Floresan Lambalar Ve Geri Donusum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tezcatcatl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,841

tezcatcatl

Ana Kamp
Merhabalar arkadaslar.
Ufakda olsa bir farkindalik yaratmak icin bu basligi acmaya karar verdim.
Cogunuz biliyordur floresan lambalarin cevreye zararlarini, buna ragmen ulkemizde geri donusum konusunda pek bilinc yok.

Mum vs ile basladik, halojen ile devam ettik, florasanlar cikti ve zamanla ucuzladi, sagladiklari enerji tasarrufu ile bayagi ilgi topladi ve son olarak da LED teknolojisi ile devam ediyoruz.
Standart bir lamba 60w tuketirken, ayni isigi floresan bir lamba 20w tuketim ile verebiliyor. Standart bir LED lamba ise ayni isigi vermek icin 9W civari birsey tuketiyor.

Tabiki enerji tasarrufu acisindan floresanlar halojenlerden daha uygun, fakat ben buradan ozellikle sizleri evlerinizdeki, bahcenizdeki ve isyerlerinizdeki lambalari LED lambalara cevirmenizi tavsiye / rica ediyorum.
Hem yari yariya daha enerji tasarrufu yapmis olacaksaniz, hem de potansiyel bir zehiri evinizden atmis olacaksiniz.

Malum, floresan lambalarin icerisinde civa var, ve sanirim lamba basina 5mg'a kadar civa olabiliyor. Olasi bir lamba kirilmasi, dusmesi durumunda sizin ve sevdiklerinizin sagligina ciddi derecede zararlari olabilir uzun vadede. Yaydigi elektromanyetik radyasyon da cabasi. Ayrica calisma prensiplerinden dolayi gozlere de zararli diye biliyorum. Kisaca bildiklerimi buraya yazip, detayli arastirma kismini size birakiyorum.

Son olarak da peki bu floresan lambalari ne yapacagiz o zaman" dediginizi duyabilir gibiyim. Cope atmaniz doga icin cok zararli cunku bu civanin topraga ve suya karismamasi lazim. Turkiyedeki tum evlerden cikan ampullerin cope gittigini dusunmek bile istemiyorum.
Ben de ayni soruyu kendime sorup, google'a danistim, ve acikcasi hicbirsey bulamadim. Migrosa gittim, bauhausa gittim, carrefour'a gittim, hicbiryerde geri donusum kutusu bulamadim. Ve son care belediyeyi aradim, Pendik belediyesi telefonda "Adresinizi veriyorsunuz biz gelip aliyoruz" dedi. Bir sasirdim once, "Nasil yani, araba mi gondereceksiniz? 3 adet ampul icin?" cevap "Evet."
Velhasil kelam, telefonda konusmamizdan 2 saat sonra pendik belediyesi araci kapimizdaydi, 3 ampulu alip gittiler.

Simdi Sile'ye tasindik daha yeni. Burda aldigimiz evden 20den fazla floresan lamba cikti, Sile civarinda da geri donusum noktasi bulamadim. Pazartesi Sile belediyesini arayip soracagim. Sizlere de aynisini yapmanizi tavsiye ederim. Belki belediye gelip sizi bu dertten kurtarir, evinizden de potansiyel bir zehiri atmis olursunuz.

Kalin saglicakla.
Sevgiler.

Edit 1: Beyaz isik sevmiyorum diyenler icin edit.
Gun isigi renginde olan LED lambalar var artik, onlar bildiginiz normal lamba gibi isik veriyor.

Edit 2: Nereden uygun fiyata aliriz diyenler icin edit.
BIM'de uygun fiyatli mevcut eger tek tek almak mevcut. HB GG gibi sitelerde de tekli, 3lu, 10lu gibi paketler mevcut, bimden hafif daha ucuza geliyor lamba basina ve marka urun almis oluyorsunuz, Osram, Philips gibi.

Son düzenleme:

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR