Fabrika Çıkışlı Difrensiyel Kilitli Modeller

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jurnal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,508

jurnal

Ana Kamp
arkadaşlar l 200 alacağım ama difrensiyel kilitli fabrika çıkışlı modelleri nelerdir

kısaca arazi de 4 lastikk bir birinden bağımsız dönmesini istemiyorum birde sonradan takılma difrensiyel kilitleri varmış doğru mu

Etiketler
Ynt: Fabrika Çıkışlı Difrensiyel Kilitli Modeller

var ise nereden bulabilirim maliyeti ne olur

4ceker l200 lerde difaransiyel kilidi var.orjinalinde o sekilde satiliyor

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

peki l 200 hangi modelini tercih etmem lazım 40.000 limit var bana tam arazi arabası olacak makara çekici vss

vinci hepsine takabilirsin.marka model ayirmaya gerek yok.bizdeki aracin resmini yukluyorum standart arac at lastik var kalin camurda degilde ince camurda arazide ormanda dagda bayirda yeterli oluyor

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

invite ve intense ler de var fakat alırken emin olmak açısından direksiyonun sol tarafında far yükseklik ayar kumandasının yanında r/d lock yazısını görmeden almayın. atsc de yazabilir fakat atsc yazması diferansiyel kilidi olduğu anlamına gelmez. diff lock ve atsc arasındaki farkı forumda bulabilirsiniz. bu arada asıl önemli konu almadan önce iyi bir ustaya kontrol ettirin. sonradan oluşabilecek arızalar başınızı ağrıtabilir.

Merhaba Ranger'ı gözden çıkardınız demek ki.
L200 lerin dört çeker olanların hepsi diferansiyel kilitli değildir.
Sadece arkada LSD çok eski modellerde yoktur.
Daha yeni modellerde ister iki ister dört çeker arka LSD standarttır.

Sizin bahsettiğiniz modellerde arkada tam kilit ile şanzımandaki diferansiyel kilidi olan modeli vardır.
Yani ön diferansiyeli 100% kilitli olan modeli yoktur.Yanlışım varsa lütfen bilen arkadaşlar düzeltsin.

Şanzımandaki diferansiyeli kilitleyerek gücü ön ve arkaya eşit dağıtmayı sağlayabilirsiniz.
Arka diferansiyeli kilitleyerek arka dingildeki tekerlerin aynı anda dönmesini sağlarsınız.
Bütün kilitleriniz tam açıldığında zaten kolay kolay arazide çıkamayacağınız yer yoktur.
Yine de tam karnının üzerine oturmuş bir araç ne marka olursa olsun çekilmek zorundadır.

Yine yanlış bilmiyorsam Mercedes G modellerinin bazılarında fabrika çıkışı tam aradığınız şekil vardır.
Unimogların ise tamamında kilitleri olduğunu sanıyorum.

Kilitler konusunda forumu iyice kurcalayın çok değilsede yeterli bilgi bulacaksınız.
Kısaca havalı ve mekanik kilitler olduğunu,havalıların kışın bazen donabildiğini yazabilirim.
Özellikle ön kilit olanların açık unutup sürat yaptığı zaman diferansiyel kırdığını vs vs.
Bazı markalarda bunların otomatik devreden çıktığını,çıkmayanın 40 km hızı geçmediğini vs.
Araziye sokmaya kıyılamayacak Range Rover'ın yeni modellerinde de elektronik olduğunu vs.
Subaru'da ise özel bir çekiş sistemiyle bunlara gerek kalmadan her şeyi hallettiğini vs vs.

Sonradan diferansiyel kilidi takılma imkanı elbette vardır.
Her markanın olmasa da bazılarının ön arka kilit aparatı ayrıca satılmaktadır.
Bu sistemleri yine nette kimlerin satıp taktığını bulabilirsiniz.
Maliyetleri ise değişmekle beraber ön arka 7-8.000 TL leri bulabilir.

Epey zamandır ilgilenmediğim için bilemiyorum.Benden bu kadar.
Yanlışlarım varsa,kullanan arkadaşların yorumlarından doğrusunu öğrenirim.
Araştırmalarınıza faydası olmasını umarım,iyi çalışmalar.

Şanzımandaki diferansiyeli kilitleyerek gücü ön ve arkaya eşit dağıtmayı sağlayabilirsiniz.
Arka diferansiyeli kilitleyerek arka dingildeki tekerlerin aynı anda dönmesini sağlarsınız.
Bütün kilitleriniz tam açıldığında zaten kolay kolay arazide çıkamayacağınız yer yoktur.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=103502.0#ixzz33nEgzo37

bu nasıl olacak peki zorlu yola geldim (2 çekerde iken ) veya çamura battım arkalar patinaj yapıyor hemen 4L aldım (arazi moduna)

ver 1 e bas gaza ama arkalar tamam ama önlerden biri çalışıyor yük hangisinde az ise o dönüyor diğeri bazen işte yanlışmı yapıyorum acaba

Sayın Jurnal şimdiki aracınızdaki durumu anlatıyorsunuz.
Zamanla pilotajınız iyileştikçe bu durumlarda nasıl hareket edeceğinizi kestirebileceksiniz.
Berbat yerlere gelmeden dört çeker moduna alacaksınız,zorlu ise ivmelenmeyi artıracaksınız.
Bu liste uzar gider.Fakat öncedende yazdım,araç karnının üzerine oturmuşsa çekileceksiniz.

Dört tekerden üçü dönerken tutunmayan tek tekerin aracı çıkarmasını pek beklemeyiniz.
Mutlaka etkisi olur ama bu duruma düşmemeye çalışacak,oraya hızlı gireceksiniz.
Olduki bu duruma düştünüz,ileri geri,sağ sol,debriyaj tazeleme,silkeleme deneyeceksiniz.

Sadece kilit değil,yükseltme,daha büyük ve araziye uygun lastikler kullanacaksınız vs.
Vinciniz,yedek halatınız,makara,strap,u kilit,kürek gibi aparatlarınız ve yol arkadaşlarınız olacak.
Mümkünse yola bir kaç araç çıkacaksınız.Batacak,çekecek ve çekileceksiniz,keyif burada.

Birşeyleri yanlış yaptığınızı zannetmiyorum.Lastik ebat ve çeşidinizi kontrol ediniz.
Riskli yerden önce dört çekere alınız.Araçtan inip kontrol etmeyi zül görmeyin,yapın.
İllaki geçmeniz gerekiyorsa,yeter mesafeye geri çekilip hızlanın ve tehlikesizce geçin.

Araç çıkamayacak şekilde ise ve önler etkisiz halde dönmüyorsa debriyaj ile aracı silkeleyin.
Bu hareketi bilinçli şekilde yapın,baskı balatayı zedelemeyin.Seri şekilde ileri geri yapın.
Direksiyonu ileri sağa sola,geri sağa sola çevirerek aracı kımıldatmaya çalışın.

Baktınız gitmiyor daha fena batıyor,durun.İnip durumu dışarıdan gözlemleyin.
Kürekle hallolur mu,bir kaç arkadaş iterse ya da askıdaki yere çıkarsa olur mu bakın.
Olmuyorsa,vincinizi kullanarak yada diğer araçlarca çekilerek çıkmaya çalışın.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar.Yakınlarda olsanız bir kaç hafta araziye çıksak işi halledersiniz.
En az iki mümkünse üç araç,biri vinçli olması iyidir.Keyifli gezmeler dilerim.

bilginiz için tşk ederim sırf bunun için aracı değiştirmeyi düşünüyorum.

arkadaşlar l 200 alacağım ama difrensiyel kilitli fabrika çıkışlı modelleri nelerdir

kısaca arazi de 4 lastikk bir birinden bağımsız dönmesini istemiyorum birde sonradan takılma difrensiyel kilitleri varmış doğru mu
Bende l200 4x4 magnum var 2007 model kilit düğmesine basıyorum yanmıyo 4x4 aldığım zaman düğmeye basıyorum yanıp sönüyor sürekli bu çalıştığı anlamına mı yoksa arızalı olduğu akı işaret çözemedim bilen arkadaş lar varsa yardımcı olabilirlermi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri