyorum.

eldeki malzemeyi kullanma tercihinizi ve şeklini tebrik ederim. gösterişten uzak ve işlevsel bir araç olmuş. gerçek bir izci ruhu ile hareket ediyorsunuz. güzel günlerde güle güle kullanın, selamlar...

eldeki malzemeyi kullanma tercihinizi ve şeklini tebrik ederim. gösterişten uzak ve işlevsel bir araç olmuş. gerçek bir izci ruhu ile hareket ediyorsunuz. güzel günlerde güle güle kullanın, selamlar...
Teşekkür ederiz. Lükse gerek yok bizce. Elde de malzeme varsa çürütmek yerine kullanılmalı diye düşünüyoruz. Ek olarak şimdi eldeki malzemelerle bir ürün çıkartmalı ve denemeli diye düşünüyoruz. Denedikçe göreceğiz çünkü gereksiz ve ya eksik yaptığımız şeyler elbet olacaktır. Onları tespit edersek bu sefer daha iyi malzemeler ile olması gerektiği gibi yapılabilir düşüncesindeyiz.

Şu günlerde de sineklik ve yatak için uğraşıyoruz. Ölçüleri standart dışı olduğu için araca göre bir şilte yapıyoruz. Bitirdikçe yükleyeceğim gelişmeleri de :smiley:

Selam,

Öncelikle projenizde başarılar dilerim.

Fikir vermesi açısından forumdan @turluyorum.net Bey'in konularına bakabilirsiniz. Neredeyse aynı mantıkla oğlu ile birlikte Fiat Punto ile uzun turlara çıkıyorlar. Ayrıca bir blog sayfası da var.

Araba Ile Uzun Türkiye Turu

Çok teşekkür ediyorum. Bilmiyordum böyle bir baba oğlu. Sitelerini inceledim. Araç anlamında veriye ulaşamadım. Zaten araçta pek bir değişiklik yapmamışlar anladığım kadarı ile. Ancak rota bilgileri gezilecek bölgeler, çok ciddi bir kaynak hazırlamış. Ellerine sağlık onunda.

Böle bir hesabı bize kazandırdığınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. Gökte ararken yerde bulduk oldu tam.

Uzun bir aradan sonra sıra geldi elektrik hattına. İlk aşamada ciddi bir elektrikli alet eklemeyi düşünmüyorum. Şu aşamada aydınlatma konusunu çözse yeterli. Kendi ışığı bir hayli yetersiz içinde vakit geçirmek için çünkü.

Fordlar hakkında bir bilgi: Focus ve Fiesta kullanıyoruz ikisi için de kontak kapalı iken bile çakmaktaki gücü kesmiyor. Hattı ayrı. Çalıştıracağımşeylerin de aşırı güçlü olmadığını düşünerek aracın aydınlatması için çamaktan güç almaya karar verdim. Bu şekilde anahtar üzerinde değilken bile rahatça kullanabileceğiz ışıkları.

Başta da dediğim gibi amacım arabanın fabrika haline dokunmamak. Eklemeler söküldüğünde fabrikasyon haline geri dönmesi gerek. Bu yüzden bolca sökülebilir bağlantı kullandım.
IMG 5202

Mavi kırmızı görünenler doğrudan çakmaklığın kabloları. 2 yıl önce çakmaklık girişini söküp 2li usb çıkışına çevirmiştim ve çok memnunum. Oraya lehim eklemeden sıkıştırarak bağlantı yaptım. (Beyaz olanlar) Vitesin olduğu bölümden çıkmadan önce bir paralel bağlantı ile böldüm. Buraya da sökülebilir bağlantı ekleyerek voltaj göstergesi bağladım.

IMG 5203

Çakmaktan gelen beyaz kablo sarı bağlantı ile arabaya devam eden hatta bağlanıyor. Burayı hem hattı sökmek ya da değiştirmek istersem çok uğraşmayayım hem de hat sökülürse akü göstergesini kullanabileyim diye ekledim. Kırmızı siyah kablolar ise akü göstergesinin kendi hattı.

IMG 5205

Akü göstergesinin sürekli aküyü yemesini istemiyorum. Gece vakti de sürekli parlasın istemiyordum bu yüzden araya birde anahtar ekledim. Anahtara basılı tuttuğunuz sürece devre tamamlanıyor. Yani elimle basmadıkça gösterge kapalı kalıyor. Vitesin önüne koydum şimdilik. Ancak ilerleyen bir zamanda oradaki bölümü kapatıp komple bir kontrol paneline çevirmek istiyorum aslında. Tüm elektrikli aksamın düğmelerini ilerleyen zamanda burada toplayacağım.

IMG 5204

Gösterge hem voltaj hem de doluluk göstergeli. Dolu kısmı ne kadar iyi çalışıyor zaman içerisinde göreceğiz. Satın aldığım mağaza 12-72V arasi sistemlerde kurşun lityum ya da jel akülerde sorunsuz çalıştığını söyledi. Fark ettiğim şey doğrudan aküye bağladığım ile çakmağa bağladığım zaman arasında 0.1-0.2V kadar bir düşüş olması. Çok takılmadım açıkçası o kadar farka ama göreceğiz.

IMG 5206

Çakmaktan çıkan kablo torpidonun altından yolcu tarafındaki kapı contalarına gidiyor. Oradan bagaj kapağı etrafında dolanıyor ve şöförün arkasındaki yolcu kapsının üzerinde bitiyor. Hat boyunca bu bağlantılardan olan 3 çıkış verdim. Arka kapı üstlerine ve bagaj kapağına. Biri tezgah 2si yatağı aydınlatacak şekilde 3 lamba ekleyeceğim. Sökülebilir yapma sebebim normalde lambaları arabada tutmayı düşünmüyorum. Günlük kullanımda lambaları sökeceğim ama hattı arabada bırakacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR